Luup peale | Nägemiseni, Harju! Ootamatud kangelased hoidsid Tammekat vee peal (galerii!) (0)

Tartu hoiab kõrgliigakohast kinni, aga töö ootab veel lõpetamist. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tartu Tammeka hoidis Premium liiga voorus Harju JK Laagrit enda seljataga ja säilitas lootuse liigasse püsima jääda. Tammeka lunastas pääsme üleminekumängudele, kus neid ootab ees Viimsi JK.

Tartu Tamme staadionil sai harukordseid sündmuseid näha juba enne kohtumise algust, kui värava taga tervitasid inimesi piletiostu järjekorrad, kus tuli seista kuni pool tundi. Ootamine oli aga seda väärt, sest tribüünidel valitses melu ja möll, mida pole Tartus juba ammu nähtud.

Platsil kujunesid esimesed minutid närviliseks, aga esimene väravavõimalus löödi kohe ka võrku ja see tõmbas möllu käima ka väljaku peal. Harju kapteni klaarimisüritus põrkas 4. minutil Devid Lehterile ette ning too lajatas palli pikemalt mõtlemata väravasse - 1:0!

Kuna Harjut päästis väljalangemisest ainult võit, tuli neil juba hakata tormiliselt väravaid jahtima. Kõigepealt ähvardasid vennad Ustad, aga nii Kaareli kui ka Taanieli üritused blokeeriti Eugenio Bracelli poolt.

Seejärel hoolitses teravuste eest enamjaolt Kristjan Kriis, kes jätkas oma hooaja lõpu head minekut. 24. minutil jättis ta aga Kaspar Rõõmussaare tõste järel viiekastinurgas hea löögivõimaluse kasutamata ning 28. minutil põrkas tema üritus kaheksalt meetrilt napilt tagapostist mööda.

Poolaja lõpus sai Tammeka mängu paremini ohjesse ning teise poolaja alguses avanes Lehteril võimalus taaskord varakult nõelata, kuid seekord lendas tema löök otse Ivans Baturinsi käte vahele.

Harju sai peagi uuesti surve peale ja tekitas ridamisi võimalusi. 48. minutil suunas Kriis Daniil Rudenko nurgalöögi esipostist kannaga väravale, Richard Aland tõrjus ootamatu palli vastu posti ja korjas selle siis sülle. 50. minutil võttis Kaarel Usta Kriisi tsenderduse kaitsjate vahelt endale ette ja pääses Alandiga vastamisi, aga Tammeka väravavaht tõrjus kehaga. 54. minutil sai Kaarel Usta viielt meetrilt Rudenko nurgalööki suunata, aga ei saanud palli postide vahele.

62. minutil pidas peakohtunik Tanel Üprus ootamatult mängu kinni ning suundus VAR-ekraani juurde. Saanud kinnituse, et Aleksandr Ivanjušin mängis Tammeka kastis käega, määras ta penalti. Ahmed Adebayo Basher saatis Baturinsi ühele poole ja lõi palli teisele - 2:0!

Harju ei olnud sellega veel murtud ja 66. minutil teenisid ka nemad penalti, kui Giacomo Uggeri blokeeris Usalifa Indi löögi käega ja seekord poinud VAR-i tarvis, sest rikkumine oli ilmselge. Rudenko saatis palli keskele üles ja Aland hüppas eest ära – 2:1!

Ent kui võinuks eeldada, et see sütitab Harju marulise lõpuspurdi, siis tegelikkuses kuivasid nende väravavõimalused kokku. Tammeka suruti küll üsna sügavale, kuid sellega kaasnes vaid poolvõimalusi, samal ajal kui tartlased rahustasid mängutempot ja ajasid külalisi sellega närvi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Sellist möllu pole Tartus ammu nähtud

Kohtumise eel kuulutas Tammeka sotsiaalmeedias, et 19 hooaja jooksul kõrgliigas on nende kodumänge külastanud 99 444 pealtvaatajat ning et 100 000. pealtvaataja saab auhinnaks eluaegse priipääsme endale ja kaaslasele.

Vaevalt see kuulutus kõige suuremat rolli mängis, aga tribüünid täitusid isegi ootamatult jõudsalt ja 100 000 piir ületati suure varuga. Protokolli märgiti publikunumbriks 1023 ning kohapeal jäi mulje, et inimesi võis olla veelgi rohkem, sest sellist atmosfääri pole Tartus jalgpallimängudel ammu nähtud.

