Luup peale | Tammeka kallutas kaevikulahingu enda kasuks ja jättis Harju põhjamutta (galerii!) (0)

Tammeka saatis võiduvärava järel tervitused vigastatud Tanel Langile ja tema perekonnalisale. Foto: Brit Maria Tael

Tartu Tammeka tugev teine poolaeg kallutas Tamme staadionil peetud kaevikulahingu Harju JK Laagri vastu tartlaste kasuks ning andis Premium liiga uustulnuka püsimajäämislootusele valusa hoobi. 

Erakordselt kinnise avapoolaja eredaimaks hetkeks jäi määrustevastane olukord, kui Artur Uljanov suunas 15. minutil jalaga võrku Taijo Teniste tsenderduse, aga tegi seda selgest suluseisust.

Poolaja lõpuni jätkus ettevaatlik mäng, kus kumbki pool kaitses viiese kaitseliiniga ja hoidus riskide võtmisest. Harjul oli rohkem standardolukordi ja pall käis pisut tihedamini Tammeka trahvikastis, kuid löökideni nad ei jõudnud ja nii ei pidanud kumbki väravavaht tõsiselt mängu sekkuma.

Teisel poolajal haaras Tammeka aga initsiatiivi enda kätte ning võimalusi hakkas riburada pidi tekkima. 52. minutil järgnes Teniste pikale audisisseviskele väravaesine segadus, kus Ivans Baturins pidi tõrjuma nii Rasmus Kallase pealöögi kui ka Kevin Mätase jätkuürituse värava eest. Neli minutit hiljem pääses Artur Uljanov Rasmus Kallase läbisöödu järel terava nurga alt löögile – Baturins tõrjus nurgalöögiks, mille järel pääses Patrick Genro Veelma kasti tagant löögile ja saatis palli napilt üle värava.

Õhus olnud värav ei jäänud siiski sündimata. Juba 61. minutil pääses Mätas Sander Puri tsenderduse järel tagapostist peaga löögile ning realiseeris võimaluse vastu liikumist - 1:0!

Tammeka läks teisel poolajal oma teed. Foto: Brit Maria Tael

Tammeka jätkas esialgu domineerimist ja 73. minutil raksatas Uljanovi löök karistusalakaare juurest Harju väravalatti! Sellele järgnes aga omakorda ohtlik vasturünnak, kus Harju mehed pääsesid koguni kolmekesi ühe kaitsja vastu jooksma, aga Daniil Rudenko ei leidnud õigeaegset söötu ja otsustas lõpuks 25 meetri pealt ise peale virutada. See oli Tammeka väravavahile Richard Alandile võrdlemisi lihtne saak ja jättis ukrainlase võistkonnakaaslased käsi laiutama.

Harju sai vahetuste kaasabil lõpuks mänguohjad enda kätte, aga kuigi Taaniel Usta pääses 75. minutil kastijoonelt löögile ja saatis palli mõned meetrid väravast mööda, siis väga ohtlikuks külalised Alandi väravale ei saanudki. Harju riskid jätsid omakorda ruumi Tammekale, kes 89. minutil selle ka ära kasutas, kui Patrick Genro Veelma sööt Kevin Mätase väravavahiga silmitsi viis ja tartlaste tipuründaja kindlalt realiseeris - 2:0Soccernet.ee tähelepanekud:

Avaväravale eelnes Kevin Andersoni täpne püstsööt. Foto: Brit Maria Tael

1. Kaevikulahingu võti - kvaliteetsed läbisöödud

Tammeka oli teinud sel hooajal juba kolm väravateta viiki ning avapoolaja järel näis, et ahjus on neljaski, sest avapoolaeg ei pakkunud kummaski väljaku otsas ainsatki väravalõhnalist olukorda. Siiski oli mängu iseloom täiesti erinev sellest, kuidas eelmises voorus Tamme staadionil Kuressaare vastu barankad tabloole püsima jäid. Kui Kuressaare vastu järgnes üks mänguseisak teisele ja voolavat mängu praktiliselt ei näinudki, siis Harju vastu said mõlemad meeskonnad ohtralt palliga sinasõprust teha, kuid seda peaasjalikult ohututes tsoonides.

Mõlemad meeskonnad tervitasid vastast viiemehelise kaitseliiniga ning hoidsid liinide vahed väiksena, nii et palli keskväljalt läbi toimetamine osutus kontimurdvaks ülesandeks. Ruumi jäi vaid läbisöötude jaoks, kuid nende puhul jättis kas söödukvaliteet soovida või jäid kaitsjad kahevõitlustes peale või luhtusid need juba eos rohkete suluseisude tõttu.

Teise poolaja alguses olukord aga muutus, Tammeka surus enda mängu peale ja tekitas järjest võimalusi. Harju ründaja Andre Järva tunnistas kohtumise järel, et tagasitõmbumine oli nende teadlik valik, karistamaks tartlasi kontrarünnakutel. Siiski ei selgita see, miks Tammekal äkitselt nii palju võimalusi avanema hakkas.

Peamiseks vaheks võrreldes avapoolajaga oli kaitseliinist teele pandud pikkade söötude kvaliteet. Harju paiknemine madalamal võis samuti Tammeka survet toetada, aidates neil teenida ohtralt standardolukordi, kuid väravaolukordadele eelnesid ikkagi söödud kaitseliini seljataha. Avaväravale eelnes Kevin Andersoni püstsööt Tenistele ning täpsete pikkade pallidega paistsid silma teisedki kaitsjad.

Heas vormis Taijo Tenistet ootab ka koondiserüü. Foto: Brit Maria Tael

2. Ühtlase liigatabeli võlu

Tammeka alustas hooaega nelja kaotusega kuuest mängust (kahe viigi kõrval), aga on pärast seda tunnistanud üheksa liigamängu jooksul kaotusekibedust vaid ühe korra. Hetkel püsivad tartlased koguni kuus liigamängu järjest kaotuseta.

Nii on Tammeka vinnanud end hooaja alguse punktipõuast välja ja jätkab tõusvas joones tabelis ronimist. Pärast võitu Harju üle leitakse end samalt pulgalt Paide Linnameeskonna ja Narva Transiga, näiteks neljas tabelikoht on aga kõigest kuue punkti kaugusel ning tartlastel on veel ka üks mäng varuks.

Nii on Tammekal kõik võimalused, et sekkuda veel kõrgesse mängu, kuid samal ajal on nad ikkagi veel üleminekumängude piiri peal, nii et võimalikud on ka ristivastupidised stsenaariumid. Ühtlase liigatabeli võlu!

Harju mängueelne energiaring sisaldab ka taustajõude. Foto: Brit Maria Tael

3. Ühtlase liigatabeli valu

Enneolematult ühtlane tase muudab liigatabelis kerkimise paradoksaalselt nii lihtsamaks kui ka keerulisemaks. Lihtsamaks eelkõige tipptiimidele nagu Kalju ja Paide, kes peaksid olema võimelised panema püsti pikema võiduseeria, ning kuna teised klubid võtavad pidevalt ka tabeli esimese poole tiimidelt punkte, peakski see aitama neil hõlpsalt liigatabelis kerkida.

Põhjast väljaronimise muudab ühtlane tase aga keerulisemaks, sest tabeli teise poole klubid teenivad rohkem punkte kui tavalisel hooajal, mis tähendab omakorda seda, et punktivahede tagasitegemiseks on vaja samuti rohkem punkte kui tavalisel hooajal. Lihtsalt südikatest esitustest ja mõnedest üllatustulemustest ei piisa, kui eesseisvad klubid samamoodi esinevad ja keegi ansamblist välja ei kuku.

Kui klubid teenivad punkte edasi samas vaimus senisega, siis kujuneb kolmanda koha hinnaks sel hooajal ainult 54 punkti, samas kui üheksanda koha hinnaks koguni 36 punkti. Eelmisel aastal jäi Kalju aga mäletatavasti 65 punktiga esikolmikust välja, samas kui üleminekumängudele suundus Legion kõigest 22 punktiga (miinuspunkte arvestamata 26 punktiga).

Nii leiabki Harju end üliraskest olukorrast vaatamata sellele, et viimasest kuuest liigamängust on nad korjanud igati viisakad kaheksa punkti. Seitsmepunktiline vahe eelviimase kohaga on ikkagi tõsiasi.

Kevin Mätas. Foto: Brit Maria Tael

4.  Mängu parim - Kevin Mätas

Tammeka on sel hooajal kliinilisest väravalööjast hirmsasti puudust tundnud ning pikale veninud vigastuspausi järel vormi koguv Mätas on selles osas nende suurim lootus. Tema arvel on nüüd Tammeka viimasest neljast väravast kolm ning mängu- ja väravanälg paistavad välja igast tema sammust.

Protokoll:

7. juunil kell 18.00 Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Harju JK Laagri  2:0 (0:0)
61., 89. Kevin Mätas

Väravasöödud: 61. Sander Puri, 89. Patrick Genro Veelma
Hoiatused: 66. Reio Laabus, 74. Carl Robert Mägimets - 64. Aleksandr Ivanjušin
Mänguolud: +17, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 587
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Lauri Salei, Silver Sepp
Neljas kohtunik: Richard Toom
VAR: Kristo Tohver
AVAR: Tauno Rämson

Tammeka: Richard Aland, Eugenio Bracelli, Kevin Anderson, Rasmus Kallas, Reio Laabus, Taijo Teniste, Sander Puri, Carl Robert Mägimets (78. Herman Pedmanson), Patrick Genro Veelma, Kevin Mätas (90. Giacomo Uggeri), Artur Uljanov (78. Devid Lehter).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Georg Lani, Giacomo Uggeri, Devid Lehter, Herman Pedmanson, Kevin Burov, Mihkel Sepp.

Harju: Ivans Baturins, Andres Järve, Marius Samoura, Daniil Maštšenko, Daniil Rudenko, Reinhard Reimaa, Kaspar Rõõmussaar, Aleksandr Ivanjušin, Karel Eerme (68. Taaniel Usta), Kaarel Usta (75. Stefan Tšendei), Andre Järva (75. Kristjan Kriis).
Varus: Matheas Madik, Kristjan Kriis, Stefan Tšendei, Sten Marten Viira, Sander Must, Ander-Joosep Kose, Taaniel Usta.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
16
12
3
1
39:8
39
2.
16
11
4
1
31:8
37
3.
16
7
3
6
16:18
24
4.
16
6
4
6
13:17
22
5.
16
5
5
6
18:18
20
6.
15
5
3
7
16:24
18
7.
16
5
1
10
11:23
16
8.
16
3
7
6
14:17
16
9.
15
3
7
5
13:19
16
10.
16
2
3
11
12:31
9

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SUURTURNIIR EESTIS
Noorte EM-finaalturniir toimub 2026. aastal Eestis (lisatud jalgpalliliidu kommentaar!)
KOLE SKOOR
Luup peale | Saksamaa ässaga Iisrael tuletas meelde, et viis on palju, eriti Rahvuste liigas
PREMIUM LIIGA
PIKK ETTE
Pikk ette (ja ise järele) | Hegemoonia taastatud! Kas Vapruse ja Kalevi laul saigi lauldud?
UDUNE ALBION
Udune Albion | Kaheksane pakk on püsimajäämise indulgents!
KÜSIMUSED JA VASTUSED
SN X PL
Soccernet vs. Premium liiga | Testime kalevlaste täpsust: kas rohkem palle saadeti ristnurka või raudteele?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
29
18
9
2
53:15
63
2.
Tallinna FC Flora
28
17
9
2
59:17
60
3.
Nõmme Kalju FC
29
11
9
9
40:31
42
4.
Pärnu JK Vaprus
28
10
9
9
34:37
39
5.
Paide Linnameeskond
28
9
12
7
33:23
39
6.
JK Tallinna Kalev
28
9
9
10
29:34
36
7.
FC Kuressaare
29
9
5
15
31:54
32
8.
JK Narva Trans
28
10
2
16
24:45
32
9.
Tartu JK Tammeka
28
4
12
12
26:46
24
10.
Harju JK Laagri
29
4
6
19
22:49
18
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
63
Tallinna FC Flora
60
Nõmme Kalju FC
42
Pärnu JK Vaprus
39
Paide Linnameeskond
39
JK Tallinna Kalev
36
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
24
Harju JK Laagri
18
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • T 18.00 Eesti - Iisrael (naiste Rahvuste liiga)
 • T 19.45 Harju - Levadia (Premium liiga)
 • K 17.00 Kalev - Paide (Premium liiga)
 • K 19.00 Tammeka - Flora (Premium liiga)
 • N 19.00 United - Viimsi (Esiliiga)
 • L 14.30 Harju - Kalju (Premium liiga)
 • L 17.00 Tammeka - Paide (Premium liiga)
 • P 12.00 Lootos - Viimsi (naiste Meistriliiga)
 • P 17.00 Vaprus - Flora (Premium liiga)
 • P 19.00 Levadia - Trans (Premium liiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!