Luup peale | Tammeka noor väravavaht maksis kooliraha ja Legioni sama noor ründelootus säras taas (0)

Tartu Tammeka 18-aastane väravavaht Marcus Agarmaa teenis poole tunniga lubamatu punase kaardi, TJK Legion purjetas seejärel 4:1 võiduni ning põhjustas Tammekale kaheksanda kaotuse üheksast järjestikusest mängust. Samuti 18-aastane Nikita Ivanov sai kirja kaks väravat ja väravasöödu.

Kohtumine algas Tammeka kerge ülekaaluga pallivaldamisel, kuid ründekolmandikul tegutsesid Legioni mehed otsustavamalt. Juba viiendal minutil viis Nikita Grankini läbisööt Markus Vaherna väravavahiga vastamisi, kuid Agarmaa vastas tasemel jalatõrjega. 25. minutil pääses Vaherna Leonid Arhipovi söödust taas Agarmaaga silmitsi, aga seekord kastijoonelt ja kaitsjad olid küljes, nii et Legioni ründajal tuli kiiresti tegutseda ja ühe-puute-tõste ei olnud piisavalt kõrge, et üle väravavahi lennata.

Kolm minutit hiljem pidi Agarmaa aga kõvasti kooliraha maksma, kui üks valearvestus pööras kogu mängu pea peale. Aleksandr Volodini pikk pall kaitseliinist suundus Tammeka trahvikasti suunas ning Agarmaa tormas väravast välja, puutudes palli käega väljaspool kasti. Tulemuseks punane kaart ja karistuslöök Legionile ohtlikust kohast, mida külm varukinnas Carl Kaiser Kiidjärv tõrjuma pidi. Nikita Ivanov ei halastanud, saates terava palli posti kõrvale, kuhu Kiidjärv ei ulatunud, olgugi et tegemist oli nn "väravavahi nurgaga" – 0:1!

Värav ja eemaldamine muutsid heitluse oluliselt lahtisemaks. Tammeka püüdis endiselt palli kontrollida ja otsis kiiret vastuväravat, Legionil jäi omakorda üha rohkem ruumi vasturünnakuteks.

Tammeka avapoolaja parim šanss avanes 31. minutil karistuslöögi järel, kui Henri Välja söötis David Addy penaltipunkti juurest löögile, kuid ghanalase jalalöök lendas üle lati. Teises väljakuotsas saatis Daniil Pankov viiekasti nurgast palli üle värava. 40. minutil avanes viigivõimalus Gerdo Juhkamil, kes pääses Addy tsenderduse järel kümnelt meetrilt löögile, aga lõi paar meetrit mööda.

Legion duubeldas edu poolaja lisaminuteil, kui Vaherna võttis Daniil Pankovi tsenderduse rinnaga maha ja Ivanov virutas lahtise palli kümnelt meetrilt posti kõrvale, jätmata väravavahile vähimatki varianti – 0:2!

Teine poolaeg algas Tammeka jaoks sama jäise šokiga nagu esimene oli lõppenud, sest mängitud oli vaevalt 25 sekundit, kui Grankin langes trahvikastis Sander Puri surve all ning penalti oli tõsiasi. Stefan Tšendei läkitas penaltipunktilt tugeva löögi posti kõrvale – 0:3!

Näis juba, et mäng on sellega riiulis, kuid Tammeka suutis veel põnevuse tagasi tuua. 57. minutil suunas Ats Toomsalu peaga edasi Henri Välja nurgalöögist tulnud palli ning sünnipäevalaps Gerdo Juhkam kõksas mänguvahendi võrku paari meetri kauguselt – 1:3!

Ivanovil oli võimalus kolmeväravaline vahe taastada ja ühtlasi kübaratrikk vormistada, kui ta 60. minutil 12 meetrilt vabalt jalaga löögile pääses, aga seekord saatis ta terava palli napilt valele poole posti. Kohe pärast seda teenis aga Tammeka penalti, kui Sander Kapper tõmbas 61. minutil palli osavalt mööda nii kaitsjast kui ka väravavahist, enne kui Legioni puurilukk Ivans Baturins ta maha niitis. Lätlane heastas aga oma eksimuse, tõrjudes Sander Puri penalti pantrihüppega posti kõrvalt.

