Premium liiga suurimad üllatused ja pettumused 2017 (1)

Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga hooaja seitsmendas kokkuvõttes toome välja viis suurimat üllatust ja viis suurimat pettumust.

Nagu ikka, esinesid ka tänavu osad meeskonnad oodatust kehvemini, osad eeldatust paremini. Amatöörsatsid said kahetsusväärselt suuri kaotusi, aga ka üllatuslikke punktivõite.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik ja iga kategooria parimad selguvad ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga üllatused ja pettumused. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 5. novembril ja suletakse täpselt nädal hiljem, 12. novembril.

Hooaja suurimad üllatused:

REKLAAM

Foto: Brit Maria TaelKalimullini kõigi aegade rekord

Tallinna Infoneti keskkaitsja Andrei Kalimullin (40) mängis eelmisel aastal varasemast vähem ja ei olnud meistritiitliga lõppenud hooaja järel oma jätkamises päris kindel. Talvel avaldas meistriliiga mängude rekordit enda käes hoidnud Stanislav Kitto, et Kalimullin ütleb trehvates alati naerusuiselt, et ei suuda Kitto rekordit üle lüüa.

Infoneti veteran otsustas siiski karjääri jätkata, aga tal olid tugevad klubisisesed konkurendid: Soccernet.ee lugejate poolt eelmise hooaja meistriliiga parimaks mängijaks valitud Ofosu Appiah, kahekordne internatsionaal Vladimir Avilov ja uue mehena endine Narva Transi kapten Roman Nesterovski. Lisaks suudab keskkaitses edukalt tegutseda ka Aleksandr Kulinitš, kes tavaliselt äärekaitses mängib.

Et rekordi ainuomanikuks saada, oli Kalimullinil vaja osaleda tänavu 16 liigamängus. Enne viimast vooru ongi tema arvel täpselt nii palju kohtumisi. Hetkel ei ole näha kedagi, kes võiks lähimal ajal Kalimullini võimsat 516-mängulist rekordit ohustada.

Foto: Brit Maria Tael

Pijpers tõstis noored florakad otse tippu

Talvel muutus Tallinna Flora koosseis nooremaks, klubi ei hankinud erinevalt rivaalidest endale nimekaid täiendusi. Õhus oli Enar Jäägeri võimalik liitumine, aga kogenud kaitsja naasis siiski Norra kõrgliigasse. Superkarikafinaalis jäi Flora alla Infonetile koguni 0:5. Uueks hooajaks Florale edu ei ennustatud. Tuleb tunnistada, et ka Soccerneti toimetus pakkus rohevalgetele alles neljandat kohta.

Lisaks tekitas paljudes arusaamatust Flora otsus mitte jätkata Argo Arbeiteriga, kelle juhendamisel mullu kehvast seisust tiitlikonkurentsi naasti. Arbeiteri asemel löödi käed Arno Pijpersiga, kes tüüris Flora ootamatult meistriks, kusjuures esimesed 26 vooru läbiti ilma ühegi kaotuseta.

Noorele meeskonnale tõid edu kannatlik kompaktne kaitsetöö ja peensusteni lihvitud kontrarünnakud. Pijpers leidis kindla algkoosseisu, kelle peale ta võis alati kindel olla.

Foto: Oliver Tsupsman

Transi kordaläinud hooaeg

Sarnaselt Floraga kasutas ka Narva Trans palju oma noori mängijaid, kuid hankis igasse liini ka korraliku täienduse välismaalt. Suure pealinna neliku järel viies koht on narvalaste jaoks õnnestumine ja Soccerneti ennustatu ületamine.

Õhukesest koosseisust hoolimata on Trans enne viimast vooru seisus, kus järgmisi meeskondi edestatakse üheksa punktiga. Eriti hästi läks idavirulaste hooaja esimene pool, aga teises pooles lõpetati üks pikk needus, kui esmakordselt alistati Tallinna Infonet.

Transi rahulolu näitab ka fakt, et kui Pärnu Vapruse juhendaja Marko Lelov ametist lahkub ja Vaprus esiliigasse langeb, saab Adjam Kuzjajevist kõige kauem järjest ametis püsinud praegune meistriliiga peatreener.

Foto: Jana Pipar / EJLTulevik röövis kolmelt suurelt punkte

Vastupidiselt Transile oli Viljandi Tuleviku jaoks edukam hooaja teine pool. Esimeses pooles lõi Tulevik 18 mänguga vaid 11 väravat, jäädes resultatiivsuselt alla isegi Pärnu Vaprusele.

