A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Valitsev Eesti tšempion Tallinna FCI Levadia mängib tänavu seitsme-aastase pausi järel taas Meistrite liigas. Premium liiga tippklubide vahepealsete kehvade eurotulemuste tõttu alustatakse eel-eelringist. Esimese tõkkena seisab eest endise tippründaja juhendatav agressiivse mängustiiliga Reykjaviki Vikingur.
Meistrite liiga eel-eelringi kaks poolfinaali ja finaal, mille võitja pääseb esimesse eelringi Rootsi klubi Malmöga madistama, peetakse tänavu Islandil. Eel-eelringi korraldamisele kandideerisid nii saareriigi meister Vikingur kui ka Levadia ise. UEFA ei suutnud valikut teha ning otsustas mängude toimumiskoha loosiga. See andis korraldusõiguse Vikingurile.
Ehk suvise Tallinna ja UEFA Superkarikatki võõrustanud naturaalkattega A. Le Coq Arena asemel avatakse tänavune Meistrite liiga hooaeg 1149 istekohaga Vikingsvölluri kunstmurustaadionil, mis asub Islandi pealinnas Reykjavikis. Lisaks koduväljakueelisele saab Vikingur nautida ka kodust ilma. Mängupaigas on sooja kümne kraadi ümber, taevas on hall.
"Kliima on külm, vihmane. Meie märts-aprill. Aga üldiselt väljak on kvaliteetne ja mängitav," rääkis Levadia kaaspeatreener Vladimir Vassiljev esmaspäeva õhtul Soccernet.ee-le.
Ta jätkas: "Staadion on midagi sarnast nagu Stjarnani oma (Levadia 2019. aasta islandlastest eurovastane, kellele jäädi kahe mängu kokkuvõttes alla võõrsilväravatega - K. E.). Normaalne staadion. Infrastruktuur on päris hea. Iseenesest see kate on võib-olla natuke vanem kui see, mis Paides, aga parem, kui Lillekülas. Näha, et hästi hoolitsetud, heas seisukorras. Väljak on A. Le Coqi sarnase suurusega – hästi pikk ja lai. Mängida saab mõnusalt."
Täna õhtul kell 22.30 algav ning Soccernet TV-s nähtav duell määrab selle, kas Levadia saab reede õhtul mängida eel-eelringi finaalis San Marino - Andorra meistrite duelli võitjaga või sõidab koju ja asub valmistuma juulikuisteks Euroopa Konverentsiliiga teise eelringi kohtumisteks.
Kauaoodatud meistritiitli järel soovib Levadia end eurosarjas tõestada. Mullu jõuti üle viie aasta teise eelringi ja oldi tegelikult lähedal ka kolmandale. Viimaste aastate töö on kandnud vilja ning mullune Premium liiga triumf on selle parim tõestus. Ometi pole Levadial Islandil põrumisruumi. Vaja on igal juhul eel-eelring võita ja näidata, et Eesti klubijalgpalli koht ei ole Euroopa põhjamudas.
"Emotsioon on selline, et tegu on Meistrite liigaga ja see on privileeg mängida sellist mängu. Meistrina sa tuled sellele võistlusele ja pead andma endast kõik, et saavutada seal midagigi. Ootame väga mõnusat atmosfääri staadionil, kuna Vikinguril on koduväljak ja arvatavasti publikut tuleb palju," ütles Vassiljev.
"Tahame pakkuda kõikidele Eesti fännidele naudingut ja soovime Levadiana teha kõik võimaliku selleks, et saavutada võit ja teenida punkte reitingutabelisse, et Eesti jalgpall areneks. Väga-väga hea emotsioon on. Mõnus tunne on mängida Meistrite liigat. Üritame teha selleks kõik, et võita," lisas treener, kes jagab oma tööd serblase Marko Saviciga.
Ajavahe nõuab kohanemist
Tänane lahing toimub Eesti mõistes hilisõhtul, sest Islandiga on kolmetunnine ajavahe. See nõuab omajagu kohanemist. "Lendasime siia 19. juuni varahommikul. Kell kuus oli Tallinnast väljalend. Kohale jõudsime kohaliku aja järgi kell 8.30. Siin on kell kolm tundi tagapool. Adapteerusime, magasime, puhkasime ja vaikselt-vaikselt aklimatiseerusime sellega, mis siin toimub. Tegime ühe trenni ka," kirjeldas Vassiljev pühapäevast reisipäeva.
Juhendaja arvas, et mänguks Vikinguriga on mehed juba õiges rütmis. "On mingi reegel, et kui on kolm tundi ajavahet, siis pead kolm päeva varem tulema kohale. Me tulimegi praktiliselt niimoodi.
Esimene päev oli suhteliselt harjumatu, kõik oli sassis. Näiteks õhtusöök oli kohaliku aja järgi normaalsel ajal, aga meile oli see juba aeg, kui lähed kodus magama. Natuke raske. Täna (eile - K. E.) on juba palju parem ja arvan, et homme (täna - K. E.) on organismid kohanenud ja ei peaks tundma seda suurt vahet. Esimesed kaks päeva ongi natukene raskemad, aga jällegi saame magada ja puhata. Treeninguajad on optimaalses vahemikus, et harjume kenasti."
