Rauno Sappinen: meil on põhjust unistada, aga vajame punkte, et see kõik ei jääks sõnadesse (0)

Eesti koondise esiründaja Rauno Sappinen. Foto: Brit Maria Tael

Poolteist hooaega Poola kõrgliigas toimetanud Rauno Sappinenil on selja taga selle perioodi kõige parem poolaasta. Nüüd tuleb teha järgmine samm edasi ja kannad Ekstraklasas niimoodi maha lüüa, et ükski konn ei köhiks. Aga esmalt ootavad ees väga tähtsad asjatoimetused Eesti koondise särgis.

EM-valiksarja alustas Sappinen hästi – just tema jõuline löök viist Eesti koondise 25. märtsil Linzis kohtumist Austria vastu 25. minutil 1:0 juhtima. Eduseis püsis 68. minutini, mil Austria viigistas. Punkt läks kaduma 88. minutil, kui väljakuperemehed lõid 2:1. Austria suutis mängu juhtida ainult kolme minuti jagu, aga sellest piisas, et Eesti nullile jätta.

"Mäng Linzis näitas ühelt poolt, et meil on põhjust unistada. Aga teisalt, et meil on vaja teha veel samme, et see kõik ei jääks ainult sõnadesse, vaid midagi jääks ka punktide näol näppude vahele. Kui suudame 90 minutit olla oma ülesannete kõrgusel ja natuke ka üle varju hüpata, on kõik võimalik.

Austrias me seda 90 minutit teha ei suutnud. Mõni minut jäi puudu. Aga see on oleks ja null punkti. Peame järelikult järgneva nädala jooksul leidma midagi lisaks, et astuda suur samm ja midagi suurt näppude vahele saada," sõnab Sappinen enne koondiselaagri esimest trenni Soccernet.ee-ga vesteldes.

Väljakul käis ta viimati 27. mail peetud Poola kõrgliiga viimases voorus. Seejärel puhkas nädala ja hakkas siis koondist silmas pidades individuaalselt harjutama. "Arutasin koondise personaliga, kuidas on kõige parem ajastada asju nii, et oleksin nendeks mängudeks terav. Julgen loota, et olen heas vormis."

Just nii viis Rauno Sappinen Eesti meeskonna Austrias peetud EM-valikmängus 1:0 juhtima. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti koondist ootab laupäeval (17. juuni) ees võõrsilmäng Aserbaidžaaniga ja järgmise nädala teisipäeval (20. juuni) kodumäng Belgiaga, kusjuures staadionile on oodata üle 10 000 pealtvaataja. Kui vaatlejad-poolehoidjad proovivad paika panna punktisumma, millega rahule võiks jääda, aga mis poleks liiga ahne, siis tippsportlase jaoks on asi palju lihtsam.

"Siht on kaks võitu ja kuus punkti. See ei ole nali. Paljud võivad naerda, aga mina mõtlen nende mängude eel tõesti nii," lausub 2020 ja 2021 Eesti aasta jalgpalluriks valitud Sappinen.

Mieleci Stalis saabus igatsetud mänguaeg

Poola kõrgliiga hooaeg 2022-23 algas eelmise aasta juuli keskel ning kevadel saadud näovigastusest paranemise järel oli Sappinen igati valmis Gliwice Piasti esindama. Liiga palju ta seda teha ei saanud, sest hooaja esimeses pooles mahtus ta põhikoosseisu viis korda ja sekkus veel kuuel puhul vahetusest. Kokku eraldasid Piasti peatreenerid talle Ekstraklasas mänguaega 414 minuti jagu.

"Kõige raskem jalgpalluri ameti juures ongi olukord, kui sa ei mängi," sõnas Sappinen jaanuaris Soccernet.ee-le, kui oli äsja liitunud poole-aastase laenulepingu aluselt teise kõrgliigaklubiga Mieleci Stal. Mänguajaga läks seal (oluliselt) paremini – 17 kevadringi mängust tegi Sappinen kaasa 14, neist 11 kuulus põhikoosseisu. Minuteid kogunes 945, väravaid õnnestus selle ajaga lüüa kolm.

"Mängulise poole pealt oli see poolaasta eelmisest parem. Stali-aja esimese peatreeneri Adam Majewskiga alustasin kõiki matše põhikoosseisus. Tulemuste mõttes ei olnud kahjuks kõige parem periood, aga mängulise poole pealt esinesin korralikult. Kahjuks polnud nii resultatiivne, kui oleks soovinud.

Järgmise peatreeneri Kamil Kieresiga oli rütmiks laias laastus see, et põhikoosseisu sain üle ühe mängu. Aga kui jäin pingile, siis enamasti vahetusest ikkagi peale. Väga vähe oli neid kohtumisi, kus ma üldse ei mänginud. Järelikult nägi treener, et olen meeskonnale kasulik. Et Stalis regulaarselt mängida sain, tuleb mulle kindlasti kasuks," võtab Sappinen selja taha jäänud laenuperioodi kokku.

Väravate arv, möönab Sappinen isegi, ikkagi kripeldab. 2020 ja 2021 FC Flora ridades nii Eestis kui ka eurosarjas võrgud puruks löönud ründaja arvel on Poola kõrgliigas pooleteise aastaga neli väravat. Neist kolm sündisid mängides Stalis, kus veedetud aega hinnates on Eesti koondise esiründaja enda suhtes kriitiline, aga mitte üleliia.

"Võimalusi avanes suhteliselt vähe. Praegu tagasi mõeldes torkab pähe kaks šanssi, kust ma oleks pidanud kindlasti värava lööma, aga ei löönud. On see nüüd palju või mitte? Samas Ekstraklasas ei tekigi liiga palju väravavõimalusi. Mänge kolme-nelja šansiga naljalt pole. Enamasti on mängus üks võimalus, mis tuleb ära lüüa," räägib Sappinen.

Tuttavamaks saanud Ekstraklasa vajab (v)allutamist!

Ründaja nõustub varmalt, et Stalis talle eraldatud korralik mänguaeg võimaldas Poola kõrgliiga olemusest varasemaga võrreldes selgema pildi ette saada. "Meeskonnad mängivad Poolas suhteliselt kaitsest lähtuvalt ja päris sageli liiga palju riske ei võeta. Stal oli pigem väiksem tiim, mis tegeles kaitsetööga keskmisest rohkem.

Ma ei ütle, et see on stiil, kus mu trumbid kõige paremini esile tulevad, aga Ekstraklasa tervikuna on liiga, kus ma usun, et olen võimeline näitama oma parimaid külgi. Ründajaid hinnatakse muidugi ennekõike väravate järgi, aga lisaks resultatiivsusele pannakse Poolas tähele, kuidas töötad kaitses, kui palju suudad joosta ja duelle võita."

Suvel naaseb Rauno Sappinen Gliwice Piasti, kellega teda seob leping 2025. aasta suveni. Foto: Gliwice Piasti Twitter

Piast ostis FC Floralt Sappineni mängijaõigused 2022. aasta talvel ja sõlmis temaga 3,5-aastase lepingu. Laen Stalis sai läbi ja koondisepausi järel naaseb ta Piasti, kellega Sappineni seob 2025. aasta suveni kestev leping.

"Piastis ootab mind ees võitlus koha eest päikese all, millega tahan peale hakata. Tahan võidelda oma koha eest ja näidata, et ma suudan lüüa Ekstraklasas palju väravaid, mängida hästi ja olla võistkonnale kasulik," sõnastab Sappinen sihi järgmiseks poolaastaks.

Aga enne mängud Aserbaidžaani ja Belgiaga. Ning seda, et sihiks on kaks võitu ja kuus punkti, ütles Sappinen tõsiselt, mitte naljatades.

* * *

Rauno Sappinen

Sündinud: 23. jaanuar 1996
Positsioon: ründaja
Klubikarjäär: FC Flora (2013-2021), Wilrijki Beerschot (2018), Den Bosch (2018-19), Domžale (2019), Gliwice Piast (2022-...), Mieleci Stal (2023)
Koondisekarjäär: 51 A-maavõistlust, 11 väravat, debüüt 11. novembril 2015 kodus Gruusia vastu (3:0)
Saavutused: Eesti meister 2015, 2017, 2020, Eesti karikavõitja 2013, 2016, 2020, Balti turniiri võitja 2021, Premium liiga parim mängija 2017, 2020, 2021, Premium liiga parim väravakütt 2017, 2020, Hõbepall 2020, Eesti aasta meesjuunior 2015, 2018, Eesti aasta meesjalgpallur 2020, 2021.