Luup peale | Premium liigas karastunud Kalevi noored tõstsid kolmandal katsel karika pea kohale (galerii!) (0)

Tallinna Kalev mängis teist aastat järjest Eesti U19 vanuseklassi tähtsaima võistluse finaalis ning haaras esmakordselt karika enda kätte, alistades U19 Eliitliiga meistriliiga finaalis 2:1 FC Flora.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli lõpust

Kohtumist iseloomustas üldiselt selline dünaamika, et Flora valdas rohkem palli, aga Kalevil avanes rohkem väravavõimalusi. See ilmes juba alguses, kui Flora sai avaminutite võitluse järel pallikontrolli enda kätte ning see tõi neile kaasa ka paar lubavat löögikohta, kuid mõlemad üritused jõuti kaitsjate poolt blokeerida.

Esimene tõeliselt hea võimalus avanes aga 13. minutil Flora enda värava all ja lõppes kohe ka võrgus, kui Kalevi vasakkaitsja Mikk Johannes Siitam kerkis oma poolelt otsajooneni välja ja söötis keskele, kus Ramol Sillamaa väledate jalgadega palli endale kõrvale võttis ja võrku lajatas - 1:0!

Mäng jätkus samas vaimus ning Sillamaa pääses mitu korda kaitseliini seljataha, aga ei leidnud terava nurga alt tagumist posti üles. Lisaks mängis ta end kord kastis kaitsjate vahelt löögile, aga saatis siis palli otse Silver Rebasele sülle. Kalev kujutas ohtu ka nurgalöökide järel, pääsedes niiviisi veel kaks korda löögile.

Floral nappis konkreetseid väravavõimalusi, kuid ühtteist siiski sündis. 23. minutil tegi Gregor Rõivassepp ääre peal Siitamile ära, aga terav pall värava ette ei leidnud kaaslast. Kümme minutit hiljem teenis Sten Marten Viira 20 meetri kaugusel väravast karistuslöögi ning Even Hurt saatis sealt palli otse väravasse - madal löök lendas väravavahi nurka, kus Maico Rimmel selleks valmis ei olnud - 1:1!

Viigivärava järel muutus Flora palli vallates veel enesekindlamaks ning teise poolaja alguses näitasid nad ka rohkem otsustavust. 50. minutil sai Bruno Vaini ja Marten Luige eeltöö järel hea võimaluse Georg Vende, kes pööras end 10 meetri pealt löögile, aga saatis palli väravast mööda. Kaheksa minutit hiljem pääses omakorda Luik trahvikasti paremast küljest löögile, aga Rimmel püüdis tema ürituse.

Flora tegi suure hulga vahetusi, misjärel kandus mänguline ülekaal mõneks ajaks Kalevile. Järgnes ka paar väravavõimalust, millest parim avanes 63. minutil taas Sillamaal pärast Daniil Sõtšugovi eeltööd paremal äärel ja kavalat söötu penaltipunkti lähistele - löök lendas aga üle. Seejärel käis initsiatiiv käest kätte, aga vahetused olid mängurütmi niivõrd lõhkunud, et kumbki pool ei suutnud pikka aega ohtu kujutada.

Murrang saabus aga päris lõpu eel, kui Kalev järjest ähvardavamaks muutus. Vahetusest sekkunud Romet Kaupmees ei suutnud kõigepealt ära kasutada lubavat kontravõimalust. Seejärel teenis Flora keskväljaankur Sten Marten Viira umbes minutilise vahega kahe keskväljavea eest kaks kollast kaarti ja saadeti väljakule minema. Järgnenud Hugo Palutaja pikk karistuslöök maandus kuue meetri kaugusele Kalevi väravast, kust Kaupmees selle peaga lati alla suunas - 2:1Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalev oli teravam, otsustavam ja kogenum

Nagu eelnevast juba välja tuli, siis mängu üldine dünaamiga oli selline, et Flora valdas rohkem palli, kuid ei leidnud viimasel kolmandikul käike, samas kui Kalev nõelas kiirrünnakutega ning oli ka muidu ründefaasis teravam.

