Luup peale | Ei mingit võbelemist – Flora naised võitsid ja on jälle Eesti meistrid! (galerii!) (1)

FC Flora naiskond tuli neljandat aastat järjest Eesti meistriks. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Rohevalge võim Eesti naiste jalgpallis püsib! FC Flora naiskond läks viimasele mängule Saku Sportinguga vastu teadmises, et kui juhtub sama, mis augustis, siis jäävad nad Eesti meistritiitlist ilma. Flora tuli pingetega kenasti toime, võitis 2:1 ja on taas Eesti meister!

Mõlemal naiskonnal oli enne tänast tabelis 21 võitu. Floral lisaks 13. augusti 0:1 kaotus Sportingule ja 0:0 viik Põlva Lootosega, Saku naistel omakorda 1:3 ja 0:4 kaotused Florale. Seega oli Floral tabvelis 64 ja Sportingul 63 punkti, mis tähendas, et kui rohevalgeid rahuldas viik, siis külalisnaiskond vajas igal juhul võitu.

Kohtumise algus oli tormiline. Avavilest oli kulunud kõigest 37 sekundit, kui Flora teenis penalti. Pikk pall trahvikasti Lisette Tammikule oli täpne ning olukorda hilinenult jõudnud Sportingi väravavaht Keiti Kruusmann niitis floraka maha. 11 meetri karistuslööki asus sooritama Tammik ise ja Kruusmann oma eksimust heastada ei suutnud, vaid Flora asus juhtima.

Edu püsis aga väga vähe aega, sest 5. minutil korraldas Sporting Flora trahvikastis paraja segaduse. Paistis, et soodsaim moment viigivärava löömiseks on juba mööda lastud, aga siis leiti sööduga Grete Daut, kes suutis palli Flora puurivahi Getriin Strigini alt üle joone sudida. Saku viigivärava järel haaras aga Flora uuesti ohjad ja asus eelkõige Tammiku kaudu uut juhtväravat püüdma.

11. minutil andis Tammik värava eest läbi madala tsenderduse, aga tagumisse posti liikunud Anastasia Ivanova ei ulatanud pallini ja löök läks valveta väravast mööda. 17. minutil leidis Tammik sööduga Saare, aga nurk oli terav, Kruusmann tõttas vastu ja ründaja löök läks mööda. 22. minutil proovis kaugelt Helina Tarkmeel, aga Kruusmann püüdis.

37. minutil andis 27 meetrilt tuld Tammik ise ja tabas latti. Tagasipõrkunud pallini jõudis esimesena Mari Liis Lillemäe, aga Flora ääreründaja pealelöögist puudus konkreetsus ja Sportingu kaitsjad suutsid palli nurgalööki blokeerida.

Vaheajalt naastes mängu iseloom ei muutunud – territoriaalne ülekaal oli Flora päralt ja Sporting oli sunnitud tegelema pea ainult kaitsetööga. 55. minutil jäi Tammik trahvikasti vasakus ääres üks-üks olukorda Heleri Saarega ja teenis kogenud kaitsja vastu penalti. Ühe penalti realiseerinud Tammik jättis ülesande seekord Lillemäele, kes läkitas palli kindlalt ristnurka.

Saku vajas kaotusseisu jäämise järel kahte väravat ning peatreener Jan Harend tegi vahetused, tuues platsile kogenud Kairi Himaneni ja Ulrika Tülbi. Loodetud mõju neil vahetustel polnud ja Sporting mängu endale sobivamatesse rööbastesse suunata ei suutnud. Hoopis 76. minutil Saare asemel platsile tulnud Kristina Teern oli kohe kahel puhul lähedal 3:1 väravale.

85. minutil avanes Teernil tänu Tammiku ja Lillemäe filigraansele eeltööle veel üks väga hea võimalus, aga Kruusmann suutis Flora ründaja lähilöögi tõrjuda. Teisel üleminutil teenuis Sporting nurgalöögi, aga Dauti tsenderduse lõi Jessika Uleksin peaga kindlalt klaariks. Lõpuvile kuulutas Flora neljandat järjestikust Eesti meistritiitlit! Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora rivaale ootab keeruline väljakutse ka edaspidi

1998-2002 võitis TKSK naiskond järjest kuus Eesti meistritiitlit. 2003-2006 Pärnu JK neli, 2007-2009 FC Levadia kolm ja 2010-2017 Pärnu JK kaheksa (hiilgav saavutus!). Flora naiskond krooniti täna Eesti meistriks neljandat sügist järjest. Nagu näha, kipuvad tekkima tiitliseeriat, sest domineeriva positsiooni sisse võtnud naiskonna troonilt tõukamine on Eesti naiste jalgpallis keeruline.

Sporting, tänavu pronksivõitja Tallinna Kalev ja neljanda koha saanud Pärnu Vaprust ootab keeruline väljakutse ka järgmisel aastal, sest Flora jalgpalliklubi on erinevalt oma suurimatest rivaalidest (Levadia, Nõmme Kalju ja Paide) vastu võtnud poliitilise otsuse tegeleda tõsiselt ka naiste jalgpalli arendamisega ehk eraldada sellele valdkonnale ressursse.

Flora naiskonda ootavad järgmisel suvel neljandat hooaega järjest ees ka Meistrite liiga kohtumised, kust saadavad rahvusvahelised kogemused ja elamused tõstavad vastavalt mängijate sportlikku taset ja sisemist motivatsiooni.

Nagu Eesti naiste jalgpallile kaks nädalat tagasi koondisenimekirjast puudunud nimedega väga otsekoheselt meelde tuletati, on sisemine motivatsioon amatöörspordialal (tõsi, Flora naiskonnas on ka mõned profimängijad) võtmetähtsusega.

2. Tiitlilahingule asjakohane atmosfäär

Flora ja Sportingu naiskondade tiitlilahingut kogunes Sportland Arenale vaatama 338 pealtvaatajat ning tegu polnud tennisepublikule, vaid mõlemale naiskonnale sai läbi terve kohtumise osaks organiseeritud ja kirglik kaasaelamine. Olid trummid ning olid fännilaulud ja -hüüded, mis tekitasid vahva ja tiitlilahingule väärilise atmosfääri.

Ning kuigi 88. minutil oli selge, et Saku Sporting peab tänavu leppima hõbemedalitega, ei olnud see nende mõnekümnepealisele fännirühmale mitte mingi piiraja, vaid laul "Ütle Saaa! Ütle Kuu! Ütle Sa-ku Spor-ting!" võeti üles siiralt ja kirglikult.

See, kui fännid pole tulnud staadionile ainult lemmikute edust tõukuvat emotsiooni hankima, vaid põhjusel, et nende jaoks on väga tähtis kohal olla ja oma lemmikuid igal juhul toetada, on väga kindel märk sellest, et midagi tehakse klubis väga õigesti.

Eelmise lõigu üle tasub mõtiskleda ka mitmel Premium liiga klubil. Ning jutuga sinna jõudes olgu lisatud, et Sportland Arenal kell 13 alanud Premium liiga kohtumise Tallinna FCI Levadia – Tallinna JK Legion publikuarv oli 135 ehk kaks ja pool korda väiksem Flora – Sporting duelli omast.

3. Mängu parim – Lisette Tammik

Tammik realiseeris ühe penalti, teenis teise, tabas korra latti ning oli söötja või eeltöö tegijana osaline pea igas Flora naiskonna heas väravavõimaluses. Väljakut valitsenud ja Sportingu mängijatele pidevalt pidurdamatuks osutunud ründava poolkaitsja igast pallipuutest õhkus kõrget sportlikku taset ja enesekindlust.