Luup peale | Tuleviku tähelend jätkus seljavõiduga Võrtsjärve derbis (3)

Viljandi Tulevik kirjutas tabelisse 14 vooru jooksul kaheksanda võidu ning tõusis Premium liiga hooaja komeedina medaliheitluse piirimaile, olles kodus 2:0 üle Tartu Tammekast.

Tulevik valitses eriti kindlalt avapoolaega. Mitmete heade võimaluste järel avati skoor 17. minutil, kui Tanel Lang lõikas vastaste poolel söödu vahelt ning toimetas selle trahvikasti Kaimar Saagile, kes lükkas ühe puutega edasi Nikita Komissarovile, kes omakorda sooritas jooksu pealt enda esimese puutega täpse löögi.

Saag ise omas kohtumise jooksul kolme head võimalust, aga jäi ka seekord kuivale, kui kaks korda vastas hea tõrjega Karl Johan Pechter ning korra ei tabanud ründaja ise palli. Teiseks kujuks, kes pidevalt aktsioonis oli ja teravusi lõi, oli endine Tammeka mees Sander Kapper, läbi kelle sündis teise poolaja alguses ka teine värav. Tema ääreläbimurre lõppes veaga Daaniel Maanase poolt ning järgnes penalti, mille realiseeris 56. minutil Pavel Marin.

Tammeka aktiviseerus alles 0:2 kaotusseisus ning jõudis lõpu eel ka paar korda väravale lähedale, aga tõsisesse ohtu Tuleviku võit enam ei sattunud. 71. minutil põrutas Igor Dudarev karistuslöögist latti ning 80. minutil sai Mihhail Slaštšjov Mark Paul Preimani kannasöödust hea šansi, aga Nõmm suutis tema pealelöögi tõrjuda. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Tammeka jäi kõrge pressiga hätta

Tuleviku näol on küll tegemist hooaja suurima positiivse üllatajaga, kuid seda pole üldiselt saavutatud väga ründava ja domineeriva jalgpalliga, vaid pigem tarkade üleminekute ja kvaliteetsete ründajatega. InStati statistika põhjal oli voorueelse seisuga Tulevik kõige vähem vastaste väljakupoolel pressingut teinud meeskond Premium liigas.

Tammeka vastu hiilati aga avapoolajal hooti just väga aktiivse ja kõrge pressinguga, millega tartlased püstihätta jäid, sest Kaido Koppeli hoolealuste sooviks on igal võimalusel lühikese sööduga tagant alustada. 15. minuti paiku avanes Tulevikul kaks head võimalust järjest olukordadest, kus Tammeka enda kasti juures palli kaotas, ning teine neist lõppeski avaväravaga.

Tammekale polnud abi ka mängujuht Reio Laabuse kasutamisest keskkaitses, sest väravaolukord sai alguse just tema valesöödust. Tartlaste mäng oli avapoolajal täiesti halvatud ning kuigi poolaja lõpuosas suudeti pallivaldamine kergelt enda kätte saada, siis Karl-Romet Nõmme värav ei sattunud 45 minuti jooksul kordagi tõsisesse ohtu.

Tammeka saavutas territoriaalse ülekaalu alles pärast Tuleviku teist väravat, kui neil selgelt kiire hakkas ning Tulevik rohkem vasturünnakutele keskendus. Viljandlaste väravavõimalused jäid sellele vaatamata sama ohtlikuks kui tartlaste punnitamine.

2. Parim klubi väljaspool pealinna?

Tulevik kerkis liigatabelis hetkel lausa FCI Levadiaga võrdsetele punktidele, jagades kolmandat kohta ja jäädes vooru lõpuks ettepoole Paide Linnameeskonnast, kellest oodati pealinnaklubide hegemoonia tõenäoliseimat kõigutajat. Viljandi esindusmeeskond läbis talvel julge ja järsu professionaliseerumise protsessi ning lõikab nüüd selle vilju, sest üleminekutega on pandud täkkesse ning Sander Posti mänguplaan on tõestanud end vägagi tulemuslikuna.

Tõele au andes hõivab Paide suure tõenäosusega selle positsiooni lõpuks ikkagi endale, aga nende puhul tuleb ka mainida, et igapäevaselt paikneb meeskond siiski Tallinnas. Tegelikult pallibki Premium liigas vaid kolm klubi, mille esindusmeeskond ei baseeru igapäevaselt pealinnas - Tulevik, Tammeka ja Narva Trans. Viljandlaste edu on seda austustväärivam ja tervitatavam, näidates, et ka väikelinnas on võimalik jalgpallis tegusid teha.

3. Mängu parim - Sander Kapper

Kui ääreründaja talvel Tartust Viljandisse kolis, võis see üleminek nii mõnegi kulmukergituse teenida, ent senise hooaja põhjal puudub imestamiseks igasugune põhjus. Alati aktiivne ja terav Kapper näis oma eksklubi vastu veel eriti motiveeritud olevat, luues pidevalt väravavõimalusi, teenides penalti ja põhjustades vastastele koguni kolm kollast kaarti. Selline särts näib pahatihti just Tammeka mängudest tänavu puudu jäävat.