Paarile kosilasele ära öelnud Tamm tegi karjääri vägevaima ülemineku: selliseid tingimusi ei ole varem olnud (5)

Joonas Tamm liitus sel nädalal Rumeenia suurima klubi Bukaresti Steauaga. Foto: FCSB / Twitter

50-kordne Eesti internatsionaal Joonas Tamm (30) sõlmis esmaspäeval esialgu aastase lepingu Rumeenia suurima ja edukaima jalgpalliklubi Bukaresti Steauaga, mis ametlikult kannab nime FCSB. Keskkaitsja tõdes Soccernet.ee-le, et nii vägevas klubis ta karjääri jooksul varem pallinud ei ole.

Viljandist pärit Tamm mängis viimased kuud Eesti kõrgliigas FC Floras, sest Venemaa algatatud sõda Ukrainas pani sealse jalgpalli pausile. Kuigi Ukraina tippklubi Poltava Vorskla ootas eestlast oma ridadesse tagasi, sest õigepea alustatakse euromängudega ning käivitada plaanitakse ka uus liigahooaeg, otsustas värskelt isaks saanud Tamm kasutada FIFA pakutud võimalust ukrainlastega leping lõpetada.

Varasemalt nii Norra kui ka Ukraina kõrgliigas omale nime teinud ning Euroopa liiga alagrupiturniiril pallinud parimas eas vabaagendi järele tekkis arvestatav huvi. Valituks osutus 26-kordne Rumeenia meister, 24-kordne karikavõitja ning 1986. aastal kogu Euroopa parimaks kerkinud Steaua.

Eelmise sajandi keskel Rumeenia kaitseministeeriumi armeespordiklubina loodud Steaua jalgpalliline pool haakis end 1998. aastal ministeeriumi küljest lahti. Sel sajandil on aga kaitseministeeriumiga korduvalt kohut käidud, sest Rumeenia armee pidas Steaua logot, värve, tiitleid ja nime endale kuuluvaks. 2017. aastal pidigi FC Bukaresti Steaua end ümber nimetama FC FCSB-ks ning samast aastast taaselustas armeespordiklubi CSA Bukaresti Steaua oma jalgpallilise tegevuse.

REKLAAM

Päris Steauaks peetakse praegu Rumeenias aga ikkagi mullust hõbedaklubi ja Joonas Tamme värsket leivaisa, mitte nüüdseks esiliigas pallivat kaitseministeeriumi võistkonda. Seega kasutame ka siin artiklis FCSB kõrval koondislase uuest klubist rääkides just Bukaresti Steaua nimekuju.

Lükkas tagasi kaks pakkumist

Juuni lõpuni FC Floraga treeninud Tamm jõudis vabaagent olla vaid sisuliselt kümme päeva. Et uus tööandja sedavõrd kiirelt leiti, rõõmustas teda. "Väga hea meel!" ütles Tamm Soccernet.ee-le."

"Olin kusjuures valmis ootama juuli lõpuni, aga siis ühel päeval Harri (Tamme agent Harri Ojamaa - K. E.) kirjutas ja ütles mulle, et selline võimalus on: kohe peab otsustama, oodata midagi ei ole. Kas tahan või ei taha? Ütlesin, et tahan ja pühapäeval lendasin juba siia," kirjeldas pikakasvuline keskkaitsja.

Üleeile läbis ta meditsiinilise ülevaatuse ja allkirjastas lepingu. Kosilasi oli tal aga ka mujalt. "Kaks varianti olid Kreeka kõrgliigast," avaldas ta. "Need ma ütlesin ära, kuna tulid nii vara ja ma ei tahtnud teha kohe esimest asja ära. Just juhuks, kui peaks tulema mingi selline võimalus nagu praegu tuli. Et pärast ei kahetseks.

Jutte oli küll veel. Aga kõik oli jällegi sedasi, et ma ei olnud esimene valik või taheti oodata veel ja veel ja veel. Olin küll valmis seda tegema, aga kui tuli selline pakkumine Rumeeniast, siis ma ei kahelnud."