Levadia lendas Islandile ilma oma võtmemängija Bogdan Vaštšukita, kes pole endiselt vigastusest paranenud. "Kõik, kes siia lendasid, saavad meid aidata," kinnitas Vassiljev, et teised põhimehed on terved. Võrreldes kevadega ei kuulu võistkonna rivistusse enam ukrainlased Oleksi Hoblenko ja Artjom Štšedrõi, kes naasid laenult uueks Ukraina kõrgliiga hooajaks valmistuvasse Krõvõi Rihi Krõvbasse, ning Eesti keskpoolkaitsja Mihkel Ainalu, kes otsib omale uut koduklubi. Meistrite liiga esimesteks kohtumisteks pole üles antud ka noort Artjom Komlovit.
Klubi seis on aga laiemalt võttes hea, sest Premium liigas on tänavu saadud 17 mängust vaid üks kaotus (ligi kaks kuud tagasi), mille kõrval on teenitud 14 võitu ja kaks viiki. Levadia on koduses meistriliigas löönud lausa 41 väravat, enda võrku on lastud vaid seitse palli, mis on liiga parim näitaja.
Endine tippründaja mängib väravatele orienteeritud jalgpalli
Knattspyrnufelagid Vikingur ehk tõlkes Jalgpalliklubi Vikingur on Islandi üks vanemaid spordiklubisid, olles loodud juba 1908. aastal. Lisaks vutile on klubis olemas ka tennise, lauatennise, karate, suusatamise, jalgrattasõidu ja käsipalli osakonnad.
Mullune meistritiitel oli neile ajaloo jooksul aga alles kuues ja esimene 30-aastase pausi järel. Nii KR, Valur, Fram, IA kui ka FH on kõik Vikingurist seni edukamad klubid. KR-i 27 meistritiitlini on neil lausa pikk maa minna. Samas on Islandi jalgpalli tase saareriigi väiksusest hoolimata olnud alati korralik.
Kui Vikingur mängis tunamullu Euroopa liiga esimeses eelringis, kaotati Sloveenia hiiule Ljubljana Olimpijale lisaajal 1:2. 2015. aastal tehti teise Sloveenia klubi Koperiga võõrsil 2:2 viik, ent kodus saadud 0:1 kaotus lõpetas nende eurohooaja. Oma euroajaloos on varem mängitud veel Moskva CSKA-ga (1992. aastal 0:1 ja 2:4 kaotused), Györi ETO-ga (1983. aastal 0:2 ja 1:2 kaotused), Real Sociedadiga (1982. aastal 0:1 ja 2:3 kaotused), Bordeaux'ga (1981. aastal kaks 0:4 kaotust) ja Varssavi Legiaga (1972. aastal 0:2 ja 0:9 kaotused).
Klubi peatreeneriks on 49-aastane endine ründaja Arnar Bergmann Gunnlaugsson. 32-kordne Islandi internatsionaal juhendab võistkonda alates 2018. aasta sügisest ning on mängijana esindanud teiste seas klubisid nagu Feyenoord, Nürnberg, Sochaux, Bolton Wanderers, Leicester City, Stoke City ja Dundee United.
Vikinguriga kahel korral karika ja mullu liiga võitnud Gunnlaugsson nimetati eelmisel aastal kõrgliiga parimaks treeneriks. Ta eelistab mängida 4-2-3-1 formatsioonis, survestada vastast kõrgelt ja agressivselt ning nõelata teravalt.
"Tegime väga sügava analüüsi. Teame täpselt, kuidas nad mängivad. Kui rääkida üldiselt, siis väga organiseeritud meeskond. Kõik faasid on neil paigas. Tahavad meiega sarnast jalgpalli mängida, tahavad palliga olla," tutvustas Vassiljev.
Ta jätkas: "On kindel printsiip, kuidas nad ründavad. Neil on kaasaegne mängufilosoofia ja süsteem. Tahavad alati rünnata. Ei taha niisama palli hoida, tahavad olla konkreetsemad. Hästi palju suunatud just väravalöömisele. Lähevad suhteliselt kiiresti üleminekutesse, nii kaitsesse kui rünnakusse, on ka distsiplineeritud. Arvan, et Eesti tasemega võrreldes on nad tippmeeskond.
Üleminekud on neil hästi-hästi teravad. Kui sa palli kaotad, pead olema valmis, et nad kohe lähevad su seljatagust ründama. Mängivad väga sirgjooneliselt selles faasis. Pluss nad on väga agressiivsed kõrges pressingus. Nad lendavad alati üles. Nad ei istu ja oota, kuni sa installeerid oma mängu, nad hakkavad kohe kõrgelt suruma. Seda ei tule Eesti liigas väga tihti ette. See on erinevus."
Levadia peab säilitama oma näo, aga on valmis ka pikaks õhtuks
Kuigi Vikingur koosneb peamiselt Islandi mängijatest, on neil ka mõned võõrleegionärid. Näiteks tipuründajana tegutseb 192 sentimeetrit pikk taanlane Nikolaj Hansen (29), kes lõi mullu Islandi kõrgliigas parimana 16 väravat ja valiti ühtlasi liiga parimaks mängijaks.
