A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Kui suurtes jalgpallimaades ilmuvad eraldi ajalehed, mis on kaanest kaaneni vaid vutti täis, siis Eestis kandub publiku leige huvi liigajalgpalli vastu tahes-tahtmata ka meediakajastusse.
Soccernet.ee uuris selle hooaja eelviimase "roosa reede" raames kohaliku jalgpalli kajastust Eesti päevalehtedes. Edasiminek toimus eelmisel aastal kindlasti selles osas, et välja tuli esimene regulaarselt ilmuv jalgpalliajakiri "Jalka" ning ETV hakkas näitama jalgpallisaadet "Lisaaeg".
Ajakiri ilmub kord kahe kuu tagant ja saade oli eetris kokku 12 korda, käesolev artikkel keskendub aga jalgpalli osakaalule igapäevastes väljaannetes.
Üldjoontes on olukord lihtne: nii nagu koondisemängudel on tribüünid rahvast tulvil ning liigamängude ajal haigutab seal tühjus, on vastav ka ajalehtede kajastus. Meedia räägib ju ikka sellest, millest inimesed kuulda tahavad, ning kuni üldsuse huvi kohaliku liigajalgpalli vastu ei kasva, jääb jalgpall võitluses leheruumi pärast teistele spordialadele jätkuvalt alla.
"Kuningas jalgpall" Eestis ei valitse
Kõige rohkem saab vuti kohta lugeda SL Õhtulehest, kus ilmus eelmisel aastal jalgpalliteemalisi uudiseid kaks korda rohkem kui Postimehes ja Eesti Päevalehes. Selles statistikas on arvestatud kõiki teemasid, ka Eesti koondist ja välismaad, kuid Õhtuleht kirjutas ka kohalikust liigast tunduvalt rohkem kui konkureerivad väljaanded.
Seda võib seletada sellega, et Õhtulehes on spordiosa üleüldse konkurentidest mahukam. Õhtulehe sporditoimetuse juhataja Andres Vaher tõdes, et jalgpall ei ole neilgi kaugeltki tähtsaimal kohal: "SL Õhtuleht püüab teemadevalikul lähtuda lugejahuvist, nii kerge või raske kui see ka ei ole," rääkis ta.
"Ja sestap ei ole Eesti liiga vutt täna veel kindlasti mingil juhul prioriteet, kas või näiteks koondisemängudega võrreldes. See pole mingil juhul meie väljamõeldis - lähtume kas või publikuhuvist, mis on indikaator ka meile."
Päevalehe sporditoimetuse juhataja Kristi Vahemaa nentis samuti, et spordialade kuningaks peetav jalgpall ei ole nende jaoks sugugi esmatähtis. "Liigas köidavad eelkõige liidrite mängud, pingeline seis, persoonid, harukordsed juhtumised," selgitas ta teemade valikut ning lisas, et koondisemängude vastu on huvi hoopis suurem.
"Muidugi oleneb see ka mängu tähtsusest - kui Eesti mängis Inglismaaga, oli meil nädal ette eellugusid ja esmaspäeval kaheksa külge seda teemat. Kui mängib Poolaga, on ilmselt eelugu ja võistluslugu."
Pole publikut, pole kajastust
Märtsis algaval liigahooajal ei plaani päevalehed kohaliku vuti kajastust oluliselt suurendada. "Niipea kui rahvas hakkab koduliiga mänge rohkem vaatamas käima, suureneb ka kajastus eeldatavalt kõigis päevalehtedes. Aga kindlasti ei toimu see protsess vastupidi - et kõigepealt kirjutame meie pikki lugusid ja siis tuleb publik tribüünidele. Meie ülesanne ei ole arendada Eesti jalgpalli, vaid müüa oma lehte," ütles Vaher.
Sama kinnitas ka Vahemaa: "Ei ole plaanis mahtu vähendada ega oluliselt suurendada. Kui ajakirjanikud tulevad hea teemaga, siis sellest lugu ka tuleb. Eks mahu määrab seegi, mida põnevat uus aasta pakub. Kunstlik suurendamine ei ole plaanis."
