Luup peale | Tammeka süvendas Transi masendavat põuda ja tegi tagumise nelikuga vahe sisse (galerii!) (1)

Tammeka võidurõõm üle pika aja. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga kõige kehvemas vormis olnud meeskondade vastasseisus jäi peale Tartu Tammeka, kes kindlustas Tamme staadionil tänu napile võidule kuuendat tabelirida ning saatis Narva Transi taaskord tühjade kätega koduteele.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli lõpust

Mäng algas suvekuumuse kohta üsna intensiivselt, aga samas ka riskivabalt ja konarlikult. Mõlemad meeskonnad eelistasid toimetada palli kiiresti ründetsooni ning loota seal mängijate klassile. Küllaltki sirgjooneline heitlus jätkus läbi terve avapoolaja, mis tõi paremad väravavõimalused Tammekale.

19. minutil jõudis pall ka Transi väravasse, kui Kevin Anderson suunas peaga lati alla Sander Puri karistuslöögi, aga vigastuspausilt naasnud Tammeka keskkaitsja värav ei lugenud, sest ta oli endale kätega liiga jõuliselt ruumi teinud. Kaks minutit hiljem jäi Sander Kapperil vähe puudu, et Taijo Teniste tsenderdus värava eest võrku lükata.

Transi parim šanss avanes 26. minutil, kui Volodõmõr Prõjomovi sööt viis Arseni Kovaltšuki hetkeks Carl Kaiser Kiidjärvega silmitsi, aga kaitsjad segasid teda ning löök 12 meetrilt lendas kõrgustesse.

Poolaja lõppu mahtus veel kaks Tammeka head võimalust. 39. minutil pääses Henri Välja seitsmelt meetrilt peaga David Addy tsenderdust ründama, kuid Aleksei Matrossov suutis reaktsioonitõrjega vastata. Teisel lisaminutil jõudis Kevin Mätas väga lähedale, suunates Tanel Langi tsenderduse peaga Matrossovist mööda, aga Artjom Škinjov jõudis palli väravajoonelt klaarida.

Artjom Škinjov päästab Kevin Mätase löögi joonelt. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Teiseks poolajaks tegid mõlemad meeskonnad ühe vahetuse ning Transi puhul muutis see ka nende asetust. Deniss Dedetško toodi rünnakult tagasi keskkaitsesse, mille tulemusel muutus nende ründemäng dünaamilisemaks, sest kõrgemale tõusnud Aleksandr Zakarljuka ei tegutsenud Dedetško kombel puhtalt tundes, vaid sidus keskvälja ja rünnakut kokku.

Trans haaras keskväljal kerge initsiatiivi ning poolaja kaks esimest head võimalust avanesidki neil. Vaid minuti täitudes saatis Jegor Žuravljovi läbisööt Nikita Mihhailovi kaitseliini seljataha ning Transi paremäär leidis sealt kõvasti vaba ruumi, aga jäi terava nurga alla ning Kiidjärvel õnnestus löök blokeerida. 56. minutil pääses Mihhailov jälle lubavalt jooksu, aga Zakarljuka läbisöödu järel ei saanud ta kaitsjatest siiski lahti, pidi raskest positsioonist löögile minema ja see ebaõnnestus.

Juhtima asus aga Tammeka. Sander Puri lükkas 59. minutil vasakult pehme söödu viiekasti taha ning Kevin Mätas läkitas selle sealt latipõrkest väravasse – 1:0!

Trans aktiveerus seejärel hoobilt ning üsna kinniselt alanud teine poolaeg kujunes üha lahtisemaks. Valdavalt tõi see siiski väravavõimalusi kodumeeskonnale, kes jättis realiseerimata mitmeid väga häid kontrarünnakuid. 74. minutil juhatas Tanel Lang Mätase Matrossoviga vastamisi, aga Tammeka ründaja lõi mööda. Kaks minutit hiljem eksis Dedetško Tanel Tammiku läbisöödu hindamisel, mis lubas omakorda Välja Matrossoviga silmitsi, aga tema saatis samamoodi hiilgava šansi tagapostist mööda.

Tammeka mängis tulega, sest 80. minutil avanes Kevin Aloel hea šanss 13 meetrilt viik majja tuua, kuid ta lajatas Prõjomovi poolt söödetud palli üle värava.

Gerdo Juhkami ja Volodõmõr Prõjomovi kukepoks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Sinisärgid jätkasid raiskamist, kui Patrick Genro Veelma ei saanud 82. minutil Teniste tsenderduse järel viiekastinurgas palli kaitsjatest mööda. 85. minutil jõudis Aleksandr Kuhharevi diagonaal vasakult spurtinud Väljani, kes tegi kõik ära, tõmmates palli väravavahist mööda ja saates selle siis tühja värava suunas, aga pall tabas posti! 87. minutil avanes Väljal Kuhharevi läbisöödust veel üks hea šanss, seekord Žuravljoviga võideldes, aga löök kastist oli ikkagi lubav, enne kui Matrossov selle posti kõrvalt üle otsajoone suutis tõrjuda.

Trans ähvardas kodumeeskonda lõpuni välja, aga ei jõudnud konkreetsete väravavõimalusteni, nii et Tammeka sai oma raiskamised seekord andeks. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Milleks keskkaitsjaid üldse vaja on?

