Luup peale | Nõelterav Jakovlev pani Tammeka lubavale seeriale valusa punkti (galerii!) (1)

Ioan Jakovlev. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tallinna Kalev sai kirja hooaja esimese võidu ning Tartu Tammeka omakorda eriti pettumustvalmistava tulemuse, kui Ioan Jakovlevi teise poolaja tabamus osutus kohtumise ainsaks. See ei olnud aga juhuslik sündmus, sest Jakovlev terroriseeris Tammeka kaitset terve mängu jooksul.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli alt

Kohtumine algas Tammeka võimsa surve ja ohtrate võimalusealgetega, aga harva kasvasid neist välja tõsiselt ohtlikud olukorrad. Henri Välja nõudis paaril korral ja Patrick Genro Veelma ühe korra Stiven Raiderilt tõrjetööd, kuid paremad šansid langesid vasturünnakutel hoopis Kalevile.

Jakovlev, Hannes Anier, Ats Purje ja Vadim Mihhailov kombineerisid pidevalt olukordi, mis Tammeka kaitsjatel pea ringi käima ajasid. Anieri kaks head šanssid lendasid aga raamidest mööda ning Jakovlevi ürituse suutis Tammeka puurilukk Carl Kaiser Kiidjärv jalaga tõrjuda. Avapoolaja keskel sai Mihhailov nurgalöögi järel palli ka võrku, kuid eelnevalt oli Purjele fikseeritud suluseis.

Tammeka tegi vaheajal kolm vahetust korraga ning näis, et see toob ka tulemust, kui juba teise poolaja avaminutil tabas Artur Uljanov jalaga Henri Välja karistuslöögist tulnud palli nii hästi, et see lendas vastu Kalevi väravalatti. Pärast seda muutus aga tartlaste rünnak taas ümmarguseks ja ajapikku hakkas Kalev üha teravamalt vastu nõelama.

65. minutil pääses Mihhailov vasakult läbi, tõmbas palli ka väravavahist mööda ja saatis selle siis värava suunas, kuid Tanel Tammik jõudis napilt enne väravajoont peaga klaarima. 75. minutil oli Anieril hea šanss, aga ta saatis Purje söödu järel palli üle värava. Kaks minutit hiljem sai Kalev siiski oma tahtmise, kui Purje söötis Jakovlevi vasakult läbi ning too surus palli terava nurga alt posti kõrvale, abiks oli ka Gerdo Juhkami jalast saadud rikošet - seisuks 1:0!

Tammeka ründetegevus muutus seejärel meeleheitlikumaks, aga Kalevi kontrad pakkusid jätkuvalt palju rohkem kõneainet. Kord saatis Jakovlev healt positsioonilt palli väravast mööda, kord blokeeriti Jakovlevi hea söödu järel Mihhailovi üritus.

Daniil Petrunin pärast punast kaarti. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tammekale koitis uus lootuskiir, kui Daniil Petrunin takistas Kalevi trahvikasti ees Kevin Mätast teise kollase kaardi vääriliselt - 10v11! Järgnes ka ohtlikust kohast karistuslöök, aga Raider tõi Välja hea löögi posti kõrvalt välja. Lisaminuteil pidi Raider tegema veel ühe efektse tõrje, et päästa mängijate vahelt väravani jõudnud pealelöök.

Punkti pani kohtumisele aga järjekordne Kalevi terav kontra, kui lõpusekundeil jäi Mihhailovil ülivähe puudu, et Jakovlevi sööt tagapostist sisse lükata. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Ründeteravus sai otsustavaks

Tänavused Kalev ja Tammeka mängivad väga erinevat jalgpalli. Kalevi näol on tegemist ühe kõige sügavamal mängiva meeskonnaga, kes noolib oma võimalusi peaasjalikult läbi kiirete kontrarünnakute, samal ajal kui Tammeka üritab viljeleda pallivaldavat jalgpalli ning kontrollida keskvälja. Otsustavaks sai täna ründeosakond, mis tegutses Kalevil oluliselt konkreetsemalt ja teravamalt kui Tammekal.

