Luup peale | Tasavägine mäng, mis sisaldas kamaluga emotsioone ning tartlase õnnetut naasmist (0)

Joonas Soomre (kollases) tüüris Kure võiduni. Foto: Allan Mehik

FC Kuressaare alistas tasavägises ja emotsioonidest tulvil kohtumises 3:1 Tartu Tammeka ning kerkis võiduga Premium liiga tabeli esimesse poolde.

Kuressaare alustas kohtumist endale iseloomuliku stiiliga: tartlaste väravale pandi peale korralik surve, mis tipnes Joonas Soomre ja Sander Lahe löögikatsetustega. Tulemust need aga ei toonud, sest esimesel oli ees Tammeka puurilukk Richard Aland, teisel jäi vajaka täpsusest.

Kodumurul mänginud kollasärgid tulid aga mängule vastu silmnähtavalt hea enesetundega. Üheksandal minutil pandigi väravavõrk sahisema: Mairo Miil saatis penaltipunkti lähistele tema firmamärgiks oleva pika audiviske, mis maandus väikese segaduse järel kapten Märten Pajunurme paremale jalale. Keskkaitsja naelutas palli stiilse ülepuusalöögiga võrku – 1:0 Kurele!

Tosina mänguminuti järel kippus ühe käe sõrmedest puudu tulema, et Kure pealelööke kokku lugeda. Aga seejärel hakkasid ka tartlased üha enam oma kohalolekust märku andma.

15. minutil tõstis Kevin Anderson palli debütant Ahmed Adebayo Basherile, kes mänguvahendi osavalt ette võttis. Mairo Miil sekkus olukorda ehk liiga julgelt ning koksas jalalabaga Basheri talda, mispeale ründaja kukkus. Peakohtunik Karl Koppel määras penalti ning videokohtunik jättis otsuse ümber lükkamata (loe lähemalt altpoolt).

Videokontrolli pikkuse tõttu penaltipunktil parajalt praadinud Kevin Mätas naelutas palli Magnus Karofeldi külje alt võrku – 1:1! Avapoolaeg kulges lõpuni võrdse võitluse tähe all, võimalusi avanes mõlema värava all.

Teist poolaega oli mängitud napilt alla kümne minuti, kui Kure teist korda palli võrku pani. Soomre konksutas Rasmus Kallase mitu korda järjest väravaala lähistel kohvile ning jätkas palli Artjom Jermatšenkole, kelle söödu toksas mõne meetri pealt võrku Oliver Rass – Kure 2:1 ees!

69. minutil suutis Tammeka aga taas viigi majja lüüa – vähemalt esmapilgul. Tabloole 2:2 siiski püsima ei jäänud, sest senise mängu vältel alati innukalt aktsioonis olnud Basher mängis enne palli võrku saatmist käega. Varasema mängu vältel tartlaste ridades ühe parimana esinenud nigeerlane jäi aga lugemata jäänud värava järel varju ning rohkem saarlastele ohtu ei kujutanudki.

Kolm minutit pärast tühistatud väravat kiskus platsil aga tuliseks, kui napilt kümmekond minutit varem vigastuspausilt naasnud Tanel Tammik tõukas pallivälises olukorras selga Karl Rudolf Õigust. Ehkki tribüünidelt nõuti Tammikule karistust, ei paistnud Õigus ise teps mitte ärritunud. Vähemalt kõrvaltvaatajale tundus nii.

Järgmises olukorras, mõnikümmend sekundit hiljem, oli pall aga Tammiku käes. Tartlane söötis selle oma mängijale, misjärel rammis Õigus talle lootusetult hiljaks jäänuna jalgadesse. Kuressaare meest karistati kollase kaardiga, ent Tammiku jaoks lõppes olukord märksa õnnetumalt. Tema kanti platsilt ära kanderaamil.

82. minutil vormistas Soomre lõpuks ära selle, mida ta terve mängu vältel jahtinud oli. Kui teise värava puhul toimus sööduliin üht-, siis nüüd teistpidi – kontrarünnaku lõpetuseks saatis Soomre kindlalt võrku Jermatšenko söödust tulnud palli – 3:1 Kurele!

Järelejäänud minutitel külalised erilist pahandust teha ei suutnud ning Kuressaare kirjutas tabelisse kolm punkti. See tähendab ühtlasi, et saarlased möödusid liigatabelis Nõmme Kaljust ning haarasid viienda koha endale. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Tammiku õnnetu tagasitulek

Tammeka keskkaitsja Tanel Tammik käis enne tänast viimati platsil enam kui kaks kuud tagasi – 27. mail samuti just Kuressaare vastu. Toona piirdus tema mäng ühe poolajaga ning ees ootas õlavigastusest tingitud mängupaus.

Naasmismängus kestis tema seiklus aga napid üheksa minutit: 63. minutil sekkumine ning 72. minutil saatuslik kontakt Karl Rudolf Õigusega.

Paraku on Tammikul keeruline süüdistada olukorras kedagi peale iseenda. Jalgpall on kontaktne mäng, ent selgatõuge Õiguse vastu ärritas kolmekordset koondislast sedavõrd, et too otsustas järgmises olukorras Tammiku vastu end kehtestada. Kui Tammik otsustanuks pallivälises olukorras Õigust mitte surkida, poleks viimane ka ärritunud ja robustselt reageerinud.

Paraku kulmineerus olukord sedavõrd õnnetult, et Tammik kanti platsilt kanderaamil minema. Lisaks hooaja neljanda kollase kaardi teeninud Artur Uljanovile ja Herman Pedmansonile jääb ka temal kohtumine Tallinna Kalevi vastu ülisuure tõenäosusega vahele.

Vaata kõneainet pakkunud olukordi videost:

2. Mis mees on ikkagi Tammeka uus ründaja?

Tammeka hankis lõppevas üleminekuaknas vaid ühe uue mängija. 21-aastane Ahmed Adebayo Basher paistab aga olevat väga korralik ründajamaterjal.

Tartlased said kinnitust, et nigeerlane võib vajadusel kindla peale võrgu sahisema panna: ehkki VAR-kontrolli järel läks tema tänane tabamus tühistamisele, tundusid mehe positsioonivalik ja tehnika olevat korralikud. Ka füüsilised eeldused paistavad olevat head ning julgusest tal puudust ei tule: juba avaminutitel proovis ta julgelt saarlasi ette võtta ning valmistas neile nõrka kuni mõõdukat peavalu. Kirsiks tordil teenitud penalti.

Ainus küsimärk peitub viimases paarikümnes minutis, kus Basheri enam platsil pea üldse näha polnud. Loodetavasti pole viimased 20 minutit aga põhjus eelnevaid nullida ning järgmistes mängudes jõuab nigeerlane end veel kõvasti tõestada.

3. Penaltiolukord – jah või ei?

17. minutil jõudsid Basheri jõu- ja ilunumbrid esimese jalgpalliliselt mõõdetava tulemuseni. Mairo Miil üritas oma karistusalas palli tagasi võita ning koksas õrnalt vastu Basheri talda. Ründaja kukkus nagu jalakäija jäisel veebruarikuul Tallinna tänavatel, Karl Koppel määras penalti.

Videokorduse põhjal jääb olukorrast tahes-tahtmata õhku küsimärke, sest Miili puude tundub olevat tõepoolest õhkõrn ning Basheri kukkumine paistab olevat märksa teatraalsem, kui kontakt nõudnuks.

Märkimisväärset rolli siinkirjutaja kahtlustes penalti õigsuse osas mängis ka Tammeka pink eesotsas varuväravavaht Carl Kaiser Kiidjärvega, kes penalti määramise järel naeru kohe üldse kinni hoida ei suutnud. Tundub, justkui nemad teaksid midagi, mida meie ei tea – olgu selleks siis mõni Basheri salajane talent või lihtsalt omavaheline nali.

Carl Kaiser Kiidjärv oli penalti määramise järel väga lõbusas meeleolus. Foto: Soccernet.ee

4. Mängu parim – Joonas Soomre

Ehkki elu jooksul on Soomre ründes mütanud küll, on Kuressaare peatreener Roman Kožuhhovski kasutanud teda tavaliselt ikkagi ääremängijana. "Kui ma teada sain, et mängin ründes, oli kohe selline imelik tunne – et hooaja esimene [värav] on lähedal!" ütles Soomre mängu järel Soccernet TV-le.

Terve mängu vältel aktiivselt võimalusi otsinud ning Kure teisele väravale märkimisväärse eeltöö teinud Soomre jõudiski 82. minutil sihile. Mängu parima tiitli pälvis ta aga eelkõige südika ja stabiilse esituse, mitte värava eest.