"Pehrssonil on olnud raske, aga ta teab, mida teeb" (20)

Foto: Brit Maria TaelEelmisel nädalal alustatud rubriigi "Vastab Aivar Pohlak" teises loos räägib Eesti Jalgpalli Liidu president UEFA uuest auhinnarahade süsteemist, Eesti koondise viimasest nädalast ja peatreener Magnus Pehrssonist.

  • NB! Lugejatel on võimalus ka omapoolseid ideid küsimusteks välja pakkuda, saates kirja aadressil kasper@soccernet.ee.

UEFA teatas teisipäeval klubide eurosarjade auhinnarahade jaotamise süsteemi aastateks 2015-2018. Lisaks sellele, et eurosarjasid mängivate klubide rahasüst suureneb, suurenevad ka solidaarsusmaksed klubidele, kes ei osale eurosarjades. Ühtekokku on see summa 112 miljonit eurot, millest 80% läheb liigadesse, mis on esindatud eurosarjade alagrupiturniiril ja 20% liigadesse, mis ei ole esindatud alagrupiturniiril. Tänavusel hooajal on selliseid riike 25, kui õigesti kokku lugesin. Oletame, et Eesti on üks nendest. See tähendab, et 25 riigi vahel jaotatakse ära 22,4 miljonit eurot. Seejuures 60% summast jaotatakse kõigi vahel võrdselt ning 40% jagatakse turuväärtusest sõltuvalt. Ehk siis Eesti, täpsemalt EJL, saab minimaalselt 537 600 eurot. Mida täpsemalt UEFA uus süsteem Eesti klubide ja EJL-i jaoks rahaliselt tähendab?
Finantseerimise süsteem oli samasugune ka varem, muutusid mõningad nüansid ja summad nii eurosarjades osalevatel klubidel, kui ka neil, kes sinna ei pääsenud. Solidaarsusmakse, mille summa oled oma küsimuses määranud ära numbriga 537 600 eurot, on viimastel hooaegadel olnud 272 000 euro suurune ja see raha tuleb Euroopast koos kirjeldusega, et väljamakse tuleb siduda noortetööga ja et raha tohib maksta litsentsinõudval liigatasandil mängivatele klubidele kindlate kriteeriumite järele.

Enamik Euroopa alaliite jagab selle raha vaid tipmise liiga klubide vahel, Eestis oleme kandnud väiksema osa fikseeritud summana ka Esiliiga ja Esiliiga B klubidele, Premium liiga klubid saavad raha pearahapõhiselt. Kui nüüd võrrelda numbreid 537 600 ja 272 000, siis näeme, et solidaarsusmakse klubidele suureneb ligi kaks korda, aga ma ütlen igaks juhuks, et see on soccernet.ee poolt tehtud teoreetiline arvutus ja ma ei julgeks muutust enne ametliku teate saamist välja kuulutada. See juhtub ilmselt oktoobrikuus.

Lisan, et loomulikult on klubidele tehtavate väljamaksete suurenemine tore, aga asjal on ka teine pool, majanduslik ebavõrdsus Euroopas mängivate klubide ja teiste vahel suureneb veelgi; samuti pole hea see, kui klubi eelarvest moodustab eurosarjas mängimise eest saadav tasu ebanormaalselt suure osa, sest sellisel juhul on klubi tulevik liiga suures sõltuvuses esindusmeeskonna tulemusest.

REKLAAM

Teine aktuaalne teema on koondis. Viimase nädala jooksul pidasime kaks hästi erinevat mängu. Ühe punktide peale võõrsil Šveitsiga, kus saime kindla kaotuse ja kus meie ründetegevus oli minimaalne, teise Raio Piirojale tänuavalduseks kodus Islandiga, kus olime aktiivsed, pingevabad, tekitasime palju momente, mida ei suutnud realiseerida ning leppisime siiski positiivse viigiga. Milliseid mõtteid ja emotsoone need kaks matši sinus tekitasid?
Valikmäng Šveitsiga oli keeruline, sest ühel pool keskjoont rivistus 11 heal tasemel klubides pidevat või peaaegu pidevat mänguaega saavat mängijat, kes moodustavad Euroopa tänase päeva tippkoondiste hulka kuuluva meeskonna, kusjuures teisel pool keskjoont seisnud meestest olid rohkem kui pooled veel mõni kuu tagasi klubita. See tõi meelde eelmisel kalendriaastal sageli kõneldud mängija karjääri planeerimise, kui koondise järgmise sammu astumise eelduse. Õnneks on esimesed arengud selles valdkonnas toimunud, samuti on peatreener andnud mängijatele selge signaali, et koondisse valimise põhimõtted on muutumas, koondisse ei saa kuuluda klubita mängija, samuti peaksime võimalikult kiiresti jõudma olukorda, kus põhikoosseisu pääsemise eelduseks on mängupraktika olemasolu.

