Luup peale | Kalev tekitas pahandust, aga šerifi appi kutsunud Paide lõi korra majja (galerii!) (0)

Paide Linnameeskond tegi lõpu neljamängulisele kaotustejadale, pöörates Tallinna Kalevit külastades kaotusseisu ümber lõbusateks võidunumbriteks. Pinge püsis mängus siiski viimaste minutiteni ja 5:2 võit vormistus alles lisaminutitel.

Paide domineeris Kadrioru staadionil peetud kohtumise algust pea täielikult ning haaras juba 4. minutil ka juhtohjad. Siim Lutsu sööt trahvikasti paremast küljest viis Karl Mööli viiekastinurgast löögile ning korralik ühepuutelöök maandus võrgus - 0:1!

Kalev kosus end aga peagi ning asus üha ohtlikumalt viigiväravat jahtima. 23. minutil jõutigi sihile, kui Ats Purje möödus vasturünnakul efektselt nii Hindrek Ojamaast kui ka Gerdo Juhkamist ning kuigi Ebrima Jarju suutis tema lähilöögi tõrjuda, oli õigel ajal õiges kohas Martin Tomberg - 1:1!

34. minutil asus Kalev juba juhtima, kui Taavi Jürisoo tsenderdus vasakult äärelt põrkas Andre Frolovi puute kaudu Vadim Mihhailovile ette ja Jarju oli Kalevi paremääre löögi ajaks juba positsioonist väljas - 2:1!

Kaitsemängu ebakindlusest hoolimata oli Paide ründefaasis pidevalt ohtlik. 40. minutil tõi Luts uuesti tabloole viiginumbrid, mängides end trahvikasti paremast küljest löögile ning saates palli tagumisse ristnurka - 2:2!

Teine poolaeg jätkus samasuguse üldpildiga, kus Paide hoidis initsiatiivi ja ründas isukalt, aga periooditi asjatas Kalev palliga samuti lubavalt. Murrang oli lähedal enne tunni aja täitumist, kui esmalt vastas Oskari Forsman supertõrjega Daniel Lutsu lähilöögile ning seejärel määrati Paidele penalti, kuid videoülevaatuse järel otsustati see tühistada (loe lähemalt altpoolt).

71. minutil mängis Henrik Ojamaa Kristofer Pihtiga seina ning libistas Forsmaniga vastamisi pääsedes palli väravavahist mööda. Esmalt fikseeriti Pihtile küll suluseis, kuid kaks minutit hiljem kinnitas VAR värava määrustepärasuse, misjärel tõmbas väravaautor šerifipüssid vöölt - 2:3!

Pinge püsis mängus veel üleaja alguseni, kuid Kalevi šansid olid alati kahvatumad kui külaliste omad. 90. minutil murdis Daniel Luts paremalt keskele ja vajutas kastijoonelt kuuli teele, aga Forsman tõrjus latti. 90+2. minutil hiilgas Forsman ka Pihti pealöögi väljatoomisel, aga kohtunikud fikseerisid, et pall ületas siiski väravajoone - 2:4. Lõppskoori vormistas Siim Luts pärast seda, kui Henrik Ojamaa karistusalasse murdis ja viiekasti taha täpse söödu andis - 2:5Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Šerif on tagasi!

Mõlemat meeskonda vaevasid selle mängu eel koosseisuprobleemid, aga kui Kalevi puhul olid puudujad ette teada ning olemasolevatest meestest kraabiti kokku korralik algkoosseis tavapärases 4-2-3-1 asetuses, siis Paide jäi vahetult mängu eel haiguse tõttu ilma Dimitri Jepihhinist, Abdul Razak Yusifist ja Joseph Salistest.

Oli põhjus siis kaitsemängijate nappuses või milleski muus, aga Paide võttis kasutusele uue asetuse, mis nägi valdavalt välja nagu traditsiooniline 4-4-2 (tõsi, Patrik Kristal tõusis keskväljalt tihti üles ja Robi Saarma laskus omakorda madalamale, toetades niisiis kahekesi Ojamaad kummalgi käel).

Igal juhul oli selle ümberkorralduse kõige säravamaks efektiks Henrik Ojamaa tegutsemine tipuründaja positsioonil. Varasemalt Paides kas vasakul äärel või number kümne kohal mänginud Ojamaa ei ole ehk kõige loomupärasem kesktormaja, kuid Kalevi vastu oli ta pidevalt aktsioonis ja meeskonnale väga kasulik, mis pakub Paidele tulevikku vaadates ühe ründekäigu juurde.

