Videokohtunik | Vassiljevi verine huul ja Maksimkini tald andsid vajaliku kinnituse (21)
Uues "Videokohtuniku" episoodis saavad vastuse mitu suurt küsimärki. Miks sai Narva Transi poolkaitsja Mark Maksimkin kohtumises Tammekaga otse punase kaardi ja kas otsus jätta lugemata Nõmme Kalju värav Flora vastu oli õige või vale?
Seekordses osas teeme tagasivaate 27. voorule ehk koondisepausi järgsetele mängudele. Ühtlasi saab sellega tõmmata joone alla kolmandale mänguderingile ehk kolmveerandile kogu hooajast.
Statistiliste näitajate poolest - nagu kontrollide arv ja lisatud aeg - jäi voor keskmisest tagasihoidlikumaks, aga pakkus samas mitut vägagi huvitavat situatsiooni. Nägime punast kaarti, tühistatud tabamusi ja keerulisi olukordi karistusalas.
Põhjalikumalt võtame seekord luubi alla viis olukorda:
- Tartu Tammeka ja Narva Transi kohtumise 50. minutil läksid palli pärast võitlusesse Tammeka keskväljamees Herman Pedmanson ja Transi poolkaitsja Mark Maksimkin. Peakohtunik näitas Maksimkinile punast kaarti ning videokohtunik jättis otsuse jõusse. Eemaldamine oli analüüsi põhjal õigustatud, sest videolt on tuvastatav nii kontakt kui ka vastasmängija tervise ohustamine.
- FCI Levadia ja Paide Linnameeskonna vahelise mängu 28. minutil tabas Paide poolkaitsja Sergei Mošnikovi pealelöök karistusalas Levadia mängija Brent Lepistu kätt. Penaltit ei määratud ning otsus osutus õigeks, sest mitme asjaolu tõttu ei olnud palli ja käe kokkupuude tõlgendatav rikkumisena.
- Veel üks kõneainet pakkuv episood Levadia ja Paide mängust sündis 63. minutil, kui Levadia äärekaitsja Michael Schjönning-Larsen murdis vasakult äärelt karistusalasse. Paide mees Siim Luts üritas teda jalasirutusega takistada, hilines küll olukorda, ent Schjönning-Larsen ei kukkunud ja peakohtunik lasi mängul jätkuda. Miks aga ei sekkunud siin videokohtunik? Selgub, et selle jaoks oli antud olukorras "olekseid" liiga palju.
- Tallinna Kalevi ja Harju Laagri kohtumise 79. minutil lükkas Harju kaitsja Jako Kariste karistusalas kätega selga Kalevi ründajat Ats Purjet, kes kukkus. Peakohtunik hindas kukkumise liiga kergeks ja lasi mängul juhtuda, ent videokohtunik ei sekkunud, kuigi pidanuks. Tagantjärele tehtud analüüs näitab, et eksimus oli ilmselge ja Kalevi kasuks oleks tulnud määrata penalti.
- Nõmme Kalju ja FC Flora vahelise kohtumise 84. minutil lõi Kalju ründaja Maksim Gussev värava, kuid vahetult enne seda oli tema meeskonnakaaslane Promise David tabanud käega enda selja taga seisnud Flora poolkaitsja Konstantin Vassiljevi nägu. Peakohtunik jättis esialgu tabamuse jõusse, ent videokohtunik kutsus ta ekraani juurde ja ülevaatuse järel tühistas kohtunik värava. Kas põhjendatult? Ametliku hinnanguna jah, sest vere olemasolu ja kordused tõestavad, et leidis aset leidis määrusterikkumiseks kvalifitseeruv kontakt.
***
Sel hooajal vaatab "Videokohtunik" Premium liigale uutmoodi ehk ei võta pulkadeks lahti omatahtsi välja valitud olukordi, vaid need, mille on üle kontrollinud VAR ehk meie rubriigi nimikangelane - käesolevast hooajast Premium liigas tegutsev videokohtunik. Ning kuna pilt pidavat rääkima rohkem kui tuhat sõna, liikuv pilt aga seda enam, kolisime meiegi oma rubriigiga üle videoformaati.
Rõhutame, et ka VAR-olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning euroväljakutelgi korda hoidva Kristo Tohveriga.
Pooled otsused siin videos on valed ja kahtlased.
Ja siis näemegi, et meie parim kohtunik läheb euroopasse ning teeb kohutava partii.
Loogiline?
Samas on meid riigis nii vähe ning jalgpallikultuur nii alguses, et seoseid mõne klubi ja vilemehe vahel on kindlasti mitmeid. Seda enam, et Flora oli ju Viljandis, seotud ka otsapidi Valgaga, Kurega jne. Kas reaalselt siis need asjapulgad, kes kunagi on seal pundis olnud, peavad välistama kohtuniku või mõne muu seesuguse ameti? Või mis saab siis, kui tuleb välja, et kohtuniku poeg või tütar soovib minna jalgpallitrenni? No mis trenni siis paneme? Et kohtunik vilistab kõrgemaid liigasid, siis sobib ehk ainsana Jõgeva Wolves, kel pole asja tippsatside sekka - jube elu sellel lapsel, ma ütleks.
Või ehk on hoopis niimoodi, et mängijana nt Paide värve esindanud inimesest saab vilemees, aga ta ise vihkab klubis oldud aja tõttu seda klubi? Võib olla ka niipidi, kas pole?
Lõpuks ju tõtt-öelda tänasel päeval vahet pole. Peaasi, et kohtunikud on olemas. Madalamates liigades on vilemeeste tase tihtipeale nii kehva, et ma pigem võtaks Flora, Leva või mis iganes suurklubi taustaga kohtuniku kui läheks seal mõne isehakanud juristi peale. Seda enam, et tippkohtumistes on reaalne tagasisidestamine ning lisaks nüüd ka VAR.
Et kriitika on edasiviiv jõud - Ramm, sul on kõige koledam, mõttetum ning maitselagedam profiilipilt üldse. Kui kaugele edasi see kriitika/tagaiside viis?
Adek Vaatne - jah ka nii pidi võib keerutada ja tuua näiteid. Fakt on see, et see on vale! Kõigile ju teada, Flora/Kure = Same Sh*t!
Niigi on palju seda Flora, EJL ja Aivari kokkusegamist jms. Tihti on selleks ka põhjust.
Ilmselgelt EJL ja vest teavad seda kuid siiski määratakse selline kohtunik?!
Miks pole meil siis piisavalt kohtunike? Oleme ju käinud “ainuõiget ja süsteemset rada” juba 30a! See, et ei ole kedagi teist määrata vilistama… kas st, et me (jalgpalliuhiskond) peame veel NATUKE ootame neid loogilisi tulemusi millest “suurjuht” nii palju rääkinud on?!
Tuleks näidata mõnele välismaa kogenud kohtunikule neid olukordi, huvitav kas tuleks ka teistsuguseid arvamusi.
Kus edasine kommunikatsioon on, et plaanitakse vaadates arvamusi või olemegi täpselt õigel teel? Alternatiiv rahva arvamuses on tihti vandenõuteooriaid.
Ise sooviks teada kas toimub mingine järelkontroll/tagasisidestamine näiteks u10-u13 kohtunikele? Kas keegi vaatab seda taset live enne kui välismaalased meie Europa League’i esinemist vaatama kutsume? Pakun, et sealt tulevad varsti uued peale. Ei ole kindel, et kvaliteet kasvus. Kuna ei tea, siis võibolla ongi kvantiteedi kasvatamise periood, mis võib omas ajas parim olla.
1,3m€ VAR, äkki oleks pidanud ootama aasta/kaks ja seni maksma rohkem olemasolevale? Kuidas põhjendatakse järelkasvu puudumist selles kahes küsimuses ja milline on kasvu todo, et seda muuta? Kes vastutab selle valdkonna eest kvaliteedis? Kes vastutab rahade jaotuses sinna kohtunike palgad vs VAR?
Kuna me ikkagi ei saa olla kindlad kohtunike erapooletuses ja VOR ruumi kompetentsis, teen ettepaneku VARi asemel kasutusele võtta LÜNK - Liigaülene Nõukogu.
LÜNK koosneb hoolikalt väljavalitud jalgpalli asjatundjatest igast klubist, välja arvatud nendest klubidest kes parasjagu omavahel mängivad.
See tagab 100% erapooletu ning ausa vile, kus iga kohtuniku otsus arutletakse läbi LÜNK ruumis.
Kui esialgu võib tunduda, et suurem osapoolte hulk võib otsuste kinnitamisele või muutmisele kuluvat aja mahtu suurendada, siis tegelikult võimaldab see hoopiski tööd kiirendada.
LÜNK ruumis jagatakse ülesanded omavahel ära. Sarnaselt VARile ja AVARile on kõigil LÜNK liikmetel olemas nupp, millega ära 'tag'ida kontrollimist vajavad olukorrad. Kui toimub rikkumine on LÜNKi ülesanne lisaks väljakul toimunule analüüsida kõigi olukorras osalenute vahelisi võinalikke sidemeid. Kontrollitskse sotsiaalmeedia sõprusstaatust, jälgimisi, kommentaare. Kas osapooled on olnud seotud sama klubi, kooli, linna või riigiga. Kuidas sobivad kokku nende sodiaagimärgid ning poliitilised vaated.
Kõiki neid ja veel palju muid aspekte arvesse võttes, teeb LÜNK konsensuliku otsuse iga kohtuniku poolt fikseeritud ning fikseerimata võimaliku rikkumise osas.
Ainult nii saame rahulikult mängu nautida 😅
Ta ju ei määranud penaltit kohe, vaid pärast kui VAR oli öelnud et kuule see peaks viga olema.




































