Videokohtunik | Anda või mitte anda, selles on küsimus! Poole hooaja kokkuvõte paljastab numbrid (0)

Pool hooaega on Premium liigas selja taga ning värske  "Videokohtuniku" episood teeb lisaks olukordade analüüsile ka kiire tagasivaate aasta esimesele poolele. Numbreid vaadates selgub, et läinud on pigem oodatult, aga see tähendab ka, et parandamisruumi veel jagub.

90 mängu jooksul tehti ühtekokku 430 kontrolli ehk keskmiselt 4,8 kontrolli mängu kohta. See tähendab, et ühe poolaja kohta on kulutatud VAR-kontrollidele 41 sekundit ehk mängu kohta keskmiselt minut ja 22 sekundit.

180 poolajast vaid 12 puhul on VAR-kontrollidele kulutatud üle kahe minuti. Kahe poolaja puhul läks VAR-protseduuridele aga suisa üle viie minuti ja sellistest juhtumitest soovitakse edaspidi vabaneda.

Kui täpne oli tagantjärgi analüüsides otsuste tabavus?

• Kollaseid kaarte VAR ei kontrolli, aga nende tabavuse protsent on kerkinud mulluse 87% pealt 91% peale. Kas see tuleb sellest, et kohtunikud saavad oma tööd teha vabamalt ja seetõttu lähevad ka otsused kergemini täppi?
  • Punaste kaartide tabavusprotsent ilma VAR-ita on tõusnud 78% pealt 94% peale. Vaadates punaste kaartide arvu kokku, anti neid mullu hooaja esimese poolega 76, tänavu aga vaid 62. Langus on seega olnud tervelt 20%, mis võiks näidata, et mängijad käituvad väljakul ettevaatlikumalt, kuna teavad, et VAR näeb ka seda, mis varem jäi märkamatuks.
  • Õigete penaltiotsuste tabavusprotsent on jätkuvalt 83-84 ringis nagu ka eelmisel hooajal. VAR-iga koos on tabavusprotsent aga juba 92.

Nüüd täpsemalt VAR-i toel tehtud ja tegemata jäetud otsustest:

• VAR-i abiga on antud või tühistatud 8 penaltit. VAR-ist hoolimata on aga andmata jäetud 6 penaltit ja 2 penaltit määrati VAR-ist hoolimata valesti.
  • Poolaasta jooksul sekkus VAR 16 korda õigesti ja jättis sekkumata 9 korral. Kahel korral on aga saadud hakkama ka vale VAR-sekkumisega.

Pool hooaega VAR-iga on kohtunike otsuseid täpsemateks muutnud, ehkki vigu tuleb samuti sisse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

***

Luubi all on seekord 20. vooru kohtumised. Viie mängu peale oli ühtekokku 18 kontrolli, millele kulutati keskmiselt minut ja 11 sekundit mängu kohta.

Vaatluse alla võtame sedapuhku kuus olukorda kolmest kohtumisest:

• Harju JK Laagri ja Tartu Tammeka kohtumise 10. minutil sikutas Tammeka kaitsja Eugenio Bracelli viimase mehena särgist pikali Harju ründaja Daniil Rudenko. Ent kas viga tehti karistusalas või väljaspool seda? VAR tuvastas videokordustest kiirelt faktilise otsuse.
  • Tallinna Kalevi ja Kuressaare mängus määrati VAR-i abiga külaliste kasuks penalti, sest Kalevi kaitsja Mikk Johannes Siitam tabas karistusalas korkidega Kuressaare ründaja Karl Rudolf Õiguse jalga. Kohtunik esialgu rikkumist ei näinud, aga VAR-iga seati tõde jalule. Seejuures ei olnud üldse kaugel ka punane kaart - miks? Ning penaltilöögil lasi peakohtunik läbi apsaka, mille parandamise osas VAR teda vastavalt reeglitele kuidagi aidata ei saanud.
  • Sama kohtumise avapoolaja lõpus oli peakohtunikul taas vaja ekraani uurida, sest jäi ebaselgeks, kas pall tabas Kalevi kaitsja Marek Kaljumäe kätt või pead. Või mõlemat? Ja kui, siis kumba enne? Kas sekkumine oli kokkuvõttes üldse vajalik?
  • Paide ja Flora kohtumine pakkus huvitavat materjali lausa kolme episoodi jagu. Esiteks tabas pall 34. minutil karistusalas Paide kaitsja Dehninio Muringeni kätt. Aga penalti see polnud, sest puude oli reeglitepärane.
  • Teiseks määrati sama mängu 51. minutil penalti Flora kasuks, kuid VAR sekkus hästi ja aitas selle tühistada. Paide poolkaitsja Dominique Simoni tegutsemises puudus hoolimatus ning ka käega mängu selles olukorras vastavalt reeglitele polnud.
  • Ning kolmandas nõuti sama kohtumise 90+4. minutil penaltit, kui Paide karistusalas kukkusid võitluses Abdul Razak Yusif ja Henrik Ojamaa. Nii VAR-i kontroll kui ka hilisem analüüs näitasid, et rikkumist polnud ning väljakul ja ekraani taga tehtud otsused olid igati õiged.

***

Sel hooajal vaatab "Videokohtunik" Premium liigale uutmoodi ehk ei võta pulkadeks lahti omatahtsi välja valitud olukordi, vaid need, mille on üle kontrollinud VAR ehk meie rubriigi nimikangelane - käesolevast hooajast Premium liigas tegutsev videokohtunik. Ning kuna pilt pidavat rääkima rohkem kui tuhat sõna, liikuv pilt aga seda enam, kolisime meiegi oma rubriigiga üle videoformaati.

Rõhutame, et ka VAR-olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning euroväljakutelgi korda hoidva Kristo Tohveriga.