Memo | Sinisärgid kasvatasid enesekindlust nõrgema vutiriigi noortekoondise nüpeldamisega (galerii!) (0)

Eesti koondis sai patsu lüüa kaheksa värava jagu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti naiste koondis tegi Kõrgõzstani U20 koondisega suuresti seda, mida tahtis. Nii pidigi olema, sest FIFA tabelis selgelt nõrgema vutiriigi noortekoondisega mängimine midagi sellist tooma peakski.

Duell, millest esialgu ei osanud midagi arvata, näitas oma palet päris kiirelt - Sinisärgid olid vastase värava all ohtlikud juba mõnekümne sekundiga. Kõrgõzstan sai esimese ohu "klaaritud", saates palli üle otsajoone, samas oli pidu alles algamas. Mari Liis Lillemäe pani palli kõrge kaarega tagumisse posti, kust kapten Kairi Himanen selle peakõksuga võrku sokutas - 1:0.

Kellal oli just täitunud kolm mänguminutit, kui Liisa Merisalu ristsööt saatis Lillemäe mööda vasakut äärt liduma. FC Flora ääreründaja võttis palli omaks ning saatis külma rahuga väravanurka - 2:0.

Eestlannad kogusid julgust aga alles juurde. 11. minutil otsustas Eva-Maria Niit, et kuna põhikoosseisu kuulumine ja säärane lustimine ole igapäevane nähtus, tasub letti laduda kõik. Nii virutas keskkaitsja 40 meetri pealt uskumatu puraka teele - ülimõõdetult lati alla paigutatud pall tegi skooriks 3:0

Eva-Maria Niidu tabamus ei jätnud väravavahile variantigi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Poolteist minutit hiljem leidis Kairi Himaneni läbisööt sel talvel Tartu Tammekaga liitunud Liisa Merisalu - 4:0. Sinna otsa aitas teine tartlane - Renate-Ly Mehevets - skoorida Getter Saarel - 5:0. Niisiis mindi Türgi päikeselise kuumuse all karastavale pausile viieväravalise eduseisuga.

Ka teine kolmveerandtund algas lubavalt, küll mitte nõnda tempokalt nagu esimene ehk lubavat varianti tuli oodata pisut enam kui kuus minutit. Olukorrale ladus põhja Niit, kelle pikk pall jõudis Merisaluni. Kõrgõzstani puurivaht tuli ääreründajale vastu ning Merisalu tabas momendi ära: pehme tõste nillis väravasuud, kuid jõudis napilt ikkagi posti!

Eestlaste kangus jäi siiski kohe peale. Vastane tegi lühikeste söötudega alustamisega endale karuteene: Saar segas kaitsjat piisavalt, pall jäi lahtiseks ning Katriin Saulus vajutas ühega - 6:0.

Seepeale läksid kas eestlannad pisut liiga upsakaks või lõhkusid rütmi mõned vahetused, aga Kõrgõzstani U20 koondis sai kõrge surve toel ka oma tabamuse kätte. Skoorijaks Maarja Saulepilt palli näpanud Kõmbat Omurbekova. 63. mänguminutil seis 6:1.

Kõrgõzstani U20 koondis ei jäänud tühjade pihkudega. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Väike, samas säärast mängu arvestades rumal libastumine eestlannasid verest välja ei löönud. Päris poolajal lõpus pandi asi kindlalt purki. 85. minutil keerutas Mehevets pehme palli värava alla ning Sauluse peanupp lükkas mänguvahendi võrku - 7:1. Mõned minutid hiljem murdis Katrin Kirpu end vasakult äärelt kasti ning pani madala palli penaltipunktile - Grete Daut tegi lõppseisuks 8:1Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Esimesed 3-4 minutit. Kui Kairi Himanen viis Sinisärgid juhtima juba 56 sekundiga, siis teine tabamus sündis natuke enam kui kaks minutit hiljem. Mari Liis Lillemäe värava järel oli teada, et siit enam tagasiteed pole. Eestlannad laksisid iga nurga pealt ning väravaid sadas mõnuga.

Üllatus | Kaheksa tabamust jagunesid seitsme mängija vahel. Kuigi avapoolajal oli platsi üks säravamaid kujusid just Mari Liis Lillemäe, kes kord söötis ja siis lõi, siis tegelikkuses ei lubanud teised mängijad tal kogu tähesära endale tõmmata. Jala või peanupu said valgeks koguni seitse erinevat mängijat, kolm neist (Eva-Maria Niit, Katriin Saulus, Grete Daut) esimest korda.

Olgu öeldud, et statistikas jäävad nad ikkagi barankale - matš justnimelt U20 koondisega võtab kohtumiselt ametlikkuse. Nii ei lähe väljaspool FIFA reegleid toimuvates kohtumistes kogutud minutid ja löödud väravad lugemisele. Ka 16-aastase väravavahi Liisa Liimetsa debüüt ei lähe veel päriselt arvesse.

