Luup peale | Paidel ja Transil jagub vaimujõudu, kuid tükkide tervikuks traageldamine nõuab aega (galerii!) (0)

Nii Paidel kui ka Transil on arenguruumi, kuid on ka, mille najal areneda. Foto: Brit Maria Tael

Nädala eest ülivalusal moel Levadiale alla jäänud ja vahepeal kaotusevalu Legioni peal leevendanud Paide Linnameeskond pidas taas raske heitluse, kus oldi Narva Transi vastu päris pikkade perioodide jooksul väljakul paremuselt teine meeskond, ent lõpuks võeti kolm punkti 2:1 võiduga ikkagi piirilinnast kaasa.

Paide alustas hoogsalt, teenis ridamisi nurgalööke ja tekitas vastaste värava all ka ohtu, ent andis seejärel initsiatiivi Transile. Võõrustajate rünnakud sujusid kenasti kuni karistusalani, seal ei õnnestunud aga kuidagi i-le punkti panna. Paide seevastu nõelas veidi enne pooltunni täitumist kiiremini kui seni ja see tõi kohe ka edu. Hooaega hästi alustanud Deabeas mängis karistusala joonel üle Ryan Lindsay ja söötis värava ette, kust Kaimar Saag palli terava nurga alt võrku suskas – 0:1.

Trans jätkas samamoodi nagu enne väravat, ent nüüd sai Jevgeni Demidov ka esmalt jala ja siis peaga ohtlikult löögile. Paide suutis ohu klaarida, kuid veenvust nende kaitsemängus polnud ja etteruttavalt võib öelda, et nii jäi see avapoolaja lõpuni. Paide vasturünnakud olid küll ohtlikud, kuid erinevalt väravaga lõppenud tõusust nappis neilgi oskust teha otsustavatel hetkedel õigeid valikuid. Pausile mindi Paide minimaalse eduga.

Teiseks poolajaks vahetas Transi peatreener Aleksei Eremenko platsile värske täienduse Volodõmõr Prõjomovi, kellel oli enne tänast kohtumist 63 mänguminutiga kirjas juba kolm väravat. Neljas oleks äärepealt sündinud vaid mõnikümmend sekundit pärast sekkumist, kuid ukrainlase terava löögi suutis Mihkel Aksalu püüda.

Kohe kõmmutas Aleksandr Zakarljuka ristnurgast üle ning seejärel pääses Prõjomov läbisöödu järel peaaegu Aksaluga silmitsi, kuid lõi üle. Mis oli õhus, tuli siiski peagi – alles teist korda liigamängus Paide algkoosseisu pääsenud Dominique Simon tegi karistusalas vea Oleksandr Koževnikovile ja peakohtunik Martti Pukk näitas penaltipunktile.

Lööma läks Prõjomov, kes oli eelmises voorus 54. minutil 11 meetrilt juba korra Tallinna Kalevi vastu skoori teinud. Nüüd lõi ta samal minutil samasse kohta, aga Aksalu oli valmis ja tõrjus! Paide napp edu püsis endiselt.

Mõni minut hiljem oleks jalgpalliklišee "kui ise ei löö, lüüakse sulle" äärepealt uue peatüki saanud, sest Kristjan Peldi pealöök oli juba Aleksei Matrossovist mööda lennanud, enne kui Transi keskkaitsja Deniss Dedetško palli joonelt minema virutas. Veel mõni minut ja Robi Saarma kolistas Saagi suurepärase tsenderduse järel Matrossovi valvatava värava posti.

Trans hoidis kerget initsiatiivi, kuid Paide korraldas järgemööda ohtlikke vasturünnakuid, ühel neist lendas väravast napilt mööda Karl Mööli löök. Eremenko proovis järjepidevalt midagi muuta, tõi esmalt väljakule teiseks ründajaks Gleb Pevtsovi ja nihutas siis viimaseks veerandtunniks edurivisse ka Dedetško, kuid Paide kaitse pidas.

Deabeas jõudis veel kauglöögi põiklatti saata ja vahetusest sekkunud Edgar Tur napilt mööda lüüa, enne kui Paide 88. minutil lõpuks pinged maha sai. Sergei Mošnikov tõmbas vasturünnakul mitu kaitsjat enda peale ja leidis siis vabaks jäänud Kristofer Pihti, kelle löök ei jätnud Matrossovile enam võimalust – 0:2.

Üleminutitel jõudis Zakarljuka end veel kord ilusti löögile mängida ja ikka ristnurgast üle tulistada, enne kui Dedetško kohtumisele efektse punkti pani. Ise teenitud karistuslöögi keerutas ta karistusala joone tagant seisuks 1:2 võrku, kuid see jäi ka kohtumise viimaseks episoodiks, sest mänguaeg oli täis saanud ja Pukk vilistas mängu lõppenuks. Soccernet.ee tegi võitluslikust duellist järgmised tähelepanekud:

1. Transil on sisu

Seda, et Trans mängib uuel hooajal head jalgpalli, võis aimata juba Eremenko palkamise järel, sest nii kõrge klassiga treenerilt muud ei ootakski. Hooaja esimesed voorud tõestasid, et hoolimata mängijaid kimbutanud tõbedest ja lünklikuks jäänud ettevalmistusest täpselt nii läkski. Transi esitused on olnud mõtestatud, tasakaalukad ja samas julged. On näha, et treener suudab oma nägemuse mängijateni viia ning platsil usutakse sellesse.