Positiivse elamuse taga ei olnud ainult mass, aga ka organiseeritud kaasaelamine. Suure panuse andsid sellesse võõrsilfännid, keda kogunes Tartusse hulgim ja kes sütitasid ka kodumeeskonna poolehoidjaid. Tartlastegi "fännisektorisse" kogunes suur hulk inimesi, kes elasid organiseeritult kaasa. Loomulikult ei puudunud ka pürotehnika.

Mängu ajal ja järel vaatasid kõikjalt vastu rõõmsad ja elevil näod, kui ehk vaid Harju fännid välja arvata, aga atmosfääri nautisid kahtlemata nemadki. Tõeline jalgpalliatmosfäär.

2. Ellujäämismäng

Peamine põhjus, miks see mäng nii palju tähelepanu ja publikut ligi tõmbas, peitub mõistagi selle tähtsuses mõlema meeskonna jaoks. "Ellujäämismäng" oli selle kohta tabav väljend, sest üks kahest pidi ju liigast välja langema.

Mõlema meeskonna poolehoidjad võivad leida argumente, miks nad ei väärinud sel hooajal nii madalat tabelikohta. Palju on kohatud ebaõnne ja valusalt käest libisenud punkte, samas kui mänguliselt on oldud konkurentsivõimelised ning võetud korduvalt punkte ka suurklubidelt.

Ometi peab keegi ju välja langema ning nii tasavägises konkurentsis otsustavadki selle lõpuks väiksed asjad. Tammeka oli hooaja lõikes nõksu jagu Harjust üle, mida kinnitavad kolm võitu omavahelistes mängudes, ja niisiis väärisid nad ka üleminekumängude pääset.

Mõlemad tiimid pigistasid endast viimases voorus maksimumi välja ja seda oli nauditav vaadata. Heaks näiteks sellest oli 43. minuti olukord, kui Tammeka vasakkaitsja Patrick Genro Veelma pani ühtäkki palliga putku ja jooksis Harju meeste vahel slaalomit, jõudes trahvikasti lähistele välja, aga siis ilmus välja Harju ääreründaja Kaarel Usta, kes oli nii sügavale tagasi töötanud, et oma kaitsjatele tuge pakkuda.

Devid Lehter (nr 18) avanes õigel hetkel. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Ootamatu kangelane

Tammeka kangelaseks kerkis Devid Lehter, kes paugutas Esiliigas FC Elva särgis hulganisi väravaid, aga ei olnud siiani suutnud end Premium liigas kehtestada. 23-aastane ääreründaja lõi oma 41. kõrgliigamängus esimese värava ja isegi kui see jääbki tema ainsaks tabamuseks, võis see Tammeka usalduse tema vastu kuhjaga ära tasuda.

Kõrgliigakoha säilitamine tagaks Tammekale 100 000 eurot, mis on Eesti Jalgpalli Liidu poolt ette nähtud kõigile Premium liiga klubidele, kes eurosarjas ei mängi. Töö on vaja lõpule viia üleminekumängudel Viimsi JK vastu, kuid üleminekumängudel on Premium liiga meeskonnad alati suured soosikud.

Seda teab omast käest ka Lehter, kes mängis eelmisel aastal üleminekumängudel Elvaga TJK Legioni vastu ning pidi tunnistama vastaste paremust. Eelmisest kolmeteistkümnest üleminekumängude lõpptulemusest kaksteist on langenud kõrgliiga meeskondade kasuks, erandiks oli vaid Viljandi Tuleviku tõus 2014. aastal.

Tammekale võib muret valmistada vaid õhuke koosseis, sest hooaeg on lõppenud juba Tanel Langi, Taijo Teniste ja Artur Uljanovi jaoks ning üleminekumängude avavaatuse peavad mängukeelu tõttu vahele jätma ka Kevin Mätas ja Patrick Genro Veelma.

4. Nägemiseni, Harju

Harju alustas Premium liigas uustulnukana kohutavalt, korjates kümne mänguga vaid üheainsa punkti. Seda arvestades on see isegi väikestviisi ime, et nad Tammeka kinni püüdsid ning viimase mänguni pinget üleval hoidsid. Võrreldes eelmisel sügisel Tamme staadionil peetud karikamänguga on nende kahe meeskonna tasemevahe totaalselt muutunud.

Harju on näidanud hooaja käigus tugevat progressi ja potentsiaali Premium liigas vääriliselt hakkama saada. Kui juba eelmisel aastal suutsid nad Esiliiga suure vahega ära võita, siis uuel hooajal peaksid nad olema väga suured soosikud, et uuesti üles tõusta.

See peaks kehtima ka juhul, kui meeskonna parimad mängijad uutele väljakutsetele suunduvad, sest Premium liiga hooaeg on karastanud tervet meeskonda ja klubi.