Ometi püsis pinge mängus, sest Tammeka tunnetas, et suudab veel tagasi tulla. Seda enam, kui 71. minutil teenis Pankov keskväljavea eest oma teise kollase kaardi, misjärel mängijate hulk väljakul võrdsustus. 78. minutil pääses Reio Laabus viiekasti nurgast peaga löögile, aga lõi otse Baturinsile kätte. Kohe pärast seda oli oht teise värava all, kui Ivanov konksutas kastis ja saatis löögi paar meetrit tagapostist mööda.

Ülimalt võimalusterohked minutid jätkusid sellega, kui Kapper sooritas 79. minutil trahvikasti kaare pealt hea löögi, mis pisut mööda vihises. Legion tuli aga jällegi otsekohe vastu, Vaherna pääses Ivanovi läbisöödust jooksu ja lahendas üks-üks-olukorra, veeretades palli täpselt posti kõrvale – 1:4! Sellega oli mäng tõepoolest tehtud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Legion teel tabeli keskmikuks

Tammeka ja Legion on mitmes mõttes selle hooaja Premium liigas sarnased klubid ning seega ka otsesed ja põhimõttelised konkurendid. Mõlemad toetuvad paljuski noortele mängumeestele ning panustavad hooaja käigus noorte arengule. Samal ajal ei rahuldu kumbki vaid liigasse püsimajäämisega, vaid on seadnud sihiks tabeli keskosa. Kumma meeskonna arengukõver on hooaja ekvaatori lähenedes kiiremini üles pööranud?

5. märtsil, kui Tammeka ja Legion viimati kohtusid, peeti tartlasi kohtumise eel selgeks soosikuks (Coolbeti võidukoefitsient 1,7), aga mängupildi järgi pidi Tammeka viigigagi rahul olema. Tammeka valdas varakevadisel Sportland Arenal küll pisut rohkem palli, kuid Legion ründas palju teravamalt. Legion sooritas lõpuks 14 pealelööki Tammeka 6 vastu, neist raamide vahele lendasid vastavalt 7 ja 3.

Hoolimata sellest, et meeskondade senine hooaja käik on olnud üsna võrdne, hinnati Tammekat ka tänase kohtumise eel selgeks soosikuks (Coolbeti võidukoefitsient 1,95). Seda vaatamata faktile, et Tammeka oli kaotanud oma viimasest kaheksast liigamängust koguni seitse, samas kui Legion oli viimasest kaheksast mängust kaotanud vaid kolm.

Nagu ka tänane kohtumine kinnitas, siis Legioni hetkevorm ja edasiminek on olnud palju säravamad kui Tammekal. Kui hooaja eel määratud neli miinuspunkti kõrvale jätta, siis on Legion teeninud sama palju punkte kui Tammeka, kusjuures neil on ka üks mäng vähem peetud. Ning seda kõike hoolimata sellest, et hooaja hakul hinnati Legionit üheks Premium liiga autsaideriks, samas kui oluliselt kogenumale Tammekale ennustati kohta tabeli keskel.

Ühtlasi jätkus tänase võiduga Legioni viimaste aastate selge paremus omavahelistes mängudes. Tammeka võitis 2020. aasta mais esimese omavahelise mängu pärast Legioni kõrgliigasse jõudmist. Pärast seda võitis aga Legion viis omavahelist Premium liiga mängu järjest, enne kui Tammeka tänavu märtsis viigiga kaotusteseeriale lõpu tegi.

2. Noore väravavahi kooliraha

Tammekal on vigastustega üksjagu probleeme, kui tänasest mängust jäid kõrvale näiteks Artur Uljanov (hooaeg lõppenud), Kevin Anderson (üle pika aja pingil) ja tervisega kimpus Taijo Teniste. Kõige rohkem tuntakse aga ilmselt puudust oma esiväravavahist Karl Johan Pechterist, kes vigastas aprilli alguses õlga ning ei ole veel niipea naasmas. Pechter ei ole mitte lihtsalt oluline mängija, aga ka selge autoriteet ja liidritüüp.