Baasis isegi kirik

Senise kahe-kolme päevaga tekkinud esmamulje Steauast on Tammel suurepärane. "Väga head muljed! Esiteks kogu fännide pool, kui populaarne jalgpall siin ikkagi on. Kogu see kultuur! Teine asi on meeskonna baas ja tingimused. See on võrreldes Eesti ja ka Ukrainaga ikkagi täiesti teisel tasemel asi," kiitis kaitsja.

Ta jätkas: "Kindlasti selliseid tingimusi ja baasi ei ole mul varem koduklubis olnud. Siin baasis on treeningkompleks, kus on ka treeneritele kõik vajalikud ruumid, garderoobid, taastusvõimalused, basseinid, saunad, söökla.

Siis on järgmine maja, kus elavad mängijad. Enne ja pärast mänge oleme siin. Mina olen ka praegu siin. Siis on üks maja, kus on Ukraina sõjapõgenikud. Siis on maja, kus on akadeemia noored. Siis on väga palju väljakuid, kus on täiesti ideaalne muru. Mingi basseinikoht on. Isegi oma kirik on siin! Ma ei ole kõike näinud ka veel, aga väga suur baas ja ülimalt head tingimused."

Kiriku olemasolu selgitab tõsiasi, et riigi elanikest üle 92% on kristlased, kellest omakorda ligi 81% on Rumeenia õigeusklikud.

Vaatepilt eelmisel hooajal toimunud Bukaresti derbilt, kus omavahel olid vastamisi Steaua ja Rapid. Foto: Scanpix / Razvan Pasarica / Sport Pictures via Imago Images

Oma kodumänge peab FCSB riigi rahvusstaadionil, ka koondise koduks oleval Arena Nationalal, mis mahutab 55 634 pealtvaatajat. Möödunud hooajal, kus segasid ka koroonapiirangud, oli Steaua kodumängude keskmine külastatavus 8023 inimest. Rekordpublikuks märgiti 36 147.

Keelemuret ei ole

Oma esimese treeningu uue võistkonnaga tegi Tamm teisipäeval. Ta tegi kaasa soojenduse ja sööduharjutuse, mille järel pani end individuaalselt proovile jooksutestides. "Mul on see paus ikkagi sisse tulnud. Kuigi olen ise trenni teinud, siis see ei ole ikkagi päris see. Nüüd alguses nad vaatavad, et saaksin just fitness'i poolelt mänguvalmis," rääkis pallur.

Treeneriga Tamm veel oma täpsemast rollist rääkinud ei ole, ent suhtlemine on tal Rumeenias osutunud üle ootuste lihtsaks. "Üllatuslikult kõik räägivad inglise keelt. Igal pool: lennujaamas, poes, linnas. See oli väga suur üllatus. Ma olin juba peas harjunud mõttega, et tõenäoliselt keegi ei räägi. Aga kõik räägivad, nii et see on väga mugav. Hästi räägivad ka. Mõnus," ütles Tamm, kel on Ukrainast kogemus, kus võistkonnas sisuliselt teisi välismaalaseid ei olnudki ning inglise keelt kõneldi vähe.

Rumeenia kõrgliigas ei ole Tamm algaval hooajal ainus eestlane. Steaua rivaali Bukaresti Rapidi ridades mängib koondisekaaslane Mattias Käit. Temalt enne Steauaga käte löömist ta kohalike olude kohta ei uurinud, sest nii suurt klubi polnud tutvustada vaja: "Eks ma olen ise ka ikkagi kursis päris paljude klubidega. Üsna palju jalgpalli mänginud ja jälginud. Teadsin kohe, mis klubiga on tegemist."

Küll aga on Tamme sõnul hea, et tuttav nägu samas linnas olemas on, sest võimaldab näiteks tulevikus nõu küsida. "Kuigi siin on mängijad ka mind väga hästi vastu võtnud. Nad on juba rääkinud, kuhu juuksurisse minna, kuhu korterit vaadata jne," ütles kaitsja.

Joonas Tamme ootab Rumeenia kõrgliigas koondisekaaslane Mattias Käit. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Elu suurlinnas

Eelneva väliskarjääri jooksul Itaalias Sampdorias, Rootsis Norrköpingus, Sylvias ja Trelleborgsis, Norras Sarpsborgis ja Lilleströmis, Poolas Kielce Koronas ning Ukrainas Tšernigivi Desnas ja Poltava Vorsklas mänginud mehe jaoks saab väga teistmoodi olema keskkond, kus ta pallib. Sellises suurlinnas kui Bukarest, pole asunud ükski eelmine koduklubi.

Bukarestis elab ametlikult üle 2,1 miljoni inimese, mis tähendab, et sellest suurema elanikkonnaga on Euroopas vaid Istanbul, London, Berliin, Madrid, Rooma ja sõjaeelne Kiiev.

"See linn on ikka väga suur. Siin peab vaatama, kuidas liikluse ja asjade kohaneda. Ega siin päris igale poole ei saa minna – poolteist tundi sõitu ei ole mõistlik. Sellega pean natuke veel harjuma. Ei tunne hetkel üldse linna. Aga noh, see võtabki aega. Praegu proovin lihtsalt siia sisse elada ja olen siin baasis. Kui korteri leian, siis hakkan rohkem uurima, mis ja kus."

Juba kolmapäeval läheb Tamm esimesi kortereid vaatama. Kui kodu leitud, tuleb talle Eestist ka pere järele. Praegu jäid partner Meryl ja eelmisel kuul sündinud poeg Dominic veel Tallinnasse.

Konkurents on tugev

Kui mullu mängis Steauas neli välismaalast, siis algavaks hooajaks sai Tammest klubi kuues võõrleegionär. Eelmisest hooajast jäid võistkonda pikakasvuline Horvaatia ründaja Ivan Mamut, Prantsusmaa poolkaitsja Malcom Edjouma ja Montenegro koondise vasakkaitsja Risto Radunovic.

Senised kolm välismaalasest täiendust on kõik keskkaitsjad: Tamme kõrval liitusid klubiga Kameruni koondislane Joyskim Dawa (26) ja mullu Cluji CFR-iga Rumeenia meistriks tulnud alžeerlane Rachid Bouhenna.

Lisaks on klubis mullu kõrgliiga hooaja koosseisu valitud Rumeenia koondise keskkaitsja Iulian Cristea (27), kes on praeguste prognooside kohaselt vähemalt uue aastani põlvevigastusega eemal. Steaua peatreener Anton Petrea eelistab üldiselt mängida kahe keskkaitsjaga.

"Kindlasti on konkurents tugev, aga peabki olema. Igas tugevas meeskonnas on konkurents. See tuleb ainult kasuks, kui on head mängijad. Mänge tuleb muidugi ka väga palju – on vaja, et oleks palju vendi," arvas Tamm.

FCSB tegevjuht Mihai Stoica rääkis eestlase toomise eel Rumeenia meediale, et ideaalis ei oleks nad tahtnud tuua välismaalasi omavahel koha pärast võitlema, aga kuna rumeenlasest heal tasemel keskkaitsjat ei olnud võtta, tehti see samm, et klubil ei tekiks tagalas probleeme. Stoica lasi kogu staff'il Tamme analüüsida ja ta on veendunud, et eestlane on valmis mängima.

Eesmärk võita kõik mängud

Uus hooaeg algab juba eeloleval nädalavahetusel. Steaua võõrustab pühapäeva õhtul Cluji ülikooli meeskonda. "Ma ise olen kindlasti valmis, aga eks see ole nende otsustada, kui vara nad tahavad minuga alustada. Eks siin ole näha. Täna oli alles esimene trenn," ei tormanud Tamm sündmustest ette.

"Meeskonna eesmärk on kõik mängud võita. See on selge. Enda eesmärk on hästi mängida. Tahaks lihtsalt meeskonda aidata ja hästi esineda. Sellise publiku ees mängimine on kindlasti äärmiselt meeldiv. Tahaks terve püsida ja mängida nii palju kui võimalik," soovis Eesti koondislane.

Kui hooaega alustab FCSB kodus, siis teises voorus sõidetakse Bukaresti derbi raames külla Käidi klubile Rapidile. Kahe liigamängu vahele jääb eurohooaja algus, kui Konverentsiliiga teises eelringis külastatakse kas Gruusia klubi Tbilisi Saburtalot või Albaania klubi Partizanit.

"Kindlasti on eesmärgiks alagrupp. Kõik muu peaks olema pettumus," sõnastas Tamm konkreetselt, et soovib pallida Konverentsiliiga põhiturniiril.

Joonas Tamm on Eesti koondise põhimees. Foto: Brit Maria Tael

Et eestlasel uuel hooajal silma peal hoida, tuleb Steaua särgis üles otsida mängija numbriga neli. "Tahtsin numbrit 16, aga see on vist võetud (kuulub 21-aastasele kaitsvale poolkaitsjale Mihai Lixandrule, kes olnud viimastel hooaegal laenul ja pole esinduses veel debüüti teinudki - K. E.). Nii et jääb number neli.

Lootsin, et kuna 16 ei ole väga populaarne number, siis äkki ma saan selle, sest see on mul koondises ka ja oleks lahe, kui on sama, aga see ei mängi lõpuks nii suurt rolli," lausus Tamm.

Ühes on ta aga igatahes kindel. Senine karjäär on läinud sammhaaval ainult ülespoole ning Bukaresti Steaua on tema CV-s siiani kõige vägevam klubi, kuhu mees kuulunud. "Jah, seda kindlasti. Siin ei ole küsimustki. Muidugi Ukrainas läks ka väga hästi ja see oli ka tegelikult väga hea, aga just see professionaalsuse pool ning kõik sellega kaasnev on siin hoopis teistmoodi," kinnitas Tamm.

***

Joonas Tamm
Sündinud: 2. veebruaril 1992 (Viljandi)
Positsioon: keskkaitsja
Pikkus: 192 cm
Klubi: FCSB (Bukaresti Steaua)
Eelnev klubikarjäär: Viljandi Tulevik (kuni 2008), FC Flora (2009–2010), Genoa Sampdoria (Itaalia, 2009-2010), IFK Norrköping (Rootsi, 2010-2013), IF Sylvia (Rootsi, 2011, 2013), Trelleborgs (Rootsi, 2013–2014), Viljandi Tulevik (2015), FC Flora (2015-2017), Sarpsborg (Norra, 2018), Kielce Korona (Poola, 2019), Lilleström (Norra, 2019), Tšernigivi Desna (Ukraina, 2020-2021), Poltava Vorskla (Ukraina, 2021-2022), FC Flora (2022)
Koondis: 50 mängu, 4 väravat. Debüüt 19. juunil 2011 Tšiili vastu
Saavutused: Eesti meister 2010, 2015 ja 2017; Eesti karikavõitja 2016; Balti turniiri võitja 2020

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Silveero   •  
(90.190.167.***)
Joonas, palju edu!
nonoh   •  
(84.50.242.***)
Hoiame pöialt!
humorist   •  
(213.180.19.***)
Palju õnne ja edu!
Alexej Lvov   •  
(82.131.29.***)
Ta kindlasti ületab Klavani.........
Sest Tamm , on tamm -- pikk ja tugev....Päikest!
Margus Müür   •  
(91.129.111.***)
Noh, siis peaks ta järgmine aasta uue arenguhüppe tegema ja klubi leidma. Klavan oli 31 kui Liverpooliga liitus.

Sisene
Siim Pulst | Mis saab siis, kui jalgpall ei aja enam närvi?
MM-I KÜMNES PÄEV
Memo staadionilt | Pulisic ohverdas kroonjuveelid, vaigistas Iraani fänniarmee ja viis USA 16 sekka
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
Soccernet.ee külastajate suurel hääletusel valiti Premium liiga tänavuse hooaja fännide lemmikuks Paide Linnameeskonna väravakütt Robi Saarma. Hooaja sümboolses koosseisus on võrreldes mullusega kaheksa uut meest!
KOKKUVÕTTED 2022
MM-PÄEVIK
KODUST
Pikk ette (ja MM-ile) | Eesti tippvilemees Tohver: etteastet mõjutab see, kui kardad teha otsuseid. Kohtunikud on oma otsuste orjad
MM TÄIES HOOS
PÕNEVAT LUGEMIST
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | UEFA saab muusikaga palju paremini hakkama kui FIFA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11