Suvisel üleminekuperioodil loobus Tulevik Kasim Talasbajevist, kes ainsa võõrleegionärina meeskonda piisavalt tugevdada ei suutnud, ning hankis Oskar Berggreni, Heroli ja Vlasi Sinjavski. Herol osutus viljandlaste jaoks suurepäraseks mängujuhiks, Sinjavski vajalikuks teravuste loojaks ja Berggren aitas tugevdada kaitset.

Üheksanda koha meeskond asus tõestama, et tasemevahe meistriliigas ei pruugi olla nii kolossaalne, nagu räägitakse. Terve hooaja jooksul vaid kaks kaotust saanud Tallinna Levadia sai neist ühe just Viljandis. Tulevik hammustas punkti ka Tallinna Infonetilt ja Tallinna Floralt, kusjuures Flora vastu juhiti veel 79. minutil nii kodus kui ka võõrsil.

Uued tuuled väljaku kõrval

Palliplatsil kordasaadetud tegudele lisaks väärib märkimist ka see, mis on toimunud väljaspool väljakut. Striker Mania asemel sai tänavusest hooajast hakata Soccernetis mängima Premium liiga Fantasyt, mis muutus kiiresti populaarseks ja milles osalevad mitmed Eesti koondislased. Väärt auhind antakse välja igal mängunädalal.

Jalgpalliliit käivitas ringidepõhise turunduskampaania ning reklaamis liigat laiemalt kui seni, klipid on jooksnud kinodes ja avalikes kohtades. Video, milles Vladimir Voskoboinikov jääaugus käis, kogus Facebookis üle 70 000 vaatamise.

Osati tänu InStati raportite kasutamisele on kasvanud meedia analüütilisus. Artiklitest leiab pidevalt huvitavat statistikat, mis varem puudus. Ka kogu üldine kajastus oli pigem põhjalikum ja mitmekülgsem kui eelnevalt.

Hooaja suurimad pettumused:

Foto: Imre PühvelInfoneti kohutav hooaja algus

Tiitlikaitsja Tallinna Infonet suutis talvel peaaegu kogu võiduka meeskonna säilitada ja võttis kasutusele uue füüsilist vormi jälgiva süsteemi, mis pidi treeningprotsessi veelgi professionaalsemaks muutma. Superkarikafinaalis purustasid Aleksandr Puštovi hoolealused Tallinna Flora 5:0.

Kuigi hooaja eel räägiti, et tiitlit kaitsta on raskem kui võita, ning Infoneti spordidirektor Dmitri Skiperski tõi hoiatava näitena välja Leicester City Inglismaalt, ei kartnud ilmselt Skiperski ega ükski teine infonetlane, et Eesti meistreid tababki reaalselt uue hooaja alguses suur tagasilöök.

Infonet kaotas juba liigahooaja avamängus Tartu Tammekale 0:2 ning korjas esimesest ringist kokku neli kaotust - sama palju kui terve eelneva hooaja jooksul. Söödu- ja pallivaldamisprotsent oli meeskonnal korralik, aga ründekolmandikul jäädi tihti hambutuks. Pärast esimest ringi jäi Infonet liidrist maha juba kümne punktiga ja pärast teist ringi 18 punktiga. Tiitel oli kiirelt maha mängitud. Juuni lõpus Puštov vallandati.

Foto: Liisi TroskaPaide profisats oodatust kehvem

Hooaja eel Paide Linnameeskond professionaliseerus ja oli üleminekuturul aktiivseim meistriliiga klubi. Mõnel pool hinnati Paidet isegi kohati kõrgemalt kui Florat.

Hooaeg on aga näidanud, et praktiliselt terve meeskonna väljavahetamine oli liiga ambitsioonikas lüke. Kogenud mängijatest on puudus, 29-aastane Andre Frolov jättis vigastuse tõttu palju kohtumisi vahele.

Paide alustas kohe kehvasti, tegutsedes kaitses naiivselt ja lastes esimese kolme vooruga endale lüüa 14 väravat. Viimasel ajal on Vjatšeslav Zahovaiko hoolealused siiski paremini mängima hakanud. Juhul kui Paide viimases voorus Pärnu Vapruse alistab, võidakse pettumustvalmistavat kaheksandat kohta parandada.

