A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Teade Brasiilia koondise suvisest küllatulekust vallandas Eesti meedias ja jalgpallihuvilistes tõelise suurusehullustuse. Ronaldinho, Kaka ja teised ebajumalad meie enda tagahoovis palli taga ajamas!
Jalgpalliliit ristis selle koguni sajandi mänguks, aga Soccerneti roosade reedete rubriik võttis selle väite luubi alla ning roosa kriitika ei luba seda küll niivõrd erakordseks sündmuseks pidada.
Suurima mänguga on tegu piletihinna osas, sellele me vastu ei vaidle. Kiire pilk lähiajalukku näitab aga, et Eestit on väisanud palju suuremad jalgpallimaad, sõna otseses mõttes.
Nähtud ja võidetud
Esiteks on Eesti ja Brasiilia koondised juba varemgi kohtunud ning neid on isegi võidetud. Tõsi küll, seda mitteametlikes mängudes, kui 2000. aastal Tais toimunud Kings Cup'il sattusid eestlased kokku Brasiilia U17-koondisega.
Alagrupis korjas Eesti koondis oma ainsad punktid just 1:0 võiduga Brasiilia üle, kuid 3.-4. koha mängus tuli sama skooriga omakorda brasiillaste paremust tunnistada. Eesti värava lõi Dmitri Ustritski, praegustest koondislastest tegid tollal Brasiilia vastu kaasa Teet Allas, Taavi Rähn ja Andres Oper.
Brasiillaste koosseisus ühtegi praegust superstaari ei osalenud. Üles oli antud küll Diego nimeline mängija, aga eeldatavasti ei ole tegemist praeguse Bremeni Werderi mängujuhiga, kuna too Diego oli märgitud hoopis väravavahiks.
Alles maailma viies koondis
Rääkides suurtest vastastest, siis pärast iseseisvumise taastamist on Eesti koondis mänginud maailma tippkoondistest ka näiteks Itaalia, Portugali, Hollandi, Inglismaa ja muidugi Hispaania vastu.
Väljastpoolt Euroopat ei kannata küll keegi viiekordsete maailmameistritega otsest võrdlust välja, kuid 1998. aastal Mehhikoga kohtudes paiknesid mehhiklased FIFA maailma koondiste edetabelis isegi kõrgemal kohal kui Brasiilia praegu.
Mehhiko oli tollal tabeli järgi maailma neljas koondis, Brasiilia on hetkel viiendal kohal. Samas tuleb märkida, et 1994. aasta jaanuarist kuni eelmise aaasta juunini (kokku üle 14 aasta) ei langenud brassid kordagi esikolmikust välja. Augustis kukkusid nad aga korraks isegi kuuendale kohale, mis tähistab selget allakäiku. Eesti hoiab hetkel 118. tabelirida.
Sügisel valitsevaid Euroopa meistreid hispaanlasi võõrustades mängis Eesti koondis senise ajaloo jooksul esimest ja viimast korda FIFA edetabeli liidriga. 1990-ndate esimeses pooles Itaaliaga kohtudes hoidsid vastased kolmel korral 2. kohta ja korra olid ka kolmandad. Samuti on Eestiga mängides kolmandal kohal olnud Tšehhimaa.
Ei suurim ega kaugeim
Ka sõna otseses mõttes ei saa Brasiiliat Eesti suurimaks vastaseks pidada, sest Venemaa on pindala poolest neist lausa poole suurem. Samuti jätavad Lõuna-Ameerika suurima maa seljataha Kanada, USA ja Hiina, kelle kõigiga on Eesti juba mänginud.
Samuti ei saa brasillastest kaugeimad külalised, kes kunagi Eesti koondist külastanud. Tallinna ja Brasiilia pealinna lahutab ligikaudu 11 000 kilomeetrit ja pealegi tuleb suur osa kohvimaa superstaaridest Eestisse Euroopa tippklubide juurest.
See annab neile vaid teise koha, kuna kaks korda Tallinnat väisanud Uus-Meremaa koondis pidi selleks läbima üle 17 000 kilomeetri.
Eestlaste endi pikim võistlusreis leidis aset 2003. aasta veebruaris, kui külastati Ecuadori koondist (Tallinnast ligi 11 000 kilomeetrit). Samal reisil astuti läbi ka Hiinast.
Mõned tiitlid rohkem kui Eestil
Millest siis niivõrd suur kära Brasiilia koondise külastuse üle? Roosad reeded pakuvad huupi, et midagi võib olla tegemist nende viie MM-tiitli ja kaheksa Copa America võiduga. Samas pärineb nende viimane triumf alles 2007. aasta Copa America finaalist, samal ajal kui Eesti tõstis alles kolme kuu eest pea kohale Linnapeade karika.
Lõpetuseks mõned võrdlused, mis siiski kergelt Brasiilia kasuks räägivad:
Brasillia pindala on 188 korda suurem kui Eestil ning seal elab 130 korda rohkem inimesi. FIFA kodulehe andmetel on seal 231 korda rohkem jalgpallureid, 192 korda rohkem klubisid ning 92 korda rohkem jalgpalliametnikke.
Brasiilia on osalenud kõigil 18 MM-finaalturniiril ja mänginud seitse korda finaalis, võites neist viis. Lisaks on kirjas kaks kolmandat ja üks neljas koht. Eestil küll seni veel finaalturniiri kogemus puudub, aga omavahelised mängud brasiillastega on viigis ning kodupubliku toel võidakse see augustis vabalt ka enda kasuks kallutada.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?