Valdavalt paistis Ojamaa siiski silma kaaslastele võimaluste loomisega, mis jääb tema tugevaimaks küljeks ka rünnakul mängides, ja mitte niivõrd ise võimaluste noolimisega. Samas realiseeris ta 3:2 juhtvärava väga ründajaliku liikumise ja külmaverelisusega, lastes väravat tähistades ka šerifi-püstolitel paukuda. Meeleolukas mängujärgne intervjuu kinnitas, et tal oli rünnakul mängimise üle väga hea meel.

2. Kas šerifit rööviti?

Kohtumise kõige vastuolulisem olukord leidis aset 57. minutil, mil Sander Sinilaid tuli Henrik Ojamaale seljatagant sisse ning peakohtunik Kristo Tohver määras penalti, mille ta poolteist minutit hiljem videokordusega tutvunult aga tühistada otsustas:

Miks kutsuti kohtunik VAR-i poolt ekraani juurde ja miks langes suhteliselt kiire otsus penalti tühistada? Ojamaa ise kinnitas mängujärgses intervjuus, et Sinilaid mängis palli, kuid tema sõnul oli kõigepealt puude säärde.

Olemasolevate korduste põhjal on väga keeruline tuvastada, mis hetkel ja kui tugevalt mängijate jalad kokku puutusid, ning kas Sinilaidi pallipuude eelnes või järgnes sellele. Otsust võis mõjutada seegi, et VAR-ekraanil esitatud kaameranurga alt nägi olukord välja süütum kui väravataguse kaamera pildist. Eks jääme ootama videokohtuniku saadet.

3. Kalevi murettekitav vorm

Eelmise aasta üllatuspronks Tallinna Kalev teenis ühtlasi välja klubi ajaloo esimesed eurosarjamängud, millega tehakse algust juba vähem kui kuu aja pärast. UEFA Konverentsiliiga esimese eelringi paarid loositakse teisipäeval ning kohtumised on kavas 11. ja 18. juulil. Tänavused tulemused Eesti "suure neliku" vastu ei paku aga suure väljakutse eel optimismiks eriti põhjust.

Kalev on võtnud sel hooajal küll ühe viigipunkti nii Floralt kui ka Levadialt, kuid nende viikide kõrval on mängudest tippklubidega kirjas vaid kaotused: kaks kaotust nii Floralt, Levadialt kui ka Paidelt ning üks Kaljult. Ühtekokku seega üheksast mängust vaid kaks punkti.

Enne euromänge ootab Kalevit veel vaid kolm kohtumist: juba teisipäeval avaneb võimalus oma saldot tippude vastu parandada, külastades Nõmme Kaljut, ning seejärel mängitakse Pärnu Vapruse ja FC Kuressaarega.

Paidet eurosarja eel väga suured väljakutsed ei oota, soojendust tuleb teha Premium liiga tabeli keskmikega kohtudes: vastasteks on Vaprus, Kuressaare ja Narva Trans.

4.  Mängu parim - Siim Luts

Väljakule jagus ohtralt noort talenti, kuid kõige silmapaistvamad ründemehed olid ikka kogenud mehed: Kalevi poolelt hiilgas Ats Purje (38), Paidest otsustasid asju Henrik Ojamaa (33) ja Siim Luts (35). Neist viimane sai lõpuks kirja kaks väravat ja kaks väravasöötu ning oli üks teravamaid mängumehi nii paremal kui ka vasakul äärel tegutsedes. Traditsiooniline äärepooliku positsioon paistab talle hästi passivat.

15. juunil kell 12.00 Kadrioru staadionil

JK Tallinna Kalev - Paide Linnameeskond  2:5 (2:2)
23. Martin Tomberg, 35. Vadim Mihhailov - 4. Karl Mööl, 40., 90+6. Siim Luts, 73. Henrik Ojamaa, 90+2. Kristofer Piht

Väravasöödud: 23. Ats Purje, 35. Taavi Jürisoo - 4., 90+2. Siim Luts, 40. Patrik Kristal, 73. Kristofer Piht, 90+6. Henrik Ojamaa
Hoiatused: 21. Ats Purje - 15. Siim Luts, 16. Henrik Ojamaa, 79. Daniel Luts, 90+6. Silver Alex Kelder
Mänguolud: +18, vahelduv pilvisus, muruväljak heas seisukorras