Luup peale | Närviline lõpp Florat ei huvita. Paide pandi kotti ja kolm punkti kah (galerii!) (0)

Premium liiga murdemängud algasid FC Flora võiduga. Paide Linnameeskonda kogunes toetama linnastaadioni selle hooaja rekordit tähistanud 402 pealtvaatajat, aga esimest liigavõitu mõne teise esinelikumeeskonna üle nad ei näinud. Flora võitis 2:1.

See võit oli küll lõpuks närvilisem, kui võtmesündmustest eeldada võiks, sest enne, kui Paide värava lõi, jäid nad 0:2 kaotusseisu ja arvulisse vähemusse. Ent stiilipunkte jalgpallis ei jagata ning Florat need pärast mängu ka ei huvitanud. Tunti suurt ja siirast rõõmu tähtsa võidu üle, mille pealt on hea vastu minna järgmisele matšile. Kolmapäeval ootab neid A. Le Coq Arenal Nõmme Kalju.

Flora pääses kohe esimesel minutil paremalt äärelt nõelama ja teenis nurgalöögi, mille Paide edukalt ära kaitses. Järgmisena ohustas Paide. Esmalt ähvardas Robi Saarma ära röövida palli, mida Michael Lilander veidi hooletult Karl-Romet Nõmmele tagasi mängis. Flora väravavaht säilitas siiski kontrolli olukorra üle.

9. minutil avanes aga Saarmalt palju soodsam šanss. Kristofer Piht mängis talle söödu Flora kaitseliini taha ja paremalt Flora kasti murdnud ääreründaja tulistas palli latipõrkest üle värava. Saarma jätkas ahnelt ja proovis 14. minutil kaugemalt, aga Nõmm püüdis. Flora paistis tundvat end ebamugavalt, sest tehti palju praaki. Näitels 19. minutiks oli Markus Soometsa arvel juba kolm valesöötu.

22. minutil haaras 13-kordne Eesti meister aga kohtumise enda haardesse. Nagu Flora peatreener Jürgen Henn armastab öelda: see on hea võistkonna tunnus, et kui muu ei toimi, siis võetakse appi standardolukorrad. Ning seda möönavad kõik asjaosalised, et Paide tavapärasest väiksemal koduplatsil on seisva palli olukordade olulisus veelgi suurem.

Floral oli vasakult äärelt kasutada karistuslöök, palli taga – otse loomulikult! – Konstantin Vassiljev. Karistusalasse oli tekitatud korralik meestesumm, kust aga puudus Sergei Zenjov, kes hulkus üksinda paremal äärel. Kui Paide mängijatel jäi florakas märkamata, siis Vassiljevil mitte, vaid enne trahvilööki loodi silmside, millest vanameistritele piisas.

Vassiljev lasi planeeriva palli üle trahvikasti ja Zenjovil oli paremal äärel nii palju aega ja vabadust, et võtta pall esimese puutega omaks ja teisega karistusala keskele tsenderdada. Seal kerkis kõige kõrgemalt Flora keskkaitsja Henrik Pürg. Aga mitte peaga, vaid käärlööki sooritanud jalaga. Pall lennanuks ilmselt väravast mööda, aga Karl Mööli rikošetist maandus Paide väravanurgas.

Flora 1:0 eduseis rahustas külalisi ja heidutas võõrustajaid. Tuhina hulk Paide mängus kahanes. Kaugelt prooviti, aga Nõmme väravat ei Ebrima Singhatehi ega Saarma kauglöögid tõsiselt ei ohustanud. 34. minutil jõudis Flora taas standarolukorraga löögile, kui Vassiljevi nurgalööki jätkas esmalt Zenjov ja siis Soomets, kes serveeris šansid Martin Millerile. Löök läks veidi mööda.

41. minutil leidis Karl Mööl paremalt antud tsenderdusega üles tagumises postis Kristo Hussari üle hüpanud Siim Lutsu, aga kogenud ääreründaja pealöök läks mööda.

