Meistriliiga suurimad üllatused ja pettumused 2009 (8)

Sillamäe Kalev tuli esmakordselt medalile, jättes 7-kordse meistri selja taha. Foto: Mihkel MartinsonMeistriliiga tabel enne viimast mänguvooru on hoopis erinev sellest, mida hooaja eel prognoositi. Tallinna Levadia ülivõimsalt ees, Sillamäe Kalev hõbedal, Tallinna Flora medalita ning Tallinna Kalev põhjas - üllatusi ja pettumusi kui palju.

Homme õhtul veidi enne kaheksat saabki järjekordne Meistriliiga hooaeg joone alla, kusjuures pinge püsib veel nii viimase Balti liiga koha võitmise kui ka üleminekumängudest pääsemise osas.

Hoolimata viimase vooru tulemustest, on üleüldised üllatused ja pettumused selged ning neid me järgnevalt vaatlemegi.

Soccernet.ee korraldataval hooaja parimate ja halvimate valimisel on traditsiooniliselt nii suurima üllatuse ja pettumuse kui ka enim arenenud klubi kategooriad. Hääletada saab peagi pärast hooaja lõppemist.

Hooaja plussid ja miinused:

REKLAAM

Foto: Märt Vassiljev+ Levadia euroedu

Jäänud hooaja eel ilma Marek Lemsalust ja Tarmo Kingist, ei peetud Levadiat isegi koduliiga favoriidiks, rääkimata siis Euroopas tegude tegemisest.

Kuid nad tegid seda jälle. Konkurentsitult edukaim Eesti klubi eurosarjades lõi auti Poola meistri Krakowi Wisla ning sai boonuseks võidelda veel Meistrite liigasse jõudnud ungarlaste Debreceni VSC ja türklaste kuulsa Istanbuli Galatasaray'ga.

Koosseise vaadates on Eesti klubijalgpalli tipp viimastel aastatel pigem nõrgenenud, aga Levadia särav esinemine näitab, et olukord pole sugugi nii hull. Ning eurosarja eduga kaasnevad suured rahalised toetused lubavad ehk järgmisteks aastateks veelgi tugevama meeskonna komplekteerida.

Foto: Heiki Rebane+ Sillamäe võimas esiletõus

Veelgi vähem kui Levadia ülemvõimu jätkumist, osati hooaja eel oodata Sillamäe Kalevi tõusmist tiitlipretendendiks. Ise nad seda aga uskusid ning praeguseks hetkeks on hõbemedalid ka reaalselt käes.

Mullu uustulnukana kuuendaks tulnud klubi seadis uueks sihiks minimaalselt kolmanda koha, tuues talvel meeskonda ligikaudu terve koosseisu jagu uusi mängijaid. Klubi professionaalsuse, kõrgete eesmärkide ja nõudmiste taustal, mis meenutab paljuski Levadia edusaladust, täideti eesmärk hiilgavalt.

Tagatulesid näidati nii Ida-Virumaa pikaaegsele esiklubile Narva Transile kui ka suurimaks tiitlisoosikuks hinnatud Tallinna Florale. Iga aastaga on astutud suur samm edasi ning järgmisel hooajal tuleb kõigil nendega tõsiselt ette vaadata.

Foto: Märt Vassiljev+ Tulevik tugevaks keskmikuks

Viljandi Tuleviku tõusu võib juba natuke oodatumaks üllatuseks nimetada, kuid nende suurim punktisaak pärast hõbedast 1999. aasta hooaega on konkurentsi pideva ühtlustumise juures igal juhul kõva sõna.

Tulemuste paranemise taga võib näha seda, et Flora-süsteemi siseselt pandi Tulevikule varasematest aastatest suuremat rõhku. Mullused põhitegijad jäid klubisse, neile lisandus palju häid tugevdusi ning lisaks kõigele muutus meeskond professionaalsemaks.

Läbikäiguhoovist sai ühtne meeskond ning isegi suvel ei lõhutud seda rohkete koosseisumuudatustega, kuigi mõned olulised lahkujad siiski olid.

