Videokohtunik | Vassiljevi verine huul ja Maksimkini tald andsid vajaliku kinnituse (21)

Uues "Videokohtuniku" episoodis saavad vastuse mitu suurt küsimärki. Miks sai Narva Transi poolkaitsja Mark Maksimkin kohtumises Tammekaga otse punase kaardi ja kas otsus jätta lugemata Nõmme Kalju värav Flora vastu oli õige või vale?

Seekordses osas teeme tagasivaate 27. voorule ehk koondisepausi järgsetele mängudele. Ühtlasi saab sellega tõmmata joone alla kolmandale mänguderingile ehk kolmveerandile kogu hooajast.

Statistiliste näitajate poolest - nagu kontrollide arv ja lisatud aeg - jäi voor keskmisest tagasihoidlikumaks, aga pakkus samas mitut vägagi huvitavat situatsiooni. Nägime punast kaarti, tühistatud tabamusi ja keerulisi olukordi karistusalas.

Põhjalikumalt võtame seekord luubi alla viis olukorda:

  • Tartu Tammeka ja Narva Transi kohtumise 50. minutil läksid palli pärast võitlusesse Tammeka keskväljamees Herman Pedmanson ja Transi poolkaitsja Mark Maksimkin. Peakohtunik näitas Maksimkinile punast kaarti ning videokohtunik jättis otsuse jõusse. Eemaldamine oli analüüsi põhjal õigustatud, sest videolt on tuvastatav nii kontakt kui ka vastasmängija tervise ohustamine.
  • FCI Levadia ja Paide Linnameeskonna vahelise mängu 28. minutil tabas Paide poolkaitsja Sergei Mošnikovi pealelöök karistusalas Levadia mängija Brent Lepistu kätt. Penaltit ei määratud ning otsus osutus õigeks, sest mitme asjaolu tõttu ei olnud palli ja käe kokkupuude tõlgendatav rikkumisena.
  • Veel üks kõneainet pakkuv episood Levadia ja Paide mängust sündis 63. minutil, kui Levadia äärekaitsja Michael Schjönning-Larsen murdis vasakult äärelt karistusalasse. Paide mees Siim Luts üritas teda jalasirutusega takistada, hilines küll olukorda, ent Schjönning-Larsen ei kukkunud ja peakohtunik lasi mängul jätkuda. Miks aga ei sekkunud siin videokohtunik? Selgub, et selle jaoks oli antud olukorras "olekseid" liiga palju.
  • Tallinna Kalevi ja Harju Laagri kohtumise 79. minutil lükkas Harju kaitsja Jako Kariste karistusalas kätega selga Kalevi ründajat Ats Purjet, kes kukkus. Peakohtunik hindas kukkumise liiga kergeks ja lasi mängul juhtuda, ent videokohtunik ei sekkunud, kuigi pidanuks. Tagantjärele tehtud analüüs näitab, et eksimus oli ilmselge ja Kalevi kasuks oleks tulnud määrata penalti.
  • Nõmme Kalju ja FC Flora vahelise kohtumise 84. minutil lõi Kalju ründaja Maksim Gussev värava, kuid vahetult enne seda oli tema meeskonnakaaslane Promise David tabanud käega enda selja taga seisnud Flora poolkaitsja Konstantin Vassiljevi nägu. Peakohtunik jättis esialgu tabamuse jõusse, ent videokohtunik kutsus ta ekraani juurde ja ülevaatuse järel tühistas kohtunik värava. Kas põhjendatult? Ametliku hinnanguna jah, sest vere olemasolu ja kordused tõestavad, et leidis aset leidis määrusterikkumiseks kvalifitseeruv kontakt.

***

Sel hooajal vaatab "Videokohtunik" Premium liigale uutmoodi ehk ei võta pulkadeks lahti omatahtsi välja valitud olukordi, vaid need, mille on üle kontrollinud VAR ehk meie rubriigi nimikangelane - käesolevast hooajast Premium liigas tegutsev videokohtunik. Ning kuna pilt pidavat rääkima rohkem kui tuhat sõna, liikuv pilt aga seda enam, kolisime meiegi oma rubriigiga üle videoformaati.

Rõhutame, et ka VAR-olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning euroväljakutelgi korda hoidva Kristo Tohveriga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Svenpoiss   •  
(91.129.102.***)
Uskumatu ikka, et VAR nii mäda on. Samas kui need samad juustud kohtunikud on üks mäng platsil ja teine mäng videoruumis, siis polegi midagi head loota.
Pooled otsused siin videos on valed ja kahtlased.
Ja siis näemegi, et meie parim kohtunik läheb euroopasse ning teeb kohutava partii.
boobek   •  
(84.50.219.***)
Nagu liiga, nõnda kohtunikud.
ton666   •  
(213.35.139.***)
Mis analüüsiga te VARi puhul rahul ei ole?
MNa   •  
(91.129.96.***)
Meeldiv näha, et suvaline Eesti liiga jälgija on kohtunikutöös pädevam ja targem kui õppinud ja ennast isegi Euroopa tasemel tõestanud vilemees. Palun hakake ise kohtunikeks, Eesti vajab teid!!!
rester’   •  
(185.78.44.***)
Nagu Hr Tohver ütles, siis Eestis on kohtunike puudus, aga pidev kriitika ja sõim kohtunike suunas on see, miks neid nii vähe on.
Ramm   •  
(213.35.148.***)
Kes kriitikaga toime ei tule siis sellel pole kohta ka selles kohtuniku ametis. Kriitika - edasiviiv jõud!
Sorrythat111   •  
(195.80.103.***)
Aga kuidas saab nii olla, et endine Flora mängija vilistab nii tähtsat mängu. Seda ka VAR analüüsib v?
nonoh   •  
(193.40.60.***)
Aga Ramm, mis teeme siis? Hakkame ilma kohtunikuta mängima või? Või äkki on kriitikal ja kriitikal vahe? Näiteks siin videos nähtud kriitika on ju õigustatud - olemas on põhjendused jne. Aga enamus kriitikat on läbi imbunud sõimust, äärmiselt subjektiivsetest hinnangutest, solvav ja sageli ka reegleid mitte tundev. Kuhu edasi selline kriitika viib?
stranglers   •  
(80.235.35.***)
Väga lihtne, kohtunikud ärgu olgu Flora poolt ja keegi ei sõima. Siis ainult Flora fännid sõimavad, aga neid ikkagi vähem kui kõiki teisi kokku.
käbi   •  
(81.90.124.***)
Tahaks ka seda videopilti näha kus sõjasõber Vassiljev saab vastu huult ja siis on näha et sealt tuleb verd. Võiks näidata siis. Spekulatsioon ainult.
R380   •  
(104.28.40.***)
See, et endine Flora mängija vilistas mängu, peaks tooma Florale tehnilise kaotuse!
Loogiline?
rester’   •  
(146.255.183.***)
Pukk rohkem Kure eest mänginud, kuid siis ei näinud keegi probleemi, kui ta nende mängu vilistas?
Adek Vaatne   •  
(91.129.99.***)
Olgem nüüd selle ''Flora kunagine mängija'' vilistamisega pisut tagasihoidlikumad. Keegi, sh ka mitte Flora ise, ei soovi sellist olukorda.

Samas on meid riigis nii vähe ning jalgpallikultuur nii alguses, et seoseid mõne klubi ja vilemehe vahel on kindlasti mitmeid. Seda enam, et Flora oli ju Viljandis, seotud ka otsapidi Valgaga, Kurega jne. Kas reaalselt siis need asjapulgad, kes kunagi on seal pundis olnud, peavad välistama kohtuniku või mõne muu seesuguse ameti? Või mis saab siis, kui tuleb välja, et kohtuniku poeg või tütar soovib minna jalgpallitrenni? No mis trenni siis paneme? Et kohtunik vilistab kõrgemaid liigasid, siis sobib ehk ainsana Jõgeva Wolves, kel pole asja tippsatside sekka - jube elu sellel lapsel, ma ütleks.

Või ehk on hoopis niimoodi, et mängijana nt Paide värve esindanud inimesest saab vilemees, aga ta ise vihkab klubis oldud aja tõttu seda klubi? Võib olla ka niipidi, kas pole?

Lõpuks ju tõtt-öelda tänasel päeval vahet pole. Peaasi, et kohtunikud on olemas. Madalamates liigades on vilemeeste tase tihtipeale nii kehva, et ma pigem võtaks Flora, Leva või mis iganes suurklubi taustaga kohtuniku kui läheks seal mõne isehakanud juristi peale. Seda enam, et tippkohtumistes on reaalne tagasisidestamine ning lisaks nüüd ka VAR.

Et kriitika on edasiviiv jõud - Ramm, sul on kõige koledam, mõttetum ning maitselagedam profiilipilt üldse. Kui kaugele edasi see kriitika/tagaiside viis?
paroolon12345678L.   •  
(87.119.186.***)
Pukki puhul ikka suurem probleem jakaliidus töötamine. Aga ei, jalkaliit ju ongi tihedalt ainult ühe klubiga seotud (Legion) ja seal probleemi ei ole.
R380   •  
(172.226.183.***)
Thierry Henry Vilistama Arsenali mängu! LFG!

Adek Vaatne - jah ka nii pidi võib keerutada ja tuua näiteid. Fakt on see, et see on vale! Kõigile ju teada, Flora/Kure = Same Sh*t!
Niigi on palju seda Flora, EJL ja Aivari kokkusegamist jms. Tihti on selleks ka põhjust.

Ilmselgelt EJL ja vest teavad seda kuid siiski määratakse selline kohtunik?!

Miks pole meil siis piisavalt kohtunike? Oleme ju käinud “ainuõiget ja süsteemset rada” juba 30a! See, et ei ole kedagi teist määrata vilistama… kas st, et me (jalgpalliuhiskond) peame veel NATUKE ootame neid loogilisi tulemusi millest “suurjuht” nii palju rääkinud on?!
ZinedineZidane   •  
(217.159.164.***)
Loogiline, kui kuskil ise seda särki kandnud siis päris ausat vilet sealt ei tule, eriti kui on selline 50/50 võimalus määrata penalti või mitte, tühistada värav või mitte nagu need viimased olukorrad on olnud.

Tuleks näidata mõnele välismaa kogenud kohtunikule neid olukordi, huvitav kas tuleks ka teistsuguseid arvamusi.
Marko Kärner   •  
(46.131.48.***)
Küss tekib, et kui järelkasvu mure. Siis saab alati öelda raha. Igas eluvaldkonas.
Kus edasine kommunikatsioon on, et plaanitakse vaadates arvamusi või olemegi täpselt õigel teel? Alternatiiv rahva arvamuses on tihti vandenõuteooriaid.

Ise sooviks teada kas toimub mingine järelkontroll/tagasisidestamine näiteks u10-u13 kohtunikele? Kas keegi vaatab seda taset live enne kui välismaalased meie Europa League’i esinemist vaatama kutsume? Pakun, et sealt tulevad varsti uued peale. Ei ole kindel, et kvaliteet kasvus. Kuna ei tea, siis võibolla ongi kvantiteedi kasvatamise periood, mis võib omas ajas parim olla.

1,3m€ VAR, äkki oleks pidanud ootama aasta/kaks ja seni maksma rohkem olemasolevale? Kuidas põhjendatakse järelkasvu puudumist selles kahes küsimuses ja milline on kasvu todo, et seda muuta? Kes vastutab selle valdkonna eest kvaliteedis? Kes vastutab rahade jaotuses sinna kohtunike palgad vs VAR?
calmiz   •  
(82.131.36.***)
Nüüd, kui me oleme juba harjunud, et tänu VARile venivad mängud veidi pikemaks ja vile on natuke õiglasemaks länud, tundub mulle et Eesti jalkaskeene nõuab järgmist sammu!

Kuna me ikkagi ei saa olla kindlad kohtunike erapooletuses ja VOR ruumi kompetentsis, teen ettepaneku VARi asemel kasutusele võtta LÜNK - Liigaülene Nõukogu.

LÜNK koosneb hoolikalt väljavalitud jalgpalli asjatundjatest igast klubist, välja arvatud nendest klubidest kes parasjagu omavahel mängivad.

See tagab 100% erapooletu ning ausa vile, kus iga kohtuniku otsus arutletakse läbi LÜNK ruumis.

Kui esialgu võib tunduda, et suurem osapoolte hulk võib otsuste kinnitamisele või muutmisele kuluvat aja mahtu suurendada, siis tegelikult võimaldab see hoopiski tööd kiirendada.

LÜNK ruumis jagatakse ülesanded omavahel ära. Sarnaselt VARile ja AVARile on kõigil LÜNK liikmetel olemas nupp, millega ära 'tag'ida kontrollimist vajavad olukorrad. Kui toimub rikkumine on LÜNKi ülesanne lisaks väljakul toimunule analüüsida kõigi olukorras osalenute vahelisi võinalikke sidemeid. Kontrollitskse sotsiaalmeedia sõprusstaatust, jälgimisi, kommentaare. Kas osapooled on olnud seotud sama klubi, kooli, linna või riigiga. Kuidas sobivad kokku nende sodiaagimärgid ning poliitilised vaated.

Kõiki neid ja veel palju muid aspekte arvesse võttes, teeb LÜNK konsensuliku otsuse iga kohtuniku poolt fikseeritud ning fikseerimata võimaliku rikkumise osas.

Ainult nii saame rahulikult mängu nautida 😅
FC Jõgeva Wolves   •  
(84.50.17.***)
Oh, nii tore Adek Vaatne, et just paarisajast madalama liiga satsist, kellel pole tippliigadesse asja nagu meilgi, just meie meelde tulime, juu siis oleme hingel🙌 Aga trenn massidesse ja kohtunike kooli uusi liikmeid- teeme seda kõike siiski ühis eesmärgi nimel. Ka meiesugused pisikesed mõttetud kogukonnaklubid, kelle eesmärk lihtsalt inimestele igal tasandil väljundit pakkuda! 🤞
ton666   •  
(87.119.177.***)
Oot kuidas Pukk Flora poolel oli?
Ta ju ei määranud penaltit kohe, vaid pärast kui VAR oli öelnud et kuule see peaks viga olema.
ton666   •  
(87.119.177.***)
St ei võtnud väravat ära enne

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÕIDUKAS KOONDIS
Luup peale | B-liiga püsib sihikul! Kubassova lisakäik aitas Astanas teha seda, mida kodus ei suudetud  (galerii!)
Vigastustest ja mängukeelust räsitud Guardiola krüptoniit ähvardab viia City aastasse 2017
EUROVÄLJAKUTELT
TULINE HAMBURGI DERBI
Lumetorm, tulevärk ja aasta omavärav: Mets ja St. Pauli toodi derbis pilvedelt alla  (videod!)
PIKK TEEKOND SAAB LÕPU
INTERVJUU
Salakaval vigastus jättis koondise esiründaja tagaajajaks. Kubassova: meie konkurents on tervislik, aga ...
Kellest said parimad ja halvimad? Fännide valitud hooaja sümboolsesse koosseisu mahub vaid kaks meistrit  (kes arenes enim, kes on aasta treener?)
EESTIST
KUUMAD KÜSIMUSED
Pikk ette (ja ise järele) | Millise treeneridoomino vallandab Vassiljevi välismaale siirdumine?
INGLISMAAL TOIMUB
Udune Albion | Trent sidus Etihadil hargnema hakanud lõngakera otsad sealsamas kokku
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
https://www.zone.ee/
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
79
Tallinna FCI Levadia
77
JK Tallinna Kalev
53
Paide Linnameeskond
53
Nõmme Kalju FC
49
Pärnu JK Vaprus
48
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
38
Tartu JK Tammeka
27
Harju JK Laagri
23
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!