A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Eesti meeste A-koondise treeneritebrigaadi kuuluvad peatreener, kaks abitreenerit, väravavahtide treener, fitness-treener ja videoanalüütik. 20 aasta pärast – aga võib-olla veel varem! – lisandub neile data-treener. Miks? Sest Red Bull ütleb nii!
"Pesapall ja vormel 1 kehastavad spordi-analüütika kuldstandardit, absoluutset tippu. Jalgpall on praegu pesapallist 20 aastat maas. Aga selle asemel, et proovida neid võtteid matkida, tuleb analüüsida hoopis jalgpalli ennast, et aru saada, milliseks spordiala tulevikus kujuneb, mis omakorda annab vastuseid, et kuidas on võimalik analüütikat jalgpallis tõhusalt rakendada," sõnas StatsBombi konverentsil esinenud Red Bulli jalgpallikontserni analüütik Sam Golberg.
Energiajoogikontserni Red Bulli turundusstrateegias on spordimaailm kesksel kohal. Lisaks erinevale ekstreemspordile panustatakse ka konventsionaalsematesse aladesse, näiteks Eesti tasandil toetatakse alates käesolevast hooajast kahevõistlejat Kristjan Ilvest. Aga Red Bulli suured projektid on ikkagi kõikvõimalik ekstreemsport, vormel 1 ja jalgpall.
Red Bulli jalgpallikontserni kuuluvad praegu neli tippklubi neljast riigist. RB Leipzig (Saksamaa Bundesliga 3. koht 2023), Red Bull Salzburg (Austria meister 2023), New York Red Bulls (MLSi 1/8-finalist 2023) ja Red Bull Bragantino (Brasiilia kõrgliiga 6. koht 2023).
Kui ekstreemspordis on Red Bulli kreedo olnud erinevate piiride purustamine (näiteks Felix Baumgartneri langevarjuhüpe 39 kilomeetri kõrguselt), siis jalgpallis noorte mängijate arendamine. Eriti just Salzburg paistab silma väga noorusliku koosseisu poolest (hetkel on keskmine vanus Transfermarkti andmetel 22,2 aastat).
Golbergi (loe: sadade miljonite eurodega opereeriva Red Bulli jalgpallikontserni) meelest mõjutavad jalgpalli järgmise 20 aasta jooksul eelkõige neli järgnevat teemat ja/või nähtust, millest igaüht on võimalik asjakohase analüütilise sisendiga tõhustada.
1. Uutmoodi konkurentsiolukord
Miks see on tähtis? Kui Euroopas seatakse jalgpalliklubidele sarnaselt USA profiliigadele jäik kulupiir, mis pole seotud teenitava tuluga, vaid kõikide klubide jaoks sama (see pole ühestki otsast utoopia, vaid Euroopa jalgpalli retoorika sinnapoole liigub), siis kuidas reageeritakse olukorrale, kus probleeme ei saa lahendada ainult rahaga?
NB! Golbergi ettekanne rajanes olulisel määral eeldusele, et Euroopa klubijalgpall hakkab üha enam sarnanema Põhja-Ameerika profispordile, kus kehtivad palga- ja muud kululimiidid. Esimesed sammud on Euroopa sinna suunas finantsilise ausa mängu (FFP) reeglite kehtestamisega astunud, aga jäiga kululimiidini on veel pikk tee. Samas tundub loogiline, et mingil hetkel Euroopa jalgpall sinna jõuab, sest nagu Goldberg mainis, on ettearvamatus tootele väga kasulik, kuna tõmbab rohkem publikut.
2. Mängijate arendamine
Miks see on tähtis? Kui pole võimalik koosseisulisi vajakajäämisi lahendada kulutades raha tippmängijate klubisse toomisele, siis tuleb senisest tõhusamalt neid mängijaid ise kasvatada.
3. Skautimine
Miks see on tähtis? Kui vaatamata püüdlustele ei õnnestu ise vajalikku mängijat kasvatada, siis on vaja sekkuda turule ja ta klubisse osta. Jäiga kulupiiri tingimustes muutub täpne sihtotsing eluliselt oluliseks, sest ühtegi halvasti kulutatud eurot seifist juurdevõtmisega korvata ei saa, vaid see annab rivaalile konkurentsi-eelise.
4. Mängusisesed otsused
Miks see on tähtis? Kui klubi on kohanenud uutmoodi konkurentsiolukorraga, arendanud mängijaid, skautinud vajalikud täiendused ehk ehitanud üles korraliku rivistuse, on vaja sellega võistlustel tulemust teha. Marginaalid tipus on väikesed, seega ka 1% võrra kvaliteetsem otsus tagab pikas plaanis paremad tulemused.
* * *
Goldberg rääkis oma juttu sügava veendumusega. Ta ei proovinud oma teooriat auditooriumile maha müüa, vaid pakatas kindlusest, et täpselt nii lähebki. Vähemalt Red Bulli jalgpallikontsernis, sest seal valitseb õige keskkond, mis annab kirjeldatud lähenemisele ausa võimaluse. "Õige keskkond on võtmetähtsusega. Muidu jääme läpakatega nurgas istuvateks nohikuteks, keda keegi tõsiselt ei võta," nentis Goldberg ja sõnastas kolm tingimust, mis muudavad keskkonna õigeks.
Goldberg lõpetas ettekande tsitaadiga Paul DePodestalt. Tegemist on endise pesapalli ja praeguse ameerika jalgpalli strateegiga, kes juurutas Oakland Athleticsi pesapallimeeskonnas rangelt statistikal põhineva mängijate valimise, hindamise ja värbamise meetodi, mille tulemusel jõuti ootamatult heade tulemusteni.
DePodesta on laiemale publikule tuntud läbi raamatu ja filmi "Moneyball", kus tema tegevust üksikasjalikult portreeriti. Raamatus täpsemalt, filmis kunstlikumalt. DePodesta oli ja on spordistatistika ja -analüütika valdkonna pioneer. Ta rakendas lähenemist, mida keegi teine polnud varem julgenud teha. Sisenes tundmatule maale.
DePodesta ütles oma lähenemise kohta nii: "Järgnev sõit ameerika mägedel kätkeb nii hirmsaid kui ka ebamugavaid lõike, ent loodetavasti ütlete te vagunist välja astudes: läheme uuele ringile!"
Soccernet.ee ajakirjanik Ott Järvela külastas oktoobri alguses Londonis, Wembley staadionil jalgpallistatistika ja -analüütikaga tegeleva agentuuri Statsbomb aasta-konverentsil. See on nähtu ja kuuldu põhjal valminud artikli-seeria teine lugu.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?