Teine poolaeg algas Flora väravaga, kui 49. minutil kasutas Kristo Hussar ära vaidlema jäänud Paide mängijate hajevil oleku ning mängis audi kiirelt Soometsale. Poolkaitsja viis meeskonna organiseerimata Paide vastu kiiresti rünnakule ja söötis Henrik Ojamaale, kes leidis omakorda Rauno Alliku. Tugev löök Aksalu pea kohale jäi Paide väravavahile tõrjumatuks ja Flora juhtis 2:0.

Paidel avanes soodne võimalus kaotusseisu vähendamiseks 58. minutil, kui äsja vahetusest sekkunud Bubacarr Tambedou vaheltlõike järel pääses karistusalas aktsiooni Robi Saarma, kes söötis keskele Siim Lutsule. Tasakaal polnud aga parim ja pealöök läks üle värava. Neli minutit hiljem jäi kodumeeskond Abdul Razak Yusifi rumaluse tõttu arvulisse vähemusse.

Ghana keskkaitsja libistas end üliohtlikult sisse Soometsale. Sirge väljasirutatud jalg õnneks Flora poolkaitsjat tugevalt ei tabanud, aga kindel punase kaardi koht oli see igal juhul, sest oht vastase tervisele väga suur. Lühikese abilistega nõupidamise järel kohtunik Joonas Jaanovits ka punase kaardi taskust võttis. Yusif ega ükski teine Paide esindaja otsusega ei vaielnud.

Mäng pidanuks olema sellega tehtud, aga 0:2 kaotusseisus ja arvulises vähemuses leidis Paide üles euromängudest tuntud terjerliku karakteri. Eks viis vahetusest sisse toodud värsket meest – Andre Frolov, Kaimar Saag, Kevor Palumets, Kristjan Pelt ja Bubacarr Tambedou – aitasid kõvasti kaasa. Võrdluseks, kõigest kuue vahetusmehega Flora tegi esimese muudatuse alles 89. minutil.

Just kolm neist 71. minutil Paide avavärava sepistasid, kui Saag võitles palli meeskonnale, söötis Peldile, kes andis trahvikastis olnud Tambedoule. Gambialane kõmmutas esimese posti kõrvale ja seis oli 1:2. Kuna Paide sai mängida hoiakuga, et kaotada pole midagi, aga Floral oli antud kohtumise kontekstis kaotada kõik, siis polnud suur ime, et läks veel põnevaks.

79. minutil toimetas Frolov trahvikasti vägagi lubava trajektooriga karistuslöögi, aga jätkajat ei leidunud. Flora kippus palli vallates sellega tormama, kuigi 2:1 eduseisus ja arvulises ülekaalus tulnuks tempot alla suruda. 84. minutil murdis Paide vasakult läbi ja tekitas Flora kastis korraliku segaduse, ent pealelöögini ei jõutud.

Flora raskused jätkusid. 87. minutil pidi Rauno Alliku tegema nahaalse vea (tiris selja tagant pükstest), et maha võtta kontrarünnakusse sööstnud Tambedou. Lisaminutite jooksul proovis kaugelt Mööl, ent Nõmm püüdis. Martin Miller pääses silmitsi Aksaluga, aga Paide väravavaht tõrjus. Lõpuks Florale närviliseks kiskunud 2:1 võit. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Miks Flora võitis? Klassikaline kontrollküsimus aitab

Paide peatreener Karel Voolaid tõdes kohtumise järel, et isegi kui tema hoolealused mängivad hästi, siis klassi ja kogemuse poolest on Flora neist üle. Seda vajakajäämist pole võimalik hea ja hingestatud esitusega kustutada. Tõsi, see ei pruugi ka jalgpallikohtumise saatust ja tulemust määrata, kaugeltki mitte, aga ta on faktorina platsil olemas.

Flora põhikoosseisu kuulus seitse juunikuus Eesti koondise nimekirja kuulunud mängijat, Paide omasse ei ühtegi. Konstantin Vassiljevi 142 A-maavõistlust Paidele või mõnele muule Flora vastasele iseenesest väravaid ei löö, aga need kujutavad endast kogemust, mille neutraliseerimine nõuab õnnestunud pingutust.

