Kolos kaotas kolossaalselt - kolm penaltit ja kaks punast kaarti ehk muljeid Kiievi Dinamo mängust Kovalivka Kolose vastu (1)

Kuigi Ukraina U20 koondis tuli tänavu maailmameistriks, siis Ukraina kohalik jalgpalliliiga ei ela pärast 2014. aasta sündmusi poliitilisest taustast tingituna just paremaid aegu. Krimmi meeskonnad on meistrivõistlustelt eemaldatud, oligarhide finantsseisust sõltuvad miljonilinnade klubid Harkivi Metallist ja Dnipro Dnipropetrovsk on oma tegevuse lõpetanud. Donetski Šahtar ja Luganski Zorja peavad kodumänge võõrsil.

Liigatabelis on palju uusi ja laiemale jalgpallisõprade ringile tundmatuid võistkondi. Varem 16-meeskonnaline meistriliiga toimetab viimastel hooaegadel 12 klubiga. Pärast esimest kahte ringi jaguneb liiga pooleks ning mõlemas tabelipooles peetakse veel kaks ringi.

Kuigi Kiievis viibisin ma edukalt läbitud maratoni asjus, siis soovisin näha ka kohalikku jalgpalli. Raskel ajal loodus tühja kohta ei salli ja meistriliigas lööb laineid Kiievi oblastis asuva kõigest 1500 elanikuga Kovalivka küla 2012. aastal asutatud "esindusvõistkond". Õnneks peetakse Kovalivka Kolose kodumängud suurema piletitulu teenimise eesmärgil siiski Kiievis Oboloni staadionil, mitte 8600 elanikuga Hlevakha-nimelises suvilalinnas, kus pidavat asuma Kolose kodustaadion.

Kui varem olin Moskvas (Torpedo vs CSKA) ja Berliinis (Berliini Hertha vs Düsseldorfi Fortuna) näinud staadioni juures igasuguseid spekulante, kes soovivad kuskilt tasuta saadud pilteid müüa, siis Kolose kodustaadioni Oboloni juures taoline seltskond üllatuslikult puudus. Selgus, et pileteid kohapealses piletikassas ei müüdud, vaid neid sai osta eelmüügist Internetis. Väideti, et staadion on välja müüdud (kuigi mängu ajal võis näha, et mõnelpool olid tribüünid pooltühjad). Tekkis küsimus, et miks siis inimene piletikassa putkas istus - vist oligi tema ülesandeks mainida küsijatele piletite puudumist.

Kuulsa õlletootja Oboloni nimeline staadion on suurem versioon Lasnamäe Infoneti kunagisest koduväljakust, kus taamal kõrguvad paneelmajad. Tee staadionile viis läbi turu, mis meenutas nostalgiliselt kunagist Tartu Anne turgu. Pileti puudumisel oli õnneks statal oma "säästusektor" ning külgaedadest on väljakule parem vaade kui mõnele kõrge taraga ümbritsetud oligarhi aiale. Kunst ja jalgpall peavad kuuluma rahvale. Parem pool muna kui tühi koor, kui juba kaugelt mängule tuldud.

Enamiku säästusektori seltskonnast moodustasid eakamad pealtvaatajad, kes olid saanud jalgpallipisiku nõukogude ajal. Sealt ei puudunud ka nn nõukogude popkorn ehk sihvkad. Ukraina on ju ikkagi maa, mida katavad lõputud päevalillepõllud. Ülekaalus olid Kiievi Dinamo fännid. Mängu ajal kõlas pealtvaatajate suus vene keel nii ilma aktsendita kui ka ukraina ja gruusia aktsendiga. Ukraina keelt oli staadioni juures kuulda üllatavalt vähe.

Tara juures olid Ukraina rahvuskaart ja erinevad politseiüksused, kes olid üliviisakad ja sõbralikud. Naljakas oli see, et kui keegi ronis mängu nägemiseks betoonaial kõrgemale, siis tuli viisakalt olukorda lahendama mitte reamees, vaid nelja tärniga politseikapten. Ümberringi olid mikrobussides eriüksuslased nagu sealkandi mängudes ikka. Õhkkond oli sõbralik, provokatsioonideta.

Ülevaade mängust (6. oktoobril 2019)

Kohalikud jalgpallifännid mainisid juba enne mängu, et Kolos on etteaimamatu meeskond. See andis usku ja kummutas eelarvamuse, et tuleb Harlem Globetrottersi ja Washington Generalsi tüüpi mäng, kus favoriit teeb, mis tahab.

Esimene väravateta poolaeg andiski lootust, et nõrgem osutab vastupanu. Samuti teenis Kiievi Dinamo mängija Volodõmõr Šepelev 49. minutil teise kollase kaardi ning pidi punase tõttu mängust lahkuma. Kolose arvuline edu jäi aga üürikeseks - nimelt oskas viis minutit hiljem ka Maksim Maksimenko teenida punase kaardi. Mõlemad meeskonnad jätkasid kümnekesi.

56. minuti teenis Kiievi Dinamo vastuolulise penalti, mille realiseeris Viktor Tsõgankov. Sama mees jättis 75. minutil teise penalti realiseerimata, aga Artjom Besedin (66. ja 81. minutil) lõi Dinamo kasuks veel kaks väravat.

Kolosel oli lõpus Kiievi Dinamo kaitse eksimuse tõttu auvärava võimalus, kuid puterdatud võimaluseks see jäigi. Hoopis Dinamo teenis viimasel, viiendal üleminutil kolmandagi penalti, mille Sloveenia koondislane Benjamin Verbic realiseeris. Kokkuvõtvalt 0:4. Suuremast skoorist päästid Kolose post ja väravavahi Jevgeni Volõnetsi suurepärased tõrjed.

Kuigi enamik fänne olid Kiievi Dinamo omad, kostus ka Kolose poolehoidjate hüüdeid. Neljanda värava ajaks oli Dinamo fännidel pürotehnika äraraisatud - vist ei usutud oma meeskonna nii suurde võitu. Kuna enamus pealtvaatajatest ehk Dinamo fännid jäid mänguga rahule, siis oli Ukraina politseil rahulik tööpäev.

Järgmises voorus võitis Kiievi Dinamo kodus Oleksandrijat 1:0 ja Kolos kaotas Donetski Šahtarile võõrsil 0:6.