Luup peale | Kalev jätkas Legioni hilist ärkamist trotsides väravapeoga ja tegi suure hüppe turvalisuse poole (galerii!) (0)

Ioan Jakovlev jooksutas taas vastaseid nii nagu jaksas. Foto: Katariina Peetson

Tallinna Kalev oli teist vooru järjest osaline viie väravaga lõppenud kohtumises ja tõmbas teist korda järjest pikema kõrre, saades võidu kirja. Ent kui nädalalõpul tuldi Pärnu Vapruse vastu kaks korda kaotusseisust välja, siis nüüd oldi ise lähedal edu mahamängimisele.

Mängu esimest vähegi ohtlikku olukorda tuli oodata 13. minutini, kuid polnud sugugi üllatus, et selle lõi Kalevi vasakäär Ioan Jakovlev. Tema tsenderdust ulatas napilt peaga väravale suunama Hannes Anier, kelle löök jäi aga nõrgaks ja Ivans Baturins püüdis. Kalev sai sellest indu juurde ning mõni minut hiljem tulistas Ramol Sillamaa napilt tagapostist mööda.

22. minutil otsustas Jakovlev pette järel ise pealelöögi kasuks, aga pall ei võtnud loodetud vinti sisse ja möödus postist napilt Kalevi jaoks valelt poolt. Kui võimaluste tekkimise ja kerge surve kasvamise pealt võis isegi oodata, et Kalev skoori esimesena avab, siis ootamatu oli viis, kuidas see juhtus.

Sel hooajal pigem Legioni kindla tugitala rollis olnud väravavaht Ivans Baturins hindas 31. minutil täiesti valesti Kaspar Lauri pika söödu lennuteekonda ja tuli karistusalast välja sellele vastu. Ootamatult selgus, et Kalevi ründaja Hannes Anieri spurdi tõttu tekkis Baturinsil vajadus pall kiirelt eemale mängida, sest püüda ta seda ei saanud. Jalapuude oli aga nii ebaõnnestunud, et kujunes hoopis Anierile söödu ette mängimiseks ja ründaja lükkas palli võrku – 0:1!

Möödus kõigest kuus minutit, kui Legioni kaitse jälle kärises. Ats Purje soolo järel leidis Anier kaitsjate vahelt antud ülitäpse läbisööduga Foday Trawally, kes Baturinsist mööda mängis ja üsna terava nurga alt palli teist korda võrku tõstis – 0:2!

Legioni poolel proovis kahel puhul pealelööki Stefan Tšendei, aga korra sai jala ette Tristan Toomas Teeväli ja siis tegi oma tööd hästi Maico Rimmel. Alles 43. minutil saadi maha esimese tõeliselt ohtliku olukorraga, kui Aleksander Švedovski keerutas palli ristnurgast napilt mööda.

Teist poolaega alustati võrdselt, kuniks pall 53. minutil üsna ootamatult taas Baturinsi selja taga lõpetas. Legion ei suutnud oma karistusala ümbrust kuidagi puhtaks lüüa, lõpuks läks löögile Ramol Sillamaa ja kaitsja rikošetist põrkas pall Trawallyni. Gambialane üritas otse õhust lüüa, ei tabanud palli sugugi korralikult, ent üle jala läinud löök lendas kaarega ikkagi väravasse – 0:3!

Foday Trawally lõi taas kaks väravat. Foto: Katariina Peetson

Kolmeväravalisse kaotusseisu jäämine oleks Legioni justkui kammitsatest vabastanud ning viimaks hakkas asju juhtuma ka Kalevi värava all. Leitud hoole pani efektse punkti meeskonna kogenuim mängumees Aleksandr Volodin, kes kauglöögi 61. minutil Rimmeli selja taha lajatas – 1:3.

