Luup peale | Real ja City lihvisid valmis teemanti, mis väärinuks veel suuremat lava (0)

Real Madrid ja Manchester City tõestasid, et tegu on hetkel Euroopa parimate klubidega. Foto: Scanpix / Zuma Press Wire / AFP / Irina R. Hipolito

Kui kokku saavad peatamatu jõud ja liikumatu objekt, on tulemuseks kas kaos või midagi väga vägevat. Euroopa kaks viimast klubimeistrit Real Madrid ja Manchester City tõestasid Meistrite liiga veerandfinaali avakohtumises, et kõrgtasemel jalgpall on ennekõike lihtsalt väga põnev ja väga ilus mäng. Lõpuvile kõlades säras Santiago Bernabeu tablool skoor 3:3, mis tähendab, et kaheksa päeva pärast alustatakse Manchesteris kõike otsast peale.

Mullu Reali poolfinaalis kohvreid pakkima saatnud City tegi seekord välk- ja šokkstardi. Aurelien Tchouameni tegi juba 33 sekundi järel Jack Grealishile vea ja sai kollase kaardi, mis jätab ta kordusmängust eemale. Teenitud karistuslöögi vinditas Bernardo Silva ümber ainsana müüris seisnud Vinicius Juniori alla nurka ja üllatas sellega Andrii Luninit, kes ei olnud niisuguseks trikiks valmis – pall lipsas ukrainlase näppude kaudu üle joone ja seis oli 0:1.

Real taastus kiiresti ja nõelas kahekordselt vastu. 12. minutil lennanuks Eduardo Camavinga löök lootusetult mööda, aga selle teele jäi Ruben Dias ja City kaitsja puude lennutas palli väravanurka – 1:1. Kulus vähem kui kaks minutit ja Rodrygo lõpetas pika spurdi kavala löögiga, mis muutis Manuel Akanji kannast täpselt nii palju suunda, et vastu tõtanud Stefan Ortega ei saanud ka seda palli kätte – 2:1.

Sealt edasi liiguti mõlemapoolsete šanssidega. City otsis vabatahtlikult kaitsesse vajunud Reali müürist läbipääsu, võõrustajad luurasid omakorda vasturünnakuid. Teisel poolajal hakkas City aina enam ja enam domineerima, kuniks jõuti viigiväravani. Seni üsna varjus püsinud Phil Foden nägi karistusala joonel võimalust ja kasutas selle hiilgavalt ära – kaunis löök maandus täpselt ristnurgas ja seis oli 2:2. Kuus minutit hiljem mängis kaitsja Joško Gvardiol end veidi kohmakamalt, aga sama edukalt löögile, keerutades posti kõrvale – 2:3.

Aga viimane sõna jäi ikkagi Realile. 79. minutil tuldi rünnakule, Vinicius Junior riputas kaarpalli karistusala teise serva ja sinna sööstnud Federico Valverde andis esimese puutega otse õhust tuld. Madalalt tagumise posti kõrvale vihisenud löögi vastu oli Ortega võimetu – 3:3!

Kui sellise vaatemängu juures üldse midagi kahetseda, siis ehk vaid seda, et emotsionaalne haripunkt jäi paratamatult saabumata. Kuna edasipääseja selgub alles kordusmängus, ei võetud viimasel kümmekonnal minutil enam rumalaid riske ja need kulgesid pigem rahulikus võtmes. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kaks kõva kivi väärisid teineteist

Carlo Ancelotti ja Pep Guardiola on kaks Meistrite liigas enim võite kogunud peatreenerit. Kui veel arvestada, et Real ja City on viimasel neljal hooajal kolm korda teineteiselt mõõtu võtnud, kahaneb võimalik üllatusfaktor üpris pisikeseks. Ega midagi innovatiivset nüüdki pakutud, sest oli ette teada, et City tahab rohkem palliga olla ja Real rõhub ründajate kiirusele.

Viimane toimis eriti hästi City tagaliini vastu, kust on vigastuse tõttu puudu eeskätt Kyle Walker, aga ka Nathan Ake. Vinicius Junior ja Rodrygo suutsid aeglasemat Stones-Dias-Akanji triot korduvalt kahekesi lollitada ning seda isegi siis, kui City poolkaitsest veel keegi kaitsjatele appi saabus. Teisel poolajal hakkas samas väsimus välja lööma ning City hammustas lahti, et Real ei jõua enam karistusala läheduses nii intensiivset pressingut teha.

Enda kohta pigem haruldaselt hakati rohkem õnne proovima kaugelt ja kuigi nii Fodeni kui ka Gvardioli löökide õnnestumisse andis põhipanuse oskuslikkus, mitte õnn, võib siiski öelda, et masinast tõmmati õige lotopilet. Teisalt leidis ka Real endas lõpu eel jõudu veel ühe trumbi ehk poolkiire vasturünnaku lettilöömiseks.

2. Milline meistriklass!

Bernardo Silva varajane karistuslöök oli teraselt välja mõeldud ja osavalt ellu viidud, kuid selles mängus ei pääseks ta isegi parimate väravate esikolmikusse. Joško Gvardioli väravale lisas vürtsi see, et kaitsjad ülemäära tihti niisuguseid ei löö. Kas pidada aga kaunimaks Phil Foden ristnurganähvakat või Fede Valverde purakat posti kõrvale, on juba maitse asi. Igatahes oli mõlema puhul tegu meisterlike individuaalsete sooritustega.

Et neid mahtus ühte mängu suisa kolm-neli ning mõni kaunis katse lõppes ka väravasse jõudmata, annab tunnistust mängijate meeletult kõrgest individuaalsest klassist. Kui paljud meeskonnad saavad endale lubada luksust tuua pingilt viimaseks paarikümneks minutiks fantastilisi sööte jagama Ballon d’Ori omanik? Või kes saab usaldada maailmameistri platsile alles viimasteks minutiteks, et ta vastase väsinud kaitsjaid kurnaks? Seejuures ei nurise Luka Modric ega Julian Alvarez karvavõrdki, et nende roll on praegu just selline. Või isegi kui nurisevad, ei paista see nende mängust kuidagi välja.

Selle punkti lõpetuseks üks kild Opta statistikavaramust. Kogu mängu xG ehk eeldatavate väravate näitaja oli kahe meeskonna peale 26 pealelöögist hoolimata kõigest 1,46. Ehk loogika järgi võinuks olla juba väga rahul, kui väravaid tulnuks kas või kaks. Aga neid löödi ju tervelt kuus!

3. Staarid jäid märkamatuks

Algkoosseisude suurim üllatus ehk Kevin De Bruyne pingilejätmine muutus loogilisemaks, kui selgus, et belglane oli end mängu eel kehvasti tundnud. See jättis liidrikoorma Rodri ja Erling Haalandi õlule, kuid sarnaselt mullusele sai Antonio Rüdiger norralasega eeskujulikult hakkama. Haalandi teravaimaks momendiks jäi kuuendal minutil terava nurga alt sooritatud pealelöök, mille Andrii Lunin tõrjus, ning ülejäänud mängu jooksul mahtusid pigem telepilti Rüdigeri emotsioonid, kui ta oli Haalandist järjekordses duellis üle olnud. Mulluse finaali kangelane Rodri tegi enda kohta üllatavalt kesise etteaste täis pealtnäha lihtsaid eksimusi.

Reali poolel oli enne mängu enim juttu Jude Bellinghamist, kuid mõistagi oskas City talle ka väärilist tähelepanu osutada. Noor inglane ei teinud sugugi halba mängu, tema roll kas või kaitsjate enda peale meelitamises ning seeläbi Viniciusele ja Rodrygole ruumi tekitamises oli märkimisväärne. Kuid rünnakul särada tal seekord ei õnnestunud.

4. Mängu parim – Jack Grealish

Avaminutil teenitud karistuslöök näitas otsekohe, et Grealishist võib saada sel õhtul Reali nuhtlus. Protokolli läks lõpuks kirja eeltöö teiselegi väravale ning pole kokkusattumus, et teise poolaja keskel, kui City mäng oli kõige veenvam ning jõudis haripunkti viie minuti sees löödud kahe väravaga, käis suurem osa nende rünnakutest vasaku ehk Grealishi ääre kaudu.

Real Madrid - Manchester City 3:3 (2:1)
12. ov. Ruben Dias, 14. Rodrygo, 79. Federico Valverde - 2. Bernardo Silva, 66. Phil Foden, 71. Joško Gvardiol