Luup peale | Pool tundi enne avavilet staadionile jõudnud Trans sai Pärnus karmi äratuse, aga virgus imeliselt (0)

Transpordiprobleemide tõttu viimasel hetkel Pärnusse jõudnud Narva Trans jäi seal 1:3 kaotusseisu, aga sõitis koju tagasi ikkagi kolme punktiga. Vahetusmees Oleksandr Koževnikovi kübaratrikk tagas neile põnevuslahingus 5:3 võidu.

Plaanitust 16 minutit hiljem alanud kohtumine Pärnu Rannastaadionil oli jõudnud kesta vaid 50 sekundit, kui Ronaldo Tiismaa külalisi väravaga tervitas. Ranet Ristikivi andis paremalt äärelt mõõdetud tsenderduse ning Tiismaa edestas võitluses Deniss Taradudat, koksates palli viielt meetrilt peaga võrku - 1:0! Seejuures oli rünnak alanud 18 sekundit varem keskväljalt, kus Tiismaa samuti just Taraduda vastu õhuvõitluse võitis.

Trans haaras seejärel mängu enda kätte ning kuigi nad olid ohtlike võimaluste loomisega hädas, jõuti 22. minutil siiski viigini. Gleb Pevtsov viis nad kiirrünnakule ning kuigi ründehoog pidurdus, jõudis Trans suurte jõududega vastaste kasti ning kui kaks esimest löögiüritust blokeeriti kaitsjate poolt, siis kolmanda katse saatis Aleksandr Zakarljuka tosinalt meetrilt posti kõrvale - 1:1!

Sellele oli kodumeeskonnal aga juba kahe minuti pärast vastus olemas. Pärast kiiret rünnakut paremalt äärelt söötis Kristjan Kask palli keskele ja Tiismaa lõi selle 15 meetrilt ühe puutega posti kõrvale - 2:1!

Mäng muutus üha lahtisemaks ning kui Vapruse kasuks jäeti ilmselt teenitud penalti määramata, siis teises väljakuotsas vajas kodumeeskond Ott Nõmmelt kahte head tõrjet. Narvalaste kolmas olukord oli veelgi ohtlikum, kui Pevtsov tõmbas kiirrünnakul palli Nõmmest mööda, aga Vapruse debütant Kevin Metso suunas viiekastis palli napilt postist mööda.

Teise poolaja alguses sai kodumeeskond mängu taas paremini kontrolli alla ning kui nad ka kolmanda väravani jõudsid, siis näis taevas Pärnu kohal vägagi helgena. Kõigepealt oli Tiismaa lähedal, et kübaratrikk vormistada, ning järgnenud nurgalöögi järel oli kapten Magnus Villota selleks meheks, kes Sander Sinilaidi tsenderduse kuuelt meetrilt võrku suunas - 3:1! Seejuures edestas ta võimsa hüppega mõlemat Transi keskkaitsjat.

Ometi leidis Trans vahetuste toel tee tagasi mängu. Martin Käose järjestikuse pealelöögid ei jõudnud küll raamide vahele, kuid hoidsid kodumeeskonda surve all ning Vaprus vajuski üha sügavamale kaitsesse. 65. minutil sai Trans vahe minimaalseks, kui kogu mäng oli koondunud nende paremale äärele, aga siis viidi pall paari sööduga vasakule, kus Arseni Kovaltšuk pääses Nõmmega silmitsi ning saatis täpse löögi tagumise posti kõrvale - 3:2!

Arseni Kovaltšuk (sinises) tegi Transi tagasitulekuga algust. Foto: Svetlana Tšižova

Seejärel sekkus ka Koževnikov ning kuus minutit hiljem tõi ta tabloole viigiseisu. Nikita Mihhailov tegi paremal äärel Enrico Veensalule ära, murdis kasti ning andis mõõdetud söödu ukrainlasele, kes selle Metsot edestades viiekastinurgast ühe puutega võrku suunas - 3:3! Ning juba kolm minutit hiljem viis Koževnikov Transi ka ette, edestades seekord Uku Kõrret ning suunates sarnasest positsioonist peaga võrku Volodõmõr Prõjomovi söödu - 3:4!

