Luup peale | Meister ikka lahtine, sest Levadia lõi sisu letti ja Flora ei saanud sellega hakkama (8)

FCI Levadia rõõmustab 90+5. minuti 2:1 võiduvärava üle. FC Flora ahastab, et meistritiitli kindlustamisest nii napilt puudu jäi. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

"Peetson, Peetson, kus on austus?" tirriteerisid FC Flora fännid läbi terve kohtumise FCI Levadia kaptenit Rasmus Peetsoni, viidates tema sõnavõtule pärast kolmapäevast 0:0 viiki Pärnu Vaprusega. Kohtunike otsuste tõttu põhjendatult nördinud Peetson nõudis Soccernet.ee-le antud intervjuus Levadia meeskonna austamist.

Flora fännidele jäi see meelde ja ette. Ning Tallinna derbi ajal prooviti Peetsonile seda meelde tuletades naha vahele pugeda. Aga kes viimasena naerab, naerab paremini. Lõpuvile järel sai võidukas Peetson väljakult ära marssides käežestiga Viiendale Sektorile märku anda, et väga täpselt ei ole ikka kosta, mida talle hüüti ja hüütakse.

Pärastlõuna kokkuvõte: esmalt panid Flora fännid puid alla Peetsonile, aga lõpuks tema Flora fännidele. Lõpplahendus oli aus, sest Peetson ja Levadia said tänu Bourama Fomba 90+5. minuti väravale Florast 2:1 jagu ning hoidsid oma tiitlilootuse elus. Tõsi, Flora jaoks on kõik endiselt nende enda kätes ja Levadia peab lootma Nõmme Kalju abile.

Aga see oligi täna Levadia maksimumprogramm, sest enamat polnud võimalik püüda. See, mida pakuti, korjati ära. Tiitlilahingute viimased minutid, kus üks värav võib otsustada, kumb tuleb meistriks, toovad esile mängijates ja võistkondades peituva sisu. Levadia näitas, et sisu neis on. Iseasi, kas sellest lõpuks ka meistritiitliks piisab.

* * *

Hooaja viimase Levadia - Flora kohtumise esimese teravuse tekitas 3. minutil FC Flora, kelle ründajat Mark Anders Lepikut takistas Brent Lepistu enda karistusala juures kollase kaardi hinnaga. Levadia vastas Mollo Bessala ja Ioan Jakovlevi pealelöökidega, millest esimese püüdis Evert Grünvald ja teine läks üle.

12. minutil ilmnes ebakõla Levadia tagaliinis. Lepistu mängis palli peaga tagasi Karl Andre Vallnerile, kes oli aga vastu tõtanud. Levadia õnneks omaväravat ei sündinud, pall läks küljevõrku. Seitse minutit hiljem oli Lepistu aga ise värava löömisele lähedal. Just temani jõudis karistuslöök, aga Grünvald sirutas ja peatas palli väravajoonel.

Kohtumine kulgeski mõlemapoolsete võimaluste tähe all. 22. minutil eksis Levadia enda trahvikasti juures sööduga ja Floral avanes lubav rünnak, mis siiski pealelöögiga ei lõppenud. Paar minutit hiljem proovis Felipe Felicio peaga, aga Grünvaldile see sooritus raskusi ei valmistanud.

Skoor avati 34. minutil, kui Levadia jõudis sihile läbi pikema positsioonirünnaku. Mihkel Ainsalu kena kaarpall Flora paremkaitsja Kristo Hussari selja taha leidis Michael Schjönning-Larseni, kes söötis värava ette, kus Bessala ennetas Robert Veeringut ja suunas palli võrku. Kena kombinatsioon, kus viimased kaks söötu klappisid ideaalselt.

FCI Levadia tähistab 1:0 eduseisu asumist. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Flora oli viigistamisele lähedal 45. minutil, kui Nikita Mihhailov tungis vasakult äärelt otsajoont pidi värava lähistele ja söötis Lepikule, kes aga viielt meetrilt korralikku lööki sooritada ei suutnud.

Teisel poolajal muutus mäng veidi avatumaks. 54. minutil oli Flora viigile lähedal, kui Ken Kallaste suunas nurgalöögi esmalt peaga posti ja lahtiseks jäänud palli sai lähedalt lüüa Henrik Ojamaa, aga Vallner tegi väga hea tõrje. Seejärel sai aga Levadia initsiatiivi enda valdusse ning tekitas võimalused, mille pealt oleks pidanud sündima 2:0 värav.

