Luup peale | Tammeka süvendas Transi masendavat põuda ja tegi tagumise nelikuga vahe sisse (galerii!) (1)

Tammeka võidurõõm üle pika aja. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga kõige kehvemas vormis olnud meeskondade vastasseisus jäi peale Tartu Tammeka, kes kindlustas Tamme staadionil tänu napile võidule kuuendat tabelirida ning saatis Narva Transi taaskord tühjade kätega koduteele. 

 • Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli lõpust

Mäng algas suvekuumuse kohta üsna intensiivselt, aga samas ka riskivabalt ja konarlikult. Mõlemad meeskonnad eelistasid toimetada palli kiiresti ründetsooni ning loota seal mängijate klassile. Küllaltki sirgjooneline heitlus jätkus läbi terve avapoolaja, mis tõi paremad väravavõimalused Tammekale.

19. minutil jõudis pall ka Transi väravasse, kui Kevin Anderson suunas peaga lati alla Sander Puri karistuslöögi, aga vigastuspausilt naasnud Tammeka keskkaitsja värav ei lugenud, sest ta oli endale kätega liiga jõuliselt ruumi teinud. Kaks minutit hiljem jäi Sander Kapperil vähe puudu, et Taijo Teniste tsenderdus värava eest võrku lükata.

Transi parim šanss avanes 26. minutil, kui Volodõmõr Prõjomovi sööt viis Arseni Kovaltšuki hetkeks Carl Kaiser Kiidjärvega silmitsi, aga kaitsjad segasid teda ning löök 12 meetrilt lendas kõrgustesse.

REKLAAM

Poolaja lõppu mahtus veel kaks Tammeka head võimalust. 39. minutil pääses Henri Välja seitsmelt meetrilt peaga David Addy tsenderdust ründama, kuid Aleksei Matrossov suutis reaktsioonitõrjega vastata. Teisel lisaminutil jõudis Kevin Mätas väga lähedale, suunates Tanel Langi tsenderduse peaga Matrossovist mööda, aga Artjom Škinjov jõudis palli väravajoonelt klaarida.

Artjom Škinjov päästab Kevin Mätase löögi joonelt. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Teiseks poolajaks tegid mõlemad meeskonnad ühe vahetuse ning Transi puhul muutis see ka nende asetust. Deniss Dedetško toodi rünnakult tagasi keskkaitsesse, mille tulemusel muutus nende ründemäng dünaamilisemaks, sest kõrgemale tõusnud Aleksandr Zakarljuka ei tegutsenud Dedetško kombel puhtalt tundes, vaid sidus keskvälja ja rünnakut kokku.

Trans haaras keskväljal kerge initsiatiivi ning poolaja kaks esimest head võimalust avanesidki neil. Vaid minuti täitudes saatis Jegor Žuravljovi läbisööt Nikita Mihhailovi kaitseliini seljataha ning Transi paremäär leidis sealt kõvasti vaba ruumi, aga jäi terava nurga alla ning Kiidjärvel õnnestus löök blokeerida. 56. minutil pääses Mihhailov jälle lubavalt jooksu, aga Zakarljuka läbisöödu järel ei saanud ta kaitsjatest siiski lahti, pidi raskest positsioonist löögile minema ja see ebaõnnestus.

Juhtima asus aga Tammeka. Sander Puri lükkas 59. minutil vasakult pehme söödu viiekasti taha ning Kevin Mätas läkitas selle sealt latipõrkest väravasse – 1:0!

Trans aktiveerus seejärel hoobilt ning üsna kinniselt alanud teine poolaeg kujunes üha lahtisemaks. Valdavalt tõi see siiski väravavõimalusi kodumeeskonnale, kes jättis realiseerimata mitmeid väga häid kontrarünnakuid. 74. minutil juhatas Tanel Lang Mätase Matrossoviga vastamisi, aga Tammeka ründaja lõi mööda. Kaks minutit hiljem eksis Dedetško Tanel Tammiku läbisöödu hindamisel, mis lubas omakorda Välja Matrossoviga silmitsi, aga tema saatis samamoodi hiilgava šansi tagapostist mööda.

Tammeka mängis tulega, sest 80. minutil avanes Kevin Aloel hea šanss 13 meetrilt viik majja tuua, kuid ta lajatas Prõjomovi poolt söödetud palli üle värava.

Gerdo Juhkami ja Volodõmõr Prõjomovi kukepoks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Sinisärgid jätkasid raiskamist, kui Patrick Genro Veelma ei saanud 82. minutil Teniste tsenderduse järel viiekastinurgas palli kaitsjatest mööda. 85. minutil jõudis Aleksandr Kuhharevi diagonaal vasakult spurtinud Väljani, kes tegi kõik ära, tõmmates palli väravavahist mööda ja saates selle siis tühja värava suunas, aga pall tabas posti! 87. minutil avanes Väljal Kuhharevi läbisöödust veel üks hea šanss, seekord Žuravljoviga võideldes, aga löök kastist oli ikkagi lubav, enne kui Matrossov selle posti kõrvalt üle otsajoone suutis tõrjuda.

Trans ähvardas kodumeeskonda lõpuni välja, aga ei jõudnud konkreetsete väravavõimalusteni, nii et Tammeka sai oma raiskamised seekord andeks. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Milleks keskkaitsjaid üldse vaja on?

Trans oli oma eelmises mängus sunnitud kaitseliinis suure eksperimendi ette võtma, kui mängukeeldude ja vigastuste koosmõju tõttu ei jagunud neil Tallinna Kalevi vastu keskkaitsjaid. Aleksei Eremenko asetas siis keskkaitsesse tavapärased äärekaitsjad Kevin Aloe ja Artjom Škinjovi ning lappis vasakkaitset 17-aastase Oleg Gonsevitšiga, kes mahtus Premium liigas esmakordselt põhikoosseisu.

Kuigi kohtumine Kalevi vastu lõppes pettumustvalmistava 1:1 viigiga, pidi ebaharilik kaitseosakond treeneritele hea mulje jätma, sest täna jäädi sellele truuks vaatamata sellele, et kogenud keskkaitsjaid oli protokollis küll. Deniss Dedetško saadeti aga hoopis rünnakule, Roman Nesterovski jäi pingile ning varasemalt tihti ka keskkaitses mänginud Irie tegutses keskväljal.

Irie. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Värskelt enne tänast mängu teatas Trans 21-aastase keskkaitsja Deniss Taraduda hankimisest, kelle näol on tegu asendusega tervislikel põhjustel klubist lahkunud Ryan Lindsayle. Õnneks teatati uut mängijat tutvustades, et vajadusel suudab ta mängida ka äärekaitses, sest mine tea kas naturaalsetele keskkaitsjatele meeskonnas enam kohta leidubki.

Mustad naljad kõrvale jättes on iga tasemel mees Transi jaoks kulla hinnaga, sest õhuke koosseis on üks peamisi põhjuseid, miks nad on sunnitud nii palju katsetama ja tunnevad stabiilsusest puudust. Jah, Transil olnuks täna variant keskkaitse normaalselt mehitada, aga siis läinuks omakorda mujal kitsaks ja nii tulebki Eremenkol pidevalt teha raskeid valikuid, proovimaks olemasolevaid pusletükke optimaalselt kokku sobitada või midagi uut leiutada.

Tänane eksperiment ennast ära ei tasunud, sest pall ei jõudnud pea üldse ette Dedetškoni ning juba vaheajal tehti vangerdused, mis viisid Transi ukrainlasest liidermängija tagasi keskkaitsesse.

2. Tammeka mängis sirgjoonelisemalt ja see toimis

Kuna enne tänast oli ka Tammekal seljataga tulemuste poolest ränkraske periood, siis on nemadki olnud sunnitud proovima uusi asju, et mõõnale lõpp teha. Eelmise vooru kohtumine TJK Legioniga tähistas esimest korda pärast märtsi algust, mil Tammeka naasis 4-3-3 juurde, ent see lõppes 1:4 allajäämisega, nii et tänaseks pöörduti uuesti vahepeal nii koduseks saanud 3-4-3 juurde.

