Luup peale | Riietusruumi unustatud mängija ja Esiliiga, talismanide jõudemonstratsioon ja hunnik keelde (0)

Hooaja 13. värav tõi Kaimar Saagile naeratuse näole. Foto: Liisi Troska

Premium liiga 35. voorus alistas Viljandi Tulevik 2:1 Maardu Linnameeskonna, millega sai selgeks Maardu viimane koht ja uueks hooajaks Esiliigasse langemine. Kummaliselt kulgenud matš kubises põnevatest nüanssidest.

Tulevik läks kodus 303 pealtvaataja ees juhtima 41. minutil, kui Romeo Da Costa tegi vasakul äärel ära Maardu paremkaitsjale Anton Aristovile, söötis kastis Indrek Ilvesele, kelle söödu lükkas viielt meetrilt posti kõrvale Kaimar Saag.

59. minutil jättis vahetusest sekkunud Maardu poolkaitsja Jaroslav Dmitrijev kasutamata kuldse šansi, kui Ingmar Krister Paplavskis viielt meetrilt tulnud löögile käe vahele sai. Tulevik kinnitas jalgpalliklišee vettpidavust, kui Tanel Lang Da Costalt palli saanuna võimsa soolo järel karistusala tagant löögile läks ja palli paremasse alla nurka virutas - 2:0.

Kolm minutit hiljem võttis Kotaro Amemiya tarbetu vea eest keskväljal oma teise kollase kaardi ja jättis Maardu vähemusse. Tuleviku jaoks muutus mängu kontrollimine seeläbi lihtsamaks, kuid oma eduseisu ei suudetud suurendada - parima võimalusena sai Herbert Velleste mõnelt meetrilt palli suunama, aga Klimenti Boldõrev klaaris enne väravajoont.

Herbert Velleste (vasakul) jõudis lähedale oma esimesele Premium liiga väravale, aga natuke jäi ikkagi puudu. Foto: Liisi Troska

82. minutil kaotas Gustav-Hendrik Seeder täielikult Tuleviku kasti tormanud Aristovi, kes Vitali Gussevi tsenderduse uhkes üksinduses peaga värava vasakusse nurka suunas. 1:2 kaotusseisu pealt sai Maardu eneseusku juurde ja asus innukalt viigiväravat otsima. Korra jõuti madala tsenderduse järel ka üsna lähedale, aga Tuleviku mehed suutsid olukorra klaarida. Viimasteks minutiteks jäi ka Tulevik kümnekesi, kui Kristjan Kask oma teise kollase kaardi võttis, aga Tulevikku see ei heidutanud.

2:1 võiduga kindlustas Tulevik omale Premium liigas seitsmenda koha, sest Kuressaarel jäi Flora vastu rammust puudu. Maardu lõpetab hooaja kümnendana ja pallib tuleval aastal Esiliigas. Viimases voorus kohtub Tulevik võõrsil Kaleviga, kes loodab veel üleminekumängudest pääseda, Maardu võõrustab tiitli võitnud Florat. Soccernet.ee tähelepanekud tänasest mängust:

1. Amatööride raske sügis

Tänase matši algus oli üpris võimalustevaene. Oma pitseri lisasid sellele sügisesest vihmast pehme väljak ja selja taha jäänud pikk hooaeg. Mängijate puuted olid tihtipeale mustad, tehti lihtsaid ja sundimatuid vigu. Pealelöögiüritused lendasid väravast mööda meetrite kaupa.

Teisel poolajal oli näha, et väsimus tõi kaasa ka üha enam valeotsuseid ja rumalusi. Parimaks näiteks sellele oli viimase paarikümne minuti kaardisadu, mille ei tinginud mitte kohtuniku kerge käsi, vaid mängijate hilinemised ja kohati tarbetud vead.

11 kollast ja 2 punast - kohtunik Juri Frischeril oli tihe päev. Foto: Liisi Troska

2. Päästerõngas Tallinna Kalevile?

Kui Kuressaare viimases voorus Transi ei võida ja Kalev suudab alistada Tuleviku, kindlustab Kalev omale liigasse püsimajäämise ning üleminekumängudele suundub nende asemel Saaremaa võistkond. Kuna Tulevik kindlustas omale tänasega seitsmenda koha, saavad nad viimasele voorule vastu minna pingevabalt.

