Teadlased hoiatavad: Inglismaale kiirustamine hävitab tõenäoliselt noormängija eduloo (1)

Mathias Bossaerts. Indy Boonen. Ismail Azzaoui. Olete neist kuulnud? Aga Jason Lokilost või David Henenist või Florent Cuvelier’st? Ei tule tuttav ette?

Eelneva nimekirja koostas iNewsi ajakirjanik Sam Cunningham, demonstreerimaks murettekitavat suundumust. Nimelt viisid Antwerpeni ülikooli teadlased läbi uurimuse, millest selgus, et iga eduka belglasest jalgpalluri kohta tuleb mitu, kelle karjäär sumbub Inglismaa kõrgliigaklubide noortesüsteemides.

Uurimuse palus teadlastel koostada ja seda rahastas Belgia tippagentuur Stirr Associates, mis esindab näiteks Tottenhamis mängivat Belgia koondise keskkaitsjat Toby Alderweireldit. Paari aasta eest soovis agentuur teada saada, mida neil tasub oma klientidele ehk Belgia parimatele noormängijatele soovitada – kas minna Premier League’i suurt edu jahtima või rahulduda mängimisega kodumaal ja madalama kaliibriga liigades?

Vastus osutus vägagi selgeks. "Inglismaal võib raha teenida, aga kas see mängijale ka pikas plaanis kasuks tuleb? Inglismaa klubid räägivad, et neil on parimad akadeemiad, parimad mängijad, parimad palgad, parimad treeningtingimued. Kuid Belgia klubide sõnul ei jää nende akadeemiate pakutav sellele kuidagi alla ja noored pääsevad kiiremini esindusmeeskonda," rääkis Stirr Associatesi tegevjuht Stijn Francis iNewsile.

"Kui mängija pere ütleb, et ei suuda sellisele rahalisele pakkumisele vastu panna, mõistame nende otsust Inglismaale minna. Kolm korda suurem sissetulek võib olla teismelise puhul oluline," märkis Francis.

Suur valim, vähesed edulood

Uuring keskendus enam kui 80 belglasele, kes jäid aastatel 2005-18 vanusevahemikku 15-23. Tulemus: iga Eden Hazard, Kevin De Bruyne või Romelu Lukaku kohta tuleb hulk mängijaid, kellel jääbki läbilöök tegemata.

Mis on avalõigus mainitud meestest saanud? 22-aastane keskkaitsja Bossaerts veetis neli aastat Manchester Citys, kuid mängib nüüd Hollandi esiliigas. 20-aastane äär Boonen lahkus mullu suvel Manchester Unitedist ja mängib nüüd Oostendes, kes võitleb püsimajäämise eest Belgia kõrgliigasse. 21-aastane Azzaoui ei löönud läbi Tottenhamis, kolis sealt Wolfsburgi, kuid pääses viimati platsile Eredivisies Willem II-s laenul olles. Nimekiri samasuguste näidetega on pikk.

Märkimist väärib ka edukate meeste karjäärikõver. Hazard veetis noorteklassis kaks viimast aastat Prantsusmaal Lille’is ja kuulus seal viis aastat esindusmeeskonda, enne kui 21-aastasena Chelseasse siirdus. Lukaku jäi Belgiasse ja pallis kolm aastat Anderlechti esindusmeeskonna eest, enne kui 18-aastaselt Chelseasse läks.

Ning ka siis ei suutnud ta seal end kohe tõestada, käies mitmel laenul ning jõudes eduni alles väljaspool Chelseat. Veelgi parem näide: kui juba oma põlvkonna üks säravamaid poolkaitsjaid de Bruyne ei suutnud Chelseas põhikoosseisu murda, millised võimalused siis teistel veel on?

Musonda kui hoiatav näide

Uuringus tuuakse näitena ära Charly Musonda, kes on eelnimetatud noorukitest veidi tuntum. Musonda liitus Chelseaga 16-aastaselt ning on tänaseks ehk kuus aastat hiljem jõudnud Chelsea eest platsil käia kolmes liigamängus – iga kord vahetusmehena. Lisaks on ta platsile pääsenud mõnes karikamängus. Algkoosseisu on ta aga kuulunud vaid kaks korda, mõlemal puhul liigakarikasarjas.

Pärast laenuperioode Real Betisis ja Glasgow Celticus jäi 22-aastane Musonda käimasoleval hooajal Chelsea U23 meeskonnast välja ja laenati Hollandisse Arnhemi Vitessesse. Seal pole ta veel platsile pääsenud, sest sai hooaja alguses raske põlvevigastuse.

"18-aastaselt on nii raske esindusmeeskonda murda, et kaotad väärtuslikku mänguaega. Uuringu tulemused näitavad, et pikaajalise arengu mõttes on mänguminutid esindusmeeskonnas hindamatu tähtsusega," sõnas Francis. "Ka meie oleme noortele soovitanud võimalikult kiiresti esindusmeeskonda pääseda. Hangi mänguminuteid! Aga Inglismaal on see väga raske. Premier League’i U23-meeskonnas mängimine pole võrreldav Belgia kõrgliigaga."

Francis märkis ühtlasi, et Inglismaa klubid tunnevad uuringu tulemuste pärast muret ning juba viis klubi on temaga ühendust võtnud, et sellest rääkida. Francis usub, et ühe lahendusena pakutakse välja partnerlussuhteid mandri-Euroopa klubidega, mis võimaldaks noori mängumehi sinna laenule saata, et nad mängida saaksid.

Paljudel klubidel on sellised kokkulepped juba ka sõlmitud. Manchester City teeb koostööd mitme meeskonnaga üle maailma, teiste seas on nende partner näiteks Karol Metsa koduklubi NAC Breda. Chelsea noored on juba aastaid mänginud Vitesses, ka Cardiffil ja Leicesteril on Belgias "oma" klubid.

Lühidalt: kui sa pole just Lionel Messi, tasub olla pigem kannatlik, mitte Premier League’i rahamägede järele tormata. Võimalus pääseda esindusmeeskonda on väga väike ning tõenäoliselt tuleb mänguminuteid korjata laenuperioodidel, mis kätkevad endas alati erinevaid ohte.

Kommentaarid

Ee...   •  
(82.131.119.***)
Jutt ei käi ju ainult Premier League'ist.
Teiste tippliigadega täpselt sama lugu.
Real Madridiga sama näide täpselt.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0