Luup peale | Mitte midagi pole veel kindel, aga seis on väga hea. Flora veetlev jalgpall tekitab ülevaid tundeid (4)

FC Flora kasuks kaks väravat löönud Martin Miller. Foto: Brit Maria Tael

FC Flora esitus Konverentsiliiga play-off'i avamängus Shamrock Roversiga jäi ideaalsest partiist kaugele, sest mitu hiilgavat šanssi jäi kasutamata ning kaitses tehti vigu. Aga sellele vaatamata sõidetakse kordusmängule 4:2 võiduga. Midagi pole kindel, aga seis on väga hea.

Kui Flora suudab nädala pärast Dublinis vältida kaheväravalist või suuremat kaotust, on koht alagrupiturniiril olemas. Ning kui kaitsemängus ilmnenud ebakõlad ning kohatine hättajäämine Roversi võimsate mängijate takistamisel jätavad õhku küsimärke, siis pingeid maandab Flora väga hea ja tulemuslik ründemäng.

"See Sappinen … milline suurepärane mängija!" vangutasid Iirimaa ajakirjanikud mängujärgse pressikonverentsi järel pead. Eesti kolleegid juhtisid tähelepanu, et Flora esiründaja jättis teise poolaja alguses kaks väga head võimalust löömata. Iirlaste imetlust see ei vähendanud. Märk kõrgest standardist, mille Sappinen edukate rahvusvaheliste esitustega enda suhtes kehtestanud? Ilmselt küll.

Eesti jalgpalliklubide edu eurosarjades on sedavõrd harv nähtus, et kipub kaasa tooma küsimuse: kas meie omad olid tõesti head või pigem vastased kehvad? Igast tulemusest leiab mõlemad komponendid, aga nende suhe on kord nii ja teinekord naa. Flora puhul saab üha veendunumalt öelda, et eelkõige tulevad head tulemused ikka tänu oma headusele.

Flora ründemäng on kohati suisa võrratu. Konstantin Vassiljev võis küll esmaspäeval tähistada 37. sünnipäeva, aga see ei takistanud tal iirlasi ikka ja jälle (jalge vahelt) lutitamast ning Flora ründemängu dikteerimast. Sappinen ongi suurepärane mängija ning euromängudes tõuseb esile Henrik Ojamaa ja Sergei Zenjovi tarmukus.

Kahjuks kogunes nende nelja ning keskväljal võrratu partii teinud ja kaks väravat löönud Martin Milleri tänast esitust vaatama ainult 1129 pealtvaatajat. Eks vihmane ilm tegi oma töö. Aga šansid, et Eesti jalgpallipublik saab sel sügisel esimest korda vaadata alagrupikohtumisi, on kõrged. Jalgpall pakub küll meeletult palju võimalusi, kuidas see 4:2 edu võib veel lörri minna, aga teistpidiseid variante on õnneks väga palju rohkem.

Võrratu pooltunni järel loovutati initsiatiiv

Flora asus kohtumist juhtima 13. minutil, kui Martin Miller lõikas vasaku küljejoone juures vahelt Roversi söödu. Pall põrkas Henrik Ojamaale, kes jätkas selle ühe puutega Konstantin Vassiljevile. Kapten tõstis korraks pilgu, nägi Roversi kaitsjate vahele sööstvat Sergei Zenjovi, andis talle meisterliku passi ja kogenud ründaja lõi palli alumisse nurka.

Mängu iseloom avavärava järel ei muutunud. Flora ründemäng oli sihikindlam ning hoogsam, Roversi pallivaldamine suuresti tulutu. Ning kui pall enda väljakupoolel Florale kaotati – ning seda ikka juhtus – jäi Roversi vastupressing väheagressiivseks ning hajusaks. Et külalismeeskonna mäng ei jooksnud, osutas ka nende peatreeneri Stephen Bradley kehakeel, mis Jürgen Henni omast oluliselt närvilisem.

Michael Lilander takistamas Liam Scalesi. Foto: Brit Maria Tael

Esimese märkimisväärse rünnakuni jõudis Rovers 22. minutil, kui nurgalöögi järel püsis pall pikemalt Flora trahvikasti lähistel. Selle käigus sooritas Sean Hoare ka pealelöögi, mille Henrik Pürg blokeeris. Flora vastas aga kohe omapoolse pikema ja ladusa rünnakuga, mille järel Roversi vahetuspingilt kostnud hüüe "Be positive!" võttis olukorra tabavalt kokku – kuna väljakul toimus Roversi jaoks positiivset vähe või üldse mitte, tuli kõvasti pingutada, et mõttelaad ja hoiak korralikud püsiksid.

Aga esmalt läks olukord Roversi jaoks ikka oluliselt hullemaks, sest 27. minutil pääses kaitseliini taha plehku Rauno Sappinen. Otse värava peale minemiseks jäi jooksuvõimust puudu, aga see polnud Sappineni jaoks probleem. Ta pani teda katnud Joey O'Brieni kauni konksuga tagumiku peale ja andis vabanenuna täpse söödu teise lainega karistusalasse saabunud Martin Millerile, kes lõi trahvikasti keskelt 2:0. Olukord oli Flora jaoks tol hetkel uskumatult kaunis!

Loogiline, et 2:0 eduseisus saavutamise järel annab võistkond intensiivsuses mõnevõrra tagasi, aga Flora tegi seda liiga palju ja lubas seni eelkõige pealtvaataja rollis olnud Roversi mängu sisse. 41. minutil pidi keskkaitses mängukeeldu kandnud Märten Kuuske asendanud Markkus Seppik blokeerima nädala eest Albaania meistrile Durresi KF Teutale kaks väravat löönud Rory Gaffney pealelöögi ja kaks minutit hiljem tõrjus Matvei Igonen Dylan Wattsi soorituse.

Järgnenud nurgalöök päädis Roversi väravaga. Flora kaitsjad kaotasid esimese õhuduelli, millele järgnes suuremat sorti segadus, kus paanilisi võtteid pidid kasutama mitmed rohevalged. Lõpuks suudeti pall värava alt eemale udjada, aga ainult trahvikasti kaare sisse, kus oli uhkes üksinduses Graham Burke, kes võttis palli omaks ja saatis kena löögiga väravasse. Vaheajale läks Flora mõtlikult, Rovers aga mõeldes, et siit annab veel ilusaid asju kokku joonistada küll.

Sappinen luhtas kaks superšanssi, aga tegi vigade paranduse

Teise poolaja esimese veerandtunni märksõnaks osutusid Flora kaks hiilgavat kasutamata jäänud šanssi. 55. minutil pääses Sappinen üks-üks olukorda tänu Ojamaa söödule ja kaks minutit hiljem pärast Ojamaa ja Vassiljevi eeltööd, aga värav jäi mõlemal puhul löömata. Esimeses episoodis tegi hiilgava tõrje Alan Mannus, teises lõi Sappinen palli üle värava.

Väravata sel hooajal eurosarjas tempos värav mängu kohta liikuv Sappinen siiski ei jäänud, vaid 76. minutil oli just tema õigel kohal, et sisse lükata Mannuse tõrjest tagasipõrkunud pall. Kaheväravalise eduseisu hoidmisega jäi Flora aga taas hätta. Juba 79. minutil oli Roversi teine värav õhus, kui Daniel Mandroiu karistusala joonelt sooritatud pealelöök tabas posti.

FC Flora alistas Shamrock Roversi 4:2. Foto: Oliver Tsupsman

Rovers teenis peagi oma seitsmenda nurgalöögi ning seejärel klaaris ohtliku olukorra väga hea blokiga Seppik, aga 86. minutil oli karistus käes. Paremalt äärelt tulnud kõrge tsenderdus leidis tagumises postis üles Glasgow Celticu huviorbiiti kuuluva Liam Scalesi, kes pidi küll peaga lööma terava nurga alt, aga kes tegi seda hiilgavalt, saates kavala ja kaarja palli üle Igoneni.

Oleme ausad – 3:2 võit, kus kaks korda kaheväravaline eduseis käest antud ja ise mitu sajaprotsendilist šanssi realiseerimata jäetud, oleks Florale maitsenud mõrult. Õnneks seda mekki lõpuvile kõlades huultel polnud, sest kohe järgmisel rünnakul alistas Sappinen paremal äärel duellis Sean Hoare'i, murdis trahvikasti ja söötis teise lainesse Millerile, kes lõi latipõrke kaudu 4:2.

Olgu märgitud, et juba enne Roversi 3:2 väravat oli Flora pannud valmis vahetuse, millega Sappineni pidi asendama Rauno Alliku. Iirlaste värava järel otsustati veidi viivitada ja see otsus oli hiilgav, sest platsile jäetud Sappinen tegi ju Milleri väravale eeltöö.

Viimased paar minutit pidi Flora läbi ajama vigastada saanud Henrik Pürgita, keda asendas esindusvõistkonnadebüüdi teinud Erko Jonne Tõugjas. Aga ärevaid hetki enam ei tekkinud ja 4:2 võit lubab kordusmängule sõita julge tundega. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kuivõrd hea Flora seis enne kordusmängu ikkagi on?

Väga hea. Kaitsemängus oli vajakajäämisi, aga on põhjust loota ja arvata, et võistluskeeldu kandnud Märten Kuuse naasmine rivistusse neid leevendab. Samas ei tasu kahelda, et Roversi esitus on koduväljakul sidusam ja südikam.

Aga millel optimism põhineb? Flora ründemängul. Sappinen on tõesti väga heas vormis ja muutunud tänu mitmekesisusele iga vastase jaoks keeruliselt pidurdatavaks. Lisame siia Vassiljevi tarkuse ja loovuse ning Ojamaa ja Zenjovi kindluse. See on võimas rusikas, millele Flora saab loota.

Olgu meenutatud, et võõrsil löödud värava reegel enam eurosarjas ei kehti ning erinevalt varasemast ei tagaks 2:0 või 3:1 võit Roversile edasipääsu, vaid viiks mängu lisaajale.

