Luup peale | Jagiellonia fännid hoolitsesid kultuuri, Zenjov väravate ja Flora võidu eest (0)

FC Flora tähistab 2:0 väravat. Foto: Oliver Tsupsman

FC Flora võit Nõmme Kalju üle pole viimaste aastate kontekstis midagi uut või erilist. 2020. aasta algusest arvestades oli 1061 pealtvaataja ees tulnud tänane juba üheksas (!). Ent seekordne mäng ja päev jäävad meelde tänu A. le Coq Arenale külla sõitnud Poola kõrgliigaklubi Bialystoki Jagiellonia fännidele.

"Ave Cezar, Kostja Dziekuje", mis tähendab tõlkes "Au Caesarile, Kostja aitäh" seisis 52 ehk ühe bussitäie Jagiellonia fänni poolt lahti rullitud plagul. Poolast oldi Tallinnasse sõitnud, et tänada ja jätta korralikult hüvasti 2015-17 klubis hiilgavalt mänginud Konstantin Vassiljeviga. Viis aastat tagasi, kui Kostja Jagiellonia särgi Gliwice Piasti oma vastu vahetas, selliseks hüvastijätuks šanssi ei tekkinud.

Ent Jagiellonias number 5 särki kandnud Vassiljevi resultatiivsed söödud ja väravad – mõned neist enda väljakupoolelt – jätsid Poola jalkafännidele niivõrd kustumatu mulje, et nad võtsid ette pika bussisõidu Tallinna. Pool tundi pärast lõpuvilet tehti Vassiljeviga üheskoos A. Le Coq Arena ees pilti ning lauldi talle tänulaule. Jalgpallikultuuri kõrgpilotaaž!

Kui Bialystokist kohale sõitnud poolakad hoolitsesid jalgpallikultuuri eest (püüdliku ja hääleka panuse andsid ka Flora ja Kalju fännid, ent Jagiellonia toetajate žesti erakordsus tõusis paratamatult esile), siis väravate eest hoolitses Sergei Zenjov ja võidu eest FC Flora, kes jätkab Premium liigas kaotuseta ja liidrina.

Kalju alustas teravalt ja juba 96. sekundil avanes šanss, kui vigastuspausilt naasnud Alex Matthias Tamm võitles paremal äärel palli endale ja tsenderdas. Maksim Gussevi pealelöök takerdus Flora kaitsjatesse ja jõudis Karl-Romet Nõmme valdusse. Kuus minutit hiljem tuli paremalt uus tsenderdus, andjaks Kaspar Paur, ja seekord sai Gussev hoopis paremini löögile, aga tabas posti. Tagasipõrkunud palli kõmmutas Trevor Elhi üle värava.

Karistus nende käest lastud šansside eest saabus Kaljule kiiresti ja oli väga valus. 7. minutil andis Nõmm pika palli ette. Esmases õhuvõitluses sai Sergei Zenjov jagu Giannis Tsivelekidisest, seejärel ennetas Mark Anders Lepik Yohan Mannonet ja lükkas palli osavalt peaga selja taha tühja tsooni, kuhu spurtis Zenjov. Flora ründaja oli trahvikastis Marko Meeritsaga silmitsi küll üpris terava nurga all, aga raius pommlöögi tagumisse ristnurka ja viis Rohevalged juhtima.

FC Flora fännide tavapärane kohtumise 12. minuti aktsioon. Foto: Oliver Tsupsman

Esimese poolaja lõpus ohustas Kalju veel paar korda. 35. minutil puges Alex Matthias Tamm taas Flora kaitsjatest läbi ning andis värava ette väga terava palli, ent Michael Lilander sekkus väga vajalikult. Kaks minutit hiljem pääses Tamm paremalt läbi ja lõi tugevalt peale. Nõmm tõrjus ühe käega. Pall põrkas taevasse ja kukkus lati ja posti ristumiskoha peale, tulles tagasi platsile. Mõne sekundi pärast sai Tamm uuest löögile, nüüd Nõmm püüdis.

Vaheajalt naastes oli Flora kaitses täpsem ja rünnakul ärksam. Kaljule enam väravat nuusutada ei antud, vaid jahiti ise intensiivselt teist tabamust. 47. minutil lõi Martin Miller peaga, aga Meerits püüdis. Kalju puurivaht oli kindel ka kolm minutit hiljem, kui Vassiljev 25 meetrilt tugeva karistuslöögi tema suunas tulistas. 54. minutil sai Miller proovida trahvikasti seest, aga lõi napilt mööda.

Õhus olnud Flora teine värav jõudis pärale 60. minutil ning sarnaselt esimesele oli Kalju jaoks pahanduse allikaks keskkaitsja(te) duellikaotus(ed). Seekord oli peamiseks patuseks Mannone, kellest Lepik end Ken Kallaste pika palli nimel võideldes väga hõlpsalt mööda keeras ja trahvikasti murdis. Järgnes sööt värava alla, kust Zenjov palli võrku lükkas. Floral oli turvaline edu käes ja Kaljul toss väljas.

