Luup peale | Flora surus Kalju täiega vastu muru ja sättis pühapäevaks üles tiitlilahingu (galerii!) (2)

FC Flora tähistamas Henrik Ojamaa 1:0 tabamust. Foto: Brit Maria Tael

A. Le Coq Arenale selle hooaja kolmandat Raudteederbit vaatama kogunenud 1279 pealtvaatajat nägid ühepoolset kohtumist, kus FC Flora surus Nõmme Kalju kindlalt vastu muru. Henrik Ojamaa ja Martin Milleri väravatest saavutatud 2:0 võit suurendas oluliselt Flora tiitlivõimalusi ja asetas nende rivaali FCI Levadia sundseisu.

Murdemängud, kus esinelikuklubid kaheksa päeva jooksul teineteisega kohtuvad, on nimelt ju lahutamatult teineteisega seotud. Ühe mängu sündmused ei mõjuta ainult seal osalevaid võistkondi, vaid ka teisi esineliku liikmeid. Ning Flora võit kombineerituna Levadia viigiga muutis tiitlivõistluse seisu oluliselt. Kuidas Flora aga järjekordse võiduni jõudis?

Kohtumise esimese poolaja staar oli Marko Meerits. Kalju väravavaht tegi esmalt 25. minutil hea tõrje, kui püüdis Henrik Ojamaa eeltöö järel 10 meetrilt proovima pääsenud Danil Kuraksini pealelöögi. Ning neli minutit hiljem koukis panterliku hüppega ristnurgast välja Martin Milleri pealöögi. Floral oli arvukalt standardolukordi ja veel paar head šanssi, kus aga sihik oli paigast ära.

Vaheajalt naastes sai Flora aga kaane pealt ära, kui 48. minutil toimetas Konstantin Vassiljev vasakult äärelt karistuslöögi, mille kaljukate poolt katmata Henrik Ojamaa peaga väravasse puskis. 58. minutil andis Ojamaa paremalt tsenderduse ja Rauno Alliku pealöök tabas latti, ent viis minutit hiljem 2:0 ka sündis, kui võib-olla suluseisus olnud Kristo Hussari tsenderduse rammis peaga sihile Miller.

Kalju oli terve kohtumise vältel hädas Flora intensiivsusega ega suutnud end kuidagi väljakul kehtestada. Flora väravale sooritati terve kohtumise jooksul kõigest neli pealelööki, millest Karl-Romet Nõmme sekkumist vajasid kaks. Ka ründajate Aleksandr Volkovi ja William Jebori platsile toomine 68. minutil ei suutnud mängupilti pööret tuua.

Raudteederbi lõppes Flora võiduga juba kaheksandat korda järjest. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Jälle Flora, jälle standardolukorrad

Pühapäeval võõrsil Paide Linnameeskonna vastu lõi Flora kaks väravat, esimese nutikalt lahti mängitud karistuslöögi, teise nobedalt sooritatud audisisseviske tulemusel. Kalju vastu kordus sama stsenaarium, mis ilmselge märk Flora väga kõrgest kvaliteedist selles elemendis. Eelmisel nädalal tehti seisva palli olukordade kallal mitu päeva tööd ja ilmselgelt oli see töö (väga) viljakas.

Muidugi eelistaks peatreener Jürgen Henn, kui väravate osas ei tuleks toetuda ainult standardolukordadele, aga kuniks meeskond leiab Premium liiga tippmängudes viisi sihile ja võiduni jõudmiseks, pole ka suureks kurtmiseks põhjust. Oluline on märkida, et Kalju võimaldas Florale palju karistus- ja nurgalööke, sest ei suutnud vastase pakutud tempoga kohaneda.

Flora standardolukorrad olid ohtlikud juba esimesel poolajal, aga siis päästsid Kaljut nii puurivaht Marko Meerits, väravaraamistik kui ka Rohevalgete paigast sihik. Teisel poolajal sai tiitlisoosik pusle kokku ja pallid lendasid võrku. Mõeldes pühapäevasele Tallinna derbile, on Levadia treeneritel muretsemiseks põhjust, sest Flora standardolukorrad pole üksnes efektiivsed, vaid mitmekesiste lahenduskäikudega. Nende vastu spetsiaalse plaani koostamine on keeruline, vaja on väga täpset ja hoolikat võistkondlikku kaitsemängu.