Katriin Saulus sai kirja enim väravaid - 2. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Staar | Getter Saar. Kuigi skoori tegid seitse erinevat mängijat ning selles arvestuses ühe värava löönud tipuründaja justkui esile ei tõusnud, siis silma jäi üks teine oluline aspekt. Nimelt kuna kapten Kairi Himanen teisel poolajal enam väljakule ei tulnud, siis läks pael justnimelt FC Flora 23-aastase ründaja käe ümber.

Tegemist oli esimese korraga, mil 13 mängu kirja saanud koondislane säärase au osaks sai. Samas oli loogikas kindel tõetera sees: kolm väravat löönud Saar oli koondise 2022. aasta eduloo üks peaarhitekte. Saare väljavahetamise järel võttis kaptenikohustused üle Kristina Bannikova.

Ilus hetk | Eva-Maria Niidu värav. Kuigi nagu öeldud, siis tabamus ei lähe statistikasse kirja, siis ei tohi seda kuidagi 21-aastase keskkaitsja CV-st maha tõmmata. Keskringi ääres pea tõstnud ja õnne proovinud Niidu tabamus oli oivaline, julge ning sajaprotsendiliselt õnnestunud.

Kahju, et Annikat ehk koondise ilusaima tabamuse auhinda antakse vaid ametlikes kohtumistes löödud väravate eest.

"No vot!" Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mõttekoht | Mida sellise matšiga peale hakata? Sinisärgid istusid lennukile teadmisega, et teine maavõistlus peetakse FIFA edetabelis 69. kohta hoidva Jordaaniaga. See pidi olema Türgis toimuva laagri kõige kõvem vastane (vähemasti paberil), kellel pole küll ette näidata võimsaid tegusid suurvõistlustelt, küll aga on nad soliidselt ajanud Aasia siseasju.

Eksootiline ja Sinisärkidest 22. koha võrra kangem Jordaania jättis aga turniirile sõitmata ning asendus senitundmatu Kõrgõzstani U20 koondisega. Kui selle Kesk-Aasia riigi parimad naised ehk A-koondis on FIFA tabelis 124. positsioonil, siis ilmselgelt on nooremad pallurid pisut tagasihoidlikumast puust.

Nii jäi Eesti koondis ilma meeliköitvast maavõistlusest, mis asendus treeningkohtumisega selgelt nõrgema vutiriigi noortekoondise vastu. Kindlasti oli tore lüüa väravaid, harjutada koostööd ja kasvatada enesekindlust, aga säärane jalutuskäik pani siiski kukalt kratsima.

18. veebruaril kell 13.00 Türgis Türkler fieldsil

Eesti - Kõrgõzstan U20 8:1 (5:0)
1. Kairi Himanen, 4. Mari Liis Lillemäe, 11. Eva-Maria Niit, 12. Liisa Merisalu, 15. Getter Saar, 52., 85. Katriin Saulus, 88. Grete Daut - 63. Kõmbat Omurbekova

Hoiatused: 90. Alija Kankelova
Mänguolud: +16, päikseline ilm
Peakohtunik: Altan Özcan
Abikohtunikud: Isa Kas, Zafer Sayar (kõik Türgi)

Eesti: Liisa Liimets, Kelly Rosen (46. Maarja Saulep), Berle Brant (60. Rahel Repkin), Kristiina Tullus (82. Daniela Mona Lambin), Renate-Ly Mehevets, Mari Liis Lillemäe (46. Katrin Kirpu), Kairi Himanen (46. Grete Daut), Liisa Merisalu (61. Kristina Bannikova), Getter Saar (61. Emma Treiberg), Katriin Saulus, Eva-Maria Niit (82. Siret Räämet).
Varus: Keiti Kruusmann, Rahel Repkin, Katrin Kirpu, Daniela Mona Lambin, Grete Daut, Kristina Bannikova, Siret Räämet, Vlada Kubassova, Lisette Tammik, Emma Treiberg, Maarja Saulep, Jaanika Volkov.

Kõrgõzstan U20: Dilnaz Kuzõ, Adelaida Murzalieva, Kõmbat Omurbekova, Nagima Turalieva, Medina Rõsbekova, Aruuke Diušenova, Alija Kankelova, Nursuluu Murzakulova, Alina Gaparova, Aiana Karataeva, Medina Nurlan Kuzõ.
Vahetusest: Dilnura Kõzõ, Violetta Dudutškina, Ulara Turaiieva, Samara Kalmurzaeva, Gulniza Anarbekova, Elvira Termez Kuzõ, Mahabat Daiõrbekova, Žaimila Dairbekova, Abidin Kõzi Seiil, Nurmira Kanatbekova, Asem Turgumbaeva, Aisalkõn Ismailova, Adelõa Akmatbekova.

Kuna tegemist pole ametliku mänguga, siis ei saa Eesti koondislased omale koondisemängu kirja.