Suur lugu | 10 otsustavat hetke, mis tegid FC Florast jälle Eesti meistri (3)

FC Flora ründaja ja Premium liiga väravakuningas Erik Sorga. Foto: Brit Maria Tael

FC Flora on jälle Eesti meister. Miks jälle? Sest tegu on klubi viienda tiitliga kümne aasta jooksul. Ükski Flora rivaal pole selle aja jooksul suutnud võita üle kahe kuldmedali. Suurim rivaal FCI Levadia on viiendat hooaega järjest sootuks kuival.

Kuigi hooaja lõpusirgel tõeline tiitlipinge puudus, sest neli vooru enne tšempionaadi lõppu omas Flora lähima jälitaja ees 10-punktilist edu, ei saa rohevalgete esikohta liigitada ülikindlaks. Flora oli küll Premium liiga tippmeeskondadest kõige kindlam, aga mitte ülivõimas.

Enamvähem võrdsete vastaste võitluses saavad teatavasti määravaks detailid. Sõelusime lõppevast hooajast välja need 10 momenti, mis olid Flora tiitlivõidus kõige otsustavamad. Hetked on ära toodud kronoloogilises järjestuses, mitte pingereas (kuigi nr 1 oleks mõlemal puhul ilmselt sama).

1. Konstantin Vassiljevi värbamine

Eesti koondise mängujuhiga sõlmitud leping sai 27. veebruaril oodatust väiksema tähelepanu, sest samal päeval arreteeriti Seefeldis dopingut tarvitanud Eesti suusatajad Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu. Kogu meediaaur kulus nii tol päeval kui ka järgnenud nädalal suusameeste pattudele.

Aga Vassiljev on kogu järgneva Premium liiga hooaja käigus ikka ja jälle andnud põhjust talle tähelepanu pöörata – sisuliselt on Kostjal olnud tähtis roll igas Flora jaoks edukas mängus lähirivaalide vastu. Lisaks veel tegevus väljaku kõrval. Kogenud Vassiljev on Flora nooremate mängijate jaoks nii eeskuju kui ka nõuandja.

"Võtmehetk oli natuke pärast 2018. aasta hooaja lõppu, kui meile tuli indikatsioon, et kas Flora oleks huvitatud, kui Vassiljev vabaks saaks. Meie asi oli pakkumine ette valmistada. Seega see, et ta tuleb Florasse, kui Gliwice Piasti lepingust vabaneb, oli sisuliselt selge juba 2018. aasta lõpus. Kõige määravam oli Kostja enda tahe. See oli olemas ja protsess iseenesest seetõttu lihtne," meenutab FC Flora president Pelle Pohlak Vassiljevi värbamist.

FC Flora teatas 27. veebruaril, et on sõlminud lepingu Konstantin Vassiljeviga. Foto: Brit Maria Tael

"Kogu aeg räägitakse, et Flora on jube noor. Ma pole tingimata nõus. Me tahame enda ridadesse Eesti parimaid jalgpallureid. Vahet pole, kas noored või vanad. Kui nad on parimad, peaksid nad olema Floras. Mõtlesin juba paar aastat tagasi, et kui Kostja välismaal otsad kokku tõmbab, peame vaeva nägema, et ta Florasse tuua," sõnab Pohlak.

Küll aga pole Flora president nõus arvamusega, et Vassiljevi värbamiseta oleks tänavune jalgpallimeister keegi teine. "Olen nõus Gert Kamsiga (Flora kapten – O. J.), et ühe-kahe-kolme mehe säramiseks peab kogu kompott hea olema. Olen kindel, et oleksime tiitlimängus sees ka siis, kui Kostja asemel on ründava poolkaitsja kohal mänginud Martin Miller või Herol Riiberg. Ma pole nõus, et ilma Kostjata poleks Flora meistriks tulnud."

2. Vitali Teleši ja Mikk Reintami kokkupõrge

Indrek Zelinski ütles kunagi, et tšempioniteks saavad need, kes suudavad mänge "tati ja tahtejõuga" ära võtta. Premium liiga 5. vooru duellis Nõmme Kalju vastu oli Flora päralt küll mänguline ülekaal, aga haavatud Kalju (tolleks hetkeks oli tiitlikaitsjal juba tabelis 0:2 kaotus Paidele ja 0:0 viik Narva Transiga) murdmiseks vajalik tatt ja tahtejõud püsisid tõrksalt peidus.

Need leiti üles alles 81. minutil, kui Vassiljev mängis Kalju kaitseliini taha kavala palli. Vastu tulnud Kalju väravavaht Vitali Teleš jooksis otsa taganenud keskkaitsjale Mikk Reintamile, mis lubas Flora ründajal Frank Liivakul palli tühja võrku lükata ja skoori avada. Kalju murdus täielikult ja järgnenud minutitel lõi Flora veel kaks väravat.