Foto: Rein Murakas+ Tammeka uued jõud

Hooaja esimesel poolel liikusid Tartu noored kindlalt väljakukkumise kursil, kuid suvel leiti võimalused suurteks muudatusteks ning võimas päästeaktsioon osutus edukaks.

Ühtekokku kümme uut mängijat võistkonda toonud Tammeka on tõusnud tabelis kolme pügala võrra ning püsimajäämise peaaegu et kindlustanud. Oma jõududega jätkates poleks see tõenäoliselt õnnestunud, sest eelkõige kaitsetegevus vajas selgelt polsterdust.

Uued tuuled saabusid klubisse koos rahvusvahelise koostööga Saksamaa jalgpalliinimestega. Lisaks koosseisumuudatustele arenes klubi struktuur ning tulevateks aastateks seatakse juba veelgi kõrgemaid sihte.

Foto: Heiki Rebane+ Geograafia laienemine

Eelmise hooaja järel muutus Meistriliiga klubide geograafiline päritolu mitmekesisemaks. FC TVMK-ga koos langes küll välja ka Pärnu Vaprus, kuid nende asemel kanti kaardile Paide ja Kuressaare.

Mõlemad uustulnukad said tänavu korralikult hakkama. Saaremaa klubi on lähedal lõpetamaks traditsiooni, mille kohaselt nad alati kohe esimesel aastal kõrgliigast välja kukuvad. Paidelastel tuleb ilmselt suunduda üleminekumängudele, kuid nende südi esinemine on üllatanud paljusid. Lisaks leiame esikolmikust kolme erineva linna klubid.

Tuleval hooajal täiendab geograafiat ka Kohtla-Järve Lootus, kes hõivab järjekordse pealinna klubi Tallinna Kalevi koha. Iseseisvate klubide võimutsemine Esiliigas - duubelvõistkondade lippu hoiab ainsana veel kõrgel Levadia II - annab alust oodata üha tihenevat konkurentsi ka järgnevatel aastatel.

Foto: Märt Vassiljev- Põnevuseta tiitliheitlus

Levadia oli tänavuses tiitlivõidujooksus ainus hobune, kes sai oma esimese kaotuse alles eelviimases voorus ning võis seda endale lubada, sest eduseis jääb ka sellest hoolimata mäekõrguseks.

Pinge puudumine oli seda pettumustvalmistavam, et märtsi alguses ei oodanud sellist ülemvõimu kelleltki ning pigem eeldati viimaste aegade põnevaimat hooaega vähemalt kolme kullanõudlejaga.

Juhtus aga nii, et teised kaks soosikut mängisid oma võimalused maha juba hooaja esimese poolega ning suurüllataja Sillamäelt ei suutnud samuti Levadiaga sammu pidada.

Foto: Märt Vassiljev- Flora kõrge kukkumine

Florat peeti hooaja eel ilmselt põhjendamatult tiitlisoosikuks number üks ning oodati, et Tarmo Rüütli teeks seal oma esimesel aastal sama, mis Levadias. Superkarikas võeti ära, kaitsti ka Eesti karikat, aga liigahooaeg tõi neile ühe tagasilöögi teise järel.

Floragi kaotas talvel olulisi mängijaid, kuid nende puhul peeti seda harjumuspäraseks, nagu ka seda, et oma laiast noortevalikust leitakse sobivad polsterdused. Aga sel aastal ei leitud ning seitsmekordne meisterklubi ja mullune hõbedaomanik jäi vastu kõiki ootusi üldsegi esikolmikust välja.

Flora kirstunaelaks sai ebastabiilsus, sest endast tagapool olevate meeskondade vastu kaotati ühtekokku 14 punkti. Lisaks jäädi muidugi selgelt alla Levadiale, kelle vastu ei saanud sel aastal keegi.

Foto: Catherine Kõrtsmik- Kalju täitumata ootused

Tõele au andes nägi Soccernet.ee hooajaeelne ennustus juba ette, et Nõmme Kalju komplekteerimist vaadates neil sel aastal kõrgete kohtade jagamisel suurt sõnaõigust ei ole. Ent nõmmekate endi sõnade kohaselt pidid nad hakkama heitlema tiitli eest.