Kui seni on Pechterit asendanud U21 koondislane Carl Kaiser Kiidjärv, siis tänase mängu eel langes valik 18-aastasele Marcus Agarmaale, kelle jaoks oli sisuliselt tegemist debüüdiga Tammeka esindusvõistkonnas. "Sisuliselt" seetõttu, et ametliku debüüdi sai ta kirja mullu novembris, mil toonane peatreener Dmitrijs Kalašnikovs rivistas Premium liiga vähetähtsas mängus üles duubelrivistuse.

Agarmaa paistis silma kahe olulise tõrjega, mis pakkusid lootust, et tegemist on õnnestunud lükkega, ent paraku tuli tal seejärel kohe maksta kamaluga kooliraha. Aleksandr Volodini läbisöödule oli tõesti vaja vastu tulla, sest Nikita Ivanov oli kaitsjatest möödas ja jõudnuks muidu väravavahiga vastamisi, ent Agarmaa ei tajunud oma asukohta, haarates palli meeter-kaks karistusalast väljas.

Mingi osa sellest prohmakast tuleb siiski kanda ka keskkaitsjate õlule, sest tegemist oli juba kolmanda korraga poole tunni jooksul, kui Legioni ründajad kaitseliini seljataha pääsesid.

3. Tammeka naasis kolme kuu järel 4-3-3 juurde

Kaotustejada sunnib Tammekat uusi lahendusi otsima. Peatreener Miguel Santos viitas kohtumise järel, et lisaks uue väravavahi valikule vahetati tänaseks ka taktikalist asetust ning lähenemist kaitsvatele standardolukordadele. Tulu see kõik aga ei toonud, sest järjekordne kaotus on tõsiasi.

Tammeka naasis 4-3-3 asetuse juurde esmakordselt pärast 5. märtsi kohtumist justnimelt Legioniga. Ka enamus edukast eelhooajast mängiti selle skeemiga, kuid alates 8. märtsi karikamängust Narva Transi vastu on nad alati väljakule jooksnud kolme keskkaitsjaga. Ründajate asetusega on küll pisut varieeritud, kuid valdavalt on kasutatud 3-4-3 asetust libaründajaga.

Legion on aga läbi hooaja pidevalt oma lähenemist muutnud. Kõige rohkem on nad küll kasutanud 4-4-1-1 asetust, millega mängiti ka täna, kuid eelmises kahes voorus kasutati näiteks 3-4-3 ja 3-5-2 asetusi ning hooaja varasemast faasist pole neile võõrad ka erinevad variatsioonid neljase kaitseliiniga.

4. Mängu parim - Nikita Ivanov

18-aastane ründav poolkaitsja on omale sel hooajal kõvasti nime teinud, olles koguni seitsme väravaga meeskonna esiväravakütt. Täna jäi tal õige vähe puudu ka kübaratrikist ning tagatipuks leidis ta läbisööduga tipuründaja Markus Vaherna, kes seejärel mängule lõpliku punkti pani.

19. juunil kell 14.30 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Tallinna JK Legion 1:4 (0:2)
57. Gerdo Juhkam - 30., 45+1. Nikita Ivanov, 47. pen. Stefan Tšendei, 80. Markus Vaherna

Väravasöödud: 57. Ats Toomsalu - 30. x, 45+1. Markus Vaherna, 47. Nikita Grankin, 80. Nikita Ivanov
Hoiatused: 46. Sander Puri, 70. David Addy, 85. Carl Robert Mägimets - 22. Leonid Arhipov, 26. Aleksandr Nikolajev, 31., 71. Daniil Pankov
Eemaldamised: 28. Marcus Agarmaa - 71. Daniil Pankov
Realiseerimata penalti: 62. Sander Puri (Ivans Baturins tõrjus)
Mänguolud: +16, vahelduv pilvisus, muruväljak heas seisukorras