Vikinguri mängujuht on USA-s sündinud El Salvadori koondise 32-aastane poolkaitsja Pablo Punyed. Keskkaitses on kasutada 30-aastane rootslane Oliver Ekroth ja 26-aastane ameeriklane Kyle McLagan, kellest kummagi CV-d liiga hirmuäratavad ei ole.
Kvaliteeti leiame aga kodumaiste pallurite hulgast. Vikinguri esiväravavaht on 32-aastane Ingvar Jonsson, kes on pallinud nii Norras kui Taanis ja on kaheksa korda esindanud Islandi koondist.
Taani hiiu FC Kopenhaageni akadeemiast läbi käinud 20-aastane ääreründaja Kristall Mani Ingason on hoolimata noorusest jõudnud juba Islandi A-koondisesse, kus on debüteerinud ka Heerenveeni akadeemias sirgunud poolkaitsja Julius Magnusson (22) ning oma süsteemi kasvandik, 22-aastane poolkaitsja Viktor Örlygur Andrason.
Mida peab Levadia tegema, et väljuda õhtusest duellist võitjana? Vassiljev: "Peame olema hästi valmistunud kõrgeks pressinguks. Ei tohi paanikasse sattuda. Tuleb mängida oma jalgpalli, mitte pikka peksta, sest nemad on selles tugevad.
Peame mängima meie filosoofia järgi: alustama tagant lühikese sööduga ja tulema pressingu alt välja läbi kombinatsioonide. Siis kui me lõikame nende liini läbi – neil on alati neli kaitsjat taga –, saame neid rünnata ülekaalus. See on väga oluline faktor. Lihtsalt peame hoidma palliga külma närvi. Ei tohi üldse karta mängida.
Kui me installeerime oma mängu juba kesktsoonis, siis arvan, et edu on saavutatud. See on homme põhiline, kes saab oma palliga mängu peale suruda. Nemad tahavad mängida, meie tahame mängida. Kui suudame nad suruda nende poole peale, siis on meil natukene lihtsam. Aga jällegi: tuleb kõva andmine ja see mäng saab olema sümpaatne mõlema meeskonna poolt."
Et tegemist on ühemängulise poolfinaaliga, ei pruugi matš lõppeda 90 minutiga. Kas Levadia on sellele eraldi tähelepanu pööranud? "Mõtlesime selle peale ja natuke lihvime. Võib-olla teeme mõned penaltiseeriad pärast trenni," ütles Vassiljev eile õhtul enne mängueelset harjutuskorda. "Tahame lõpetada ikka normaalajal, aga peame olema valmis kõikideks stsenaariumiteks."
Levadia kapten Brent Lepistu sõnas enne mängu, et tähtis on kohe avavilest oma asja teha. "Mis võib-olla otsustavaks saab, on enesekindlus, julgus mängida oma mängu, pressida kõrgelt, usaldada üksteist. Mingites mängudes on meil olnud mängu algused natuke problemaatilised. Viimane mäng Floraga samamoodi. Võib-olla hoiame end alateadlikult natuke tagasi - sellest peame me üle saama ja all-in'i minema," ütles rääkis Lepistu klubi sotsiaalmeedias.
Ta lisas: "Midagi pole kaotada - mida varem sa hakkad oma mängu mängima ja enesekindlam oled, seda parem lõpp-produkt kogu mängu näol tuleb."
***
Levadia ja Vikinguri kohtumine saab Reykjavikis avavile täna õhtul Eesti aja järgi kell 22.30. Mängu saab vaadata SIIT! Kohtumise võitjat ootab reedel finaal kas Andorra kuldmedalisti Inter Club d'Escaldesi või San Marino parima La Fioritaga.
Finaali võitja jätkab oma eurohooaega Meistrite liiga esimeses eelringis, kus on vastaseks Rootsi meister Malmö. Kaotajad jätkavad Konverentsiliiga teises eelringis. Kui Levadia võidab Islandil peetava turniiri, aga jääb seejärel alla Malmöle, siis oleks nende vastaseks kas The New Saints (Wales) või Linfield (Põhja-Iirimaa).
Kui Levadia peaks eel-eelringis Reykjaviki Vikinguri alistama, aga seejärel miniturniiri finaalis kaotama, siis ootaks neid kas Nikita Baranovi koduklubi Pjunik (Armeenia) või CFR Cluj (Rumeenia). Kohe Vikingurile kaotades oleks nende vastaseks aga Shamrock Rovers (Iirimaa) või Hibernians (Malta).
***
21. juunil kell 22.30 Vikingsvölluri staadionil Reykjavikis
Tallinna FCI Levadia - Reykjaviki Vikingur
Peakohtunik: Tomasz Musial
Abikohtunikud: Marcin Boniek, Jakub Slusarski
Neljas kohtunik: Sebastian Krasny (kõik Poolast)
Levadia eeldatav algkoosseis:
Coolbeti koefitsiendid:
Levadia võit - 3,00
Viik - 3,35
Vikinguri võit - 2,40
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?