Ka nüüd püüdis Eremenko vahetustega loogilisel moel mängu uut pööret tuua, jäädes samas põhimõtetele kindlaks. Esmalt sekkus vaheajal Volodõmõr Prõjomov, et rünnaku tippu jõudu lisada. Siis võeti välja poolkaitsja Deniss Poljakov ja toodi tema asemele teiseks ründajaks Gleb Pevtsov. Kümmekond minutit hiljem lükkas Eremenko rünnakule keskkaitsja Dedetško, kelle koha tagaliinis võttis üle kogenud Roman Nesterovski.

Niisuguste vahetuste võimalikkus näitab, et meeskonnal on piisavalt pikk pink ja tark komplekteeritus, mis lubab treeneril vajalikke käike teha. Trans mängis hästi, puudu jäi ehk vaid realiseerimisest. Kuid tundub, et kogenud Prõjomovi lisandumine võib nad ka sellest murest vabastada. Samuti ilmutas märke varasemate hooaegade särast Zakarljuka, kes on eelmistes voorudes pigem varju jäänud.

2. Õnn tuleb, õnn läheb

Ühelt poolt võis Trans ju kiruda, et neil lihtsalt ei vedanud. Prõjomovi penalti teinuks seisuks 1:1, lisaks rääkinuks Transi poolt teise poolaja mänguliselt hea algus ning sellega kaasnenud emotsionaalne tõusulaine, mille harjal olnuks hea minna kas või võitu jahtima. Samuti võidakse taga nutta mitmeid šansse, mille lõpetuseks ei suudetud Aksalut kehvade löökide tõttu õieti proovile panna – küll lendasid need Paide väravavahile täpselt sülle, küll sootuks raamidest mööda. Ja oleks Dedetško karistuslöök võrgus maandunud kõigest mõni minutki varem, mis jätnuks Transile veel võimaluse viiki jahtida ...

Teisalt võinuks aga ka Paide mängu ka hoopis varem ära otsustada. Joonelt päästmine, post, latt ja veel paar "napikat", mis võinuks paremal päeval kõik väravaga lõppeda, tõestavad, et külalisedki suutsid 90 minuti jooksul piisavalt võimalusi luua. Ning kas saab üldse õnnest või ebaõnnest rääkida, kui väravavaht aimab õigesti ja võtab ära täpselt samasuguse penalti, mis voor varem võrku lipsas?

3. Paide pole endiselt veenev

Ka Linnameeskonna peatreener Karel Voolaid tunnistas pärast kohtumist ausalt, et Trans suutis oma mängu Paidele peale suruda. Kaitses vajuti liiga madalale, nädala eest Levadia vastu keskväljal tublilt hakkama saanud Simon jäi seekord Karl Mööli kõrval hätta ning kaitsetöö karistusalas oli küll hingestatud, ent põhines pigem individuaalsel sooritusel kui meeskondlikul üksteise abistamisel.

Samas näitas Paide sisu ja võitlusvaimu, mille sel hooajal juba Kaljult, Floralt ja Levadialt saadud valusad kaotused võinuks lõhkuda. Rabedatest lappidest suudeti kokku traageldada ülikond, mis küll aeg-ajalt õmblustest veidi kärisema kippus, aga lõpuks siiski kindlalt koos püsis, panemata kandjat piinlikku olukorda. Taas aitas sellele kaasa paarkümmend minutit enne mängu lõppu sekkunud Mošnikov, kelle kogemused võimaldavad Paidel tänavu juba mitmendat korda tuua mängu pöörde just sel hetkel, kui seda enim vaja.

Sellest kõigest võiks hooaja kokkuvõttes piisata, et jahtida pronksmedalit. Kuid praeguse seisuga tundub, et veel kõrgemasse mängu sekkumisest on Paide endiselt päris kaugel. Tõsi, seekord olid puudu nii vigastusest taastuv Ragnar Klavan kui ka haigestunud Siim Luts, kes mõlemad muudaksid Paide mängu rahulikumaks ja tasakaalukamaks. Koostisosad näivad Paidel olemas olevat, nende tervikuks liitmine nõuab aga veel kõvasti tööd.

4. Mängu parim – Mihkel Aksalu

Penaltitõrje oli suure tõenäosusega mängu pöördepunkt. Lisaks sisendas Aksalu aga kogu oma tegutsemisega meeskonnale seekord eriti vajalikuks osutunud rahulikkust. Nullimäng libises kohtumise viimase löögiga küll käest, ent rabedate esituste keskel paistis Aksalu kindel käsi hästi silma.

Just nii tõrjus Mihkel Aksalu 54. minutil Transi ründaja Volodõmõr Prõjomovi penalti. Foto: Brit Maria Tael