Luup peale | Pole kahtlustki, et mängu saatuse otsustas Levadia kvaliteet, aga päris nii ikkagi ei saa ka (0)

Koondise- ja koroonapausilt naasnud Tallinna FCI Levadia poleks nagu kuskil ära olnudki. Head mängu - nägime! Väravaid - saime! Tammeka seevastu tuli isukalt Tallinnasse, aga sai kiirelt vastu kukalt.

Kohtumise jõujoonte vormimise võttis enda peale selgelt Levadia, kes asus kohe isukalt ründama. Sealjuures oli paremal äärel uut vurtsu andmas Ukrainast laenule toodud Artjom Štšedrõi, kes näitas oma keerutavat jalga nii karistus- kui nurgalööke andes. Esimene variant avaneski 7. minutil, kuid esimesse posti saadetud pallile saadi küll jaole, aga Marko Putincanin suunas mänguvahendi pisut mööda.

9. mänguminutil saatis Štšedrõi palli aga ise raamide vahele - 1:0! Olukord sai sealjuures alguse Maximiliano Ugge pikast pallist, mille klaarimisega Tammeka kaitsjatel väike häda oli. Mänguvahendi napsas Vaštšuk, kes toimetas selle mõne puutega edasi suluseisupiiriga selgelt flirtinud ning isegi äkki ka kohtingu välja teeninud Kirsile. Palli järgmine sihtkoht oli Tammeka väravaalune ning lõplik sõna jäigi tagumise posti juurde noolima jõudnud ukrainlasele.

Loetud minutid hiljem saatis Milan Mitrovic pika palli ette, adressaadiks Kirss. Ründaja võttis palli rinnaga omaks ning lükkas edasi vasakult äärelt sissepoole toetama tulnud Pikale. Pilku tõstmata, läks pall kiire puutega karistusala joonel ootel olnud Zakaria Beglarišvilile. Mänguvahend omaks, kaitsjast mööda ja kindel pall värava paremasse nurka - 2:0!

Sarnane stsenaarium rullus lahti veel mõnelgi korral, aga kord kõmmutati üle, siis sai takistavaks Tammeka hea kaitsetöö.

Tammeka parim šanss mängiti välja 39. mänguminutil, kui kõrge palliga leiti tagumise posti lähistelt üles Aleksandr Kuhharev. Mängumees proovis esmalt vasaku jalaga põrutada, kuid esimene puude ülemäära hästi ei õnnestunud ning veidra vindi sisse saanud mänguvahend langes talle uuesti ette. Teiseks katseks võttis Kuhharev pisut enam hoogu, trikitas end paremale löögipositsioonile, kuid teine katse maandus Karl Andre Vallneri keres.

Teine poolaeg kuulus kokkuvõttes samuti Levadiale, kuigi Tammeka tõstis aina enam pead. Uut särtsu tõi sisse ka väljakule toodud Kevin Mätas, kelle tööpäev paraku liiga kaua ei kestnud ning ründaja lonkas pisut pärast tunni täitumist väljakult ära. Sealjuures oli patustajaks Maksim Podholjuzin, kes võttis minutid varem kollase kaardi sama mehe rappimise eest.

73. mänguminutil jäi Tammeka aga ühe mängija võrra vähemusse, sest Dominic Laaneotsa silmad nägid teist, pisut pehmevõitu kollast kaarti. Matemaatika oli tugevusastmele vaatamata lihtne: kollane + kollane = punane. See tähendas aga seda, et niigi keerulises olukorras olnud Tammeka elu muutus tüki raskemaks.

Ja Levadia oma jällegi lihtsamaks ning seda tõestati ka tabamustega. 76. minuti lõpus leiti pika diagonaalpalliga üles paremal äärel olnud Frank Liivak, kes saatis mänguvahendi kiirelt edasi karistusala nurgas olnud Mark Oliver Roosnupule. Mõne minuti jagu rassida saanud poolkaitsja nägi värava poole tõttavat Marko Putincaninit, pani palli tema poole teele ning korralik purakas maandus väravavõrgus - 3:0!

Viis minutit hiljem andis Putincanin hoopis ise hea läbisöödu ning Levadia viimase tabamuse autoriks kerkis Liivak - 4:0! Viimaseks pooltunniks mängu toodud mees oli lähedal teiselegi, kuid Pechter jättis oma suuremad lõviteod just kohtumise lõppu. Niisiis ei toonud hilist vilja ei Liivaku, Brent Lepistu, Roosnupu ega teiste rohesärkide kangutused. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia kaks uut debütanti jätsid välja nimekad mehed

Meistritiitlit kaitsva meeskonna nimekirja kuulusid kaks uut meest - Artjom Štšedrõi ja Oleksi Hoblenko. Esimene neist rassist paremal äärel pea tund aega, lõi hulgaliselt teravust ja ka värava. Sealjuures usaldati Štšedrõile nii mõnigi standardolukord, mis näitab, et uue ukrainlase kvaliteeti usaldatakse. Hoblenko toodi mängu 65. minutil, kuid säärast kandvat rolli oma õlule (veel) ei saanud.

Kuna aga välismaalt pärit pallureid tohib mängule kaasa võtta vaid 5, siis pidi Levadia korralikku kärpetööd tegema. Serblased Milan Mitrovic ja Marko Putincanin ning itaallane Maximiliano Ugge kuulusid Štšedrõi kõrval algkoosseisu. Ning nagu mainitud, vahetusest toodi Hoblenko. Niisiis oligi viis nende näol täis.

Kärbitavateks osutusid seega Ghanast pärit Ernest Agyiri ja Brasiilia päritolu Liliu, kellel mõlemal on muidu olnud meeskonnas küllaltki kandev roll. Sealjuures olgu meelde tuletatud, et mängueelsel pressikonverentsil kinnitas peatreener Vladimir Vassiljev, et kõik mehed on mänguvalmis ehk siis vigastused või muud mured nimetatud pallureid välja justkui ei jätnud.

2. Tammeka plaan oli Levadia jaoks selge

Mängu järel sõnas Tammeka kaitsja Gerdo Juhkam, et mängida taheti kõrgelt ning seda esialgu prooviti ka. Sellest plaanist oli Levadia väidetavalt vägagi teadlik. Kuna Tammeka kergitas oma liinid kõrgemale, siis see tähendas seda, et paratamatult tekkis ruum külalismeeskonna kaitseliini taha ning seda asuski Levadia tarmukalt ründama.

Pikki palle lasid nii Ugge, Mitrovic kui ka Putincanin, ning vaatamata sellele, et mitmetel juhtudel lõpetati suluseisus, siis eduprotsenti (suuremal või väiksemal määral) kergitasid kolm esimest väravat. Tammeka, olles saanud kahe tabamuse näol kiire duši ning sellest ühel hetkel ka toibunud, tõmbas seejärel liinid pisut allapoole.

3. Jõulisusest ehk kaardid-kaardid-kaardid

Vaadates hoiatuste arvu, siis selles edetabelis juhivad selgelt Levadia mehed. Olgem ausad, tahaks öelda, et pisut üllatavalt, sest mäng kulges suuresti nende taktis. Või kas ikkagi siis kulges?

Esimese kollase kaardi sai Beglarišvili palli näpanud ja rünnakule tõtanud Gerdo Juhkami maha võtmise eest. Viga toimus keskväljal ehk siis kohest ohtu Levadia väravale polnud. 40. mänguminutil hoiatati tagasiulatuvalt ka Kirssi, kes võttis Tammeka kontrarünnaku maha.

Järgmisena patustas Podholjuzin, kes katkestas vasakult äärelt väravat selgelt ohustama tõtanud Mätase tee. Kaarti nägi ka Štšedrõi, kes ei lubanud Sander Puril rünnakule tõusta. Sealjuures olid olukorda turvamas kaks rohesärki.

Tammeka poolelt nägi kollaseid vaid Dominic Laaneots, kelle patustused jäid teise poolaja keskpaika. Ükski teine mees kollasehinnalist viga ei teinud. Siinkohal võikski jätta õhku küsimuse - miks? Miks lastakse enda vastu vabalt lustida, tegemata praktiliselt kordagi ennastkehtestavaid ja piiridega flirtivaid vigu?

Niimoodi jääbki ju mulje, et Eesti valitsev meister võib teha, mida ta tahab. Ja nii oligi, sest Levadia surus enda mängu peale, tahtis, tegi vigu ja mis kõige tähtsam - lõi neli väravat ja võttis punktid endale.

4. Mängu parim - Marko Putincanin

Kuna Levadia mängis enesekindlalt, hoidis palli ja lõi väravaid, siis jätsid kõik mehed endast korraliku mulje. Aga, parima mängija tiitel võiks täna just Putincanini arvele minna. Keskväljal rassinud Putincanin oli tegus pea igal pool, saatis teele häid sööte ning sahistas ka ise väravavõrku.

2. aprillil kell 19.30 Sportland Arenal

Tallinna FCI Levadia - Tartu JK Tammeka 4:0 (2:0)
9. Artjom Štšedrõi, 12. Zakaria Beglarišvili, 77. Marko Putincanin, 82. Frank Liivak

Väravasöödud: 9. Robert Kirss, 12. Artur Pikk, 77. Mark Oliver Roosnupp, 82. Marko Putincanin
Hoiatused: 30. Zakaria Beglarišvili, 40. Robert Kirss, 51. Maksim Podholjuzin, 55. Artjom Štšedrõi - 67., 73. Dominic Laaneots
Eemaldamine: 73. Dominic Laaneots
Mänguolud: +1, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras