Luup peale | Tammeka ja Transi paarisrakend kisub sel aastal ülikoolilinna suunas (galerii!) (0)

Tartu Tammeka tõukas Narva Transi kuuendalt tabelirealt, kerkides koduse 2:0 võidu järel ise kaheksandalt kohalt kahe pügala võrra kõrgemale.

Tammeka haaras initsiatiivi kohe enda kätte ja domineeris enamikku avapoolajast. Kevin Mätas jõudis kaks korda viielt meetrilt peaga üle lüüa, enne kui tartlased 16. minutil penalti teenisid. Patrick Genro Veelma pealelöök tabas Deniss Taradudat ning kuigi ukrainlane protesteeris, üritades näidata kohtunikule oma torso peal olevat pallijälge, mängis ta Kristo Külljastineni hinnangul käega.

Mätas seadis palli penaltipunktile, kuid löök tuli kehv ja Aleksei Matrossov suutis selle värava keskelt tõrjuda. Järgnenud nurgalöögi järel asus Tammeka siiski juhtima, olgugi et Mätase pealöök tabas kõigepealt latti, sest seejärel surus värava eest palli võrku Reio Laabus – 1:0!

Värav äratas mingil määral ka Transi üles, nad hakkasid agressiivsemalt pressima ning ründasid igal võimalusel Tammeka kaitseliini tagust ruumi. See tõi kaasa ka ühe väga hea viigivõimaluse, kui 26. minutil tõrjus Richard Aland Oleksandr Koževnikovi terava nurga alt sooritatud lähilöögi ning Irie saatis jätkuürituse neljalt meetrilt väravast mööda.

Tammeka suurendas edu 34. minutil, kui Mätas jättis Laabuse püstsöödu kannaga Taijo Tenistele ning Teniste löök karistusala nurgast leidis kaitsja rikošeti kaudu tee võrku – 2:0! Tähistuseks viskas Eesti koondise paremäär stiilse tagurpidisalto. Vaheajaks võinuks juba sündida ka Tammeka kolmas, aga David Addy karistuslöögi järel viiekastist jalaga löögile pääsenud Gerdo Juhkam põrutas palli latti.

Teine poolaeg oli suures plaanis võrdsete lahing, kus head perioodid vaheldusid käest kätte ja mitmeid häid võimalusi avanes mõlema värava all. 51. minutil tõrjus Aland nurgalöögi järel Irie ohtliku pealöögi ning Gerdo Juhkam blokeeris jätkuürituse. 30 sekundit hiljem pääses Veelma teises väljakuotsas jooksu, pani Taraduda pikali ja proovis ka väravavahist palli mööda tõmmata, aga kukkus Matrossovi viskumise tulemusel. Kohtuniku hinnangul ei olnud olukord aga penaltivääriline, sest Transi puurilukk tabas õrnalt ka palli.

Trans oli nüüd küll üritavamaks pooleks, kuid parimad võimalused kukkusid jätkuvalt kodumeeskonnale. 65. minutil ei suutnud Mätas paarilt meetrilt Teniste tsenderdust tühja võrku libistada, sest pall põrkas temast värava ette. 81. minutil viis Laabuse sööt Kapperi läbi ja too tõstis palli üle vasturutanud Matrossovi, aga ka väravast mööda.

Ent ka külalistel oli võimalusi, nii et pinge püsis mängus närviliste lõpuvileni välja. Kõige lähemale jõudsid narvalased 87. minutil Deniss Dedetško karistuslöögi järel, kui Aland päästis Volodõmõr Prõjomovi löögi väravajoonelt, enne kui Juhkam palli üle otsajoone klaaris. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Narva ja Tartu paarisrakend

Trans ja Tammeka on liikunud tänavu justkui paarisrakendina, olles läbi hooaja teineteise lähirivaalideks. Mõlemad alustasid hooaega muljetavaldavalt, langesid aprillis paariks kuuks mõõnaperioodile ning saavutasid suve keskel uue hoo, liikudes sealt alates kuni praeguseni tõusvas joones.