Foto: Oliver TsupsmanPärnu jalgpalli kollaps

2016. aastat alustas Pärnu Linnameeskond kuue poolprofessionaalse jalgpalluriga ja lootis nende arvu tulevikus veelgi suurendada. Enne 2017. aasta hooaega Linnameeskond aga sootuks lagunes ja suvepealinna esindamine meistriliigas jäeti Pärnu Vapruse õlule.

Kuigi rasket hooaega kollasärkidele ennustatigi, siis reaalsus on olnud kohutav. Tabeli punane latern Vaprus on väravaid sisse lasknud rohkem kui eelmise hooaja Rakvere Tarvas, kes meistriliiga negatiivse punktirekordi püstitas.

Noor meeskond jäi hooaja jooksul aina nõrgemaks, kogenud ekskoondislane Martin Vunk pole saanud pärast 15. augustit enam mängida. Hetkel on Vaprus kaotanud 16 mängu järjest ja on teeninud viimase 20 kohtumisega vaid ühe punkti.

Foto: Jana Pipar / EJLSillamäe koosseisu- ja rahaprobleemid

Juba kahe hooaja vahel finantsmuredes vaevelnud Sillamäe Kalev läks talviste üleminekutega alt. Endisel Leedu koondislasel Mindaugas Kalonasel oli probleeme distsipliiniga ning Moldova koondises ühe mängu teinud Mihai Turcanil vigastustega, mistõttu mõlema saagiks jäi vaid kaks liigamängu.

Lisaks nendele kahele leegionärile lahkusid kevade jooksul klubist ka Kassim Aidara, Maksim Lipin, Deniss Malov ja Daniil Ratnikov. Malov avaldas pärast lahkumist, et ta ei saanud Sillamäelt viimased neli kuud täispalka kätte. 

Kehva majandusliku olukorra tõttu määrati Sillamäele suvel võõrmängijate üleminekukeeld. Esindusmeeskonda on hetkel registreeritud vaid 13 jalgpallurit, kes peavad aeg-ajalt mängima ka duubli eest. Koosseisu- ja rahaprobleemide tõttu on kalevlaste mäng olnud ebastabiilne, muuhulgas on kaotatud kodus 1:3 Vaprusele ning tulemusega 0:9 Levadiale ja 0:8 Kaljule.

Foto: Gertrud AlatareSuureskoorilised hävingud

Äsjamainitud Sillamäe kaks hiigelkaotust ei ole käimasoleval meistriliiga hooajal kaugeltki ainsad suureskoorilised hävingud. Vähemalt 6-väravaliseid pakke on olnud 17 ehk praktiliselt üks iga kahe vooru tagant.

Kõige karmimad keretäied on saanud Vaprus, kes lagunes Infoneti vastu 1:11 ja Flora vastu 0:10. Tuleviku ja Paide hooaja rekordkaotused on 0:8, Trans on kogenud numbreid 0:7.

Sellised skoorid näitavad liiga suurt tasemevahet. Kui amatöörsatsil mänguks täiskoosseisu kokku saada ei õnnestu, on suur tõenäosus, et asi läheb hapuks.

Eelmiste aastate suurimad üllatused:

2016: 1. Tiitliheitlus lõpuni välja, 2. Infoneti tõus tippu, 3. Tammeka fantastiline start
2015: 1. Flora nooruslik triumf, 2. Otseülekannete plahvatuslik kasv, 3. Uued tuuled tabeli lõpus
2014
1. Tiitliheitlus lõpuni välja, 2. Tammeka südikas hooaeg, 3. Flora ennenägematud publikunumbrid
20131. Otseülekannete tohutu kasv, 2. A-koondislaste naasmine meistriliigasse, 3. Ettearvamatud tulemused
2012
1. Levadia noorenduskuuri tulemus, 2. ToetanTammekat.eu, 3. Veelgi ühtlasem tase
20111. Paide võimas edasiminek, 2. Väravarekordi langemine Cekulajevsile, 3. Aina ühtlasem tase
20101. Flora nooruslik tärkamine, 2. Tammeka võimas areng, 3. Uus treenerite põlvkond
20091. Sillamäe võimas esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Tammeka uued jõud
20081. Kalju uued tuuled/publikunumbrite tõus/fänluse areng, 2. Teleülekanded, 3. Sillamäe võimas tagasitulek
20071. Tallinna Kalevi esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Esiliiga tugevus
20061. Levadia jõudmine UEFA põhimängudele, 2. Vapruse ja Ajaxi südikas esinemine, 3. Tammeka võimas areng

