Suvine õitseja Elva ei loo endale illusioone, vaid usub, et kõrgliigakoha tagab hea ning järjekindel töö (5)

Ühtse löögirusikana tegutsenud FC Elva oli möödunud suvel kodus peaaegu alistamatu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ansambel Redel laulis 2021. aasta Eesti Laulul, et Elva on väike puust linn. Mullu näitas FC Elva, et klubi on samuti väike ning puust, ent see puu oli tugev, sest Esiliigas saavutati ajalooline pronksikoht.

Elva tegi möödunud aastal võrreldes tunamullusega suure hüppe, sest hooajal 2021 lõpetati 29 punktiga kuuendal real. Mullu kogus meeskond suisa 37 silma rohkem, pakkudes esikohal lõpetanud Harju JK Laagrile head konkurentsi Premium liiga koha nimel.

Mulluse hooaja võib kokku võtta nii: kevadel ei läinud mootor käima, suvel ei saadud seda pidama ning sügisel hakkas kütus otsa saama. Maikuust kuni septembrini olid lõunaeestlased sõiduvees, kui 15 liigamängust võideti 10, viigistati 2 ja kaotati vaid 3 kohtumist. Vaatamata sügisesele raskele perioodile pääses Elva Premium liiga üleminekumängudele, kus viimati figureeriti 2018. aastal, kui vastaseks oli FC Kuressaare, kellele kaotati nii kodus kui võõrsil 0:1.

Aastal 2022 oli kahes matšis vastaseks Tallinna Legion, kes otsustas paari saatuse Elvas toimunud avamängu esimesel poolajal - Erko Jonne Tõugjas, Markus Vaherna ja Nikita Ivanov tagasid mugava 3:0 skoori, mida oli Elval kordusmängus keeruline enda kasuks pöörata. Siiski andsid lõunaeestlased vastastele vägeva lahingu, kui Tallinnas toimunud kordusmatšis võideti Legionit 1:0. Paraku jäi Elva Premium liiga rongist taas maha.

Kui mullu mängisid Elva ja Legion selle nimel, kes tänavu osaleb Premium liigas, siis tõsiasi on see, et mõlemad pallivad aastal 2023 Esiliigas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Möödunud hooaja kolmas koht näitas, milleks me suutelised oleme. Üleminekumängudele oleme varasemalt jõudnud vaid ühe korra, aga toona lõpetasime liigahooaja neljandal kohal, mistõttu tundsime, et eelmisel hooajal me teenisime võimaluse võidelda Premium liiga koha nimel. Samuti näitasime, et me pole sportlikult ka kõige kehvemad. Midagi teeme ikkagi õigesti," rääkis alati positiivses tujus FC Elva tegevjuht Marie Pau Soccernet.ee-le.

Ta lisas: "Kui miski peaks eelmisest hooajast kripeldama jääma, siis Harjule allajäämine, sest see oli põhimõtteline vastasseis. Meeskonnaga arutades saime aru, et me siiski polnud Premium liigaks valmis. Kui me praegu vaatame, kuidas klubid kõrgemal uueks hooajaks valmistuvad ja tegutsevad, siis mõistame, et meil on selle kõigeni veel pikk tee minna."

Elva peatreener Veiko Haan tõdes, et vaatamata ajalooliselt heale tulemusele jäädi Harjule alla pingi pikkuse tõttu, mis ei lubanud sügisel mängijaid roteerida. "Treenerina tähendas eelmine hooaeg, et saime ajalugu teha. Olen Esiliigas juhendanud juba viis aastat. Eelmise aasta alguses arvasime, et ees on ootamas üks raske ja kole hooaeg," muigas Haan.

"Sügiseks oli meil plaan mängida Premium liiga koha, mitte üleminekumängude peale, aga paraku läks nii, et pidime ikkagi üleminekumängudel osalema. Kokkuvõttes saab eelmise hooajaga väga rahule jääda, sest klubi pole kunagi nii kõrgel positsioonil lõpetanud. Tahaksin tänada mehi, kes alates Taliturniirist kuni novembri lõpuni endast kõik välja pigistasid. Oli näha, et hooaja lõpus olid mängijad kurnatud ning selle pealt tulid ka osad traumad. Samuti olen siiani arvamusel, et meile sobivad kodumängud murul rohkem kui kunstmurul.