Eriti Inglismaal on kombeks võistkondade võrdlemisel kasutada kontrollküsimust: kes võistkonna A mängijatest kuuluksid vaidlusteta võistkonna B algrivistusse. Tänase Paide – Flora mängu puhul seda küsimust Paidele esitades on vastus, et ainult Ragnar Klavan. Näiteks viimastel kuudel (asja eest) palju kiita saanud Ebrima Singhateh ei puksiks Rauno Allikut koosseisust välja.

Kõik see ei tähenda, et Paide ei võiks hea esituse puhul Florast jagu saada. Karikasarjas maikuus ju saadigi. Aga võistkondade koosseise võrreldes on praegu üpris paratamatu, et nende kahevahelisi kohtumisi alustab soosikuna Flora. Täna läks nii, et soosik võitis (jälle).

2. Audivise on ka standardolukord!

Flora 1:0 värav jääb meelde, kui kaunilt ja nutikalt lahendatud standardolukord. Vassiljevi sööt Sergei Zenjovile oli meisterlik, Zenjovi avanemine vabasse tsooni tark, tema puuted täpsed ja Henrik Pürgi käärlöök efektne. Hüva, rikošett võttis stiilipunkte kõvasti maha, aga nagu punktis nr 1 öeldud, siis need ei huvita jalgpallis kedagi.

Aga standardolukorrast sündis ka Flora teine värav. Paide mängijad vaidlesid ja hääletasid, kui Kristo Hussar palli kiirelt mängu pani. Markus Soometsa ja Henrik Ojamaa kiire vahendustöö serveerisid šansi Rauno Allikule, millest too lõi 2:0. Ilma Hussari ettevõtlikkuse ja talle end pakkunud Soometsa ettenägelikkuseta poleks seda väravat juhtunud. Ka aut keskväljalt võib olla vägagi kasulik standardolukord.

Ning nagu Flora peatreener Jürgen Henn juba enne kohtumist ettenägelikult sõnas, siis Paide väikesel väljakul on standardolukordadel tavapärasest veelgi suurem võimalus maksvusele pääseda. Pärast kohtumist avaldas Henn, et meeskond oli nädala jooksul treeningutel just seisva palli olukordadele väga palju tähelepanu pööranud. Rahulolu, et tehtud tööst tõusis tulu, oli muidugi suur.

3. Yusifi tormakus annab šansi Peldile

Abdul Razak Yusifi punase kaardi õigsuses polnud mingit küsimust. Kui mullu sai ta samal staadionil duellis Levadiaga punase kaardi, mis oli ebaõiglane, siis seekord ei vaielnud otsusega mitte keegi. "Eelmiste hooaegade Yusif lõi välja," nentis Voolaid kohtumise järel. Paide suutis arvulisse vähemusse jäämisest küll üle olla ja kaotusseisu vähendada, aga ghanalasel jääb järgmine mäng vahele.

Seega kolmapäeval, kui Paidele sõidab külla Levadia, saab keskkaitses Ragnar Klavani kõrval võimaluse täna vahetusest sekkunud ja Bubacarr Tambedoule resultatiivse söödu andnud Kristjan Pelt.

Kaotuse pealt on uuele mängule minna alati keeruline, aga nii Peldile kui ka ülejäänud Paide meeskonnale peaks ja võiks jõudu ning eneseusku andma viimane pooltund, mis mängiti hoopis parema hoiakuga. Seal oli näha eurosarjast tuntud Paidet. Seda hoiakut on vaja ka kolmapäeval valitsevat Eesti meistrit võõrustades.

4. Mängu parim – Henrik Ojamaa

Võistkondlik ja tark esitus ääreründajalt. Just tema suutis kohtumise viimasel kümnel minutil, kui kaaslased liiga tormakalt tegutsesid, mitmel puhul tempo korraks alla võtta. See aitas võistkonnal rahuneda. Duelli noorema venna Hindrekuga võitis Henrik kindlalt ning oli suure kasuteguriga.