Mäng Islandi vastu andis aimu suunast, kuhu oleme liikumas ja kuhu tahame stabiilselt jõuda ja see oli vajalik nii meeskonnale kui tema poolehoidjatele, sest usk ja lootus nõuavad kinnitust, millel püsida.

Lähinädalatel toimub jalgpalliliidus kohtumine tehnilise osakonna, tegevjuhtkonna ja juhatuses koondise tegemiste eest vastutavate ja kaasarääkivate inimeste vahel, kokku on koosolekule kutsutuid kümmekond, kus kuulame ära A-koondisega vahetult seotud meeste seisukohad, samuti oleme rääkinud mängijatega - aasta lõpp pole kaugel ja liidu juhatus peab mõne kuu kuni poole aasta jooksul otsustama, millises suunas astuda järgmine samm.

Eriti pärast mängu Šveitsiga tõusis vutisõprade seas palju nurinat meie peatreener Magnus Pehrssoni üle. Mina isiklikult olen rõõmus koondisesse tekkinud süsteemsuse üle, paljud aga peavad Magnust ebaõnnestujaks. Tuuakse välja kehv tegutsemine standardolukordades ning rünnakul, ette heidetakse muutlikku taktikat. Numbreid vaadates on väravasaak meil tõesti kasin, ometi terviklikult vaadates tegutseb Eesti loogilisemalt. Kuidas sina praegusele olukorrale ja peatreeneri tööle hetkel peale vaatad?
Kõnelesime enne käimasoleva valiktsükli algust Magnus Pehrssonist kui sildtreenerist, kes peab viima koondise ühest ajastust teise, tegema põlvkondade vahetuse ja arendama meie mängimise viisi, säilitades koondise tugevused ja aidates järele nõrku külgi. Koondis tegi Tarmo Rüütli käe all imelise tulemuse jõudes EM-finaalturniiri lävele, kusjuures kõnealune baseerus eelkõige improvisatsioonil ja intuitsioonil, mitte süsteemil ja arusaamistel - rõhutan taas kord, et see pole mitte kriitika, vaid analüüs, sest koondis saavutas tulemuse, mida pole lihtne järele teha. Paraku ei olnud sellisele lähenemisele võimalik pikka ja stabiilset edu üles ehitada. Samas tunnistan, et koondise üleviimine süsteemsele ja loogilisele toimimisele on osutunud keerulisemaks ja läinud valulikumalt, kui arvasime ja sillaehitus võtab rohkem aega, kui algselt plaanitud.

Samas oleme saanud meeskonna seest positiivset tagasisidet treeneri kompetentsuse, professionaalsuse ja pühendumuse poole pealt, mis ütleb, et tegime õige valiku. Öeldakse, et võidab meeskond ja kaotab treener, samas on töö alati tellija materjalist ja julgen väita, et olemasolev materjal on pea maksimaalselt ära kasutatud.

Otsime tasakaalu loomingulisuse ja süsteemsuse, emotsionaalsuse ja ratsionaalsuse vahel ja see on loomulik, sest asume ikkagi ida ja lääne piiril ja jalgpallikoondis on selle üheks kujukamaks väljenduseks. Islandi vastu peetud mäng oli tasakaalus - mängisime palliga loominguliselt ja pallita organiseeritult ja olime mõlemas süsteemsed, kujutan ette, et selline võikski Eesti koondise mäng ideaalis välja näha. Mõistagi peaks siia lisanduma loodud võimaluste parem realiseerimine.