Kui me oleksime sportlikult Premium liiga koha välja teeninud, siis oleksime sinna läinud. Kuna me sportlikult seda välja ei teeninud, siis isegi teiste loobumise korral poleks me sinna läinud," ütles Elva loots.

Elva oli 2022. aasta suvel pidurdamatus hoos. Peatreener Haan arvab, et kodumurul õnnestuvad asjad paremini kui kusagil mujal. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Saalist on kolitud halli

Kui möödunud aastatel on Elva esindusmeeskond pidanud treenima saalis või jäisel kunstmurul, on tänavu see asendunud kvaliteetsete hallitreeningutega, mis viiakse läbi Tartus, ent kus algusajad on tihtipeale väga hilja õhtul.

"Trenniaegade poolest oli Tartu klubidel hallis eelis, mistõttu algavad meie trennid olenevalt päevast, kas kell 21.00 või 21.30. Kui oli valida, kas normaalsel ajal jäine väljak või veidi kehvemal ajal hea kunstmuru, siis langes valik mõistagi heale kunstmurule," selgitas Pau.

Meeskond kogunes pärast puhkust 2. jaanuaril ning kuni Esiliiga hooaja avapauguni tehakse trenni viis korda nädalas, lisaks olid jaanuaris ja veebruaris Taliturniiri mängud. "Kolm trenni teeme palliga ja kaks korda möllame jõusaalis. Kuna halliaegu pole meil jalaga segada, siis oleme proovinud erinevatele asjadele rõhku panna, mitte ühele või kahele asjale.

Taliturniiri mängudega saab üldplaanis rahule jääda, kui välja jätta viimane matš Tammeka duubliga, kus meil olid probleemid koosseisuga. Esimesed kolm või neli kohtumist olid positiivsed. Oleme saanud palju kaitsetööd harjutada, ent mitte ründamist," sõnas Haan.

FC Elva on tänavu saanud vormi timmida Annemõisa jalgpallihallis, kus mängiti ka Taliturniiri kohtumisi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Koosseis pole palju muutunud, ent laatsaret tekitab peavalu

Ettevalmistust uueks hooajaks on seganud vigastused, mistõttu pole Haan saanud ideaalkoosseisu katsetada. "Hiljuti sai Karl Tammeorg põlvevigastuse, mis jätab ta kaheksaks nädalaks eemale. Kristo Kolesnitšenkoga on seis samuti halb, teda ootavad ees MRT-uuringud ja siis näeme, mis edasi saab. Osasid vaevavad ka eelmise aasta traumad. Esimesena ootan laatsaretist tagasi Jürgen Kuresood ja Jasper Reilsoni, kes annavad meile paar lisakäiku juurde," tutvustas Haan nimekirja vigastatutest.

Kui varem jäi Elvas mängijate tervislik pool rohkem tahaplaanile, siis tänavusest aastast on meeskonnal juures uus füsioterapeut, kes aktiivselt tegeleb vigastatud mängijatega. "Mitte keegi ei pea enam üksinda enda traumasid ravima. Oleme pisidetailides palju juurde pannud – trennidest ja mängudest taastumine ja toitumine on kõrgel kohal," kõneles Pau.

Võrreldes möödunud hooajaga pole Elva koosseis suures plaanis muutunud ning liitujaid pole samuti oodata. Mullu lõunaeestlaseid seitsmes mängus aidanud Martin Thomson on meeskonnas tagasi. Thomson viibis eelmisel aastal Taanis, kus mängis riigi meisterklubi Kopenhaageni BSC eest rannavutti, samuti on kaitsja neljal korral esindanud Eesti rannakoondist.

"Eelmise hooaja põhikaitsja Anti Ivaste kolis Soome, ent tagasi jõudis Taanist Martin Thomson, kes asendab Ivaste kohta ning rolli peaaegu üks-ühele. Väravavahtide osakonda täiendasime FC Hiiumaa ridades mänginud Karl Värva näol. Samuti loodame jõudu saada enda järelkasvust - 2006 sünniaastaga on meil Peeter Alev ja Erik Ilves, 2007. aastal sündinud poistest Ants Savimägi, Rokko Vokksepp, Hegert Härm.

Ootame nendelt mängijatelt korralikku toetust esindusele. Kui nad tahavad kunagi kusagile jõuda, siis nad peaksid sellises vanuses olema suutelised mängima Esiliiga tasemel. Hea näide on eelmisest hooajast Nõmme Unitedi ründaja Egert Õunapuu, kes vaatamata noorele eale oli liiga parim mängija," kiitis Haan konkurenti.