Trans oli oma eelmises mängus sunnitud kaitseliinis suure eksperimendi ette võtma, kui mängukeeldude ja vigastuste koosmõju tõttu ei jagunud neil Tallinna Kalevi vastu keskkaitsjaid. Aleksei Eremenko asetas siis keskkaitsesse tavapärased äärekaitsjad Kevin Aloe ja Artjom Škinjovi ning lappis vasakkaitset 17-aastase Oleg Gonsevitšiga, kes mahtus Premium liigas esmakordselt põhikoosseisu.

Kuigi kohtumine Kalevi vastu lõppes pettumustvalmistava 1:1 viigiga, pidi ebaharilik kaitseosakond treeneritele hea mulje jätma, sest täna jäädi sellele truuks vaatamata sellele, et kogenud keskkaitsjaid oli protokollis küll. Deniss Dedetško saadeti aga hoopis rünnakule, Roman Nesterovski jäi pingile ning varasemalt tihti ka keskkaitses mänginud Irie tegutses keskväljal.

Irie. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Värskelt enne tänast mängu teatas Trans 21-aastase keskkaitsja Deniss Taraduda hankimisest, kelle näol on tegu asendusega tervislikel põhjustel klubist lahkunud Ryan Lindsayle. Õnneks teatati uut mängijat tutvustades, et vajadusel suudab ta mängida ka äärekaitses, sest mine tea kas naturaalsetele keskkaitsjatele meeskonnas enam kohta leidubki.

Mustad naljad kõrvale jättes on iga tasemel mees Transi jaoks kulla hinnaga, sest õhuke koosseis on üks peamisi põhjuseid, miks nad on sunnitud nii palju katsetama ja tunnevad stabiilsusest puudust. Jah, Transil olnuks täna variant keskkaitse normaalselt mehitada, aga siis läinuks omakorda mujal kitsaks ja nii tulebki Eremenkol pidevalt teha raskeid valikuid, proovimaks olemasolevaid pusletükke optimaalselt kokku sobitada või midagi uut leiutada.

Tänane eksperiment ennast ära ei tasunud, sest pall ei jõudnud pea üldse ette Dedetškoni ning juba vaheajal tehti vangerdused, mis viisid Transi ukrainlasest liidermängija tagasi keskkaitsesse.

2. Tammeka mängis sirgjoonelisemalt ja see toimis

Kuna enne tänast oli ka Tammekal seljataga tulemuste poolest ränkraske periood, siis on nemadki olnud sunnitud proovima uusi asju, et mõõnale lõpp teha. Eelmise vooru kohtumine TJK Legioniga tähistas esimest korda pärast märtsi algust, mil Tammeka naasis 4-3-3 juurde, ent see lõppes 1:4 allajäämisega, nii et tänaseks pöörduti uuesti vahepeal nii koduseks saanud 3-4-3 juurde.

Henri Välja ei mänginud aga keskel libaründajana, kus ta tavaliselt tegutseb, vaid oli ründekolmiku parempoolne lüli, samas kui keskel mängis naturaalse ründajana Kevin Mätas. Mätast otsiti pidevalt läbisöötudega kaitseliini taha ning see käik õigustas end igati, sest väle ja otsustav ründemängija valmistas Transi kaitsele pidevalt peavalu.

Ilmselt ei ole Tammeka sel hooajal üheski varasemas mängus nii palju pikki läbisööte üritanud kui täna, aga see toitis. Või õigemini pidanuks toitma. Esimesel poolajal päästsid Matrossovi õigeaegsed väljatulekud Transi mitmel korral halvimast, teisel poolajal raiskasid võimalusi Tammeka ründajad ise.

InStati statistika kinnitab, et Transi kaitse käriseb silmapaistvalt palju just vasturünnakutel. Enne seda vooru oli neile löödud kontratel 9 väravat, millest rohkem (12) oli löödud vaid Pärnu Vaprusele.

Nikita Mihhailovi võimalused ei läinud sisse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Transi vormikõver sügaval põhjas

Nii Tammeka kui ka Trans alustasid hooaega soliidselt ja nägid välja kui tugevad tabeli keskmikud. Aprilli keskpaiku sattusid aga mõlemad punktipõuda ning enne tänast omavahelist mängu oli tegemist Premium liiga kõige kehvemas vormis meeskondadega, vähemalt punktide põhjal otsustades. Tammekal oli viimase üheksa mänguga kirjas vaid kolm punkti ning Transil veelgi vähem – üks.

Hooaja algusega laotud punktivundament on hoidnud tartlased ja narvalased siiani rahuldavatel tabelikohtadel, kuid tabeli tagumine ots oli nendega vahe sisuliselt tagasi teinud. Pigem ei olegi enam põhjust rääkida tabeli keskmikest, sest kogu tabeli tagumine pool on nüüd üsna võrdselt koos, kui välja arvata Pärnu Vaprus, kes on teistest pisut maha jäänud.

Tammeka sai siit olulise positiivse impulsi ja käristas liigatabelis järgnevatega vahe neljapunktiliseks, aga Transi jalgealune muutub nende hiljutist vormi arvestades üha tulisemaks. Punktid viimasest kümnest mängust pärast värskelt lõppenud vooru: Flora 26, Levadia 23, Kalju 20, Kuressaare 18, Paide 17, Legion 12, Kalev 11, Tammeka 6, Vaprus 4, Trans 1.

4. Mängu parim - Kevin Mätas

Nagu eelpool kirjeldatud, olid Mätase kiirus ja otsustavus vasturünnakutel ühtedeks võtmemomentideks, millega Tammeka täna Transi seljatas. Hooaja kolmas tabamus tõstis ta ühtlasi meeskonna suurimaks väravakütiks.