Mõni minut varem aurulisamise taotlusega tehtud vahetused – platsile tulid Igor Subbotin ja Pavel Marin – ei saanud aega, et mõjule hakata, sest kaheväravaline edu oli Flora jaoks turvaline ning võimaldas mängida ärevuseta. Sellega 13-kordsel Eesti meistril raskusi ei tekkinud. Mäng võeti kontrolli alla ja viidi lõpuni ilma Kaljule sõnaõigust andmata. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju kaitse torgati läbi

Sarnaselt 19. märtsil peetud meeskondade esimese omavahelise mänguga kasutas üldjuhul neljamehelist kaitseliini tarvitav Kalju täna platsile viiese kaitseliini. Kui toona pidas see vastu pikalt ja langes alles pärast Flora treenerite tõhusaid vahetusi (teisel poolajal toodi platsile Rauno Alliku ja Danil Kuraksin), siis täna kulus läbitorkamiseks kõigest seitse minutit.

Vahet pole, kas liinis on neli või viis kaitsjat, aga kui keskkaitsjad kaotavad võtmeduellid nagu Yohan Mannone ja Giannis Tsivelekidis täna, siis ongi tõenäoline, et tulemuseks on kaotus. Flora kiire avavärav pani Kalju raskesse seisu, kasutamata jäetud šansid jätsid nad sinnasamma ja Flora 2:0, mille puhul Mannone duellikaotus Mark Anders Lepikule oli suisa kriminaalne, otsustas ära kõik muu.

Siit sündis 2:0 värav. Mark Anders Lepik keeras end Yohan Mannonest mööda ja sisenes trahvikasti. Foto: Oliver Tsupsman

2. Flora muljetavaldavad seeriad

2:0 võit Nõmme Kalju üle pikendas mitut Flora muljetavaldavat seeriat. Arvestades Flora ja Kalju vastasseisu teravust nii 2011-2012 kui ka 2015-19, kus see oli Premium liiga vast kandvaim telg, on vägagi ehmatav, et Kalju pole nüüd Florast jagu saanud 10 Premium liiga kohtumises järjest, kusjuures üheksa neist matšidest on Rohevalged võitnud.

Kalju viimane võit Flora üle pärineb 2019. aasta lõpust. Ei saadud neist jagu ei Marko Kristali juhendamisel ega Sergei Frantsevi teisel ametiajal ning kaks esimest katset on luhtunud ka Eddie Cardosol. Flora püsib tänavuses Premium liigas ainsana kaotuseta ning pole meistrivõistluste pidanud vastase paremust tunnistama 31 mängu järjest. Viimane kaotus pärineb mullu 14. augustist, kui jäädi 0:1 alla FC Kuressaarele.

3. Alex Matthias Tamm on tagasi

Kalju esimese poolaja võimalused tekitas pea eranditult vigastuspausilt naasnud Alex Matthias Tamm. 15. mail Narvas mängitud karikasarja poolfinaalis Transiga vigastada saanud Kalju esiründajal jäid vahele nii klubi jaoks ülioluline karikafinaal, mis Paide Linnameeskonnale 0:1 kaotati, kui ka koondiseaken, kus ta kuulunuks Thomas Häberli valikusse.

Tammest jäänud tühimikku paikas Aleksandr Volkov, kes on aga hoopis teist tüüpi ründaja ning kellega Kalju oma rünnakut toimima ei saanud. Seda näitasid ka tulemused. Tamm kestis küll ainult esimese poolaja. Teiseks oli tal toss väljas, mis oli mängupausi arvestades loogiline. Ent ka esimese 45 minutiga näitas 21-aastane ründaja ilmekalt, kui tähtis ta tiimile on.

Kalju jaoks oli Tamme esitus magusvalus. Ühelt poolt oli väga tore, et esiründaja on tagasi. Teisalt polnud ilmselt pääsu mõtetest, et kuidas oleks neil läinud karikafinaalis koos Tammega. Äkki mängiksid siis hoopis nemad Paide asemel eurosarjas? Igatahes oli isegi vigastusest taastuv ja alles vormi koguv Tamm platsil Kalju parim ja tähtsaim mängija.

4. Mängu parim – Sergei Zenjov

Flora kogenud ääreründaja esimene värav oli väga meisterlik. Nurk oli terav ja Kalju väravavahi Marko Meeritsa kohavalikule polnud põhjust etteheiteid teha. Aga Zenjov haamerdas palli tagumisse ristnurka nii, et Meeritsal polnud tõrjeks šanssigi. Zenjov näitas klassi, millega otsustatakse mänge. Täpselt nagu eelmisel neljapäeval Maltal, kui ta tegi 90+4. minutil vaheltlõike ja eeltöö väravale, millest Eesti koondis võitis Rahvuste liiga mängu 2:1.

FC Flora väravad lõi Sergei Zenjov. Foto: Oliver Tsupsman