Vaprus leidis jõudu pallivaldamine enda kätte haarata ja nüüd oli juba Trans see, kes aega venitada püüdis, kuid korralike väravavõimalusteni pärnakad enam ei jõudnudki. Lisaminuteil teenis Trans hoopis penalti, kui Ristikivi sikutas särgist Prõjomovit, kes asus ise ka palli taha. Vapruse noor väravavaht Ott Nõmm tõrjus küll teist vooru järjest penaltilöögi, aga "lauapallini" jõudis esimesena jällegi Koževnikov, kes vormistas niiviisi oma kübaratriki - 3:5Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Transil jälle bussiga häda

Narva Transi bussiga tekkisid juba Sillamäe kandis probleemid, mistõttu tuli tellida uus buss ning Premium liiga kohtumine lükati viisteist minutit hilisemaks. Kui seejärel loodeti kohale jõuda kell 18.20, siis reaalselt jõuti Pärnu Rannastaadionile kell 18.42. Avavile kõlas lõpuks kell 19.16 ehk vaid 34 minutit pärast külalismeeskonna saabumist. Kokkusattumus või mitte, aga 50 sekundit hiljem oli pall Transi väravas. Külalised said oma mängu korralikult käima alles teisel poolajal.

Huvitaval kombel oli see tänavu juba teine kord, mil Transil bussiga probleemid tekkisid. 21. jaanuaril sattus Tallinnasse teel olnud buss kergesse avariisse ning Taliturniiri kohtumine Nõmme Kaljuga tuli lõpuks kaks päeva edasi lükata. Seejuures on irooniline, et klubi president Nikolai Burdakov juhib tsiviilelus just transpordiettevõtet.

Transi president Nikolai Burdakov ja peatreener Aleksei Eremenko. Foto: Svetlana Tšižova

2. Suured otsused Vapruse vastu

Et kohtumine oli pingeline ning kaalul palju, pole selles midagi tavatut, et mängijad keesid vahel üle ja näitasid välja rahulolematust kohtunike otsustega. Kaks olukorda tõusid aga seekord teistest esile, sest tegemist oli oluliselt mängu käiku mõjutanud otsustega, ning mõlemal juhul tundsid pärnakad, et peakohtunik Paul Kask tegi neile rängalt liiga.

Esimene olukord: 36 mänguminuti täitudes kukkus Ronaldo Tiismaa vastaste kastis võitluses Iriega, publik ja pink nõudsid penaltit, aga kohtunik lasi mängul jätkuda. Kordused kinnitasid, et Elevandiluuranniku poolkaitsja jäi sellesse olukorda hiljaks, ei puutunud palli ja astus Tiismaale kanna peale.

Teine olukord: 72. minutil sai Uku Kõrre sai võitluses Volodõmõr Prõjomoviga pisut viga ning kohtunik saatis ta väljaku kõrvale, näidates justkui sõrmega, et pärnaka huul on verine. Vapruse keskkaitsja lahkuski ning järgnenud standardolukorrast lõi Trans 3:3 viigivärava. Lõpuvile järel oli aga kaamerapildist näha, kuidas Kõrre vaidles kohtunikuga (videos alates 1:59:20) ja üritas talle näidata, et huul on terve ja väljaku kõrvale saatmiseks puudus põhjus.

3. Kes saadaval, need kohe tulle

Vapruse kolmest värskest täiendusest (Paide Linnameeskonnast laenule võetud kaitsjad Siim Aer ja Kevin Metso ning FC Florast laenatud ründaja Andreas Kiivit) sai täna kaasa teha vaid Metso. Selle põhjuseks on meistrivõistluste juhendi punkt, mis ei luba hooajasisese klubivahetuse järel seitse päeva uut klubi esindada. Kuna Aer ja Kiivit olid registreeritud Premium liiga koosseisudesse, siis neile see punkt kehtib, Metso oli aga U21 võistkonna mängija. Järgmises mängus Paide vastu tohivad juba kõik kolm kaasa teha.

Peatreener Dmitrijs Kalašnikovs otsustas Metso otsekohe põhikoosseisu lülitada, eelistades teda sel hooajal kaheksa Premium liiga kohtumist pidanud 19-aastasele Kairo Kiltmaale. Metso näol on tegemist sama vana äärekaitsjaga, aga tema oli sel aastal mänginud vaid Paide U21 võistkonna eest Esiliigas. Metso varasem Premium liiga kogemus piirdus eelmisel hooajal ühes kohtumises 89. minutil vahetusest sekkumisega.

Metso tänaseks tipphetkeks jäi avapoolaja lõpus meeskonna kindlast väravast päästmine, kui ta jõudis viimase mehena Gleb Pevtsovi lööki takistama. Miinuspoolele tuleb aga kanda see, et ühe Oleksandr Koževnikovi värava puhul edestas ukrainlane just teda.

Kevin Metso tõmbas Pärnu Vapruse mängusärgi kohe selga. Foto: Svetlana Tšižova

86. minutil sai debüüdi kirja ka Raul Tääker, kelle tänavused ainsad mänguminutid pärinesid märtsi lõpust ja aprilli algusest duubelvõistkonna rivistuses II liigas. Tääker asendas paremal äärel Virgo Vallikut ning see jäigi Vapruse ainsaks vahetuseks, kuigi pingil oli ka kõrgliigakarastusega mehi.

Ka Transi read on hõredad, nii et nende seni ainus juulikuine täiendus, 21-aastane Ukraina kaitsja Deniss Taraduda visati samuti kohe pärast klubiga liitumist võistlustulle. Kirjade järgi võib ta mängida ka äärekaitses, aga nii nädal tagasi Paide vastu kui ka täna Vapruse vastu tegutses ta keskkaitses. Kui eelmine mäng oli selge õnnestumine, siis täna tuli ka temal kooliraha maksta. Avavärava olukorras kaotas Taraduda kaks duelli järjest ning 15. minutil söötis ta oma kastis palli ründajale jala peale. Vapruse kolmanda värava puhul hüppas Villota aga korraga üle mõlemad Transi keskkaitsjad.

4. Mängu parim - Oleksandr Koževnikov

Aprillis Transiga liitunud 22-aastane ukrainlane ei olnud seni õiget hoogu leidnud, mille tulemusel kaotas ta ka koha põhikoosseisus. Ta on mänginud mõlemal äärel, ründava poolkaitsjana ja korra tipuründajana, kuid enne tänast polnud kirjas ainsatki resultatiivsuspunkti. Nüüd tuli aga kolm korraga ja tugev avaldus uuesti põhikoosseisukoha järele, sest just tema elav liikumine ja terav samm oli see, mis Transi rünnaku käima tõmbas.

Oleksandr Koževnikov tõmbas Transi rünnaku käima. Foto: Svetlana Tšižova

9. juulil kell 19.15 Pärnu rannastaadionil

Pärnu JK Vaprus - JK Narva Trans  3:5 (2:1)
1., 24. Ronaldo Tiismaa, 56. Magnus Villota - 22. Aleksandr Zakarljuka, 65. Arseni Kovaltšuk, 73., 75., 90+2. Oleksandr Koževnikov

Väravasöödud: 1. Ranet Ristikivi, 24. Kristjan Kask, 56. Sander Sinilaid - 22., 73. Nikita Mihhailov, 65. Aleksandr Zakarljuka, 75., 90+2. Volodõmõr Prõjomov
Realiseerimata penalti: 90+2. Volodõmõr Prõjomov (väravavaht tõrjus)
Hoiatused: 77. Uku Kõrre, 90+1. Ranet Ristikivi - 25. Aleksandr Zakarljuka, 37. Dmitrijs Kalašnikovs (pingilt), 50. Gleb Pevtsov, 64. Arseni Kovaltšuk, 80. Deniss Taraduda
Mänguolud: +16, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras