Luup peale | Koskori imeline tšikibriki lükkas Levadia kuristiku servale (galerii) (0)

gaFoto: Liisi Troska

Premium liiga 26. vooru avamängus võõrustas Tartu Tammeka 681 pealtvaataja ees Tallinna FCI Levadiat. Augustis juba FC Flora skalbi koorinud Tammeka röövis nüüd punkte ka Levadialt.

Esimesel poolajal käis küll pall korra Tammeka postis ning Levadia teenis arvukalt standardolukordi, ent väravaid ei nähtud. Üks hea võimalus avanes ka Tammekal. Olukord muutus 48. minutil, kui Tammeka kapten Tauno Tekko kinkis Levadiale tarbetu karistuslöögi ohtlikult positsioonilt, trahviala nurga juurest.

Joao Morelli madalale löögile pani varba vahele keskkaitsja Kevin Anderson, mis muutis palli püüdmise väravavahi Karl Johan Pechteri jaoks keeruliseks. See ei õnnestunud ja lahtise palli äsas võrku kamerunlane Gando. Vajalikku teist väravat Levadial aga saavutada ei õnnestunud ning karistus saabus 80. minutil.

Tammeka vägeva augusti jooksul head mängu näidanud Sander Kapper pääses paremalt äärelt tsenderdama ning ründaja Tristan Koskor tegi tšiki-briki (loe: kannapuute, mis võttis Levadia kaitsjast Markus Jürgensonist kerge rikošeti ja jõudis lõpuks Levadia väravasse) ning seis oligi 1:1. Levadia eduseisu taastada ei suutnud ja jäi teist mängu järjest võiduta. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia tiitlilootused said tohutu põntsu

Pärast laupäeval Hiiu staadionil kogetud väga valusat 1:2 kaotust Nõmme Kaljule kujutas tänane kohtumine Tartus endast Levadia jaoks banaanikoort. Libastu ja see võib halvemal juhul olla otsene meistritiitlist ilmajäämise põhjus. Stsenaariume oli kaks.

Number üks: Levadia alistab Tammeka ja paneb oma rivaali FC Flora enne nende homset mängu Nõmme Kaljuga (väikese) surve alla. Kui läheb hästi, jääb Flora võidust ilma, mis tähendaks, et tiitliheitlust silmas pidades oleks kõik Levadia enda kätes ja teeneid teistelt nad ei vajaks. Kui nii hästi ei lähe, siis Flora võidust ilma ei jää, aga midagi väga hullu ka lahti pole.

Number kaks: Levadia ei suuda Tammekat alistada ja kaotab võrdluses Floraga veelgi punkte. Kui katastroofi ei tule, siis Flora homme Kaljut ei alista, mis tähendaks, et Levadia seis pole veel väga hull. Aga kui läheb halvasti ja Flora saab homme Kaljust jagu, on nende edu Levadia ees juba neli punkti + varuks olev mäng Tulevikuga.

Stsenaarium number kaks on tänase 1:1 viigiga käivitunud, homne Flora - Kalju matš määrab, kas tegu on Levadia jaoks talutava või katastroofilise versiooniga.

2. Koskor ja Tammeka käivad kokku nagu Saaremaa ja tuulik

Eelmisel hooajal Premium liiga parimaks Eesti mängijast väravakütiks kerkinud ja talvel A-koondisessegi jõudnud Tristan Koskori kevad oli keeruline ja nukker. Esmalt ebaõnnestunud seiklus Indoneesias, siis kiire kojunaasmine Islandilt. Aga nüüd Tammekas on ta taas hoogu sisse saamas.
Tänane kannavärav tõestas, et Koskor ja Tammeka käivad kokku nagu Saaremaa ja tuulik. Mõned jalgpallurid on sellised, kes suudavad särada just endale sobivas keskkonnas.

3. Tammeka 62 minutit kolme keskkaitsjaga

Tammeka peatreener Kaido Koppel valmistas kolleegile Aleksandar Rogicile kerge üllatuse, läkitades platsile viiemehelise kaitseliini. Ei saa öelda, et Levadia oleks sellega otseselt hädas olnud, sest avapoolaja tagumine ots kuulus kindlalt neile, kui mitmekesise ründemängu toel teeniti ridamisi standardolukordi.

Samas ei saa ka öelda, et Tammeka oleks sellega näppu lõiganud, vaid seekord oli taktikaline valik lihtsalt selline. Ilmselt ei tõukunud Koppeli otsus ainult kaitsefaasist, vaid ka soovist anda äärekaitsjatele lisaturvatunne, et nad söandaks rünnakutel kõrgemale asetuda ja Levadia mängijate vahelt vabu taskuid otsida.

Näiteks oma esimese poolaja parima momendi tekitas Tammeka just tänu viiemehelise kaitseliini pakutavate eeliste oskuslikule ärakasutamisele. Kolm keskkaitsjat säilitasid Levadia surve all rahu ja palli, mängisid selle vasakul vabadust nautinud Kevin Aloele. Järgnes kiire jätk Artur Uljanovile, kes konksutas ära Igor Dudarevi ja pääses karistusalast vabalt löögile. Sooritus oli aga nõrgavõitu ja Sergei Lepmets püüdis alt nurgast.

Samas oli selge, et Koppeli plaan ja Tammeka kaitsjaterohke koosseis pole otstarbekas kaotusseisus tegutsemiseks. Kuna Levadia asus 48. minutil juhtima, asendaski Koppel 62. minutil keskkaitsja Frankline Okoye korduvalt Tammeka võtmemängijaks nimetatud poolkaitsja Reio Laabusega.

4. Kaks halba uudist Nõmme Kaljule

Tammeka otsus alustada viiemehelise kaitseliiniga tähendas, et poolkaitsja Laabus, kelle vigastuspausilt naasmise järel on Tammeka keskmine punktisaak hüppeliselt tõusnud ja keda Rogic nimetas Premium liiga üheks paremaks poolkaitsjaks, jäi täna pingile ja sekkus alles 62. minutil ehk viibis väljakul poole tunni jagu.

See on halb uudis Nõmme Kaljule, keda Tartu laupäeval võõrustab. Esiteks on Kaljul pärast (kindlasti rasket) mängu FC Floraga kasutada üks puhkepäev vähem. Teiseks mängivad nad võõrsil ja kolmandaks saab Tammeka nende vastu saata platsile värskeid ja ohtlikke mängijaid.
Lisaks Laabusele jäi täna täiskoormuseta ka kahes eelmises mängus kokku neli väravat löönud 17-aastane ründaja Patrick Genro Veelma, kes sekkus alles lõpu eel.

5. Mängu parim - Akim Sairinen

Tammeka soomlasest keskkaitsja vastutada oli Levadia kolleegi Jevgeni Ossipovi kontrollimine standardolukordades. Vaatamata arvukatele tema peale rihitud tsenderdustele jäi Ossipovil värav löömata.