Too 3:0 võit tiitlikaitsja üle oli Florale emotsionaalselt kahtlemata väga oluline. Eriti arvestades, et 2018. aastal oldigi Kalju vastu võiduta jäädud. Suureskooriline võit tiitlikaitsja üle kasvatas Flora eneseusku, mille toel pikendati hooaja alguse võiduseeria kümne mänguni.

3. Joao Morelli penaltieksimus

Kuigi praegu käib tabelis teisest neljanda kohani tihe võitlus, oli hooaja alguses Flora ainsaks rivaaliks Levadia. Mõlemad meeskonnad tunnistasid esimeses ringis ainult võite, kuniks 8. voorus omavahel vastamisi mindi. Flora läks 12. minutil Vlasi Sinjavski väravast juhtima, 67. minutil Mark Oliver Roosnupp viigistas.

Neli minutit hiljem teenis Levadia penalti. Juba seitsmenda sel hooajal. Eelmises kuues mängus kõik kuus penaltit vastase võrku saatnud Jevgeni Budnik oli aga Flora vastu olnud tohutult kehv ja 65. minutil Roosnupu vastu välja vahetatud. Penaltit asus seega lööma Joao Morelli, kes saatis palli lati tripsust üle värava.

Eksimus oli Levadiale saatuslik, sest 82. minutil lõi Erik Sorga värava, mis tõi Florale 2:1 võidu.

Levadia jaoks tähistas too kaotus negatiivse spiraali algust. Kaotati ka kaks järgmist mängu. Mõlemad Nõmme Kaljule, esmalt Premium liigas, siis karikasarjas. Etteruttavalt olgu öeldud, et septembris Levadiast hundipassi saanud peatreeneri Aleksandar Rogici kirstunaelaks osutusid just duellid tiitlirivaalidega.

4. Erik Sorga värav Narva Transile

Flora kaotas 11. vooru mängus A. Le Coq Arenal oma hooaja esimesed punktid, kui Narva Transi vastu anti käest nii 1:0 kui ka 2:1 edu, ent selles kohtumises algas Erik Sorga võidumarss Premium liiga väravakuninga tiitli suunas.

Tolleks hetkeks oli Sorga arvel juba 10 tabamust, aga neli neist olid tulnud 6:0 võidumängus kehviku Maardi Linnameeskonna üle. Võiduväravad mängudes Transi ja Levadiaga olid kirjas, ent need olid sündinud vastavalt penaltist ja poole meetri pealt. Sorga polnud veel ründaja, keda vastased kastis tingimata pelgasid.

Transi vastu peetud mängu 13. minutil löödud 1:0 tabamus oli nahaalne ründaja värav, mille järel vallandus kaunis seeria. Flora kaheksast järgmisest mängust lõi Sorga värava koguni seitsmes, nende sekka mahtusid väga tähtsad väravad duellides Tartu Tammeka ja Paide Linnameeskonnaga, kui Flora mängis vastavalt kehvalt ja oli kaotusseisus.

Kui Levadial ja Kaljul puudus edurivis kindel liider, kes lööks hunniku väravaid, siis Floral oli see 8. juulil 20-aastaseks saanud Sorga näol olemas.

5. Õnnerohke 6. juuli Tallinna derbi

Spordis armastatakse öelda, et õnne on vaja, aga õnn tuleb välja teenida. Hooaja kolmas Tallinna derbi mängiti 6. juulil ehk vahetult enne eurosarjamänge. Enne kohtumist edestas Flora lähimat rivaali Levadiat kahe punktiga ehk viimastel oli võimalus võidu korral Premium liiga sel hooajal esimest korda enda kontrolli alla haarata.

Levadial tolles mängus õnne polnud, Floral aga küll. Esmalt teeniti penalti olukorras, kus Kirill Nesterovi käega mäng tegelikult ei olnud karistusalas, vaid sellest pool meetrit väljaspool. Olgu siinkohal aususe huvides märgitud, et Levadial oli hooaja alguses penaltitega ropult õnne olnud. Kõige rohkem Kuressaares, kus vastastele jäeti 100% kindel penalti andmata, aga Levadia sai olematu penalti, millest võitis mängu 1:0.

Ent tol päeval vedas samamoodi Floral, kes asus penaltist 1:0 juhtima (realiseeris Sorga). Ning teise poolaja alguses sündinud Frank Liivaku 2:0 värava puhul ei saa samuti õnne osakaalu alahinnata. Tohutu sagimine ja siblimine trahvikastis päädis Liivaku jala ette sattunud palliga, millele florakas küll korralikult pihta ei saanud, ent puutest tekkinud kaarjas pall maandus ikkagi Levadia väravas.

Levadia lõi küll penaltist ühe värava tagasi, ent enamat ei suudetud, sest Floral oli (veel) natuke õnne.