Levadia teenis 56.-61. minutini neli nurgalööki ja tekitas mitmeid teravaid olukordi. Flora kaitsjad blokeerisid Rasmus Peetsoni ja Jakovlevi pealelöögid, Bessala lõi selgelt üle. Need episoodid olid sissejuhatuseks Felipe Felicio topelt-eksimusele. 64. minutil tegi Bessala hiilgava eeltöö.

Ta meelitas enda peale neli Flora kaitsjat ja andis siis Feliciole vabastava söödu, ent üks-üks olukorras jäi peale Grünvald, kes tõrjus brasiillase pealelöögi. Kolm minutit hiljem leidis Bessala karistusalas sööduga taas Felicio, kes oli taas Grünvaldiga silmitsi, kuid taas suutis Flora väravavaht tõrjuda.

Felipe Felicio jättis teise poolaja keskel kasutamata kaks väga soodsat võimalust FCI Levadia 2:0 juhtima viimiseks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Ning kui kolm minutit hiljem realiseeris Flora turbokiire kontrarünnaku 1:1 viigiväravaks, tekkis deja vu tunne eelmise nädala laupäevaga, kui Paide Linnameeskond jättis 1:0 eduseisus Flora vastu kaks superšanssi kasutamata ja lõpuks kaotas. Levadia oligi esiti Flora viigiväravast jahmunud ega suutnud korralikku ründemängu üles võtta.

Lõpusirgel siiski virguti. 83. minutil püüdis Grünvald vahetusmehe Robert Kirsi nina eest Jakovlevi ohtliku tsenderduse. 89. minutil pääses nurgalööki peaga jätkama Bourama Fomba, aga Flora mehed said bloki ette. Levadia panustaski lõpus kõrgetele pallidele, millega otsiti rünnakut toetama tõusnud keskkaitsjaid.

90+5. minutil (lisaminuteid anti kuus) läkitas paremalt äärelt järjekordse palli Flora karistusalasse Edgar Tur. Seekord olid Floral rivid sassis ning üksinda unustatud Fomba koksas peaga kenasti posti kõrvale ja viis Levadia uuesti juhtima! Tiitlikaitsjat ei päästnud ka teisel poolajal mitmeid vingeid tõrjeid teinud Grünvald.

Kõik on endiselt Flora kätes, aga esimest võimalust meistritiitli kindlustamiseks nad ära kasutada ei suutnud. Levadia võitis ja jättis end ellu. Kõik selgub viimases voorus. Levadia tuleb meistriks ainult juhul, kui nemad võidavad (võõrsil Paidet) ja Flora (kodus Kaljut) mitte. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kas Levadia näitas Kaljule lahenduse ette?

Flora peatreener Jürgen Henn möönis kohtumise järel, et lõpus jäi meeskonnal ilmselt puudu ka füüsilisest jõust, sest Levadia sai rünnakule paisata suured ja tugevad mängijad, kellega florakatel enda karistusalas õhuvõitlustes raskused tekkisid. Fomba lõi värava 90+5. minutil, aga sai tegelikult ohtlikult löögile ka mõned minutid varem. Tsenderdustega tegeledes oli Flora oma mugavustsoonist kaugel.

Kas seda valemit saab laupäeval kasutada ka Nõmme Kalju, kellelt Levadia teenet vajab? David Promise'i ja Alex Matthias Tamme näol on Kaljul olemas ju võimsad edurivimängijad, kelle suunas on mõistlik kõrgeid palle läkitada. Niivõrd lihtne kogu lugu muidugi ei ole, sest pideva ohu tekitamiseks peab tasemel olema ka ülejäänud meeskond. Aga kindlasti ei jää antud nüanss Kalju peatreeneril Nikita Andrejevil märkamata.

2. Flora kaunis turborünnak ehk kadunud 13 sekundiga

FC Flora viigivärav oli väga kaunis kombinatsioon. Hetkest, kui Evert Grünvald oma käest palli Robert Veeringu suunas veerema pani, kuni Henrik Ojamaa selle võrku kõmmutas, kulus kõigest 13 sekundit. Sinna sisse mahtusid Veeringu sööt Vladislav Kreidale ja tolle jätk paremal äärel Levadia poolt valveta jäetud Martin Millerile.

