Luup peale | Messile ise peolaua katnud United kinnitas värskenduskuuri vajalikkust (7)

Manchester United ei suutnud Meistrite liiga veerandfinaali korduskohtumises kaheksandikfinaali vägitegu korrata. Esmalt seetõttu, et Barcelona on parem meeskond kui PSG, teisalt aga ka seepärast, et praegune United polnud edasipääsu lihtsalt väärt.

Pärast kodus 0:1 kaotatud avamängu, kus United küll püüdis ja pingutas, ent jäi rünnakute lõppfaasis ikkagi hätta, mindi Camp Noule teadmises, et Barcelona kukutamiseks tuleb teha veatu partii. See Unitedil ei õnnestunud, sest juba paarikümne minutiga kaevati endale auk, millest väljaronimiseks piisavalt pika redeli ehitamise tarvis nappis meeskonnal oskusi ja vahendeid.

Lionel Messi väravad 16. ja 20. minutil viisid kolmel viimasel hooajal Meistrite liigas veerandfinaaliga piirduma pidanud Barcelona teenitult poolfinaali, kõik edasine ehk Philippe Coutinholt 61. minutil tulnud 3:0 oli juba vormistamise küsimus. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Barcelona pakkus võimaluse, United jättis selle kasutamata

Hoolimata loogilisest eeldusest, et United mängib vaid vasturünnakutele, üritasid Ole Gunnar Solksjaeri hoolealused nõelata kohe. Kodumeeskond alustas seevastu kaitses ootamatult uimaselt ja lohakalt ning vaevalt minuti jagu oli kellalt sekundeid kulunud, kui Marcus Rashford põiklatti kolistas.

Järgnes veel mitu Unitedi poolvõimalust, ent siis loksus kõik loogilistesse rööbastesse. Messile jäeti liialt palju ruumi ja paremalt äärelt keskele lõiganud argentiinlane vinditas alumisse nurka palli, millesarnaseid ta on võimeline väravasse saatma ka kinnisilmi ja kustutatud tuledega staadionil; vaid mõni minut hiljem jäi Messi pealelöök küll pehmeks, ent David de Gea oskas selle ikkagi enda selja taha pudistada. Oligi kõik.

2. Mourinho teadis, mida räägib?

Mõra, mille mullusuvine usaldamatus Unitedi juhtkonna ja Jose Mourinho suhetesse lõi, kärises lõpuks portugallase vallandamiseni viinud lõheks. Kui Mourinho suvel uute kaitsjate ostuõigust nõudis, ent juhatuse esimees Ed Woodward sellele soovile käe ette pani, siunati peatreenerit kapriisitsejaks. Samas on järgnev hooaeg näidanud, et Mourinho rääkis sulatõtt.

Solskjaeri käe all alustas United küll uljalt ehk kümne võiduga üheteistkümnest mängust, ent nüüdseks on kõigi sarjade peale viimasest seitsmest kohtumisest koguni viies kolki saadud. Ühine nimetaja tervele Solskjaeri-perioodile - ehkki tegelikult ka tervele Unitedi hooajale - on lekkiv kaitseliin, sest norralase käe all on United suutnud 23 mängust oma värava puhtana hoida seitsmes. Viimases kümnes kohtumises on aga alati tulnud võrgust vähemalt üks pall välja korjata.

Terve Premier League’i hooaja lõikes on United lasknud endale lüüa juba 44 väravat, mis paigutab nad vastavas arvestuses jagama alles kaheksandat-üheksandat kohta. Selge tagasiminek võrreldes mullusega, mil võidi hoobelda liiga paremuselt teise kaitseliiniga (28 sisselastud väravat).

Osalt on Solskjaer olnud ka iseenda pärandi vang, sest Mourinhot norralasega asendades taheti ja eeldati talt ründerõõmu Old Traffordile tagasi toomist. Olgu ootustest tingituna või isiklikest valikutest tulenevalt, ent Solskjaeri United on tõepoolest püüdnud rünnakule rohkem rõhku panna. See on aga kaitsemängijate puudujäägid seda halastamatumalt välja toonud.

