Luup peale | Positiivselt pallinud Eesti varjutas Armeenia staari ja Voolaid võitis omale tõenäoliselt aega juurde (1)

Eesti skooris kolmandat mängu järjest. Teist mängu järjest võeti punkt. Foto: Oliver Tsupsman

Eesti rahvuskoondis pidas kolmapäeva hilisõhtul Rahvuste liiga C-tasandil oma aasta viimase kodumängu, kui leppis Armeeniaga 1:1 viiki. Tabelis on Eesti kahe punktiga veel viimasel kohal, Armeenia viie silmaga kolmas, liidritel Põhja-Makedoonial ja Gruusial on kuus punkti.

Eesti alustas matši totaalse pallivaldamisega. Kaheksa avaminuti jooksul palli vastasele sisuliselt ei loovutatudki. Siis sai aga Eesti esimese standardolukorra, kust Konstantin Vassiljevi pall toodi värava eest läbi, ent lööki ei järgnenud. Armeenia pistis kontrasse jooksu, jõudis kasti, sättis ja lasi Taijo Teniste jalgade rikošetist tsenderduse värava ette. Vlasi Sinjavski jälgis palli, aga mitte meest ning äärekaitsja Kamo Hovjannisjan lükkas mänguvahendi meetrilt peaga võrku - 1:0 külalistele!

Kaotusseisu jäämine ei löönud aga võõrustajaid verest välja, vastupidi. 14. minutil jõuti juba viigini, kui Mattias Käit tõi Vassiljevi nurgalöögi tagasi värava ette - pühapäeval duubli virutanud Rauno Sappinen pani jala vastu ja pall sees.

1:1 viigivärava järel jäi initsiatiiv esiti võtmata. Aegamisi aga Eesti isu kasvas. Sappinen oli aktiivne nurgalöögi järel, lisaks sai korra jooksu. 37. minutil oleks ta pidanud aga lööma 2:1. Paremkaitsja Taijo Teniste andis perfektse tsenderduse penaltipunktile, kust Sappinen ühe puutega suunama läks, aga palli üle lati vuhistas.

Avapoolaja lõpus oli Eestil veel paar poolvarianti, aga samas sai Karl Jakob Hein kirja ka oma esimese tõrje, kui parreeris Tigran Barseghjani soorituse.

Teine poolaeg oli igas mõttes konservatiivsem. Eestil oli kaks väga ohtlikku momenti. Esmalt sai Frank Liivak 55. minutil Artur Pika tsenderduse järel hüppelt löögile, aga väravavaht oli tasemel. 62. minutil säras Liivak filigraanse triblinguga, kuid järgnenud söödust suunas Sinjavski palli vaid küljevõrku.

Armeenialt teisel poolajal pealelööke sisuliselt ei tulnud. Korra prooviti kasti tagant, ent sama tegi ka Eesti Mattias Käidi isikus. Küll aga viimasel paarikümnel minutil Eesti mäng vahetuste järel enam nii sujuv polnud ja lõppteravust nappis. Tasuks aasta viimasest kodumängust 1:1 viik. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Leitud selgroog

Kui viimastel aastatel oli tavaks saanud, et Eesti koondis murdub kohe, kui neile esimene värav ära lüüakse, siis viimased paar matši on toonud sellesse paradigmasse muutuse. Nagu pühapäeval, leiti ka täna enda tahtejõud üles kaotusseisu jäämise järel.

Aastaid on Eesti toetunud Konstantin Vassiljevile, kes tegi korraliku partii ka Armeenia vastu. Kaptenipaela pärandas ta sedapuhku Mattias Käidile. Foto: Brit Maria Tael

Eesti ei murdunud, vaid asus mängima innukalt ja motiveeritult, võideldes igas olukorras lõpuni. Tasuks võrdlemisi kiire viigivärav ja põnevuse säilimine matši lõpuni. Rõõmustav on väljakul näha sinisärke, kes on mentaalselt tugevad ning põlevad soovist end tõestada.