Nii on nad hoolimata kõikuvatest hooaegadest leidnud end omavaheliste kohtumiste eel ikka ja jälle tabelis teineteise lähedusest. Ka karikavõistlustel edenesid mõlemad edukalt kaheksa parema sekka, kus nad kevadel jälle omavahel kokku võivad sattuda.

Tänavu märtsis lülitas Trans Tammeka karikasarjast välja, kuid Premium liigas on pikema kõrre tõmmanud tartlased. 12. märtsil võitis Tammeka Kohtla-Järvel 2:0, 29. juunil kodus 1:0 ning 3. septembril tehti Narvas 0:0 viik, enne kui nüüd jälle kodus võidutseti. See tähendab, et Trans ei suutnud nelja omavahelise liigamänguga Tammekale ainsatki väravat lüüa.

Ka lõpptabelis kipub seis kalduma Tammeka kasuks. Kaks vooru enne hooaja lõppu edestab Tammeka Transi küll vaid ühe punktiga, kuid tartlaste vorm on hooaja lõppfaasis muljetavaldav. Tammekal on jäänud mängida veel TJK Legioniga võõrsil ja Paide Linnameeskonnaga kodus, samas kui Trans mängib FCI Levadiaga võõrsil ja FC Kuressaarega kodus.

Teoreetiliselt võib kuuenda koha konkurentsi sekkuda veel ka Tallinna Kalev, kuid neil on jäänud mängida FC Floraga ja Nõmme Kaljuga.

2. Piiripealsed penaltiolukorrad

Tammeka teenis mängu alguses penalti, millega Transi mängijad sugugi nõus ei tahtnud olla. Teise poolaja alguses jäeti omakorda penalti vilistamata ja siis oli Tammeka kord rahulolematust näidata. Kas VAR-i olemasolu võinuks kumbagi otsust muuta?

Raske öelda, sest esimese olukorra kordustest ei ole selgelt aru saada, kas pall puutus üldse Taraduda kehast eemal olnud kätt või mitte. Järgmisest hooajast on mängudel rohkem kaameraid ning väravatagused kaamerad peaksid selliseid olukordi paremini selgitama.

Esimene olukord:

Teine olukord puhul on kaamerapildi poolest selgem. On hästi näha, et Veelma lükkas palli kõigepealt väravavahist eemale, enne kui Matrossov talle sisse lendas. Samas on näha ka väravavahi õrn pallipuude ja siis jääb küsimärk vaid selle kohale, kas see puude õigustab penalti mittemääramist, kui see palli liikumist peaaegu ei mõjutagi.

Teine olukord:

3. Premium liiga nõrgimad realiseerijad

Tammeka esiväravakütil Kevin Mätasel jäi täna realiseerimata terve hulk häid väravavõimalusi, kuid tema ei olnud selles osas sugugi ainus patuoinas. Arvestades kõiki ohtlikke olukordi mõlema värava all, oleksime me pidanud selles mängus nägema palju rohkem väravaid kui ainult kahte.

Eeldatavate väravate statistikat Eesti liiga kohta küll ei tehta, aga heade väravavõimaluste statistikat vaadates näeme, et puudulik realiseerimine iseloomustabki tänavu mõlemat meeskonda. InStati poolt kokku loetud heade väravavõimaluste hulga poolest oleks Trans viies ja Tammeka kuues meeskond (enne tänast vastavalt 6 ja 4,8 head väravavõimalust keskmiselt mängus), kuid samal ajal on nad olnud Premium liiga kõige kehvemad võimaluste realiseerijad. InStati järgi olid nii Trans kui ka Tammeka enne tänast realiseerinud oma headest väravavõimalustest vaid 22% (liiga keskmine on 28%).

4.  Mängu parim - Reio Laabus

Lisaks avavärava vormistamisele paistis Laabus läbi terve kohtumise eredalt silma. Tema pallikäsitlusoskus aitas Tammekal keskvälja enda kontrolli all hoida ning tema läbisöödud tekitasid pidevalt ohtlikke olukordi. Ka teisele tabamusele eelnes tema ettesööt.