Luup peale | Levadia reaktsioon ei olnud veenev, aga Beglarišvili tuli ja otsustas (galerii!) (0)

Zakaria Beglarišvili. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Valitsev meister FCI Levadia naasis pärast Tallinna derbi kaotust võidurajale, kuid pidi Tartus rohkem kui tund aega higistama, et Tammeka vastu 1:0 võiduvärav ära lüüa.

Algkoosseisus palju muudatusi teinud Levadial kulus ligi 20 minutit, et kooskõla leida. Sinnamaani oli mängupilt võrdne ja Levadial väravavõimalused puudusid, samas kui Tammeka suutis nende värava all paar ärevat olukorda luua. 17. minutil jõudsid tartlased kõige lähemale, kui pall eksles ohtlikult värava ees ning järgnes nurgalöök, kust Gerdo Juhkam pääses healt positsioonilt peaga löögile, aga teda takistati jõuliselt, nii et pall läks mööda ja Juhkam jäi kohtunikult õigust nõudma.

Tasapisi sai aga Levadia oma mängumootori tööle ning surus Tammeka kaitsesse. Väravavõimalused ei lasknud nüüd end kaua oodata. 23. minutil leidis Ilja Antonovi läbisööt trahvikasti paremast servast Frank Liivaku, kes sai palli ka kenasti endale ette, aga Tammeka väravavahiga silmitsi pääsedes saatis ta löögi tagumisest postist mööda. Kolm minutit hiljem kukkus Brent Lepistu kaarpall samas positsioonis uuesti Liivakule jalale, aga Levadia paremäär saatis palli täpselt samasse kohta, kuhu kolm minutit varemgi.

Mäng oli jõuline ja närviline, tuues kaasa mitmeid vigastuspause ja väiksemaid tõuklemisi, samuti hulga kollaseid kaarte. Ühtlasi aitas see kõik kohtumisest tempot maha tõmmata ning avapoolajal ei sündinudki enam ühtegi väga head väravavõimalust, olgugi et ärevaid olukordi esines Tammeka trahvikastis omajagu.

Teisele poolajale tuli Levadia peale suure tahtmisega, aga ei suutnud jätkuvalt konkreetseid väravavõimalusi luua. Kümne minuti järel tehti kaks vahetust korraga, kui sisse toodi Zakaria Beglarišvili ja Artjom Štšedrõi ning kuigi Tammeka vastas sellele omapoolsete vahetustega, hakkas just nende Levadia vahetusmeeste pealt teravusi tekkima. 66. minutil oli just Beglarišvili nurgalöök see, mille Rasmus Peetson peaga võrku koksas - 0:1!

Mõlemad meeskonnad tegid kiiresti ka kõik ülejäänud vahetused ära, mis ei mõjunud mängurütmile kuigi hästi. Lõpuminutid osutusid üsna kaootilisteks ja närvilisteks, kui Tammeka muutus küll julgemaks ja Levadial avanes omakorda kontrateks ruumi, aga samas ei suutnud kumbki ei korralikke väravavõimalusi luua ega mängu veenvalt kontrollida. Lõpu eel mängis Beglarišvili 15 meetrilt löögile Brent Lepistu, aga Levadia kapten keerutas palli üle lati.

Tammeka lootuskiir tärkas viimasel lisaminutil, kui Martin Jõgi saatis karistuslöögi järel kõrge kaarega pealöögi lati alla, kust Karl Andre Vallner selle üle lati lükkas. Peakohtunik Andrei Karhu otsustas anda lõpuvile, mis tõi kaasa tartlaste pahameele, sest nad ootasid nurgalööki. Seekordne suupruukimine küll kaarte kaasa ei toonud, aga see võttis üsna hästi kokku kohtumise iseloomu, sest ühtekokku oli kohunik jaganud laiali koguni 12 hoiatuskaarti. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia reaktsioon ei olnud veenev

Kui eelmisel aastal oli Levadia üheks peamiseks edu saladuseks see, kuidas nad suutsid iga tagasilöögi järel kohe tagasi ree peale jõuda, siis hetkel tuleb tõdeda, et nende reaktsioon Tallinna derbi kaotusele ei olnud kuigi veenev. Võit on küll tõsiasi ja neil oli ka juba avapoolajal kaks head väravavõimalust, aga tervikuna ei toiminud Levadia mängumasin nii sujuvalt nagu kasvõi eelmisel mängul Tammeka vastu.

Üheks ilmselgeks põhjuseks sellele on mängijate väsimus, sest seljataha on jäämas ülimalt tihe aprillikuu, mille lõpp on Levadia jaoks olnud palju rängem kui Tammeka jaoks. Levadial oli selle mängu eel kaks puhkepäeva vähem kui Tammekal ning erinevalt tartlastest pidasid nad eelmisel nädalal kaks kohtumist, külastades järelepeetud mängu raames ka Narva Transi.

Niiehknaa ei ole Levadial käsil just parim periood. Kui hooaja alguses löödi väravaid söögi alla ja söögi peale, siis viimase kuue mänguga kokku on nad sihile jõudnud vaid viis korda. Et sellise seeria käigus on üles korjatud 18 võimalikust punktist 13, on suur kompliment nende kaitsele.

2. Beglarišvili ja Putincanin pingil koos 14-aastase Kristaliga

Tihe mängugraafik tingis ka palju muudatusi algkoosseisus, mis samuti Levadia esitusele oma pitseri jättis.

Terve eelmise aasta jooksul juhtus seda vaid korra, et Levadia ründemängu dirigent Beglarišvili Premium liiga mängu pingilt alustas. Samamoodi oli ainult korra pingilt alustanud Marko Putincanin, kes mullu juulis tiimiga liitus ja otsekohe raudkindlaks põhimeheks kerkis. Nii puudusid täna algkoosseisust kaks meest, ilma kelleta on viimasel ajal raske Levadia keskvälja isegi ette kujutada.

Beglarišvili sekkumise järel sai Levadia tagasi selle loova jõu, mis nende ründemängust seni puudu jäi, ning lõpu eel toodi ka Putincanin olukorra kindlustamiseks platsile.

Olulisi puudujaid oli Levadial teisigi, kui kaitsest puudus Maximiliano Ugge ning juba varasemalt oli teada, et eemale jäävad Mihkel Ainsalu, Ernest Agyiri ja Mark Oliver Roosnupp. Keegi nendest meestest ei kuulunud üldse koosseisu, küll aga mahtus Levadia pingile 14-aastane Patrik Kristal. Eriloa alusel saab Marko Kristali poeg tänavu juba meestejalgpalli mängida, kuid siiamaani tähendas see Esiliigas duubli esindamist. Kui ta peaks lähiajal ka Premium liigas platsile pääsema, saaks temast läbi aegade noorim mängija Eesti kõrgliigas.

3. Teniste ja Puri korraga väljakul

Eesti koondislased Sander Puri ja Taijo Teniste esindasid esimest korda ametlikus mängus üheskoos Tartu Tammekat. Premium liiga avaringis ei õnnestunudki neil kordagi koos mängida, sest vigastused segasid mõlemat ja erinevatel aegadel, kuid kümnenda vooru kohtumiseks kinnitati mõlemad mehed korraga algkoosseisu.

Raske on muidugi öelda, kui suurt rolli mängis siinjuures kogenud tähtmängijate kaasalöömine, aga Tammeka esitus oli hoopis teisest puust kui nende senised mängud FC Flora ja Levadia vastu. Tartlased on hooaja käigus ilmselgelt küpsenud ning kui esimeses ringis kaotasid nad nii Florale kui ka Levadiale 0:4, siis täna ei jäänud punkt sugugi kaugele. Ning juba sel nädalavahetusel on uus võimalus, kui pühapäeval külastatakse Florat.

Tammeka loobus täna libaründajaga mängimisest, jäädes küll 3-4-3 asetuse juurde, kuid kasutades Henri Väljat keskväljal ning mängitades tipuründes Kevin Mätase ja Martin Jõgi näol "päris" ründajaid.

4. Mängu parim - Rasmus Peetson

Flora vastu paremal äärel tegutsenud universaal leidis end täna taas keskkaitsest, kus ta paistis mängu alguses silma kahe olulise blokiga. Teisel poolajal sepistas ta mõistagi ka võiduvärava.