Suured päevalehed keskenduvad vaid tähtsaimale, mis võiks puudutada kõiki spordihuvilisi üle riigi, väiksemad klubid saavad kajastust kohalikest lehtedest. Eriti hästi paistsid sellega mullu silma Saaremaa lehed Meie Maa ja Oma Saar, aga ka Pärnu Postimees ja viljandlaste Sakala. Päris kurvas seisus oli Tartu Maag Tammeka, mille tegemised said pea olematut kajastust, samuti väiksemad Tallinna klubid.
Huvi jalgpalli vastu püsib Eestis siiski üsna kõrge ning parim tõestus sellest on meie enda portaali Soccernet.ee elujõulisus. Viimase kolme aastaga on Soccerneti külastatavus tõusnud ligi viis korda, mis justkui karjuks siinse jalgpalli laiema kajastuse järele, kuigi oma osa populaarsuse tõusus on kindlasti ka portaali pideval arengul.
Igatahes jätkame me kohaliku vuti kajastamist üha kõrgemal tasemel ja mahukamalt ning loodetavasti võtavad sellest aina enam tuld ka staadionikülastajad ja jalgpall võitleb end ühiskonnas ja seega ka suures meedias tähtsamale kohale.
Tippmängud suurtes lehtedes
Võrdlemaks suurte päevalehtede liigajalgpalli kajastust, valisime eelmisest hooajast välja viis mängu ja uurisime, kui suurt rõhku ajalehed neile panid. Huvitaval kombel oli kõigis tähtsamates matšides üheks osaliseks FC Levadia.
Esiteks hooaja avamäng, kus Levadia purustas 3. märtsil nelja vastuseta väravaga Tartu Maag Tammeka. Õhtuleht tegi hooajale korraliku eelvaate (ligi 5000 tähemärki) ning kirjutas ka mängust (2000). Postimehe eelvaade oli poole lühem (2300) ja mängule kulutati vaid mõned lõigud (700). Päevaleht võttis hooaja avamise kokku kolme lõiguga (600) ja ei kirjutanud mängust üldse midagi.
Teiseks hooaja üllatuspomm, kui liiga uustulnuk Tallinna Kalev seljatas 14. aprillil valitseva meistri Levadia enda. Intriig ajas ajalehed kihama - Postimehe artikkel oli 2500 tähemärki pikk, Päevalehe oma 3400 ning Õhtulehe oma koguni 3750.
Kolmandaks karikafinaal, kus Levadia tegi 15. mail kahe avapoolaja penalti abil Narva Transi vastu kõik selgeks. Ainsana ilmutas finaalile eelvaate Õhtuleht (2500 tähemärki), Levadia seljavõidust kirjutas Õhtuleht 2750 märki, Postimees 2900 ja Päevaleht 2100.
Neljandaks hooaja põnevuslahing, kui FC Flora tegi 1. septembril uskumatu come-back'iga vanale konkurendile 3:2 ära. Õhtuleht kuulutas selle aasta võiduks ning kirjutas kahe uudisega ühtekokku 4500 tähemärki, konkurentide huvi jäi aga leigeks: Päevaleht kirjutas mängust 1600 tähemärki ja Postimees kasutas Soccernet.ee ülevaadet, avaldades seda mahus 2600 märki.
Ning viiendaks loomulikult tiitlimäng, kus esikohasaatus lõplikult ära otsustati - seekord 3. novembril ja Tartus. Kõik kolm võtsid hooaja korralikult kokku: SL Õhtulehe kaks artiklit olid kogumahus 6800 tähemärki, Postimehe kokkuvõte ja Peep Pahvi kommentaar ühtekokku 7850 märki ning Päevalehe kaks artiklit koos Margus Luige kommentaariga koguni 10500.
SL Õhtuleht kajastas seega hooaja tippmänge kokku 27 300 tähemärgi ulatuses, Postimees ja Päevaleht tunduvalt vähem - vastavalt 18 850 ja 18 200.
Jalgpalliteemalisi uudiseid Eesti ajalehtedes aastal 2007 (esikümme):
891 SL Õhtuleht
408 Postimees
373 Eesti Päevaleht
117 Meie Maa
93 Pärnu Postimees
54 Oma Saar
49 Sakala
26 Virumaa Teataja
25 Järva Teataja
22 Põhjarannik
Linnalehe ja venekeelsete lehtede kohta andmed puuduvad
Loe ka vanemaid roosade reedete artikleid!
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?