Mõlema poolaja alguses oli umbes veerandtunnine periood, mil Tammeka territoriaalne surve oli väga võimas, kuid isegi need perioodid ei toonud kaasa eriti häid väravavõimalusi. Kalev seevastu ähvardas pidevalt vasturünnakutega läbi kiirete äärte ning Tammeka ei saanudki seda kontrolli alla. Vaheajal asendas tartlaste loots Miguel Santos ümberkorralduste käigus paremkaitsjat, kuid taktikaline asetus jäi samaks ning Jakovlevi ikkagi pidama ei saadud.

Oluline on siinkohal lisada, et kuigi Tammeka lähenemist võib kirjeldada kui ründavamat ja positiivsemat jalgpalli, siis Kalevi võit oli igati teenitud ja mõneti isegi ootuspärane. InStati statistika kinnitab, et Kalev oli enne seda vooru loonud keskmiselt 4 head väravavõimalust mängu kohta, samas kui Tammeka vastavaks näitajaks oli vaid 3,1. Oma võimaluste realiseerimine oli Kalevil aga seni Premium liiga kõige kehvem – ainult 16%. Tammeka oli küll löönud rohkem väravaid, kuid seda tänu sellele, et nad olid realiseerinud enda võimalustest 32%.

Jalgpallis edu saavutamiseks on erinevaid viise ning Kalev on tõestanud, et nad on oma kontrarünnakud väga kõrgele tasemele lihvinud. Kuni Tammeka ei suuda oma domineerivat mängustiili reaalseks ründeohuks vormida, ei saa see ka oodatud tulemust tuua.

Huvitav fakt: Tammeka ja Kalev on löönud kahe peale kokku sel hooajal 14 väravat, kõik need väravad on löödud erinevate meeste poolt.

Sander Puri. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Puri ja Teniste duot pole veel näha saanudki

Hooaja hakul kogus Tartus pealkirju see, et Sander Puri saabumisega kuulus Tammekasse nüüd korraga kaks aktiivset A-koondislast. Paraku ei ole vanad sõbrad saatuse tahtel sel hooajal veel kordagi koos mängida saanud.

Puri on mänginud Tammeka eest üheksas ametlikus mängus ja Teniste kahes, kuid korraga mitte. Teniste oli hooaja alguses vigastatud ning naasis platsile 12. aprillil Pärnus, sekkudes lõpu eel vahetusest, aga Puri oli sama mängu avapoolajal omakorda vigastada saanud ja välja võetud. Ning kui tänaseks oli Puri piisavalt mängukõlbulik, et vahetusest sekkuda, siis Teniste kanti küll protokolli, aga reaalselt mänguvalmis jällegi ei olnud.

Just täna vajanuks Tammeka hädasti Teniste kogemusi ja klassi, et Jakovlev kinni võtta.

3. Kalev tahtis tõesti rohkem

Tammeka oli korjanud eelmise kolme mänguga seitse punkti, mis kergitas nad korraks isegi neljandale tabelikohale ning juhtis lootused kõrgustesse. Muuhulgas hindasid kihlveokontorid tänase mängu eel tartlaste võidu tõenäosuseks umbes 70%, mis on väga kõrge näitaja.

Kalev tuli aga mängule, olles eelmises voorus kirjutanud tabelisse oma esimese punkti ning vajades positiivseid tulemusi kui õhku, et liigasse püsimajäämise eest võidelda.

Tammeka õigustas oma soosikuseisust mõlema poolaja alguses, ent Kalev punnis visalt vastu ning kui tartlased oma tahtmist ei saanud, siis hakkasid kalevlased ise üha ähvardavamalt ründereide korraldama. Tammeka kapten Gerdo Juhkam nentis mängu järel, et Kalev oli täna rohkem tahtmist täis ja küllap vastas see ka tõele, sest nende esitus oli järeleandmatum ja terviklikum.

4. Mängu parim - Ioan Jakovlev

Kalev eelistab nõelata läbi teravate äärte ning just Jakovlevi roll on olnud üleminekutel ründesse eriti silmatorkav. Isegi enne seda vooru oli ta 19 võtmesööduga selles arvestuses kogu Premium liiga liider, samuti oli ta üks aktiivsemaid tsenderduste ja vastase trahvikasti minevate söötude osas. Täna lisandus kuhjaga kõikvõimalikke positiivseid näitajaid, sest ta tegutses lausa pidurdamatult.