Ja otse küsimusele vastates - Magnus Pehrssonil on olnud raske, aga ta teab, mida teeb ja kuhu jõuda soovib ja suures plaanis näevad olukorda sarnaselt ka asja detailselt tundvad spetsialistid.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Rein   •  
(90.190.186.***)
Haljaava peaks olema või?
Pohlakule   •  
(89.235.218.***)
Ega sa ei pea jalkahuvilisi lolliks?
Tahaks Loota...
Peale mängu Swissiga,me kõik võime rahulikult hingata-
kiiret enam kuuskile pole!Nüüd kõik mängud -on Friendly!
Imestab aga see,et Bossi jutus ei näinud sõna kritikat,kõik on super-
Areneme!!! See on ju täielik De za vju, seega vahet ,et Tarmo
asemel Perzonn! Kõva Peeega)))
ööö   •  
(176.46.122.***)
detailsellt tundvad spetsialistid?Mis teil raske on olnud?Kohalike mängude jälgimine kodukamaral või?
KKK   •  
(85.196.222.***)
eesti Jalgpalliliit saab palju raha UEFA´lt.
Mida sellega kasulikku meie vuti jaoks luuakse?
Mitu sisehalli saame sellega aastas ehitada? Ilmselt iga aasta ühe! Seega võiks iga aasta üks Eesti linn jalgpalliobjekti võrra rikkamaks saada...
Seda ongi vaja!
shparkz   •  
(90.190.160.***)
Fännidel on veel raskem!
kas nii   •  
(84.50.142.***)
Vaatame suures plaanis, praegu on testimise ja katsetamise aeg, proovime erinevaid asetusi ja leiame kõigist võimalikest parimat koosseisu. Mäng läheb kogu aeg paremaks. Ei maksa kogu aeg neid võitusid ja väravaid taga ajada, tähtis on, et lähiaastatel toimuks pidev areng ja vaataksime asja suuremalt. Unustage väravad!
Sillamäe   •  
(85.253.59.***)
Ja tõestamise hetk on juba juunis, kas perssesoni taktika on selleks ajaks publikut juurde toonud või hoopis viimasedki eemale peletanud? kas tuleb täismaja? Kui Kostjal on hea vorm, siis ühe vast ikka lööme ära, teistest pole asja skoorimisel. A kaitseliin on nagu sõel. Pakun et 1:1 võtluslik viik. Südamest loodan, et ma eksin :-(
Jass   •  
(84.50.234.***)
No mis tal, tühjal, raskem on?. Nagu igal teisel suva koondise treeneril. Näete ise, siin on minu "filosoofia" ühes lauses. Teine jaurab sama asja kohta pool päeva... . Vutis loevad väravate vahe ja saadud punktid. Ongi kogu teadus.
jojo   •  
(212.7.22.***)
pehrssonil on valus
jes   •  
(176.46.40.***)
mitte persessonil pole olnud raske vaid fännidel. 0 pealelööki raamidesse sveitsi vastu ütleb kõik. rüütli tagasi!
!   •  
(85.89.36.***)
Juba Premium liiga mängude tase on tugevam ja vaadatavam koondise tasemest (ja koondises on ka välismaal mängivad mängijad), Pherssonil on olnud üle 2 aasta katsetamiseks, aga mis ta selle ajaga teinud on, kaitse ja standardolukorrad on nõrgad, rünnak olematu ning poolkaitse side ründajate ja kaitsjate vahel nõrk, koondis alagruppi vanim ning üks kõige vanem kõikide valikgruppidega võrreldes, mängijad mängivad positsioonidest väljas (Antonov vasakpoolkaitses, Mets kontrollivas poolkaitses, jne...), noori ei katsetata isegi sõprusmängudes kus punkte ei teenita ja mis enamasti kaotatakse, rahvusmeeskonnal 1 võit kõigi mängude peale (üle poole mängudest mängitud) ülejäänud kaotused (viik San Marinoga, kes tavaliselt kaotab kõigile koondistele suurelt ja kelle jaoks viik Eestiga oli kindlalt 10 või isegi 20 aasta suursaavutus, viik Gilbaltariga, kes on tihti osalenud Saarte mängudel ja kellega on ka Saaremaa koondis kas ~5 või 10 aastat tagasi mänginud viiki või isegi võitnud, kusjuures mitmed praegused Gilbaltari mängijad mängisid seal mängus ja Saaremaa mängis enamasti [üle 90%] 17-21 aastaste mängijatega kes mängisid kas FC Kuressaare vahetusmängijatena, Sörve JK-s või Saaremaa JK Aameras-es). Kui koondis tahab areneda siis võiks mingi uue peatreeneri tuua, kes julgeks katsetada ja noori kaasata, kaotada pole enam midagi ja 1 või 2 kohale jõudmine on pea-aegu olematu, treener võib isegi olla keegi Premium liigast või Esiliigast, kuna koondise mängud ei toimu liiga mängudega samal ajal (treener võib vabalt osaleda 2 kohal nii koondise kui klubi peatreenerina sest koondisega tegutsemine ei sega klubi treeneri tööd ja isegi kui segaks siis võib ka poole kohaga koondise treener olla, Kivisild tegeleb niigi treeningutega) ning kohalik treener tunneb kohalikku jalgpalli paremini (Pehrsson ei olnud kuulnudki Vassiljevist enne peatreeneriks saamist).
to !   •  
(90.190.186.***)
Kõike dikteerib ju karvane
smv   •  
(89.235.218.***)
...saaks veel aru
kui mäng Swissiga lõppeks 2-3 ,1-3
...sitta...
R
kuhu jäi see uhkus - mängida koondises?
Pohlak! Jata jama,sa oled jalkas nagu Putin Venemaal!
Vanaks ja ahneks jääd!
corner   •  
(217.71.44.***)
Mul on selline tunne ,et zenjov jätab nimelt löömata.
nhh   •  
(82.131.79.***)
Lööge nahhui see persson! Tõite siia treeneriks mehe kes ei teadnud enne seda meie mängijatest mitte muffigi. Täielik pang. Algusest peale on tema "katsetamised" närvidele käinud. Milleks selline klounaad? Raisata ära mänge ja terve valikturniir lihtsalt selleks, et mingi vend vangerdab väljakul meestega. Ega see mingi Football Manager ei ole, joptvõi! Kuskil inglismaal oleks sellise aja, - raha, - ja kõige muu raiskamisega jalgupidi puuotsa tõmmatud aga meie oleme nii kuradi tössid, et kummardame veel kaasa. Järelikult on kogu asi mingi asjaarmastajate tasemel lihtsalt ajaviiteks tehtav hobi.
Sest tippsporti ja profisporti tehakse TULEMUSE nimel - mitte lihtsalt olemise ja reisimise eesmärgil.
Rüütli tulemused olid paremad - see on FAKT. Järelikult pole me mitte edasi "arenenud" vaid taandarenenud.
Selle jaoks et seda näha ei pea olema mingi vutiteadlane. Tee telekas lahti ja vaata, kui armetu see asi on.
Okse.
To smv   •  
(85.89.36.***)
~2005/2006 aastal kuulusid veel pooled Meistriliigas mängivad klubid Flora süsteemi (erandid olid TVMK, Trans, Levadia, Tartu), (Viljandi, Valga, Kuressaare, Pärnu... kuulusid Pohlakule ja mängijad kes tegid Meistriliigas häid esitusi nende klubide eest saadeti kõik FC Florasse kus enamik kas pingile jäid või reservide eest Esiliigas mängida said), enne 21. sajandit oli asi veel hullem ning pea-aegu kõik klubid kuulusid Pohlakule, kuna ta oli siis pea-aegu ainuke kes siis Eesti jalgpalliga tegeles, teised liitusid hiljem. Praegust seisu vaadates on hea näha et Viljandi, Pärnu ja Rakvere on iseseisvunud (Kehtna/Rapla Flora kohta ei tea ja ei tea kas see veel eksisteerib [Haapsalu pidi ka veel Flora süsteemi kuuluma, selle kohta ei ole ka veel palju informatsiooni]), FC Kuressaare ja selle 2 reservmeeskonda (varem Sörve JK nüüd FC Kuressaare II ja Saaremaa Malev) on arvatavasti veel Pohlaku alluvuses kuna tema poeg Pelle on peatreener ning aeg-ajalt saadab Flora ja Flora II enda mängijaid sinna laenule.
Pea aegu terve Eesti jalgpall kuulub Pohlakule kuna ta on jalgpalliliidu president ja omab mitmeid klubisid Eestis, hea on näha et Kalju, Sillamäe, Levadia ja Infonet suudavad Floraga medalite eest konkureerida.
+   •  
(85.89.36.***)
Vähemalt see on hea et kõik klubid ei kuulu ühe klubi süsteemi, Aasias leidub liigasid kus kõigil klubidel on sarnane nimi ainult linnad nimes on erinevad [näide: (LINN KLUBI_NIMI)].
to(To smv)   •  
(89.235.198.***)
Ja kus on moraal?
Jutt käib A-koondisest ja kui sinu jutt on arengust
Kus otsast seda on näha...
Ole aus ja tunnista parem ,et ilusamad hetked on loodud
tänu ühe mehele (Kostja),mis ei räägi super-puper taktikast peatreneri poolt.
ps Ja mida loeb võit Norras,viik Islandiga -võrreldes mängudega S-marinos ja Swissiga?
To to(To smv)   •  
(85.89.36.***)
Sa vist ei mõista sarkasmi, moraal ja fakt mida üritan välja tuua on et Pehrsson ja Pohlak takistavad Eesti jalgpalli arengut ja hea on et leidub klubisid kes suudab Pohlaku dünastiaga/võimuga konkureerida ning Eesti jalgpalli mingi (isegi kui väikse) muudatuse tuua ning see näide et Aasias on klubisid kus terves liigas omab üks klubi teisi klubisid on Aasias (mille jalgpalli tase on enamasti väga madal, erandid on Araabia riigid [Saudi A., Katar ja ÜAE], Korea [Lõuna ja Põhja], Iraan, kunagised NSVL riigid, Austraalia [kui pole uuesti Okeaaniaga liitunud] ja Jaapan) ja seis Euroopas peaks olema ideaalis selline kus üks klubi ei tohiks omada samas divisionis mängivat feeder-klubi ja jalgpalli liiga president ei omaks klubi mis mängib kõige kõrgemal tasemel medalitele (kuna see annab sellele klubile eelise teiste klubide (finantsiliselt ning mängijate valiku poolest) üle ja mängijate rahvuskoondisesse valimise ees).
To to(To smv)   •  
(85.89.36.***)
Kui sa ei mõista siis olen sama isik kes on nime (!) all välja toonud et koondisega pole toimunud areng vaid taandareng ning hetke seis koondises on kohutav ning tase on langenud enne 21. sajandi tasemele kus koondis harva sai oma väljakupoolelt välja, värava löömine oli suursaavutus ning pallivaldamise protsent oli alla 30%, tihti saadi suured ja kuivad kaotused jne..., erinevalt koondist kaitsele ehitades peaks peatreener koondist poolkaitsest üless ehitama kuna poolkaitse hoiab nii kaitset kui rünnakut koos ja kui meeskond on liiga kaitsva iseloomuga siis pallivaldamise protsent on väike, meeskond on pidevalt enda väljaku poolele sunnitud ning ründajad ei saa palli või kui saavad siis vastaste väravast kaugel, korraliku poolkaitse ning loovuse puudumine on koondise üks suurimaid murekohti.

Sisene
KÕVA LAHING
Luup peale | Kuressaare ähvardas kõvasti, aga Kalju jaksas kannatada ja võitles end tähtsa võiduni  (galerii!)
AKTUAALNE
VAHEFINIŠ
Viimsi, Lasnamäe või hoopis Saaremaa – kes neist on enim kõrgseltskonna nägu?
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MUUTUS
AMETLIK: Savic ja Vassiljev lahkuvad Levadia tüüri juurest!
KANNAPÖÖRE ELUS
Endine noortekoondislane läks USA-sse raamatuid müüma: tundsin, et Eestisse jäädes ei kasva ma inimesena nii palju
VUTIJUTUD
REKLAAM
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
18
16
2
0
49:9
50
2.
Tallinna FCI Levadia
19
15
3
1
45:9
48
3.
Nõmme Kalju FC
18
12
3
3
34:15
39
4.
Paide Linnameeskond
19
10
3
6
44:20
33
5.
FC Kuressaare
19
7
4
8
22:27
25
6.
Tartu JK Tammeka
19
5
3
11
18:37
18
7.
JK Narva Trans
17
4
2
11
17:29
14
8.
JK Tallinna Kalev
19
3
3
13
16:52
12
9.
Tallinna JK Legion
18
3
5
10
19:33
10
10.
Pärnu JK Vaprus
18
2
2
14
18:51
8
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
50
Tallinna FCI Levadia
48
Nõmme Kalju FC
39
Paide Linnameeskond
33
FC Kuressaare
25
Tartu JK Tammeka
18
JK Narva Trans
14
JK Tallinna Kalev
12
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: