A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Koos hooaja lõpuga lähenevad ka viimased kokkuvõtted ja täna toob Soccernet.ee lugejate ette möödunud hooaja enim arenenud mängijad.
Võrreldes eelmiste aastatega on nimekiri tänavu veelgi noorem, mis peaks üht jalgpallisõpra ju ainult rõõmustama - uued talendid kerkivad esile järjest nooremas eas ja siinsesse nimekirja mahtumiseks peab Premium liigas tegema mehetegusid, statisti rollist ei piisa.
Arenenud mängijate nimekirja vaat et püsiliikmeks saanud ja mullu viimaks võidu võtnud Karol Mets teenis loodetud välislepingu, nagu ka eelmisel aastal teise koha haaranud Manucho. Võrreldes mullusega ongi tagasi vaid üks nimi, kes tänavu tegi ka koondisedebüüdi - see on Flora ääreründaja Maksim Gussev.
Noore koosseisuga triumfeerinud Flora moodustabki siinsest nimekirjast lausa pool, ülejäänud viis mängijat tulevad kõik erinevatest klubidest, kus nende talent on tänavu särama löönud. Varasemate aastate põhjal võib eeldada, et nii mõnigi nimi siit võib minna välislepingu järgi - kes?
NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.
Enim arenenud mängijad (tähestikulises järjekorras):
Nikita Baranov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
30 mängu (29 põhis); 1 (0 penaltist); 7; 0.
Tänavu Eesti meistriks kroonitud ja ka Soccernet.ee parimate kaitsjate valikusse mahtunud Baranovi jaoks oli 2015. aasta murranguline. Juba 2011. aastast kõrgliigas aktiivselt nägu näidanud mees tegi kolis oma kodinatega äärekaitsest keskkaitsesse ja kerkis liiga parimate sekka.
Alustas küll hooaega välismaalt üle pikkade aastate koju naasnud Enar Jäägeri õpipoisina ja tekitas suve hakul Florale muremõtteid väljaspool palliplatsi, kuid lõpetas hooaja keskkaitsepaari vanema liikme ja Madis Vihmanni juhendajana. Võib eeldada, et veel selle aasta sees teeb ka koondisedebüüdi.
Positsioonivahetus sujus ootamatult lihtsalt, kuid tegi arengu ka läbi hooaja, pannes juurde eelkõige kindluses. On keskkaitsja kohta noor, ent ometi meie tänavuse arenejate valiku pika puuga vanim mängija.
Maksim Gussev
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ääreründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
32 mängu (22 põhis); 4 (0 penaltist); 0; 0.
Teist aastat järjest enim arenenud mängijate valikusse mahtuvale Gussevile mõeldes on raske prognoosida, kus on mehe lagi. Suvel 21. sünnipäeva tähistanud ääreründaja leiab ka tänavu siit nimekirjast igati põhjendatult.
Võrreldes eelmise aastaga ligi kaks korda rohkem mänguminuteid kogunud Gussev alustas hooaega pingilt, ent võttis mais algkoosseisukoha üle ja mängis konkurendid ilma küsimusi esitamata pingile. Selgelt kandvam roll on Narvast pärit mängijal kanda ka Flora rünnakutes.
Kogu hooaja krooniks loomulikult võõrsilmäng Soomega, kus Gussev tegi oma debüüdi A-koondises. Paari minutit jääb mälestama löögiga lõppenud ilus soolo, mis algas oma väljakupoolelt. Sama arengukõvera jätkudes näeme selliseid asju veel palju.
Jevgeni Harin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Ründaja/Ääreründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
29 mängu (24 põhis); 9 (0 penaltist); 4; 0.
17-aastasena kolm hooaega tagasi esiliigas Infoneti põhikoosseisu murdnud Harin on järgnenud ajal kõrgliigas alati pildil olnud, kuid suurt läbimurret tuli oodata selle aastani. Varem on Harinil olnud probleeme, et talenti realiseerida, kuid tänavu pusletükid viimaks sobitusid.
Halli passiga Harin kerkis ehk mõneti ootamatult hooaja esimesel poolel Infoneti vaat et suurimaks väravaohuks. Kombinatsioon külmast närvist ja kiirusest on aluseks, kuid Harin ei jää hätta ka kehamängus endast suuremate-jõulisemate kaitsjate vastu.