Episood, kus Rauno Sappinen jättis üks-üks olukorra realiseerimata. Foto: Brit Maria Tael

2. Rauno Sappinen tõestas taas, et on tippründaja

Teise poolaja alguses oli Sappinen kolme minuti jooksul kaks korda Roversi väravavahi Alan Mannusega silmitsi. Viimaste kuude jooksul on Eesti jalgpallipublik harjunud, et vahet pole, kas parajasti on seljas Eesti koondise või FC Flora särk, aga säärastest olukordadest lööb Sappinen värava. Täna oli tal aga päev, kui kaks sajaprotsendilist šanssi jäid löömata.

Tippründaja üks omadusi on suutlikkus eksimustest väga ruttu üle saada ja neid muu tegevusega kompenseerida. Sappinen tegi täna mõlemat. Esmalt lõi ta meeskonna 3:1 värava ning seejärel tegi eeltöö 4:2 väravale. Olgu meenutatud, et resultatiivse söödu andis ta ka 2:0 tabamusele. Seega vaatamata kahele luhatud üks-üks olukorrale, oli Sappineni tänane saldo 1+2. Tippründaja tunnus!

3. Markkus Seppiku julgustav partii

Seoses Märten Kuuse võistluskeeluga oli Henrik Pürgi partneriks Flora keskkaitsjate hierarhia kolmas mees Markkus Seppik, kelle viimase aja mängupraktika napp. Pärast 21. juunit on ta kaasa teinud kaks mängu – ühe Pärnu Vapruse ja teise FC Kuressaare vastu. Nüüd oli vastas Iirimaa meister ja kohtumine tohutu kaaluga.

Seppik vedas välja. Peamise prohmakana võib esile tuua 45. minutil antud valesöödu, mille pealt tekkis Roversil ohtlik kontra, mis võinuks lõppeda 2:2 väravaga. Aga aktivasse on kanda tunduvalt rohkem – mitmed blokeeritud pealelöögid ja kindel mäng palliga.

Peatreener Henni hinnang: "Arvan, et Seppik mängis väga korralikult. Eriti arvestades seda, et tal pole mängupraktikat all ja pole saanud ka duubelmeeskonna mängudel osaleda. Ta tuli ühe Kuressaare mängu pealt sellisesse mängu sisse korralikult, otsustavad blokid, puhastas palle ja oli julge."

FC Flora poolkaitsja Markus Soomets võidu üle rõõmustamas. Foto: Brit Maria Tael

4. Asi on tundes! Selles ilusas ja veetlevas tundes!

Flora euromängud tekitasid mõnusat surinat juba 2019. aastal, kui esmalt alistati Niši Radnicki ja siis anti kaks väärikat lahingut Frankfurti Eintrachtile. Ühe Flora koduse rivaali juhtfiguur manitses neid esitusi kiitnud ajakirjanikke "Eintracht tuli mängima keset ränka laagrit, te kiidate Florat üle" jutuga.

Eelmisel aastal ei mänginud Flora eurosarjas teab mis võrratut jalgpalli, aga Islandi ja Malta meistrist saadi jagu ning jõuti Euroopa liiga play-off'i, kus näidati hambaid Zagrebi Dinamole. Kokkuvõttes oli see märk, et 2019 polnud valehäire, vaid meeskond ongi rahvusvahelise tasemega kohanemas.

Tänavused seitse matši on andnud kinnituse, et täpselt nii see ongi. Endast nõrgem Hibernians suruti kindlalt maha. Endast selgelt tugevama Varssavi Legiaga võideldi väärikalt ja natuke tugevama Nikosia Omonia vastu langeti penaltiseerias. Muuseas, seesama Omonia alistas täna kodus 4:2 Belgia kõrgliigaklubi Antwerpeni.

Flora 4:2 võit Roversi üle süvendas veelgi tunnet, et nad ajavad õiget asja õigel moel. Pakkuda eurosarjas tõhusat konkurentsi nii, et koosseisus ainult enda riigi jalgpallurid, ei ole ainulaadne, aga haruldane küll. Narr oleks seda mitte hinnata.

Aga kõige tähtsam osa Flora tekitatavast heast tundest seisneb ikkagi nende viljeletavas jalgpallis – seda on ilus vaadata. Kui väikese jalgpalliriigi saatus on üldiselt, et edu tuleb püüda läbi kange kannatamise, siis Flora suudab Euroopas üha sagedamini asjad enda kätte haarata ja vastasest kuuleka suksu vormida. See on Eesti jalgpallisõbra jaoks haruldane tunne. Ning taas – narr oleks seda mitte hinnata.

Flora veetlev jalgpall tekitab ülevaid tundeid.

FC Flora pärast Martin Milleri löödud 4:2 väravat. Foto: Brit Maria Tael

5. Mängu parim – Martin Miller

Mitte ainult kaks väravat ja Flora esimesele tabamusele eelnenud väga tähtis vaheltlõige, vaid igatpidi küps esitus läbi 90 minuti. Kas elu mäng? "Jah," vastas Miller. Nii oli.