Just tagaliini täiendamiseks peab klubi tänavu suvel rahakotirauad kõige laiemalt avama, sest praegused kohatäitjad on kas liialt kohmakad (Chris Smalling ja Phil Jones), kunagise väärt vormi minetanud (Antonio Valencia ja Ashley Young) või vaevlevad pidevate vigastuste küüsis (Eric Bailly ja Marcos Rojo). Vaid Victor Lindelöf ja Luke Shaw võivad oma hooajaga enam-vähem rahule jääda; noor Diogo Dalot on tõestanud potentsiaali, kuid veel mitte enamat.

3. Lõpuks eksivad parimadki

David de Gead vaevab krooniline seljavalu, sest ta on pidanud paar viimast hooaega tervet meeskonda oma turjal tassima. Nii lõõpisid irvhambad juba mullu, tänavu on hispaanlane aga mitu korda näidanud, et temagi on lihtsurelik. Viis, kuidas de Gea lasi Messi pehmel löögil 20. minutil külje alt võrku lipsata ja sellega Unitedi usu lõplikult kustutas, ei teeks au isegi pühapäevaliiga mängijale.

Kõigi sarjade peale kokku on de Gea nüüd käimasoleval hooajal teinud juba kolm ränka ehk otseselt vastase väravaga lõppenud viga. Mis saab Unitedi väravavahist lähitulevikus, kui arvestada, et tal hakkab jooksma lepingu viimane aasta ja pikendust pole veel sõlmitud? Unitedil on Sergio Romero näol küll enam-vähem vääriline järglane olemas, kuid de Gea tipptasemeni ei küündi temagi.

Nagu de Gea puhul, nii saab ka mitme muu mängija jätkamise (ja uute täienduste toomise) juures võtmeküsimuseks Unitedi hooaja lõpp. Koduliigas tuleb nelja seas ehk Meistrite liiga kohal lõpetamiseks veel kõvasti vaeva näha, sest ees ootavad kohtumised tiitlit jahtiva linnarivaali Manchester City ja otsese konkurendi Chelseaga. Meistrite liigast veerandfinaali järel väljakukkumist Solskjaerile kindlasti ette ei heideta, kuid esinelikust eemale jäämine tooks kaasa juba rohkem altkulmu heidetud pilke ja teravaid küsimusi.

4. Kas Barcelona läheb jälle võiduka lõpuni?

United polnud Hispaania tänavuse meistri – katalaanide tiitlikaitsmist võiks kuus vooru enne hooaja lõppu väärata vaid ime – klassi tajumiseks vääriline vastane. Nii avamängus kui ka korduskohtumises jäi mulje, et vajadusel on Barcelonal võtta veel üks, kui mitte kaks lisakäiku.

Kuivõrd koduliigas muretsemiseks põhjus puudub, sai Ernesto Valverde nädalavahetuse liigamängus tervele põhikoosseisule puhkust anda ning teeb seda kindlasti vajadusel ka poolfinaalmängude eel-vahel ehk saab sättida kogu fookuse Meistrite liigale. Hammas peaks Barcelona meestel verel olema, sest esiteks on kolmel viimasel aastal komistatud veerandfinaalis, teiseks ei pruugi praegusel 30-aastaste ja vanemate võtmemängijate (Pique, Suarez, Rakitic, Vidal, Messi, Alba, Busquets) tuumikul selleks enam liiga palju võimalusi tulla. Ning mis oleks magusam kui "õnnistada tiitliga sisse" tänavuse finaali toimumispaik, viimaste aastate ühe vihasema rivaali Atletico Madrid kodustaadion?

Omaenda Camp Nou on aga jätkuvalt kindlus, sest viimasest 31 Meistrite liiga kohtumisest on seal võidetud 28, kaotuseta ollakse aga juba alates 2013. aasta maist. Tõsi, Müncheni Bayerni toonane võit on viimase üheksa (!!!) aasta jooksul ainus, mille keegi Barcelona kodus saanud. Poolfinaalivastasel Liverpoolil (või suurüllatuse korral Portol) saab seal olema neetult raske, kuid boonusena on selle paari võitjal võimalik korduskohtumine pidada kodus.