Stabiilsuses saab küll ja veel juurde panna, kuid Harini potentsiaali on raske mitte märgata - seda näitavad ka üheksa väravat. Tõsi, Levadia-Flora-Kalju vastu on saldo kolme aastaga null, kuid mingil hetkel võib Harinist Premium liigas pidurdamatu jõud saada.
Rasmus Peetson
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
25 mängu (21 põhis); 1 (0 penaltist); 4; 0.
Eelmisel suvel Pärnust Levadiaga liitunud ja Premium liigas tuleristsed saanud Peetsoni tänavune tähelend oli isegi mõneti ootamatu. Kui mullu räägiti pärnakate puhul rohkem esiliiga parimast väravakütist Kristen Saartsist, siis sammu veel viimaseid päevi valitsevate meistrite ridadesse tegi kindlamalt kamraad Peetson.
Levadia poolkaitseliini tabanud vigastustelaine tõttu üsna varakult algkoosseisukoha sisse võtnud Peetson näitas, et tasemelt on temast kõrgliigameest juba praegu. Ei ole veel valmis kandma liidrirolli, aga kõrvalosadega saab kenasti hakkama. Kui mullu lõi 72 minutiga kaks, siis tänavu vaid ühe värava - oleme näinud, et lööki Peetsonil on ja ühel hetkel võivad luugid avaneda.
Järgmine hooaeg on väga talendika poolkaitsja arengu jaoks üks tähtsamaid. Tänavu juba Magnus Pehrssonile silma jäänud Peetsonil on eeldused jõuda kuhu tahes, kui jätkab kõvasti töötamist ja teeb karjääris õiged valikud.
Kevin Rääbis
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Äärepoolkaitsja/Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
28 mängu (19 põhis); 6 (0 penaltist); 2; 0.
21-aastane Rääbis on üks huvitavama taustaga mängijaid siin nimekirjas, kuid samal ajal ehk suurima muutuse läbi teinud. Just muutuse, sest ürgtalenti on ka teleseriaalides nägu näidanud ääreründajal küllaga ja nüüd on ta üha rohkem hakanud seda väljakule suunama.
Juba 2011. aastal kõrgliigas debüüdi teinud Rääbise jaoks on tänavune aasta esimene pärast 2008. aastat ja B2 vanuseklassi, kus ta mängib ametlikes mängudes üle tuhande minuti. Võrdluseks: 18-aastase Rääbise 2012. aasta kogusaldo oli 87 (!) minutit, 2013. aastal mängis ta üksikud mängud neljandas liigas Tammeka III eest.
Silmapaistva tehnika, füüsise ja löögiga Rääbis saab tänavuse hooaja lõpuks ilmselt kirja üle 2000 mänguminuti, jalgpallile pühendumine on kaasa toonud ka U-21 koondise koha. Alati enesekindel mees lööb kauneid väravaid. Kui jätkub töötahet ja püsivust, võib Eesti jalgpall saada juurde ühe väga huvitava mängumehe.
Joseph Saliste
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ääreründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
27 mängu (19 põhis); 6 (0 penaltist); 0; 0.
Eelmisel hooajal kõrgliigas neli minutit mänginud Saliste on üks hooaja üllatuslikemaid esiletõusjaid. Ladus talvel kõva põhja ja teenis peatreener Norbert Hurda usalduse, aga Saliste täht ei põlenud enne suve väga ereda leegiga.
Kõva areng on toimunud just märtsi ja oktoobri võrdluses, sest hooaja teises pooles on Saliste kerkinud Flora hierarhias väga kõrgele. Krooniks mehe hooajale loomulikult meistritiitli kindlustanud värav, mis on igati sümboolne, sest Flora kasvandikuna on Saliste klubi valitud tee ehe näide.
Saliste fenomen ei peitu selles, et ta oleks välkkiire või Ronaldo tehnikaga, küll aga töökuses, sihikindluses ja tahtejõus. Tippklassist mängulugemine lubab jõuda sinna, kuhu keegi teine ei jõua, mille pealt on ta Flora korduvalt päästnud. Mängu mõistmine lubab teistest paremini näha ka söödukanaleid.
Rauno Sappinen
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja/Ründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 15 (0 penaltist); 3; 0.
Siinse seltskonna üks nooremaid, aga täna kahtlemata säravaimaid tähti tegi tegelikult läbimurde juba teist korda. Inimesed pani Sappinen endast rääkima juba 2013. aastal, kui 17-aastasena meistriliigas 23 mängu ja viis väravat kogus, kuid tänavusega ei anna seda võrreldagi.