Poolkaitsja liikus oskusliku triblinguga karistusala suunas ja leidis siis sööduga paremal vabanenud Daniil Kuraksini. Minut varem vahetusest sekkunud ääreründaja lükkas palli oma esimese puutega värava ette, kust Ojamaa selle võrku kõmmutas. Kiire, kaunis ja täpne kombinatsioon!

Tundus, et nende 13 sekundiga läkski kaotsi Levadia meistritiitel, aga Fomba 90+5. minuti värav – tema selle hooaja kaheksas, millega jagab väravaküttide edetabelis 9. kohta! – võttis Flora edukalt turborünnakult võtmesündmuse rolli.

3. Võistluskeelu teenis ainult Lepistu

Kahe meeskonna põhikoosseisus oli kokku üheksa mängijat (Mihkel Ainsalu, Mollo Bessala, Brent Lepistu, Edgar Tur, Ioan Jakovlev, Mark Anders Lepik, Martin Miller, Sergei Zenjov, Robert Veering), kes olid ühe kollase kaardi kaugusel võistluskeelust. Lisaks sekkusid vahetusest veel kaks (Daniil Kuraksin ja Mihkel Järviste) samas olukorras mängijat.

Neist 11 jalgpallurist teenis viimaseks vooruks võistluskeelu vaid Lepistu, kes tegi 3. minutil vea äärelt karistusalasse sisenemas olnud Lepikule. Lubava rünnaku peatamine tähendas punase kaardi tõttu puudunud Heitori asemel keskkaitses mänginud Lepistule kollast kaarti. Tema nüüd viimases voorus Paides mängida ei saa.

Terves kohtumises oligi ainult kolm kollast kaarti. Ülejäänud teenisid Vladislav Kreida vea ja Joao Pedro ebasportlikkuse (nihutas palli karistuslöögi sooritamiseks ettenäidatud kohast ettepoole) eest. Viimased poolteist nädalat Premium liigat saatnud kohtunike lubamatute fopaade valguses oli väga värskendav näha Kristo Tohverilt poleemikavaba vilepartiid.

Aus on tunnustada ka sportlikult ja asjalikult tegutsenud võistkondi. Mäng oli isegi sedavõrd rahulik, et hoiatusest pääses ka sel hooajal 9 kollast ja 2 punast kaarti teeninud Levadia peatreener Curro Torres. See võimaldab tal ka viimases voorus meeskonda väljaku äärest juhendada, sest 10. kollane kaart oleks tähendanud keeldu.

4. Mängu parim – Rasmus Peetson

Levadia väravat lõi Mollo Bessala ja Bourama Fomba ehk mehed, kes ongi sel hooajal sageli oluliste väravate autoriteks olnud. Ioan Jakovlev lõi teravusi ning Karl Andre Vallner tegi väravas paar olulist tõrjet. Loetelu tublilt esinenud mängijatest võib jätkata, sest kui too 13-sekundiline Flora turborünnak välja arvata, oli Levadia esitus läbivalt püüdlik ja kannatlik.

Ent see kõik olnuks asjata ja vajunud kiiresti unustusse, kui meeskond poleks suutnud viiendal lisaminutil oma tahet peale suruda ja võiduväravaga tiitlivõitlust viimase vooruni pikendada. Et Levadia mängijate hinges see lootus lõpuni lõõmas, on meeskonna liidrite teene. Nende olekust sõltub, kas meeskond usub, et suudab keerulisest seisust välja tulla.

Peetsoni tänane esitus tabas õiget noodivõtit. Nõudlik ja hingestatud, aga mitte närviline. Energia oli suunatud vajaliku tulemuse hankimisse, mitte kõrvalisele.

FCI Levadia kapten Rasmus Peetson juhtis meeskonna FC Flora vastu 2:1 võiduni, millega säilitati lootus tänavu Eesti meistriks tulla. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

5. novembril kell 14.30 Sportland Arenal

Tallinna FCI Levadia - Tallinna FC Flora 2:1 (1:0)
34. Mollo Bessala, 90+5. Bourama Fomba - 70. Henrik Ojamaa

Väravasöödud: 34. Michael Schjönning-Larsen, 90+5. Edgar Tur - 70. Daniil Kuraksin
Hoiatused: 3. Brent Lepistu, 90+3. Joao Pedro - 86. Vladislav Kreida
Mänguolud: +7, vahelduv pilvisus, kunstmuru heas seisukorras