Luup peale | Saarlased kustutasid võidupõua hariliku õlekõrrega, ent janu jagub mõlemas linnas (0)

Trans ja Kuressaare jagelesid küllaltki võrdselt, kuid otsustavaks sai Märten Pajunurme penalti. Foto: Sergei Stepanov

JK Narva Trans ja FC Kuressaare pidasid Kalev-Fama staadionil 7. vooru kohtumise ära sääraselt, et ligi 85 minutit toksiti palli erilisi emotsioone tekitamata. Samas piisas mõnest üksikust olukorrast, et keegi oleks pahane ja keegi juubeldaks.

Avapoolajal oli näha, et saarlastel oli selja taga pikem sõit. Nii saadi vaid üksikud olukorrad, mille lõpplahendus andis rohkem kui soovida. Nii pidi Aleksei Matrossov püsima ergas ilma suurt tööd tegemata, sest ligi pooleteisetunnise vahetuse tõsisem osa ootas alles ees.

Samal ajal olid mehe tiimikaaslased palliga agarad. Juba viienda minuti lõpus tõusti osavalt rünnakule, kui Igor Karpenko sai pika palli maha ning poetas selle tormiliselt lidunud Daniil Tarassenkovi teele. 20-aastane ründaja põrutas 16 meetri pealt otse, kuid jõudu jäi üle ning mänguvahend vihises üle lati.

Veel parem šanss mängiti välja 21. minutil. Vea teeninud Deniss Poljakov tsenderdas palli tagumisse posti, kus oli valveta jäänud Aleksandr Kulinitš. Paremkaitsja proovis õhust ühega, kuid tõste ebaõnnestus ning maandus reklaamtahvlite taga.

Tundus, et poolajapausil käisid saarlased kokkulepitud rünnakumustrid üle, sest teisel poolajal võeti sisse pisut teistsugune roll. Ei saaks öelda, et ründavam, sest seda tehti ka avapoolajal, kuid Transi vaatevinklist muututi ebameeldivamaks.

47. minutil venitas Matrossov esimest korda kõiki korsetilihaseid, sest Karl-Rudolf Õigus lasi väravasuule kavala ning piisavat ohtu külvanud palli. Kuus minutit hiljem prooviti nõelata kontrarünnakust, kuid viimane pall Õigusele läks törts liiga pikaks. Kohe sinna otsa sai hea läbisöödu ka Mattias Männilaan, kelle sirutusest jäi liiga väheks.

Mäng püsis endiselt lahtine ning kohti haavamiseks leidus. 52. minuti keskpaigas oli Kuressaare kaitseliin paigast, Harlin Suareze läbisööt jõudis Tarassenkovini, kes jätkas omakorda kahe mängija vahele pugenud Karpenkole. Ukraina ründaja lõi ühe puutega tagumisest postist napilt mööda.

Mängu murdepunkt saabus 71. minutil, kui Kulinitš tõukas karistusalas Männilaant selga ning Kristo Tohveril ei jäänud muud üle, kui vilet anda ning käega penaltipunkti suunas näidata. Narvakas võttis kahe käega peast kinni, uskumata, mis juhtunud oli. Ilmselgelt läks penaltipunktile spetsialist Märten Pajunurm, kes lajatas keskele - 0:1! See tähendas Pajunurmele tänavu kolmandat realiseeritud penaltit.

Trans kangutas edasi. 77. minutil mängis Suarez hea nurgalöögi esimesse posti, kust kõige kõrgemale kerkinud Kulinitš peaga suunama pääses ning Magnus Karofeldile raskusi tekitas. Kümmekond minutit hiljem oleks olnud vaja vaid törts pehmemat jalga, sest soolasambaks kivistunud saarlaste kindamees polnud üldse valmis: Kulinitš ründas langevat tsenderdust parema jala välisküljega, sahinast jäi puudu vähem kui meetrike.