2. Soccernet.ee podcast kuulutas tõde

Esmaaspäevane Soccernet.ee taskuhääling „Pikk ette (ja ise järele)“ võttis pühapäeval peetud 25. vooru murdemängud kokku nii: Levadia – Kalju oli küll haaravam vaatemäng, aga taseme poolest oli Paide – Flora selgelt parem mäng, sest seal omasid mõlemad võistkonnad sündmuste üle palju paremat kontrolli ja tegid oluliselt vähem praaki.

Kolmapäev Premium liigas kinnitas, et Soccernet.ee kuulutas tõde. Paide oli duellis Levadiaga domineerivam pool, tegi vähem praaki ning nende esitus küündis meeskonna eeldatavale maksimumile lähemale kui Levadia oma. Ning Flora ülekaal Kalju vastu oli suisa totaalne. Skooris see niivõrd ei väljendunud, küll aga energianivoodes.

Kaljul oli läbi terve kohtumisi probleeme enda väljakupoolelt pääsemisega, sest Flora tegi keskväljal hulganisti vaheltlõikeid. Muidugi tegid nõmmekad ka lubamatult palju söödupraaki, aga kodumeeskonna mängulise ülekaalu põhjuseid peitusid eelkõige nende jõudluses. Väljakul töötati isuga, nutikalt ja kollektiivselt. Niimoodi pandi peale kõrge press, mis Kalju ära lämmatas. Ilma Marko Meeritsa hea mänguta olnuks kaotusnumbrid oluliselt süngemad.

3. Pühapäeval varjatud tiitlimäng

Tiitlikaitsja FCI Levadia on murdemänge alustanud kahe viigi, meistrivõistluste liider FC Flora aga kahe võiduga. See tähendab, et veel pühapäeva hommikul kolmepunktiline olnud Flora edu Levadia ees on paisunud seitsmele punktile. Pühapäeval kohtuvad meeskonnad A. Le Coq Arenal selle hooaja kolmandas Premium liiga Tallinna derbis, mis on varjatud tiitlimäng.

Sest kui Flora pühapäeval võidab (NB! Levadial on oluline kaitsja Milan Mitrovic võistluskeeluga väljas, kunas Flora täna mängukeelde üles ei korjanud), siis on nende edu juba 10 punkti. Pärast pühapäevast matši jääb meistrivõistluste lõpuni üheksa vooru. Arvestades, et Flora on seni peetud 26 mängust võitnud 23 ja kaotanud ei ainsatki, oleks 10 punkti väga kindel edu.

Isegi seitse punkti, mis oleks Flora edu juhul, kui pühapäeval Levadiaga viigistatakse, tundub väga kindlana. Aus on öelda, et Levadia on pühapäeval silmitsi sundvõiduga. Kui nad Florast jagu ei saa, kahanevad nende tiitlivõimalused väiksemaks kui 10%.

Laupäevasele Kalju – Paide matšile mõeldes on aga muretsemiseks põhjust nõmmekatel. Just nimelt eelpool mainitud madala energianivoo tõttu. Kui nad seda kahe vahepeale jääva päevaga kõrgemaks ei aja, läheb Kaljul pikka pinki omava Paide vastu keeruliseks.

4. Mängu parim – Henrik Ojamaa

Kuna Sergei Zenjov kuulus täna vahetusmängijate sekka (võib-olla põhjusel, et ta on ühe kollase kaardi kaugusel võistluskeelust ning sellega ei soovitud pühapäevast Tallinna derbit silmas pidades riskida) ja alustas Danil Kuraksin, nihkus Ojamaa oma tavapäraselt vasakult äärelt paremale. Sama tõhus ja meeskonnale kasulik oli ta ka seal.

Ojamaa lõi esimese värava, jagas mitmeid ohtlikke tsenderdusi ning pressis Kaljut tõhusalt. Lisaks juhendas kaaslasi ja näitas igatpidi eeskuju.