A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Premium liiga 5. voor avati Kadrioru staadionil kerge üllatusega, kui Tallinna Kalev alistas tänu Marek Kaljumäe 86. minuti penaltile 1:0 Tallinna Legioni. Kui konkreetse kohtumise tulemust ei saa Premium liigas viimase kahe nädala jooksul nähtut arvestades enam suureks üllatuseks nimetada, siis Kalevi hoogu ja punktisaaki kindlasti.
Kohtumisele soosikuna tulnud Legion oli terve kohtumise vältel domineerivam pool, vallates enam palli, võttes ette rohkem ohtlikke rünnakuid ning teenides arvukalt standardolukordi, millest mõned osutusid Kalevi jaoks ka probleemseteks. Kalev ei varjanud kordagi, et nemad mängivad kaitsest lähtuvalt, aga samas polnud see umb-, vaid organiseeritud meeskondlik kaitse.
Kaitsjad ei pidanud palli umbes ära peksma, sest ülemised liinid andsid Legionile survet. Kalevi esitusest kumas läbi usk meeskondlikkusesse ja vanasse heasse jalgpallivalemisse, et kui 11 number ühte kokku liita, siis on hea sideaine korral võimalik saavutada oluliselt suurem summa kui 11. Kalev saigi sellega hakkama, kuna Legioni liidetavate summa jäi nende väärtusest napimaks.
Legionil olid mõned võimalused kohtumine enda kasuks ära otsustada. 33. ja 36. minutil tekitas Nikolai Mašitšev vastase karistusalas teravused, mille tulemusel pääses löögile Stefan Tšendei, aga Karl Andre Vallner tõrjus mõlemal puhul. Kohe seejärel oli soodne kontrarünnak Kalevil, aga viimased kaks söötu olid veidi ettevaatlikud ning Daniil Sõtšugovi löögi püüdis temast 23 aastat vanem väravavaht Pavel Londak hõlpsalt.
Teistki poolaega domineeris Legion. Väravale oldi kõige lähemal 70. minutil, kui paremalt äärelt toimetatud karistuslöök valmistas Vallnerile suuri raskusi. Legioni meestel oli võimalik mõnelt meetrilt lahtist palli lüüa, aga löödi väravast mööda. Neli minutit hiljem vajas Legion juba Londaku supertõrjet, et viigiseisu hoida. Marek Kaljumäe toimetas palli Sören Kaldmani, kes lõi mõnelt meetrilt peaga, aga Londaku hiilgav reaktsioon päästis Legioni.
Kui Artjom Artjuninile fikseeriti viga vahetusest sekkunud 16-aastase ründaja Romet Kaupmehe vastu ja pall viidi penaltipunktile, polnud aga Londakul enam varianti. Kaljumäe realiseeris 11 meetri karistuslöögi kindlalt. Artjunin sai olukorrast ka punase kaardi ning lõpuspurdi pidi Legion ette võtma arvulises vähemuses.
Veidi ärevust suudeti Kalevi karistusalas ja selle lähistel tekitada, aga selge momendini enam jõuda mitte. Legioni teine järjestikune 0:1 kaotus mängus, mida domineeriti, seab neile enne laupäeval Narva Transiga peetavat duelli suure surve. Tulemust on vaja. Kalev on aga koroonapausi järgse nelja mänguga teenitud seitsme punktiga igati rahul. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Eesti koondise kogemustega keskkaitsja Artjom Artjunin ning nii FC Flora, FC Infoneti kui ka Nõmme Kalju ridades Eesti meistriks tulnud poolkaitsja Nikolai Mašitšev on jalgpallurid, kes peavad pakkuma Legionile kindlat ja kõrget kvaliteeti. Olema aampalkideks, millele ülejäänud meeskond saab toetuda ja kindlust koguda. Selle pärast on Deniss Belov nad meeskonda värvanud.
Esimesel poolajal kinkis Mašitšev läbinisti lapsikute valesöötudega Kalevile kaks lubavat rünnakut. Võõrustajate meisterlikkus polnud seekord nende ärakasutamiseks piisav, ent see ei vabanda Mašitševi praaki. Artjuningi oli esimesel poolajal süüdi ühes rängas eksimuses ning just tema rikkus kohtumise lõpus määruseid nii, et Kalev teenis penalti, millest lõi võiduvärava.
Artjunin polnud kohtuniku Roomer Tarajevi otsusega rahul, aga nii kogenud mängija lihtsalt ei tohi säärases olukorras lubada kahte asja. Esiteks tekkida võimalusel, kus 16-aastane ründaja tema selja taha pääseb. Teiseks tegutseda moel, et kohtunikul võib tekkida võimalus sealt penalti vilistada.
Kahe kogenud tegija suured eksimused peegeldavad Legioni tänast esitust. Kui 3. voorus Nõmme Kalju vastu toimis mäng väga hästi, siis viimati Tartu Tammeka vastu polnud seis sama hea, aga ka mitte otseselt halb. Täna polnud aga Legioni mäng enam sünkroonis.
Palli vallati küll vastasest selgelt rohkem, aga Kalev suutis neid kontrolli all hoida, sest tõsiselt häid väravavõimalusi tekitati ainult üks, kui avapoolajal mängis Mašitšev löögile Stefan Tšendei, kelle löögi Karl Andre Vallner tõrjus. Lõplikku kvaliteeti Legionil nappis ning selle põhjuseid tasub otsida just meeskonna aampalkide kehvast kandevõimest.
Kui sealt pakutakse meeskonnale kindlustunnet, siis õnnestuvad oluliselt suurema tõenäosusega ka viimane sööt ja pealelöök. Legionil jagub muret ja mõtlemisainet. Mängujärgne koosolek riietusruumis kestis pikalt ja oli valjuhäälne.
Kalevi esiründaja Hannes Anier teenis kolm päeva tagasi mängus FC Floraga kaks kollast ja ühtlasi punase kaardi, mis tähendas tänaseks kohtumiseks võistluskeeldu. Kalevi tipuründajana pidi seega täna mängima Eduard Golovljov, kes on aga paranemas vigastusest ning ei ole tegelikult veel 90 minuti vormis.
Anieri puudumine röövis Kalevilt kvaliteeti nii ründe- kui ka kaitsefaasis, sest nagu tõestas 2:0 võidumäng Tartu Tammekaga, kus ta lõi meeskonna mõlemad väravad, on ta nii hea realiseerija kui ka pressingu suunaja. Premium liigas 126 mänguga 34 väravat löönud Golovljovilgi on need oskused kahtlemata olemas, aga kas ka vigastusest taastuvalt Golovljovil?
Kalevi ründaja partiid tuleb kiita. Ta mängis oma 78 minutit targalt, säästes jõudu seal, kus võimalik, ja kulutades seda sinna, kuhu vaja. Väravavõimalusteni jõudmiseks vajalikku teravust tal veel arusaadavalt napib, ent see tuleb koos paranemise ja mänguminutitega. Kiita tuleb ka Golovljovile pressingu osas tõhusat tuge pakkunud Kalevi keskvälja.
3. Positsioon, eriti noore mängija puhul, pole kivisse raiutud
Kalevi peatreener Liivo Leetma käekirja on nüüd palliplatsil olnud võimalik näha kahe nädala ja nelja vooru jagu. Üks märksõnu, millest on võimatu mööda vaadata, on loominguline suhtumine mängijate positsioonidesse.
Nii on ründav poolkaitsja Reinhard Reimaa leidnud koha paremkaitses, seni keskpoolkaitsjana tuntud Tristan Toomas Teeväli mängib paremal äärel. Aga seni äärekaitsjaks tituleeritud Daniil Sõtšugov on ründavamat sorti vasakäär ning varasem äärekaitsja Alger Džumadil müttab keskvälja südames.
Neist neljast tundis end täna väljakul võib-olla veidi ebamugavalt ainult Džumadil, kuid see mõte võib olla kantud ebakõla leidmise soovist. Ülejäänud kolm meest mängisid oma kohta igati asjalikult. Sõtšugov oli Kalevi kõige ohtlikum mängija, kellega German Ussov ja Aleksandr Volodin hädas olid. Reimaa hoidis Legioni üht liidrit Maksim Lipinit kenasti kontrolli all ja jõudis ka rünnakut toetada ning Teeväli mängis igas mõttes korralikku jalgpalli.
Leetma on nende meeste varasemaid positsioone muutnud, sest näeb mängijaomadusi teisest küljest kui eelmine peatreener Aleksandr Dmitrijev. Selles ei ole midagi pentsikut ei Eesti ega maailma praktikat arvestades. Kalevi president Ragnar Klavan oli karjääri alguses vasakäär, siis natuke aega keskpoolkaitsja, siis vasakkaitsja, aga Bundesligas (Augsburg), Premier League'is (Liverpool) ja Serie A-s (Cagliari) keskkaitsja.
Positsioon ei ole, eriti noorte mängijate puhul, midagi kivisse raiutut. Sõtšugov on 17, Reimaa 21, Džumadil 23 ja Teeväli 17 aastat vana. Maailma jalgpall on viimase 20 aasta jooksul muutunud oluliselt mobiilsemaks (seda soosivad muuhulgas ka reeglimuudatused), mis omakorda nõuab mängijatelt mitmekülgsust. Erinevatel positsioonidel saanud kogemus teeb neist meestest terviklikumad jalgpallurid.
4. Mängu parim – Marek Kaljumäe
Penalti kindel realiseerimine pole põhjus, miks see aunimetus Kaljumäele kuulub. Ta oleks selle pälvinud ka siis, kui Kalev poleks penaltit teeninud ja mäng lõppenuks 0:0 viigiga. Autsaideri rollis olnud meeskonna edus oli kontrolliva poolkaitsja roll kandev. Kaljumäe juhendas meeskonda, toetas nii keskkaitsjaid kui ka poolkaitsjaid, lisas vajadusel tempot või tõmbas seda maha. Kapten juhtis oma väed võidule.
Esialgne protokoll:
2. juunil kell 19 Kadrioru staadionil
JK Tallinna Kalev - TJK Legion 1:0 (0:0)
86. pen. Marek Kaljumäe
Väravasöödud: 86. Romet Kaupmees
Hoiatused: 59. Markus Allast, 69. Tanel Tamberg
Eemaldamine: 85. Artjom Artjunin
Mänguolud: +14, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras
Peakohtunik: Roomer Tarajev
Abikohtunikud: Dmitri Vinogradov, Raul Kaivoja
Neljas kohtunik: Elar Tarkus
Kalev: Karl Andre Vallner, Daniil Sõtšugov, Markus Allast, Sören Kaldma, Alger Džumadil, Tanel Tamberg, Marek Kaljumäe, Reinhard Reimaa, Martin Vetkal (64. Romet Kaupmees), Tristan Toomas Teeväli, Eduard Golovljov (79. Selim El Aabchi).
Varus: Daniil Koroljov, Brandon Bachmann, Sandor Dino Franch, Romet Kaupmees, Jakob Tamberg, Mark Petrov, Selim El Aabchi.
Legion: Pavel Londak, Andrei Sidorenkov, Artjom Artjunin, Aleksandr Volodin, German Ussov, Nikolai Mašitšev, Deniss Vnukov, Maksim Lipin (75. Kirill Vinogradov), Daniil Pankov (61. Dmitri Kovtunovitš), Stefan Tšendei (83. Giorgi Gvinašvili), Marek Šatov.
Varus: Artem Levizi, Giorgi Gvinašvili, German Šlein, Kirill Vinogradov, Dmitri Kovtunovitš, Artur Šarnin, Vsevolod Zassuhhin.
Tabeliseis:
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?