Luup peale | Bayern ja United heitlesid, kelle köök ruulib (0)
Kui keegi tahab üle korrata, kuidas jalgpall käib, siis aitavad asja selgitada Müncheni Bayern ja Manchester United. Loogika on lihtne: tuleb lüüa vastasest rohkem väravaid. Noh, ja siis tavaliselt sakslased võidavad.
Võib mõelda küll, et suurte meeskondade lahingud on üli-ülimagusad, kuid Bayerni ja Manchester Unitedi teetassis ei tahtnud suhkrukuubikud esialgu kohe üldse mitte sulada. Need olid seal muidu olemas küll, selgus hiljem. Aga nii olid esimesed sõõmud ehk ligi 20 minutit üsna mõrud.
Tõsi, inglased käisid neljandal minutil sakslaste õuel lödistamas küll. Christian Eriksen saatis õnnega pooleks madala palli värava alt läbi, seda proovis rünnata Alphonso Daviest eemal hoida üritanud Facundo Pellistri, ent pigem tulutult. Pall jäi siiski lahtiseks ning taanlane sai seejärel ise üritada, kuid Sven Ulreich oli mees omal kohal.
Esimene suhkrukuubik sulas ära 28. minutiks, kui teravalt alustanud Leroy Sane liikus paremalt äärelt kasti taha, lükkas Harry Kane'iga söötu ja lajatas peale. Suvel Unitedisse liikunud Andre Onana oli küll löögi tõrjumiseks õigel kohal, kuid pall vupsas kere alt võrku - 1:0. Noh, eks see oli paras pirukas Bayerni teetassi kõrvale.
Loetud minutid hiljem läks Bayerni tassis aurav hibiskuse tee (see peaks olema Saksamaal üks popimaid) veelgi magusamaks. Jamal Musiala surus end mööda vasakut äärt kasti, tõstis pea ja saatis mänguvahend viiekasti taha. Seal oli Serge Gnabry, kellelt oli vaja täpset puudet, et pall Onanast mööda tagumisse nurka saata - 2:0.
Avapoolaja lõpus proovis United ka enda joogipoolisega midagi teha. Meelde jäävad nii Sergio Reguiloni madal sööt, milleni ükski mees ei küündinud, ja ka Rasmus Höjlundi pealöök, mis jäi ebatäpseks ja väravale ohtu ei kujutanud. Viimaseks seigaks jäi aga äkilise Sane hiiliv löök, mis Onana valvsa pilgu all väravast mööda kruttis.
Teise kolmveerandtunni alguses sai ka United asjale pihta - tuleb lihtsalt piisavalt hästi segada. See toimis hästi, sest Bayerni kolmandikul kõrge pressiga võidetud pall pandi kiirete söötudega liikuma ning kohalikud ei saanud mõhkugi aru. Bruno Fernandes lükkas Casemirole, tema omakorda Marcus Rashfordile, kes leidis värava alt Höjlundi - 2:1.
Ent üsna pea toodi ahjust uus plaaditäis "head-paremat". 51. minutil keerutas Joshua Kimmich nurgalöögi meestesumma taha, kust Dayot Upamecano seda tagasi võitlusesse üritas saata. Seda tehes tabas ta hoopis Erikseni kätt ning VAR kutsus peakohtuniku olukorda üle vaatama. Otsus oli pigem lihtne ning Bayernile määrati penalti. Selle realiseerimise rõõm jäi Kane'ile, kes lasi lõikava vile järel Allianz Arenal hetkeks oodata, seda magusam oli võrgusahin - 3:1.
Aga sellest ei piisa, tundis Bayern. 56. minutil prooviti neljandat tabamust jahtida, kui Gnabry Musiala läbisöödu järel palli posti lajatas. Minutid hiljem sundis Sane purakas Onanat pudistama. Kameruni kiiper hoidis hiljem väravast eemal ka vahetusest sekkunud Eric Maxim Choupo-Motingi saadetud pallid, mis kord otsisid ristnurka, siis keskmist tsooni.
Sääraste otsingute vahel leidis hoopis United koha vastulauseks. Vastase karistusala piirati ümber, pall liikus taas tempokalt ning õige kavalalt: Rashford tõstis mänguvahendi vahetusmees Anthony Martialile keresse, kes jätkas Casemirole. Kuigi brasiillane pani palliga siruli, suutis ta jogo bonito't jätkata ja palli võrku suunata - 3:2. Bayerni mehed vaatasid hämmeldunult üksteisele otsa.
Sellest Unitedi tagasitulek siiski ei alanud. Esimesel üleminutil piirdus Bayern taas väravaraamiga, lööjaks vahetusest tulnud Thomas Müller. Pisut hiljem enam piiranguid polnud ning Joshua Kimmichi oivalise tõste järel polnud Mathys Telil teha muud, kui pall lati alt võrku rammida - 4:2.
Ahjaa, tulles tagasi teetassikeste, suhkrutükikeste ja igasugu küpsetiste (sest neid ikka tehti!) juurde, siis on raske väita, et kumbki kokkuvõttes midagi joodavat-söödavat valmistas. Sest viiendal üleminutil keerutas Bruno Fernandes karistuslöögi nõnda kenasti värava alla, et kaitsjatest vabanenud Casemiro sai selle kerge kõksuga võrku suunata. Lõpptulemuseks, jah, 4:3. Napilt ruulis Bayerni köök (viide toredale kokandusaatele "My kitchen rules"). Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Võidab see, kes lööb rohkem väravaid
Müncheni Bayern ja Manchester United korraldasid maakeeli korraliku laada. Kuigi esimese 20 minutiga jäi silma, kuidas 1 vs. 1 kaitseolukordades olid mõlema meeskonna mängijad piisavalt kannatlikud ning suutsid tabada pallivõitmiseks õigeid hetki, siis hiljem unustati mistahes vutitavad.
Lõpuks ei maksnud see Bayernile kätte, kes suutis õigetel hetkedel oma väravad kätte saada ning sellega hoida end pinnal. United oli kogu aeg tagaajajarollis ning kuigi kohati tundus, et neile sobib see - suudeti ju väravaid vastu lüüa küll - siis Bayern oli kogu aeg sammukese võrra ees. Allianz Arenal defineeriti jalgpall üsna selgelt ära: võidab see, kes lööb rohkem väravaid.
Chaos 🤯#UCL pic.twitter.com/rTEbDFku1j — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) September 20, 2023
2. Mängulises mõttes oli Bayern selgelt üle
Kuigi sakslased võtsid kokkuvõttes vaid minimaalse võidu, olid nad pea terve kohtumise vältel asjalikumaks pooleks. Erandiks mängu algus, kus United üsna usinalt palliga toimetada sai. Ent siis võeti pall enda kätte ja naljalt tagasi ei antudki.
Pallivaldamine jagunes 58/42 (avapoolajal 55/45), mis näib üsna ausa näitajana. Pealelöökide vallas kärises aga vahe sisse: Bayern sooritas 18 pealelööki, millest raamidesse läks üheksa, Unitedi samad näitajad olid kaheksa ja neli. Nii saab kokkuvõtlikult öelda, et kodumeeskond ohustas Onanat selgelt rohkem, ent külaline eelistas kvaliteeti - vaid ühe väravale löödud palli sai Ulreich kätte, teisi mitte.
3. Manchester Unitedis lekib
Koduliigas viie mänguga vaid kuus silma kogunud Manchester United oli enne Saksamaale sõitmist lasknud endale lüüa kokku kaheksa värava. Neist kuus sündisid kahes viimases mängus, kus jäädi 1:3 alla nii Arsenalile kui Brightonile. Kuna ka Bayernil lubati lüüa koguni neli väravat, saab öelda, et Erik ten Hagi meeskonnas lekib.
Ja koguni nii hullult, et viimati lasti kolm mängu järjest 3+ väravat lüüa pea 45 aastat tagasi. See on uutmoodi põhi.
3+ - Manchester United have conceded 3+ goals in three consecutive games for the first time since December 1978 under Dave Sexton. Messier. https://t.co/9OQ3iAPfxd — OptaJoe (@OptaJoe) September 20, 2023
4. Mängu parim - Leroy Sane
Kui Leroy Sanel on hea tuju, kajastub see ka tema mängus. Ta ei pea tegema kahtlemata palju, olulisem on nende üksikute episoodide mõju mängule. Meistrite liiga avamängus paistsid need selgelt silma. Tasuks ju ka värav. Kusjuures neid on tulnud viimases seitsmes võistlusmängus (sekka ka madinad Saksamaa koondises) kuus - vägagi veenev hooaja algus.
Müncheni Bayern - Manchester United 4:3 (2:0)
28. Leroy Sane, 32. Serge Gnabry, 53. pen. Harry Kane, 90+2. Mathys Tel - 49. Rasmus Höjlund, 88., 90+5. Casemiro










