Legion ei plaaninud auväravaga piirduda ning järjepidevate vahetuste toel jätkati teravalt. Oma tahtmine saadi 84. minutil, kui Kalevi pingilt sekkunud Marek Kaljumäe teenis Nikita Ivanovi kukutamise eest otsekohe ka kollase kaardi ning kannatanu keerutas võrku suurepärase karistuslöögi – 2:3 ja pinge jälle laes!

Viigivärava löömiseks jäi Legionile veel küllaga aega, kuid nüüd näitas end mitmel korral kindlast küljest Rimmel. 3:3 oli siiski väga lähedal, sest üleminutitel kolises latt Legioni keskkaitsja Erko Jonne Tõugjase pealöögist, pall aga enam väravasse ei läinud ning Kalev sai tähtsa võidu kätte. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kalev on kogu liiga üks vaatemängulisemaid võistkondi

5:2 võit. 0:6 kaotus, 2:5 kaotus, 2:7 kaotus. Kaks 3:2 võitu. Kalevi viimases kuues liigamängus on nähtud koguni 39 väravat ehk keskmiselt üle kuue mängu kohta! Seejuures ei või enne avavilet iial teada, kumba äärmusesse pendel järgmise 90 minuti jooksul lajatab.

Jah, ühelt poolt on enda võrku lastud lüüa 78 palli, mis on kogu liiga kehvim näitaja, tagapool isegi punase laterna rollis olevast Pärnu Vaprusest. Teisalt on ise löödud 31 ja see on vaid ühe võrra kehvem viiendal-kuuendal kohal olevatest Kuressaarest ja Narva Transist.

Muidugi on Kalevil veel kõvasti tegemist rünnaku ja kaitse tasakaalu saamisega, kuid mis kõige tähtsam – treenerid ei pelga lubada noorel meeskonnal palliga mängida. Mõistagi toob see kaasa eksimusi ja vahel harva ka lagunemist, aga vigadest ju õpitaksegi. Kahes viimases kohtumises on Kalev taas näidanud ka oma paljukiidetud vaimset tugevust, suutes lõpuks ikkagi mõlemal juhul kolm punkti ära võtta, ehkki need mängud on vajanud eri laadi eneseusku.

Kalev suutis luua rohkem väravavõimalusi. Foto: Katariina Peetson

Samuti on tegu üsna pika ja eeskätt ühtlase pingiga meeskonnaga – näiteks alustasid seekord keskkaitses eelmises mängus ründajana pingilt sekkunud Kaspar Laur ja tavapäraselt keskväljal tegutsev Tristan Toomas Teeväli. Lisaks asendas Maico Rimmel väravas viimasel ajal eksimusi teinud Stiven Raiderit ja paremkaitses võttis haigestunud Reinhard Reimaa asemel koha sisse Hugo Palutaja.

Nõnda olid võrreldes reedese mänguga Pärnu Vapruse vastu tagaliini viiest mehest neli uued, positsiooni säilitas vaid vasakkaitsja Daniil Sõtšugov. Ometi ei paistnud eeldatav vähene kokkumäng ülemäära välja, sest kalevlased on hooaja käigus harjunud, et tegutseda tuleb vajadusel mitmel positsioonil ja algkoosseisu koht pole enne mängu iialgi kindel.

2. Legion peab end kiirelt leidma

Väga paljut eelmistes lõikudes välja toodut võib laiendada ka Legionile. On julgust mängida, on nooruslikku uljust – aga mida erinevalt Kalevist viimastel kuudel sugugi pole, on väravad ja punktid. Seekord kingiti Kalevile kõik kolm väravat oma lohakustest, sest esmalt eksis rängalt Ivans Baturins, siis vääratasid kaitsjad ja kolmaski tabamus sündis üleüldise kaitsesegaduse tulemusena.

Et vahepeal kuues voorus järjest ainult kaotusi tunnistati, polnud probleem, sest vastas olid esiviisiku võistkonnad. Liiati olid kuuest lüüasaamisest neli napid ehk üheväravalised ja vaid ühes mängus kiskus skoor väga suureks. Kuid nüüd on Legion järgemööda kaotanud ka Transile, Tammekale ja Kalevile, kellelt tulnuks kindlasti punkte võtta, et tabelis tõusta.

Kogenud Aleksandr Volodini panusest jäi väheks, et punktideni jõuda. Foto: Katariina Peetson

Kalev käristas võiduga oma edu tabelis juba 11-punktiliseks ja ehkki matemaatiliselt pole enam kui kümmekond vooru enne hooaja lõppu Legioni jaoks miski kadunud, on nädalavahetuse kohtumine Pärnu Vaprusega nende jaoks muutunud ülioluliseks. Kui võidab Vaprus, leiab Legion end nende asemel ise tabeli viimaselt kohalt, kui aga suudetakse üheksamänguline kaotusteseeria viimaks lõpetada, on veel lootust Kalevit jahtida.

Peatreener Deniss Belov viitas mängujärgses intervjuus võidutahtega segatud kaotusehirmule, mis pole Legioni mängijaid seni iseloomustanud, aga teisalt lööbki see välja alles hooaja otsustavas faasis. Krambist üle saamiseks pole Legionile palju aega antud, samas võib hingestatusele rõhuv meeskond vajada vaid ühte õnnestumist, et mootor käima saada, nagu tõestas ka mäng.

3. Väravavahid vaeslapse rollis

Kalevi peatreener Daniel Meijel on juba mitmel puhul mängujärgselt välja toonud, et klubis puudub praegu väravavahtide treener. Pikalt seda ametit pidanud Kristjan Tamme lahkus suvel Nõmme Unitedisse ning nii harjutavad Daniil Koroljov, Maico Rimmel ja Stiven Raider praegu kolmekesi.

Olgu see trio ise ja meeskonnakaaslased kui tahes üksteist toetavad, noored mängijad – Koroljov on 22-, Raider 20- ja Rimmel 19-aastane – vajavad kindlasti suunavat kätt ja kõrvalpilku koos igapäevase eksimuste analüüsiga. Seda saab küll ka ise teha, ent kindlasti mitte niisuguse tõhususega nagu vaja.

25-aastane Ivans Baturins on kahe meeskonna peale pika puuga staažikaim väravavaht. Foto: Katariina Peetson

Peaaegu sama seis on praegu Legionil, sest nagu selgus Deniss Belovi mängujärgsest intervjuust, on veel tänavu aprilliski korra Premium liigas 90 minutit mänginud Pavel Londak nüüd karjäärile joone alla tõmmanud. Kas ta jätkab Legionis väravavahtide juhendajana, olevat veel lahtine.

Seega on ka Legion praegu olukorras, kus 25-aastase Ivans Baturinsi kõrval pole kümmekond päeva tagasi kõrgliigas debüteerinud 18-aastast Martin Žukovit ja 16-aastast Richard Serovit suunamas justkui kedagi. Noorte mängijate arengule ei saa selline lünk kindlasti kasuks tulla, sestap jääb vaid loota, et nii Kalev kui ka Legion leiavad vabaks jäänud kohale võimalikult kiiresti Premium liiga klubi väärilise täitja.

Just nii pääses Hannes Anier pooletunnise mängu järel Ivans Baturinsist mööda ja avas skoori. Foto: Katariina Peetson

4. Mängu parim – Hannes Anier

Seda tiitlit vääriks kindlasti ka näiteks jälle kaks väravat löönud Foday Trawally või keskväljal mitme mehe eest rabanud Ats Purje, kuid Anier tegi võrreldes mõne päeva taguse esitusega Pärnus suurima sammu edasi. Eelmisel reedel jäi ta Vapruse vastu pea nähtamatuks, nüüd pakkus Tanel Tambergi puudumisel kaptenipaela kandes aga kapteniväärilise partii. Lisaks värava ja väravasööduga panustamisele hoidis ta ka hästi rünnakul palli ning aitas seda äärtele Ramol Sillamaale ja Ioan Jakovlevile jagada.