Kõrgete eesmärkide seadmises pole midagi halba, aga sellega kaasnevad ka toetajate kõrged ootused ning Meistriliiga suurima pealtvaatajaskonnaga klubi nõrkus oli kahtlemata suureks pettumuseks.

16 kohtumisest esineliku klubidega suutsid nad võita vaid üheainsa, miinimumeesmärgiks seatud medal jääb hetkel 22 punkti kaugusele ning selle asemel võideldakse hoopis Viljandi Tulevikuga viienda tabelirea eest. Teatavasti ei hellitanud Kaljut tänavu ka vigastustekoll, aga niivõrd kesiste näitajate valguses ei saa rääkida vaid ebaõnnest.

Foto: Märt Vassiljev- Tallinna Kalevi langus

2007. aastal Meistriliigasse tõustes kõiki üllatanud ja kuuenda kohaga lõpetanud Kalev taandus mullu kaheksandaks ning tänavu juba viimaseks. Vähe sellest, järgmiseks aastaks loobutakse tõenäoliselt ka Esiliiga kohast ning kukutakse kolinal veelgi madalamale.

Raske öelda, kust alates täpselt kõik kiiva kiskuma hakkas. Hooaega alustati ju soliidse koosseisu ja ilusa jalgpalliga, aga mingil hetkel tabasid neid probleemid ning peagi leiti end punase laterna kohalt, kust ei suudetudki välja rabeleda.

Teise maailmasõja eel kaks korda Eesti meistriks tulnud Kalev lahkub suurelt areenilt teisipäeva õhtuse viimase mänguga Viljandis. Loodetavasti ei tule nende uut naasmist oodata sama kaua kui eelmist, vaid leitakse endas jõudu taas tippu pürgida.

Foto: Catherine Kõrtsmik- Noorte vähene esiletõus

Otseselt klubidega seotud pettumuste kõrval jääb tänavune hooaeg negatiivselt meelde ka noorte mängijate vähese esiletõusu poolest.

Kuni 18-aastased ei suutnud end maksma panna, nagu eelnevatel aastatel on teinud näiteks Henri Anier, Sergei Zenjov või Sander Puri. Sel hooajal said ainsana korralikult mänguaega mõned tagumiste klubide noored ning 1992. aastal sündinud Joonas Tamm.

1991. aasta lennu säravamad pallurid mängivad aga suures osas endiselt noorteliigades, kuigi arengu jätkuks oleks hädavajalik hakata end meeste seas maksma panema.

Eelmiste aastate suurimad üllatused:

2005 - 1. Narva Trans - igavene neljas tuli pronksile, 2. Tarmo Neemelo esitus ja 41 väravat, 3. TVMK kuld
2006 - 1. Levadia jõudmine UEFA põhimängudele, 2. Vapruse ja Ajaxi südikas esinemine, 3. Tammeka võimas areng
2007 - 1. Tallinna Kalevi esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Esiliiga tugevus
2008 - 1. Kalju uued tuuled/publikunumbrite tõus/fänluse areng, 2. Teleülekanded, 3. Sillamäe võimas tagasitulek

Eelmiste aastate suurimad pettumused:

2005 - 1. Flora esitus ja neljas koht, 2. Tartu Merkuuri tegevus, 3. Kristen Viikmäe
2006 - 1. Neemelo kadunud sära, 2. Publikunumbrite langemine, 3. FC TVMK allakäigutrepp
2007 - 1. Publikunumbrite vähenemine, 2. Balti liiga häving, 3. Levadia lepingujamad
2008 - 1. TVMK kadumine, 2. Kihlveoskandaalid, 3. Klubide raske majanduslik olukord

Eelmiste aastate enim arenenud meeskonnad:

2005 - 1. Tallinna TVMK, 2. Tartu Tammeka, 3. Viljandi Tulevik
2006 - 1. Tartu Tammeka, 2. Pärnu Vaprus, 3. Tallinna Levadia
2007 - 1. Tallinna Kalev, 2. Tallinna Flora, 3. Tallinna Levadia
2008 - 1. Nõmme Kalju, 2. Sillamäe Kalev, 3. Tallinna Flora

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

gooner   •  
(194.126.125.***)
väga hästi kirjutatud ülevaade, nagu ka kõik eelmised - tänud, Soccernet!
lisaksin omalt poolt miinuspoolele veel publikunumbrid, eelkõige Nõmme Kalju, kes mullu koduliiga poolehoidjate lippu justkui kõrgel hoidis. tänaseks (ehk nende teise meistriliiga hooaja lõpuks) on "roosade ahvide" toetus langenud proportsionaalselt samale tasemele, mis mitmetel varasematel üllatajatel/rõõmustajatel (ehk keegi mäletab veel, et Merkuur ja Tammeka tõid alguses rutiinselt kohale üle 500 inimese, sama oli Vapruse esimesel meistriliiga aastal). Kalju viimaste (kodu)mängude pealtvaatajaskond on jäänud alla 100 inimese. teisipäeval vaatas neid Hiiul protokolli uskudes 52 huvilist.
Trans tegi ajaloolises võidumängus Levadia üle, mis neile pronksid tagas, oma viimaste voorude uue publikurekordi, numbreid sisuliselt kahekordistades: sel sügisel harjumspäraseks saanud 30 inimese asemel elas neile seekord kaasa koguni 50!
plusspoolele jääb minu jaoks selle hooaja tagasivaates ehk ainult Paide, aga see võib samuti olla kõigest "esimese hooaja sündroom".
kurb, või mis?
jahm   •  
(82.131.98.***)
Miinuste alla sobiks veel: Sander Puri ja Levadia koostöö lõppemine
Enceladus   •  
(93.185.243.***)
Eurosarja eduga kaasnevad suured rahalised toetused lubavad ehk järgmisteks aastateks veelgi tugevama meeskonna komplekteerida.
Loodame, et Levadia oskab raha kasutada ja komplekteerib meeskonna, mis ka Euroopas läbi lööb!
Ka teistelt ootaks samasüdikat esinemist kui Levadialt.

Samuti võiks EESTI JALGPALLI kandepind meistriliigas laieneda.
Millal näeme ML-s mängimas Haapsalu ja Rapla meeskondi. Ka Rakvere ja Võru võiks olla esindatud.
SunWolf   •  
(82.131.107.***)
Kusjuures Flora ja Kalju olid hooaja eel kõige suuremad trummipõristajad samal ajal, kui Levadia ja Sillamäe valmistusid rahulikult hooajaks. Reaalsus osutus aga selliseks, et just suured kiitlejad osustusid kaotajateks.
MiniM   •  
(81.21.243.***)
tegelt see ronaldo vigastus läheb ka halbade asjade alla
meelis989   •  
(88.196.81.***)
mõnus orbik oled sa ikka MiniM , igalpool loeb sinu debiilseid postitusi , sul ikka väga igav?
SixtyNine   •  
(84.50.47.***)
just vürtsikas huumor ju :D
pajan   •  
(90.191.6.***)
Miinuste poolele lisaks siis veel Levadia logo mis vajab muutmist :D

Sisene
PREMIUM LIIGA
Fantasy nipinurk: punane, vigastus ja muud mured jätavad mitu põhitegijat pealtvaatajaks  (tähtaeg kell 16.30!)
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
ESILIIGA
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
32:7
34
2.
Tallinna FCI Levadia
13
11
1
1
32:4
34
3.
Nõmme Kalju FC
12
9
2
1
26:10
29
4.
Paide Linnameeskond
13
7
1
5
33:14
22
5.
FC Kuressaare
13
6
1
6
15:17
19
6.
Tartu JK Tammeka
13
4
2
7
14:23
14
7.
JK Narva Trans
12
4
0
8
13:19
12
8.
Pärnu JK Vaprus
13
2
0
11
14:38
6
9.
Tallinna JK Legion
12
2
3
7
10:23
5
10.
JK Tallinna Kalev
13
1
1
11
8:42
4
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
34
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
22
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
6
Tallinna JK Legion
5
JK Tallinna Kalev
4
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!