Eelmiste aastate suurimad pettumused:

2016: 1. Publikunumbrid, 2. Tarva mannetu punktisaak, 3. Noorte kesine pealetulek
2015: 1. Kalju äravajumine, 2. Viljandi sukeldumine kuristikku, 3. Sillamäe hambutus
2014
1. Kihlveoskandaal, 2. Masendav Tallinna Kalev, 3. Esimese ja tagumise poole selge eraldumine
20131. Tallinna Kalevi kihlveoskandaal, 2. Jätkuvalt leige publikuhuvi, 3. Tallinna Kalevi finantskrahh
2012
1. Flora korduvad palgajamad, 2. Publikunumbrite paigalseis, 3. Noorte kesine pealetulek
20111. Ajaxi peksukotistumine, 2. Tammeka paigalseis, 3. Levadia mandumine
20101. Kihlveoskandaalid, 2. Publikunumbrite langus, 3. Flora palgaskandaal
20091. Põnevuseta tiitliheitlus, 2. Flora kõrge kukkumine, 3. Kalju täitumata ootused
20081. TVMK kadumine, 2. Kihlveoskandaalid, 3. Klubide raske majanduslik olukord
20071. Publikunumbrite vähenemine, 2. Balti liiga häving, 3. Levadia lepingujamad
20061. Neemelo kadunud sära, 2. Publikunumbrite langemine, 3. FC TVMK allakäigutrepp

Eelmiste aastate enim arenenud meeskonnad:

2016: 1. FC Infonet, 2. Tartu Tammeka, 3. Paide Linnameeskond
2015: 1. FC Flora, 2. Pärnu Linnameeskond, 3. FC Infonet
2014: 1. FC Infonet, 2. Tartu Tammeka, 3. Sillamäe Kalev
2013: 1. FC Levadia, 2. FC Infonet, 3. Sillamäe Kalev
2012: 1. FC Levadia, 2. Nõmme Kalju, 3. Paide Linnameeskond
2011: 1. Paide Linnameeskond, 2. Nõmme Kalju, 3. FC Flora
2010: 1. FC Flora, 2. Tartu Tammeka, 3. Paide Linnameeskond
2009: 1. Viljandi Tulevik, 2. Sillamäe Kalev, 3. Tartu Tammeka
2008: 1. Nõmme Kalju, 2. Sillamäe Kalev, 3. FC Flora
2007: 1. Tallinna Kalev, 2. FC Flora, 3. FC Levadia
2006: 1. Tartu Tammeka, 2. Pärnu Vaprus, 3. FC Levadia 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Sillamäe   •  
(194.150.65.***)
2010 Flora ja noored.
2015 Flora ja noored.
2017 Flora ja noored.
See on juba pigem reegel kui suurim üllatus.

Sisene
MÄNGUPÄEV
LIVE: Eesti klaarib San Marinoga kaheksa aasta tagust võlga  (mäng käib!)
TASKUHÄÄLINGU JUTUD
PIIRI TAGA TOIMUB
FLORA KINDLUSTAS TIITLI
ITAALIA ELU
Tunjov: minu mängud Serie A-s olid avanss ja minevik. Praegu käib töö tuleviku nimel
JUTUD KOONDISLASTEGA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
3
0
77:15
81
2.
Tallinna FCI Levadia
29
21
5
3
65:17
68
3.
Nõmme Kalju FC
29
16
7
6
54:25
55
4.
Paide Linnameeskond
29
16
6
7
74:29
54
5.
FC Kuressaare
29
12
7
10
37:38
43
6.
JK Narva Trans
29
9
5
15
38:50
32
7.
Tartu JK Tammeka
29
7
6
16
28:52
27
8.
JK Tallinna Kalev
29
7
3
19
35:84
24
9.
Tallinna JK Legion
29
4
6
19
26:70
14
10.
Pärnu JK Vaprus
29
2
2
25
27:81
8
Kuidas läheb Eesti koondisel San Marino vastu?
86%
8%
6%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • L 14.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuresaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Flora - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Saku - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Paide - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
68
Nõmme Kalju FC
55
Paide Linnameeskond
54
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
27
JK Tallinna Kalev
24
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8