Hädasti punkte vajavale Kalevile minnake aga külla vägagi pooliku koosseisuga. Punase kaardiga jääb kõrvale keskpoolkaitsja Kristjan Kask, hoiatuskaartide kuhjumine toob mängukeelu ka kaitsjatele Mark Edurile, Ridwan Babatundele ja Gustav-Hendrik Seederile.

3. Riietusruumi unustatud mängija

Viljandis toimunud matši kõige kurioossem seik leidis aset teise poolaja alguses. Maardu peatreener Mark Kolk vahetas vaheajal Vadim Aksjonovi asemel väljakule Jaroslav Dmitrijevi. Lisaks Aksjonovile oli riietusruumi jäänud ka oma Premium liiga algkoosseisudebüüdi teinud 16-aastane Stanislav Tsõmbaljuk.

Kui väljakul kümme Maardu mängijat kokku lugenud kohtunik Juri Frischer kummastusega Maardu pingi suunas vaatas, andis Kolk märku, et teist poolaega alustatakse nii. Frischer andis teise poolaja avavile ning Kolk jooksis riietusruumi, kuhu ta jäi mitmeks minutiks. Vahepeal tegi Maardu pingil istunud klubi president ja poolkaitsja Maksim Krivošein telefonikõne, mille järel samuti riietusruumi tõttas. 52. minutil jooksis Tsõmbaljuk lõpuks staadionihoonest välja ja saadeti Maardu varumängijate naeru saatel tagasi väljakule.

Stanislav Tsõmbaljuk (valges) sai kirja küll täismängu, aga tegelikult oli ta teistest väljakul kuus minutit vähem. Foto: Liisi Troska

Mis täpselt juhtus? "See on väike saladus," ütles Maardu juhendaja Mark Kolk Soccernet.ee-le. "Ma ei taha seda kommenteerida. Juhtus nagu juhtus. Noor mängija - viga minu poolt ja tema poolt. Ühine kommunikatsiooni asi," lisas ta.

Tundus, et Tsõmbaljuk arvas, et ka tema mäng on mängitud, mistõttu ta juba pesema oli läinud. Teistest kuus minutit hiljem ta siiski riietusruumist välja sai ja oli seejärel väljakul lõpuvileni.

4. Maardu langemine

Kuigi Maardu valitses Esiliigat, siis Premium liigas jäi neil tasemest puudu. Võistkonna võib-olla suurimaks probleemiks osutuski napp koosseis, sest kõrgema intensiivsusega mängudega liigas jäi neil rammust puudu. Omamoodi mureallikaks oli ka vaimutugevus, sest Esiliigas võitmisega harjunud Maardu jaoks mõjus Premium liigas pidev kaotamine psühholoogiale laastavalt.

Nii murduski Maardu tihti juba üsna mängu alguses, kui neile esimene ära löödi. Neist kehvemat kaitset pole tänavu olnud kellelgi.

5. Võimsad viljandlased

Tuleviku aitasid tänases hooaja viimases kodumängus vajaliku võiduni kohalikud kangelased. Viljandi pikaaegne sangar Indrek Ilves, kes Premium liigas viimast korda kodupubliku ette jooksis, andis väravasöödu avaväravale. Selle lõi Tuleviku selle hooaja kapten ja suurim väravalööja Kaimar Saag, kes on tänavu Viljandi näoks olnud. Võidu toonud teise värava sepistas võimsa soolo järel Tanel Lang, samuti Viljandimaa oma mees, kes aastaid Tuleviku keskvälja südames niite tõmmanud.

Indrek Ilves sai väärika lahkumisetenduse. Foto: Liisi Troska

Lisaks sellele, et platsil tegid tegusid kohalikud mehed, olid tublid ka tribüünidele tulnud 303 pealtvaatajat. Tulevik on sel hooajal näidanud stabiilseid publikunumbreid ning selle tunnistuseks on neil kogu liiga paremuselt kolmas keskmine kodupubliku arv - 386 inimest.

6. Mängu parim - Tanel Lang

Tulevik suutis suuremat osa mängust keskväljal kontrollida ja seal niite tõmmanud Tanel Lang oli selles võtmerollis. Värav, mille ta lõi, oli väga kaunis, nagu ka sellele eelnenud eeltöö.

Tanel Lang. Foto: Liisi Troska