Luup peale | Mis kuue punkti mäng? Paide võit Kalju üle oli sisuliselt väärt seitse punkti! (1)

Paide Linnameeskond hoidis eurosarjakohtade konkurentsis intriigi õhus, pöörates Nõmme Kalju vastu seisu ümber ja hingates nüüd liigatabelis just Kaljule ähvardavalt kuklasse.

Siim Luts pääses juba 25 sekundi järel Hindrek Ojamaa tsenderduse järel kastist jalaga löögile, aga pärast seda kuulus mängu esimene pooltund selgelt Kaljule.

Mitme lubava võimaluse järel jõudsid nõmmekad 16. minutil juba ülilähedale, kuid Alex Matthias Tamme löögi suutis Abdul Razak Yusif väravajoonelt blokeerida ning Nikita Komissarovi jätkuüritusele viielt meetrilt vastas fantastilise reaktsioonitõrjega väravavaht Ebrima Jarju. Värav ei jäänud siiski sündimata, vaid seda tuli oodata kuni 24. minutini, mil Marko Meerits saatis pika palli ette, Tamm võitis kahevõitluses Yusifit ning söötis jooksu peale Aleksandr Volkovile, kes pani viiekastinurga lähistelt võrgu sahisema - 1:0!

Paide peatreener Karel Voolaid vastas pooltunni täitudes taktikaliste ümberkorraldustega, mille järel hakkas nende ründemäng oluliselt paremini toimima. Tasapisi said nad surve peale ning poolaja lõpuosas tõi see kaasa ka kolm head väravavõimalust, kui Dominique Simoni ühepuutelöök kaheksalt meetrilt lendas üle värava, nagu ka Lutsu šanss. Vahetult enne poolajavilet keerutas Simon end viiekastinurgast löögile, kuid Mihhail Babitševil õnnestus tema löök üle otsajoone blokeerida.

Teisel poolajal muutus mäng ajapikku üha lahtisemaks, sest Paide hakkas võtma üha selgemaid riske ja Kalju oli omakorda korduvalt lähedal, et nad vasturünnakutel ära karistada. 52. minutil hiilgas Marko Meerits reaktsioonitõrjega, saades kätte Robi Saarma kolmelt-neljalt meetrilt sooritatud tugeva pealöögi. Viis minutit hiljem lükkas Mihhail Babitšev värava ees viimasel hetkel palli Kaimar Saagi nina eest minema ning järgnenud nurgalöögi järgselt jõudis Simon viielt meetrilt peaga löögile, aga ei saanud palli raami.

Paide jõudis teenitud väravani lõpuks 70. minutil, kui Sergei Mošnikovilt söödu saanud Robi Saarma edestas trahvikasti paremas küljes Henri Järvelaidu ning läkitas terava löögi tagumisse nurka - 1:1!

Kalju oli vaid mõned minutid hiljem lähedal edu taastamisele, kuid Jarju suutis üks-üks-olukorras Maksim Gussevile õigeaegselt vastu jõuda ja löögi blokeerida. NIng kolm minutit hiljem hiilgas Gambia väravavaht taas, kui Tamm pääses Järvelaiu söödu järel seitsmelt-kaheksalt meetrilt jalaga löögile, kuid Jarju vastas talle jalatõrjega.

Paide sai oma tahtmise 84. minutil, kui jällegi algas olukord Mošnikovi söödust. Seekord leidis ta trahvikasti paremalt küljelt Ojamaa, kes söötis palli otsajoone juures trahvikasti keskele ning leidis sealt Bubacarr Tambedou, kes lõpetas olukorra täpse löögiga - 1:2! Eduseisu kätte saanud, hoidis Paide sellest suuremate probleemideta kinni. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Pikk pink sai määravaks

Mõlema meeskonna jaoks oli tegu nädalase perioodi sees kolmanda tippmänguga, sest eelnevalt kohtusid mõlemad FC Flora ja FCI Levadiaga.

Kui aga Paide on läbi murdemängude kõige uljamalt koosseisuga roteerinud ning samuti on nad teinud mängudes vastastest rohkem ja kiiremini vahetusi, sest nende pikk pink võimaldab seda, siis Kalju oli kasutanud Flora ja Levadia vastu identset algkoosseisu ja teinud mõlemas mängus vaid kolm vahetust. Tänase mängu eel tegi Kalju küll algkoosseisus neli muudatust, ent lõpuks oli ikkagi Paide see, kes sai pingilt teravust ja värskust juurde tuua.

Nii pole imestada, et Paide oli lõpus värskem ja suutis just teisel poolajal üha tugevama surve peale panna. Ent asi ei olnud ainult värsketes jalgades, vaid Paidel leidus pingi peal ka selliseid mängijaid, kes suutsid neile selge lisakäigu pakkuda. Eelkõige on jutt Sergei Mošnikovist, kellest sai taaskord otsustav niiditõmbaja, samal ajal kui üks noortest ja väledatest tulevikulootustest (Bubacarr Tambedou) omas piisavalt klassi, et võiduvärav ära lüüa.

Karl Mööl. Foto: Katariina Peetson

2. Otsustav muudatus 30 minuti järel

Kohtumise esimesed 30 minutit kuulusid Kaljule. Ülejäänud 60 minutit oli initsiatiiv Paide käes, olgugi et nende poolt võetavad riskid pakkusid ka Kaljule väravavõimalusi. Ent esimesel pooltunnil ei suutnud Paide peaaegu mitte midagi väljakul korda saata. Siis aga tegi peatreener Karel Voolaid taktikalise ümberkorralduse ja kõik hakkas järsku toimima.

Tuleb ka mainida, et esimene lüke tehti tegelikult juba enne kohtumise algust, kui Karl Mööl asetati üllatuslikult paremale äärele. Peagi tuli tunnistada, et loodetud tulu sellest käigust ei tõuse, ja nii viidi Mööl tagasi keskväljale. Mis tahes selle algse käigu kasutegur ka olema ei pidanud, tuleb anda treeneritele au selle eest, et nad ei jäänud põikpäiselt endale kindlaks ega venitanud muudatusega isegi vaheajani, vaid olid valmis juba poole tunni järel nupud ümber tõstma.

Mööli ja Kevor Palumetsa keskväljaduo Dominique Simoniga number kümne kohal toimis palju loomulikumalt ja efektiivsemalt kui algne Palumetsa ja Simoni duo koos Kaimar Saagiga nende ees. Muudatuse järel liikus Saag tippu ja Robi Saarma sealt paremale äärele ning kõigi nende muudatuste koosmõjul hakkas ründemäng sujuma ja pall hakkas jõudma vastaste trahvikastini.

3. Seitsme punkti mäng

Paide vähendas Kaljuga vahe neljale punktile ning nad omavad veel ühte kohtumist varuks, mis peetakse maha 14. septembril, kui vastaseks on TJK Legion. Kui Paide selle kohtumise võidab, lahutab neid Kaljust üksainus punkt ning mängida jääb veel terve täisring. See tähendab, et ees seisab muuhulgas veel ka üks Paide ja Kalju omavaheline kohtumine.

Niisiis ei saa Kalju ennast kolmandal tabelireal sugugi kindlalt tunda, vaid Paide hingab neile tõesti väga ähvardavalt kuklasse. Sedavõrd oluline oli tänase kohtumise ümberpööramine, et seda võiks nimetada lausa seitsme punkti mänguks. Kuidas nii?

Kui Kalju täna võitnuks, siis liikunuks nad Paidest kümne punkti kaugusele. Ning nagu seda vahet poleks juba niigi väga keeruline tagasi teha, siis tagatipuks kuulunuks ka võrdsete punktide korral eelis Kaljule, sest otsustavaks saavad siis omavahelised mängud. Seega tulnuks Paidel tagasi teha mitte ainult kümme, vaid koguni üksteist punkti. Nüüd võib aga piisata ka neljapunktilise vahe tagasitegemisest, kui nad viimase omavahelise kohtumise võidavad.

4. Mängu parim - Ebrima Jarju

Gambia väravavaht tegi esimesel poolajal ühe ja teisel poolajal veel kaks hiilgavat tõrjet, mis võimaldasid Paidel lõpuks mängu ümber pöörata. Kui ta nii edasi mängib, läheb Mihkel Aksalul koha tagasivõtmine keeruliseks.