Henri Välja ei mänginud aga keskel libaründajana, kus ta tavaliselt tegutseb, vaid oli ründekolmiku parempoolne lüli, samas kui keskel mängis naturaalse ründajana Kevin Mätas. Mätast otsiti pidevalt läbisöötudega kaitseliini taha ning see käik õigustas end igati, sest väle ja otsustav ründemängija valmistas Transi kaitsele pidevalt peavalu.

Ilmselt ei ole Tammeka sel hooajal üheski varasemas mängus nii palju pikki läbisööte üritanud kui täna, aga see toitis. Või õigemini pidanuks toitma. Esimesel poolajal päästsid Matrossovi õigeaegsed väljatulekud Transi mitmel korral halvimast, teisel poolajal raiskasid võimalusi Tammeka ründajad ise.

InStati statistika kinnitab, et Transi kaitse käriseb silmapaistvalt palju just vasturünnakutel. Enne seda vooru oli neile löödud kontratel 9 väravat, millest rohkem (12) oli löödud vaid Pärnu Vaprusele.

Nikita Mihhailovi võimalused ei läinud sisse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Transi vormikõver sügaval põhjas

Nii Tammeka kui ka Trans alustasid hooaega soliidselt ja nägid välja kui tugevad tabeli keskmikud. Aprilli keskpaiku sattusid aga mõlemad punktipõuda ning enne tänast omavahelist mängu oli tegemist Premium liiga kõige kehvemas vormis meeskondadega, vähemalt punktide põhjal otsustades. Tammekal oli viimase üheksa mänguga kirjas vaid kolm punkti ning Transil veelgi vähem – üks.

Hooaja algusega laotud punktivundament on hoidnud tartlased ja narvalased siiani rahuldavatel tabelikohtadel, kuid tabeli tagumine ots oli nendega vahe sisuliselt tagasi teinud. Pigem ei olegi enam põhjust rääkida tabeli keskmikest, sest kogu tabeli tagumine pool on nüüd üsna võrdselt koos, kui välja arvata Pärnu Vaprus, kes on teistest pisut maha jäänud.

Tammeka sai siit olulise positiivse impulsi ja käristas liigatabelis järgnevatega vahe neljapunktiliseks, aga Transi jalgealune muutub nende hiljutist vormi arvestades üha tulisemaks. Punktid viimasest kümnest mängust pärast värskelt lõppenud vooru: Flora 26, Levadia 23, Kalju 20, Kuressaare 18, Paide 17, Legion 12, Kalev 11, Tammeka 6, Vaprus 4, Trans 1.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Mängu parim - Kevin Mätas

Nagu eelpool kirjeldatud, olid Mätase kiirus ja otsustavus vasturünnakutel ühtedeks võtmemomentideks, millega Tammeka täna Transi seljatas. Hooaja kolmas tabamus tõstis ta ühtlasi meeskonna suurimaks väravakütiks.

Protokoll:

29. juunil kell 17.30 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - JK Narva Trans  1:0 (0:0)
60. Kevin Mätas

Väravasöödud: 60. Sander Puri
Hoiatused: 40. Henri Välja, 63. Tanel Lang, 66. Gerdo Juhkam, 90+4. Carl Kaiser Kiidjärv - 29. Jevgeni Demidov, 37. Arseni Kovaltšuk, 66. Volodõmõr Prõjomov, 71. Nikita Mihhailov, 90+1. Deniss Dedetško
Mänguolud: +28, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 265
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Karolin Kaivoja
Neljas kohtunik: Marko Liiva

Tammeka: Carl Kaiser Kiidjärv, Taijo Teniste, Tanel Lang, Gerdo Juhkam, Tanel Tammik, David Addy (57. Patrick Genro Veelma), Kevin Anderson (46. Reio Laabus), Sander Puri, Henri Välja (90+4. Giacomo Uggeri), Sander Kapper (80. Dominic Laaneots), Kevin Mätas (80. Aleksandr Kuhharev).
Varus: Andero Antsov, Karl Läänelaid, Ats Toomsalu, Carl Robert Mägimets, Giacomo Uggeri, Reio Laabus, Patrick Genro Veelma, Dominic Laaneots, Aleksandr Kuhharev.