Liialdus oleks öelda, et Kalev mängis vaid kontrarünnakute peale, sest nemadki kontrollisid aeg-ajalt pikemalt palli, aga suures plaanis oli nende mänguplaan selgelt sirgjoonelisem kui Floral. Tihtipeale otsiti palle just liini taha, kus Sillamaa välkkiired jalad paksu pahandust tekitasid. Flora omakorda näitas üles head tehnilist meisterlikkust ja enesekindlust, püüdes ka rasketest olukordadest sööduga välja tulla, vältides pikki palle peaaegu täielikult.

Kalevi mänguplaan tõi avapoolajal kaasa palju rohkem väravavõimalusi (blokeeritud pealelöögid kõrvale jättes sooritas Kalev avapoolajal 6 lööki Flora 1 vastu ning teenis 3 nurgalööki Flora 0 vastu), nii et selles plaanis toimis Kalevi lähenemine palju paremini. Seda enam, et Flora tabamus sündis karistuslöögist ja väravavahi eksimuse toel. Samas aga teenis Flora selle karistuslöögi pärast seda, kui Kalev ei olnud pikemat aega enda kasti juurest palli klaariks saanud, nii et seda võib vaadata ka Flora survest tulenenud võimalusena.

Teisel poolajal oli Kalev jätkuvalt teravam ja statistliselt üle (pealelöögid 6:2, nurgalöögid 1:1), kuid heade väravavõimaluste poolest oli tegemist juba päris võrdse heitlusega. Sellegipoolest pääses Kalevi mängijate suurem kogemustepagas lõpuks maksvusele.

2. Premium liiga tagumine ots ja Esiliiga ülemine ots

Karika väljamängimine võimaldab noortejalgpallile suuremat tähelepanu, eriti kui finaalmäng seotakse täiskasvanute karikafinaalidega. Ning kahtlemata on karikavõit U19 klassis oluline näitaja ja auasi, andmaks väljaku peal klubide noortetööle objektiivset hinnangut.

Ent suures plaanis ei ole U19 vanuseklassi tippude puhul peaküsimus enam selles, millise klubi noortevõistkond parajasti võimutseb, vaid pigem juba selles, kuidas õnnestub noortesüsteemi produktidel meestejalgpallis kanda kinnitada. Selles vaates on paras eelis Kalevil, kes saab julgelt noori põhimeeskonda edutada, samas kui Premium liiga tiitli nimel heitleva Flora põhimeeskonna konkurents kipub 18-aastastele veel üle jõu käima.

Koguni kümnel Kalevi finaalikoosseisu mängijal on juba Premium liigas debüüt kirjas, samas kui sama ei saa öelda ainsagi Flora mängija kohta, kes täna koosseisu kuulusid. Mitmed kalevlased (nagu näiteks Daniil Sõtšugov, Hugo Palutaja ja Ramol Sillamaa) on Premium liigas nii regulaarsed osalejad, et nendest võib isegi rääkida kui kõrgliiga põhimeestest.

Flora noorte kogemus meestejalgpallis piirdub Esiliigaga, kus vahelduva eduga U21 võistkonna eest mängida saadakse, või mõne mängija puhul II liigas mängiva U19 võistkonnaga. Samas on Flora duubelrivistusest saadav karastus astme võrra kõrgem kui Kalevi duublis, mis mängib Esiliiga B-s.

3. Kolmandal katsel teenitud karikas

U19 vanuseklassi Eliitliigas peetakse meistriliiga finaalturniiri kolmandat aastat ning Kalev on TJK Legioni kõrval üks kahest klubist, kes on seal igal aastal poolfinaali jõudnud. Kui 2020. aastal jäädi poolfinaalis suurelt Legionile alla ja mullu kaotati samale tiimile penaltitega finaalis, siis tänavu õnnestus neil Legionit turniiri käigus vältida, sest Legion langes poolfinaalis penaltitega Florale.

4. Mängu parim - Ramol Sillamaa

Kalevi 17-aastane ründav poolkaitsja lõi U-19 eliitliiga turniiril viie mänguga kokku lausa üheksa väravat ning tõestas ka täna, et on oma tiimi kandvaks ründejõuks. Ta alustas kohtumist tipuründes, avas skoori ja ründas isukalt Flora liinitagust, enne kui ta lõpu eel Romet Kaupmehe sekkudes vasakule äärele liikus. Sillamaa sai tänavu juba ka Premium liigas jala valgeks ning on kahtlemata üks põnevamaid noori talente, kellel kõrgliigas silma peal hoida.