FC Elva ja Esiliiga staar Andre Paju jätkab lõunaeestlaste juures. Mullu oli just Paju Elva parim väravakütt. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Elva ridades jätkab 248 korda Premium liigas väljakul käinud Andre Paju, kes mullu oli 16 väravaga meeskonna parim väravakütt. "Eelmisel hooajal me võib-olla ei suutnud Paju potentsiaali sajaprotsendiliselt ära realiseerida. Talle meeldib ründava poolkaitsja kohal kõige rohkem mängida, sest siis ta saab rünnakutel osaleda, ent olude sunnil pidi ta mõnes mängus tegutsema madalamal. Loodame, et tänavu suudame teda ründava poolkaitsja kohal hoida, sest nii on mugavam talle ja vastastele on ta palju ohtlikum. Paju annab enda mänguoskuste ning kogemusega juurde nii noortele, meeskonnakaaslastele kui ka treeneritele," pajatas Elva juhendaja.

Hooaja eel tehti juttu kõrgliiga sõpradele tuttava ründaja Kevin Rääbisega, kes viimati mängis jalgpalli Saksamaa madalamates liigades. Hoolimata Elva poolsetest pingutustest otsustas Rääbis keskenduda vaid õpingutele. "Rääbisega oli meil jutuajamine, jah. Ta teeb mõnele noormängijale eratrenne, kuid olime temast kui mängijast huvitatud. Ta andis teada, et haridus on tema jaoks hetkel olulisem, mistap soovib ta sellele keskenduda. Praegu õpib ta Tartu Ülikoolis kehakultuuri," selgitas Haan.

Kahe hooaja vahel on Elva täiendanud ka enda treeneritetiimi. Abitreenerina jätkab Joonas Horn, kes liitus mullu poole hooaja pealt, väravavahtidega tegeleb Karli Kütt ja uueks füsioterapeudiks sai Siim Luik-Arras. Pau: "Eelarvet hetkega juurde ei teki, kuigi unistus on, et esinduse juures oleks veelgi suurem staff. Praegu vaatame, mida suudame teha siis, kui eelarvega väga palju mängida ei saa."

Premium liiga ei saa olla eesmärk omaette

Elva on Premium liiga lõhna saanud õrnalt nuusutada nüüdseks kaks korda. Kas 2023 on see aasta, mil Elva läheb täispanga peale ning proovib hambad ristis kõrgliigasse jõuda?

"Oleme realistid, sest koosseis võrreldes mullusega pole muutunud tugevamaks. Me pole väljastpoolt kedagi juurde toonud, vaid esindusega on liitunud palju enda noori. Optimistlikult ja uisapäisa tahaks korrata eelmise aasta edu või isegi enamat, aga peame vaatama hooaega poole kaupa. Ulmelisi ootusi me ei tahaks meestele peale panna. Kaks jalga maa peal hoiavad pea selgena, kui hakata unistama, siis kipub fookus ära kaduma," rääkis klubi juhtkonna eest Pau.

Haan nõustus Pauga, et tuleb jääda realistlikuks: "Hooaja eel on koosseisuga vigastuste tõttu palju probleeme. Me ei saa öelda, et lähme Premium liiga kohta püüdma või kolmandat kohta kordama, aga see ei tähenda, et me läheksime mingit mängu kaotama. Anname endast maksimumi ja kui tuleb hea tulemus, siis võtame selle rõõmsalt vastu. Eesmärk on anda enda noortele võimalus ja et kohalikel mängijatel säiliks mängurõõm."

"Eelmisel nädalal jõudsime juhtkonnaga ühisele arusaamale, et soovime olla Elva ja lähipiirkonna mängijatel baseeruv klubi. Tahame jõuda hea töö tagajärjel Premium liigasse, mitte pidevalt abijõudude toomisega," lisas Haan.

Elva pikaaegne peatreener Haan usub, et siht tuleb seada siis, kui see õigel hetkel muutub reaalseks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mis on Elva tugevad ja nõrgad küljed? "Sellele ma ei saa ju vastata, sest siis ma ütleksin vastastele kõik ette ära ju," naljatles Haan. "Mida ma saan öelda on, et võistkonna tuumik on väga pikalt koos olnud, mis on kindlasti tugevus. Nõrkuseks on juba varem mainitud pingi pikkus."

Kui mullu Haani hinnangul Esiliigas hooaja eel kindel soosik puudus, siis favoriidikoorma annaks Elva juhendaja tänavu Nõmme Unitedile. "Raske on hetkel öelda, mis koosseisuga United peale tuleb, sest pärast igat hooaega saadavad nad osad mängijad parematele karjamaadele, loodetavasti hea raha eest. Treeneritetiim on Unitedil samuti väga hea.

Legionist pole kahjuks pilti ees, aga neil on väga tugev noortesüsteem. Duublite osas pole õrna aimugi, oleneb sellest, kes esindusest appi saadetakse. Harju näitel võib ju Tabasalu peale mõelda, et neil on seda sisu edasi marssimiseks, Viimsil samuti. Tundub, et lugesin kõik meeskonnad ette. Tuleb tasavägine hooaeg!"

Mullu tunnustas Eesti Jalgpalli Liit FC Elvat Esiliiga parima kodumängude korraldusega. Tegevjuhi Pau jaoks ei lõpeta tunnustus kunagi hea meele valmistamist. "Ma pole kindel, kas tegevjuht peaks nii tegema, aga ma olen võtnud selle suuna, et ma olen osa korraldustiimist. Olen inimestega, kes mängu korraldavad, iga kell kohal, sest kui mind pole, siis miks nemad peaksid olema? Meie kodumängud on väga head tänu nendele inimestele, kes viitsivad ilma või väsimust trotsides kohale tulla," rääkis Pau uhkusega.

Ta lisas: "Algaval hooajal tahame kodumängude osas juurde panna turvalisuse aspektis. Mitte, et meil sellega miskit pahasti oleks. On oluline, et iga inimene saaks vajadusel abi küsida. Proovime rõhku panna sellele, et mis toimub mängu eel, vaheajal ning lõpuvile järel. Konkreetseks eesmärgiks oleme võtnud täiskasvanute kaasamise vaheajamängudesse, sest võrreldes noortega on nemad veidi tagasihoidlikumad."

Paraku peab Elva enda tänavuse hooaja esimese kodumatši mängima Nike Arena asemel Tartu Sepa kunstmuruväljakul. Põhjuseks Eestis valitsevad ilmastikuolud, mis on muutnud Elva koduplatsi uisuväljakuks.

FC Elva
Peatreener: Veiko Haan
Abitreener: Joonas Horn
Väravavahtide treener: Karli Kütt
Füsioterapeut: Siim Luik-Arras
Kapten: Martin Thomson
EJL-i stipendiaadid: Karl Tammeorg, Kristo Kolesnitšenko, Jasper Reilson, Ekke Lõbu, Kristo Põldsaar, Mikk Markus Jänes
Eelarve: 450 000 eurot terve klubi (esindusmeeskond ca 100 000)
Koduväljakud: Elva linnastaadion ja Nike Arena Elva
Meeskonna värvid: valge, roheline, punane
Duubelvõistkond: FC Elva II (III liiga lõuna piirkond)
Kodulehtfcelva.ee
Esimene mäng: 4. märtsil kell 17.30 vs. Tallinna FC Flora U21 (Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljakul)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 19. märtsil kell 19.00 vs. Viimsi JK (Viimsi staadionil)

Koosseis:

Väravavahid: Karl Kruus, Mikk Markus Jänes, Karl Värva, Ants Savimägi.
Kaitsjad: Veiko Kütt, Remi Kõivik, Martin Thomson, Jürgen Kuresoo, Sander Orion, Henri Härm, Rokko Vokksepp, Artur Laks.
Poolkaitsjad: Markus Lokk, Karl Tammeorg, Kaarel Tinn, Tarvo Laurson, Andre Paju, Jasper Reilson, Nikita Karasjov, Kristo Kolesnitšenko, Erik Ilves, Kristo Põldsaar, Hegert Härm.
Ründajad: Tarvo Timm, Ekke Lõbu, Peeter Alev.

Eeldatav algkoosseis (tervetest mängijatest):

FC Elva - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Martin Thomson (kaitsja) kolis tagasi Eestisse ja teeb klubiga hooaja kaasa.
Karl Värva
(väravavaht) liitus FC Hiiumaalt.

Välja:

Anti Ivaste (kaitsja) kolis Soome.
Devid Lehter
(ründaja) laen lõppes ja liitus Tammekaga.
Deniss Samoilov
(kaitsja) pühendub treeneritööle.

Hooajaeelsed mängud:

15.01. FC Elva - Tallinna FC Flora U21 (EL) 2:1 (Lõbu, Paju)
22.01. FC Elva - Harju JK Laagri (PL) 1:1 (Timm)
29.01. FC Elva - Tallinna JK Kalev (PL) 0:0
05.02. FC Elva - JK Narva Trans (PL) 0:3
12.02. FC Elva - Tartu JK Tammeka U21 (ELB) 1:4 (Karasjov)
26.02. FC Elva - FA Tartu Kalev (ELB) 3:3 (Lokk, vastaste ov., Alev)

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

vigastus   •  
(81.90.124.***)
ebasümpaatne sats eesotsas treeneriga
ZinedineZidane   •  
(88.196.65.***)
Täiesti nõus, mats treener, noortest kaugele hoida
N.I.G.G.A   •  
(87.119.178.***)
Parim sats Lõuna-Eestis ! Tehakse kvaliteetset ja järjpidevat tööd!


@vigastus - sa peaksid pigem oma vigastust ravima kui sõna võtma, annab tunda!
@ZinedineZidane - Kui sa treenerit isiklikult ei tunne, inimese ja treenerina, siis sinu sõnavõtu puhul on matse siin ainult üks!
ZinedineZidane   •  
(88.196.65.***)
Kuule NIGGA, kui midagi ei tea konkreetsest juhtumist, kus last alandas, siis sinu sõnvõtt on tühi jutt.
ZinedineZidane   •  
(88.196.65.***)
Ja miks ma peaks teada isiklikult tundma, see tema käitumist ju ei muuda, kui käitus nagu mats, siis ei ole vahet, kas tunnen teda või mitte.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SOCCERNET BUDAPESTIS
Nelja aastaga suurte poiste mängu roninud Ungari annab aimu, mis ambitsioonikat Eestit ees ootab
SN Budapestis | Messi viieka järel alanud Eesti koondise pikal kaotuseta seerial on küljes tähenduslik tärnike
U19 ELIITRING
Sakuga liitunud Bannikova: otsustasin klubi vahetada enda arendamise eesmärgil
SOCCERNET BUDAPESTIS
SN Budapestis | Karol Metsa segab väike häda, millega peatreener Häberli riskida ei soovi
SPURSI MEHE TEGEMISTEST
Tervenedes uue positsiooni ära õppinud Paskotši: mida treener tahab, seda teen! Ei hakka ju vastu rääkima!
RÜNDAJATE ELU
Videokohtunik | Sentimeetrite mäng ja selge viga: VAR ulatas kolm korda tugeva abikäe
HÄÄLED TASKUST
KOONDISLASTE KÄEKÄIK
ALBIONI INTRIIGID
Udune Albion | Nügi ja sõimle, kui teisiti ei oska, aga ilma ambitsioonita pole midagi peale hakata
PREMIUM LIIGA
Siim Pulst | Enamik Premium liiga märtsikuiseid mänge peetakse ebanormaalsetes oludes
KEERULISED PÄEVAD KATALOONIAS
Kius ja kättemaks või laristamine ja korruptsioon? Barcelona sumpab ühest mülkast teise
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
3
3
0
0
11:0
9
2.
Tallinna FCI Levadia
3
2
1
0
5:0
7
3.
Nõmme Kalju FC
3
1
2
0
3:2
5
4.
Pärnu JK Vaprus
3
1
2
0
3:2
5
5.
FC Kuressaare
3
1
1
1
3:3
4
6.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
2:2
4
7.
Paide Linnameeskond
3
1
1
1
2:2
4
8.
Tartu JK Tammeka
2
0
1
1
0:3
1
9.
Harju JK Laagri
4
0
1
3
2:9
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
1:9
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas Eesti lööb Ungari vastu värava?
61%
39%
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
HOOAJA EELVAATED


Eesti liigahooaja algus läheneb! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
9
Tallinna FCI Levadia
7
Nõmme Kalju FC
5
Pärnu JK Vaprus
5
FC Kuressaare
4
JK Tallinna Kalev
4
Paide Linnameeskond
4
Tartu JK Tammeka
1
Harju JK Laagri
1
JK Narva Trans
0
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!