Trans: Aleksei Matrossov, Artjom Škinjov, Kevin Aloe, Deniss Dedetško, Oleg Gonsevitš (70. Gleb Pevtsov), Irie, Aleksandr Zakarljuka, Nikita Mihhailov, Jevgeni Demidov (46. Jegor Žuravljov), Arseni Kovaltšuk (78. Raivo Saar), Volodõmõr Prõjomov.
Varus: Maksim Pavlov, Roman Nesterovski, Raivo Saar, Gleb Pevtsov, Jegor Žuravljov, Oleksandr Koževnikov.

Tabeliseis pärast vooru lõppu:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
17
15
2
0
48:9
47
2.
18
14
3
1
42:8
45
3.
17
11
3
3
31:14
36
4.
18
10
2
6
43:19
32
5.
18
7
4
7
21:24
25
6.
18
5
2
11
17:36
17
7.
16
4
1
11
16:28
13
8.
18
3
3
12
15:49
12
9.
17
3
5
9
19:32
10
10.
17
2
1
14
17:50
7

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Vastas   •  
(90.191.98.***)
Tammeka võimalusteloomine oli seekord tõestu super. Poleks ju olnud üllatav, kui mäng oleks lõppenud 3:0 või 5:0 Tartule, sest neid "no siit pidi küll ära lööma"-kohti oli ikka väga palju. Naaatuke rohkem enesekindlust ja läheks sihik ka paika...

Sisene
Legendi lõppsõna | Dmitri Kruglov: unistan, et jalgpalluri eriala oleks Eestis sama prestiižne kui mujal maailmas
EUROOPA TEEMADEL
PAIDE TEGEVJUHT KLUBI EUROEDUST
Pikk ette (ja ise järele) | Euroopat vallutanud Paide juht Pruuli müügiturust, täiendustest, rahast, baasist ja suurtest plaanidest
INGLISMAA VUTIJUTUD
Udune Albion | Manchester United kulutab raha küll, aga arulagedalt ja lollakalt
SUURLIIGADE EELVAATED
Norbert Hurt Ironmanist: triatlonirajal saan maitsta iseenda ürgset tugevust
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
3
0
63:12
63
2.
Tallinna FCI Levadia
23
19
3
1
55:9
60
3.
Nõmme Kalju FC
23
15
4
4
47:19
49
4.
Paide Linnameeskond
21
11
4
6
47:20
37
5.
FC Kuressaare
23
9
5
9
26:30
32
6.
JK Narva Trans
23
6
4
13
28:41
22
7.
Tartu JK Tammeka
23
6
3
14
23:46
21
8.
JK Tallinna Kalev
23
4
3
16
23:67
15
9.
Tallinna JK Legion
22
3
5
14
20:46
10
10.
Pärnu JK Vaprus
22
2
2
18
21:63
8
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • E 19.00 Tulevik - Viimsi (Esiliiga)
 • K 18.00 Paide - Vaprus (Premium liiga)
 • K 20.00 Flora - Legion (Tipneri karikas)
 • N 16.30 Flora - Kiryat Gat (naiste Meistrite liiga)
 • N 19.00 Kalju - Levadia (Tipneri karikas)
 • R 19.30 Eesti - Soome (legendide lahing)
 • L 14.30 Kalev - Paide (Premium liiga)
 • L 19.00 Flora - Vaprus (Premium liiga)
 • P 14.30 Lootos - Tulevik ja Suure-Jaani (naiste Meistriliiga)
 • P 18.45 Kuressaare - Levadia (Premium liiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
63
Tallinna FCI Levadia
60
Nõmme Kalju FC
49
Paide Linnameeskond
37
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
22
Tartu JK Tammeka
21
JK Tallinna Kalev
15
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!