Kohtumisele anti viimane lihv teisel üleminutil, kui Kuressaare Transi audi järel kontrasse pääses. Sander Laht lidus pallist mööda löönud Suarezest mööda, pani ristsöödu Männilaanele, kes kasti jõudes virutas palli Matrossovist mööda latti! Selle olukorra järel kõlas ka matši lõpuvile. Soccernet.ee tähelepanekud:

Mattias Männilaan oli tabamusele ülilähedal. Foto: Sergei Stepanov

1. Mõlemal meeskonnal oli jalgades karikamäng, mõtteis vastupidised emotsioonid

Võõrustaja pidas oma karikamadina kolmapäeval, kui 120 mänguminutiga ei jõutud lõpplahenduseni ja penaltiseerias saadi Paide Linnameeskonna üle võit. Kuressaare jageles päev varem Tallinna FC Floraga, kellega jõuti samuti 11 meetri löökideni, kuid vastu võeti kaotus.

Kuna mõlemad meeskonnad tegid liigalahinguks vaid kosmeetilisi muudatusi, siis võib uskuda, et nädala sees mängitud 120 minutit andsid tunda. Samal ajal mängis oma rolli ka kaasa võetud emotsioon: kui nigelalt alustanud Transil oli all "kohustuslik" võit Harju JK Laagri üle ning pisut üle varju hüppamisena tundunud Paide kukutamine, siis järjepanu kaotanud saarlasi kannustas sportlik viha. Tundub, et see oli selleks matšiks parem retsept.

2. Mis siis, kui Matrossov oleks mängu viimaseks karistuslöögiks saarlaste kasti lidunud?

Kommentaator Kasper Elissaar käis teisel ehk viimasel üleminutil mängitud karistuslöögi eel välja, et ka Transi kindamees võiks ründesse minna - kaotada pole ju midagi. Nii ei arvanud kohalikud mehed, sest kogenud vaht jäi oma kohale, kõik teised saadeti viigiväravat noolima küll.

Kokkuvõttes saab Matrossovi valikut kiita, sest vaatamata sellele, et karistuslöögi andmise hetkel oli lõpuvileni jäänud eeldatavasti vähem kui 40 sekundit, polnud mäng kaugeltki veel läbi. Järgnes kõva pusimine Kuressaare kastis ja selle lähistel, lisaks ka too saatuslik audivise, mille klaarimisel pääsesid Laht ja Männilaan kontrasse. Kui Matrossov oleks samal ajal kuskil kõrgemal patseerinud, võiks protokollis olla ühe asemel 2.

3. Iriel esimene mängukeeld käes

Transi keskväljaäss Irie jõudis juba oma tavapärase verstapostini - teenitud on neli hoiatust, mis jätab ta järgmisest liigamängust Pärnu JK Vaprusega eemale. Samas pole ta Premium liigas tänavu esimene säärane patustaja, selle au sai endale tartlaste Dominic Laaneots.

Samas teeb Irie silmad ette aasta jagu nooremale Iriele: 2022. aastal sai neli täis alles 18. mail ehk 14. voorus.

4. Transile jäävad võidud õhuduellides

Terve matši vältel jäi silma, et kodumeeskond oli õhuduellides võimsam. Nii võideti üldiselt nii esimesed kui ka teised pallid, mis ühest või teisest suunast võitlustandrile saadeti. Ka jõudsid Transi mehed mitmel korral oluliselt peaga löögile, Kuressaare omad mitte nii väga.

Meenutades mulluseid numbreid, siis Premium liiga parimad õhuvõitlejad oli saarlased: Silver Alex Kelder teenis 150 võitu Sten Reinkort 141. Transi parim mees oli Irie 108 võiduga, kes jagas viiendat-kuuendat kohta.

Nii riivas silma, et mitme mehe võrra muutunud Kuressaare pole õhus nõnda võimas, kui oleme harjunud nägema. Oli see vaid selle mängu anomaalia või tänavune normaalsus, mida tuleks hakata paikama?

5. Kohtumise parim - Märten Pajunurm

Kodus asjad korras ning järjekordne penalti realiseeritud - Kuressaare kapten tegi oma töö eeskujulikult ära.