Tulevikku silmas pidades oli märkimisväärne fakt, et kui Konstantin Vassiljev välja vahetati, läks ta kaptenipaela viima Nikita Baranovile, ent Eesti peatreener Karel Voolaid käskis äärejoone tagant paela hoopis Käidile anda. Käit on selles koondiseaknas olnud Eesti mänguline liider ja see lüke näitas, kellest peaks pikas perspektiivis Eesti selgroog saama.

2. Keelatud fännid

Kolmapäeva õhtupoolikul kogunes A. Le Coq Arenale 1007 pealtvaatajat, ent mitte kõik neist ei olnud Eesti toetajad. Kuigi UEFA regulatsioonid näevad ette, et praegusel koroonaajal ei tohi võõrsilfännid mängudel käia, oli staadionil esindatud mitmekümnepealine Eestis elavatest armeenlastest koosnev külalisfännide punt.

Seega nagu vilistasid Armeenia koondislased ise mängu eel UEFA protokollile ja käisid kirikus ning mujalgi, kust praegusel ajal eemale peaks hoidma, vilistasid reeglitele ka Armeenia fännid. Neil oli muidugi seda lihtne teha, sest ega keegi neid staadionilt ära ei ajanud.

Armeenia toetajad A. Le Coq Arenal. Foto: Brit Maria Tael

Nii saigi kogu kohtumise vältel kuulda külalisfännide hõikeid, millest suurem osa olid tõenäoliselt pigem sõjas vaevleva kodumaa kui jalgpallikoondise toetuseks.

3. Eesti poiste taskutes kükitav staar

Jalgpalliliselt räägiti matši eel vastastega seoses kõige enam nende suurimast staarist, AS Romas pallivast mängujuhist Henrih Mhitarjanist. 31-aastane Armeenia kapten ei avaldanud Lillekülas aga erilist muljet.

Suurema osa mängust oli Mhitarjan konkreetselt Eesti keskväljal suurepärase partii teinud Mattias Käidi ja Vladislav Kreida taskus. Käit-Kreida jooksutasid oma nimekat kolleegi ja ei lubanud tal palliga mängus domineerida.

Matši lõpu eel sai Mhitarjan küll veidi enam matši sisse, aga Eesti väravale ohtlikuks ta sisuliselt ei muutunudki.

Henrih Mhitarjan jäi Käidi ja Kreida taskusse. Foto: Brit Maria Tael

4. Kauaks jätkub jalgpalliliidu juhatusel veel kannatust?

Kuigi Eesti mängis kolmapäeval sümpaatse partii, jäi võit taas võtmata. See tähendab, et 43-aastase Karel Voolaidi saldo Eesti A-koondise treenerina on null võitu, kolm viiki ja kaheksa kaotust. Osa fänne jõuab juba mõnda aega treenerivahetust. Mida arvab sellises seisus aga otsuseid tegev jalgpalliliidu juhatus?

Võit oleks ilmselt neile kannatust juurde andnud ja kaotus selle katkestanud. Kuidas mõjub aga viik? Voolaidi leping kestab selle aasta lõpuni. Novembris ootavad ees maavõistlus Itaaliaga ning Rahvuste liiga kohtumised Põhja-Makedoonia ja Gruusiaga. Kas viigi järel lubatakse Voolaidil tööd teha oma lepingu lõpuni? Mänguline areng võiks seda otsust soosida.

Seis Eesti treenerimaastikul on täna selline, kus kodumaalt Voolaidile head järglast võtta ei ole. See tähendab, et millal iganes Eesti uue suuna peaks valima, on väga tõenäoline, et järgmine juhendaja on välismaalane. Soccernet.ee-le teadaolevalt Eesti vutiladvikus mõtteid juba mõlgutatakse. Kui palju aega aga veel antakse? Viimase kahe matšiga toimunud positiivse muutuse järel ilmselt vähemalt novembrini.

Seda aega palus Voolaid ka mängujärgselt pressikonverentsilt lahkudes: "Uskuge meisse!"