6. Jevgeni Kabajevi raske jalg

Nõmme Kalju ei olnud nurjunud hooaja alguse tõttu tiitlivõitluses kordagi sees ning kuigi Paide Linnameeskonna tabeliseis oli kohati päris helge, valitses kõigis (sh Paide leeris) arusaam, et nende võitlus ei käi kulla, vaid emma-kumma kahvatuma medali nimel. Nii oli sisuliselt hooaja algusest peale Flora ainsaks rivaaliks Levadia, kelle suurim mure oli võimaluste realiseerimine pingelistes kohtumistes.

Jevgeni Budnik kõmmutas küll sihile rohkesti penalteid, ent jäi väljakul üha märkamatumaks ja pudenes põhikoosseisust. 11. juunil lõpetas Levadia temaga lepingu. Ainsaks puhtaks ründajaks jäi Nikita Andrejev, kelle esitustes aga 10 aasta tagust plahvatuslikkust ja nahaalsust enam pole. Juuli alguses värvati kolumblane Erick Moreno, kes osutus tühjaks loosiks.

Ent kui 17. juulil teatati 1,5-aastasest lepingust venelase Jevgeni Kabajeviga, muutus olukord oluliselt helgemaks. Tegemist oli kogenud, Premium liigas end tõestanud ja Levadiale sobiva profiiliga ründajaga. 21. juuli mängus FC Kuressaarega jäi Kabajevil värav löömata, aga 28. juulil Viljandis avas ta 4. minutil skoori ja aitas Levadia 3:0 võiduni.

Järgmisel päeval peeti aga Kabajev kinni Tallinn-Narva maantee 196. kilomeetril, sest 90 km/h tsoonis kimas ta kiirusega 132 km/h. Kuna Kabajevil olid varasemast üleval tasumata trahvid, oli jutt lühike ja otsus karm. Esmalt kaks päeva aresti, seejärel Schengeni viisa aastaks tühistamine ja riigist välja saatmine.

Levadia oli ründajast ilma ja nimetatud probleem – võimaluste realiseerimine tasavägistes mängudes – jäigi meeskonda saatma. Ning teoreetiline arutelu, mida suutnuks hooaja lõpusirgel Kabajeviga Levadia, on kahtlemata põnev.

7. Tristan Koskori kannapuute rikošett

"Kui Flora homme võidab, siis on meie olukord ikka tõesti raske," nentis Levadia peatreener Aleksandar Rogic, kui oli 27. augusti õhtul pärast Tartus Tammekaga tehtud 1:1 viiki väljunud Tamme staadioni riietusruumist, kust oli eelneva mitme minuti jooksul kostunud ainult tema vali kärkimine. "See polnud karjumine, vaid innustamine," selgitas Rogic.

Innustamist Levadia meeskond vajas, sest olukord oli keeruline. 1:2 kaotus Kaljule ja äsjane 1:1 viik Tammekaga tähendasid, et Flora edestas neid ühe punktiga ja omas kahte mängu varuks. Jällegi oli käest lastud võimalus rivaalidest kasvõi üheks päevaks tabelis mööda nihkuda.

Kurja juur oli Levadia vaatevinklist Tristan Koskori kannapuute rikošett, mille tulemusel lõi Tammeka 80. minutil viigivärava. Kui Koskori kannakas poleks Markus Jürgensoni jalast suunda muutnud ja napilt üle väravajoone põrganud, siis poleks Rogic äkki praegu Gdynia Arka peatreener? Ja mitmed muud asjad oleksid äkki samuti teisiti?

8. Matvei Igoneni tõrje Paides

Levadia poolt Tartus tehtud viigiga lahti jäetud uksest Flora sisse astuda ei suutnud, sest päev hiljem tehti Nõmme Kaljuga vaatamata tohutule mängulisele ülekaalule 1:1 viik. Levadia pääses seega ehmatusega ning mis veel toredam – Florat ootas järgmisena ees väljasõit Paidesse.

Visiit Kesk-Eestisse kujunes oodatult keeruliseks. Andre Frolovi väravast asus Paide 26. minutil juhtima ning 32. minutil pidi Konstantin Vassiljev mängu vigastuse tõttu pooleli jätma. Olukord oli Flora jaoks kehv ning verd haistnud Paide pani auru juurde.

35. minutil tekitati suurepärane võimalus mängu 2:0 juhtima minna, kui Ander Ott Valge andis terava tsenderduse, mille Matvei Igonen tõrjus, aga täpselt Muhammed Sannehi jalale. Gambia mehel oli hiilgav šanss Paide 2:0 juhtima viia, aga Igonen suutis ent pantrihüppega olukorda tagasi tuua ja pealelöögi püüda.

Flora kaotas poolaja 0:1, aga haaras vaheaja järel initsiatiivi ning Märten Kuusk lõi peagi 1:1. See oli Flora jaoks rahuldav tulemus, sest tagas, et Levadia ei pääse neist koondisepausi eel mööda. Floral oli küll üks mäng varuks, aga tabelis teiseks langemine oleks olnud ikkagi ebamugav. Viik Paides tagas, et seda ei juhtunud.

9. Henrik Pürgi värav rullis moka hinnaga

Septembrikuu koondisepausilt naasis Levadia järjekordse koperdamisega, kui kodus ei suudetud Viljandi Tuleviku vastu enamat 1:1 viigist. See tähendas hundipassi Aleksandar Rogicile kolm päeva enne hooaja viimast Tallinna derbit, mille hind oli tõusnud kõrgeks. Flora võidu või isegi viigi korral lõhnas kõik nende jaoks väga soodsalt, Levadia võit toonuks tiitlivõitlusesse särtsu tagasi.

7. minutil asus Levadia juhtima, kui Jevgeni Ossipov mängis nurgalöögi olukorras üle Henrik Pürgi ja tabas. Flora oli silmitsi väljakutsega, mille edukal täitmisel kerkis pearolli 7. minutil patustanud Pürg. 44. minutil oli Floral kasutada karistuslöök ja Gert Kamsi sooritus tabas latti, kust põrkas väravajoonele ja jäi värava ette õhku rippuma.

Just Pürg oli mees, kes jõudis pallini esimesena ja lükkas selle võrku. Vaatamata sellele, et Ossipov talle samas episoodis jalaga näkku lõi. "Eks meil oli temaga seal muudes olukordades ka nagistamist. Alla ma ei anna!" sõnas Pürg pärast mängu, endal huul tugevalt rullis ja veripunane.

Kohtumise lõpus, kui Levadia võttis riske, aga neis ei õnnestunud, lõi Vassiljev Flora 2:1 võiduvärava, mis tähendas, et Flora edestas Levadiat viie punktiga ning omas ka ühte mängu varuks. Sisuliselt oli kõik selge.

Flora oli läbinud mehisuse proovi, jäänud Levadia vastu hooaja lõikes selgelt plussi (3 võitu, 1 kaotus) ja võis asuda meistritiitlit vormistama.

10. Mihkel Ainsalu iluvärav Narva Transile

Levadia alistamise järel vormistas Flora suuremate probleemideta ära kolm kohustuslikku võitu. Enne koondisepausile siirdumist tuli aga võõrustada Narva Transi, kes oli Levadia, Kalju ja Paide (tolleks hetkeks oli jälitajate punt üpriski ühte sulanud) viimane lootus. Äkki suudab Ida-Virumaa meeskond torukaabust välja tõmmata mõne hoogsa, ladusa ja tulemusliku partii?

Need on ju Transi sahvris olemas, ent kunagi ei või teada, millal nad sealt välja vupsavad. Flora lohakas esitus andis Transile üllatuse serveerimiseks korraliku võimaluse, mis lasti aga raisku, sest värava löömisega jäädi jänni.

Samas hädas oli ka Flora, sest Premium liiga väravakuninga Erik Sorga esitusest nappis teravust. Läbimurret ei suutnud tarnida ka Konstantin Vassiljev. Hooaja alguses väravaid kõmmutanud Herol Riiberg istus pingil nagu ka Frank Liivak. Suve lõpus kahe nurgalöögist peaga löödud väravaga silma paistnud keskkaitsjale Märten Kuusele oli antud puhkepäev (mängis Enar Jääger) ning Trans suutis kuival hoida ka ääreründajaid Vlasi Sinjavskit ja Rauno Allikut.

Tšempionile kohaselt leiti aga üles õige moment ja õige mängija ehk mees, kellel oli erinevalt kaaslastest hea päev. Võidu tõi Mihkel Ainsalu 54. minuti iluvärav.

Ainsalu hooaja neljas tabamus kehastas Flora viljeldava jalgpalli võistkondlikkust ja mitmekesisust. Ning kõrvaldas viimasegi kahtluse, et just nemad kroonitakse tänavu Eesti meistriks.

* * *

Esimene katse tiitlit vormistada läks Hiiu staadionil luhta, aga teisel katsel Paide Linnameeskonna vastu enam ei vääratatud. FC Flora on jälle Eesti meister. Kaheteistkümnendat puhku. Kolmandat korda viie ja viiendat korda kümne aasta jooksul.

Flora meistritiitel on ka vägev triumf 32-aastase peatreeneri Jürgen Henni jaoks. Amet usaldati talle, kui Arno Pijpers pärast 2017. aasta meistritiitlit klubist lahkus. Mullu oli Flora küll tiitlimängus viimase vooruni sees, aga pidi lõpuks leppima pronksmedaliga. Hennu teisel ametiaastal tuli kuld.