Noortekoondiste liidriroll on viimaks üle kandunud ka klubijalgpalli ja Sappinen on tõesti tänavu Flora ühtse meeskonna üks vedureid olnud. Passi pilku heitmata võiks arvata, et tegu on kogenud kalaga, sest enesekindlusest väljakul puudu ei jää ja Sappinen on valmis mängu enda peale võtma.
Loodetavasti veel sel kuul koondisedebüüdi tegeva mehe puhul tasub välja tuua isu, mis paneb Sappineni alati kõike väljakule jätma. Tema arsenalis ei ole vahepealset käiku, ka kaitsjate survestamine käib maksimaalse pingutusega.
Vlasii Sinjavski
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Äärepoolkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
18 mängu (13 põhis); 2 (0 penaltist); 2; 0.
Alles suvel oma kõrgliigadebüüdi teinud Sinjavski talent on üllatanud ilmselt kõiki, kes meie nimekirja teise leegionäri oskusi varem silmanud polnud. Väljakul on tegemist uskumatult küpse mängijaga 18-aastase kohta, kes alles juulis kõrgliigadebüüdi tegi.
Sinjavski slaavipärane külmaverelisus kumab väljakul läbi igas liigutuses. Ta ei rabista ega põe, vaid võtab palli ja paneb asjad juhtuma. Kõik oskused selleks on olemas: hea pallikäsitsus lubab läbi murda, paremas jalas peitub võimas löök, hätta ei jää ka füüsiliselt.
Samas on Vene passiga äärepoolkaitsjal komme endalt liiga palju nõuda, mistõttu rünnakud vahel kinni jooksevad. Väljakunägemises on arenguruumi, ei leia alati õiget söötu, aga potentsiaalis küsimust ei ole.
Kristjan Tamme
Klubi: Pärnu Linnameeskond
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 20
Senine hooaeg:
20 mängu (20 põhis); 39 (5 penaltist); 1; 0.
Tamme tegi vahest hooaja eel kõigist liiga mängijatest parima liigutuse, kui otsustas, et neljas aasta Tallinna Levadia duublis ei teeks head. Hooaeg Pärnus ja suhteliselt regulaarne mänguaeg on väravavahi heaks teinud imet, pika ja sihvaka mehe talent on särama löönud.
Kui hooaja esimesel poolel läks Tammel veidi aega kohanemiseks, siis hiljem on tegu liiga ühe parima väravavahiga, millest annavad tunnistust oktoobrikuine A-koondise kutse ja U-21 esikinnaste haaramine Richard Alandi, Magnus Karofeldi ja Matvei Igoneni ees.
Stabiilsuse ja enesekindluse on Tamme saavutanud, tehnilised elemendid on tal hästi paigas. Kui talvel oli Tamme Levadia neljas number, siis hetkel ilmselt peakandidaat Sergei Pareiko kinnastele ja seda kõike tänu ühele hooajale eemal.
Madis Vihmann
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
19 mängu (19 põhis); 1 (0 penaltist); 0; 0.
Nagu Tammegi, mängis Vihmann aasta tagasi Levadia duublis, kuid otsustas kahe hooaja vahel Floraga liituda ja ilmselt otsust ei kahetse. Haaras Enar Jäägeri lahkumisel algkoosseisukoha ja ei murdunud tiitliheitluse pinge all kordagi.
Alles eelmisel kuul 20. juubelit tähistanud punapeale on vahest suurim kompliment, et väljakul ta liigselt silma ei paistnud. Hoolimata noorusest on Vihmann näidanud stabiilsust igas elemendis.
Kahtlemata on Sangastest pärit noormehel potentsiaali veel enamaks, aga sellise hooaja järel oleks patt nuriseda. Kui arengukõver jätkub, peaks Vihmann ehk juba järgmisel aastal mahtuma ka koondise vaatevälja.
Napilt jäid valikust välja: Mait Toom (Flora), Erik Listmann (Kalju), Robert Kirss (Pärnu), Jaroslav Kvassov (Sillamäe), Martin Miller (Tammeka), Mart-Mattis Niinepuu (Paide)
Eelmiste aastate Meistriliiga enim arenenud mängijad:
2014: 1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
2013: 1. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012: 1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?