Luup peale | Ugge derbi ajas kired lõkkele ja kinnitas, et suures mängus on tänavu neljaski osaline (lisatud galerii!) (1)

Nõmme Kalju võitles Levadiaga suure osa mängust nagu võrdne võrdsega. Foto: Brit Maria Tael

Millest koosneb õige derbi? Retsepti kuuluvad kindlasti väravad, mis annavad jutuainet ka pärast lõpuvilet. Samuti kõva tempo, palju väravavõimalusi mõlemas väljakuotsas, õnnestumised ja äpardumised, vihased kahevõitlused ja ohtralt kollaseid kaarte ehk kõik, mida võis näha Levadia ja Nõmme Kalju lahingus. Tulemuski oli sellisele lahingule vastav ehk 1:1.

Hiilivate avaminutite järel avanes esimene suurepärane šanss kuuendal minutil Levadiale. Ernest Agyiri tegi paremalt äärelt efektse soolo ja söötis värava ette, kuhu jõudis esimesena vasakult äärelt sisse lõiganud Artur Pikk. Äärekaitsja ei tabanud aga palli soovitud moel ning Kalju väravavahil Marko Meeritsal õnnestus see posti kõrvalt üle otsajoone suunata.

Initsiatiiv käis käest kätte ning ühe meeskonna paariminutisele survele järgnes teise samasugune periood. Kümmekond minutit hiljem avaneski tänu Kaspar Pauri võitlustahtele esimene hea šanss ka Kaljul. Palli otsajoone juures tagasi hankinud Paur mängis karistusalas löögile Alex Matthias Tamme, kuid tema ürituse tõrjus jalgadega Karl Andre Vallner. Henri Järvelaidi kauglöögi blokeeris Marko Putincanin, lisaks teenis Kalju järjest paar nurgalööki, aga tablool püsisid nullid.

Mängitud oli peaaegu pool tundi, kui läks jälle tulevärgiks ja sedapuhku juba kordamööda mõlema värava all. Esmalt vedas Agyiri jälle paremal äärel pikalt palli, aga värava ette antud sööt seekord lööjat ei leidnudki. Levadia kapteni Brent Lepistu ohtlikust valesöödust sai Kalju otsekohe vasturünnaku, kuid löögiga neil seda lõpetada ei õnnestunudki.

Levadia tuli uuesti ja läbisööt viis Mark Oliver Roosnupu Meeritsaga silmitsi, ent kohe tõusis ka suluseisulipp. Hetk hiljem kukutati teise karistusala juures Tamm, ent Kristo Tohveri vile vaikis. Levadia esiründaja Liliu soolo lõppes löögiga eesmisesse posti – Meerits tõrjus. Kohe tuli Agyiri uuesti äärelt, aga nüüd ei õnnestunud Liliul värava ees korralikku puudet teha. Kõik see sündis vaid mõne minuti jooksul!

35. minutil vääratas pärast Bogdan Vaštšuki pallikaotust Vallner, kes väljatulekul palli lahti puterdas, kuid ise lõpuks ikkagi ohu likvideeris. 40. minutil Levadial siiski enam pääsu polnud. Maximiliano Ugge mängis paremal äärel täiesti ohutu karistuslöögi väga lohakalt lahti, söötes palli otse Tamme jalale. Vallneril õnnestus löök jalgadega tõrjuda, aga palli saanud Paur tsenderdas uuesti Tamme suunas. Vallner ulatus rusikatega pallini, ent lõi selle vastu Ugge turja, kust see värava suunas põrkas. Ehkki Levadia väravavaht suutis meeleheitliku hüppega palli tagasi väljakule suunata, fikseeris abikohtunik Sten Klaasen joone ületamise ning värava – 0:1!

Pausile mindi seega seisus, kus Kaljul oli rõõmustamiseks märksa rohkem põhjust. Esiteks juhiti, teiseks aga mängiti nagu võrdne võrdsega.

Hingetõmbehetkelt naastes oli teravam siiski juba Levadia. Agyiri löögi pidi Meerits rikošeti järel taas üle otsajoone lükkama, kuid järgmist olukorda enam Kalju pareerida ei suutnud. Agyiri tsenderdas, penaltipunkti juurde täiesti vabaks unustatud Lepistu suunas palli peaga edasi ning tagumise posti juurde sööstnud Ugge lükkas selle segamatult peaga võrku – 1:1.

Telekordused viitasid küll üsna ühemõtteliselt suluseisule, ent mida väljakul ära ei loetud, seda ei loetud. Levadia sai viigiväravast indu veelgi juurde ning kontroll mängu üle läks aina enam nende kätte, sellal kui Kalju pidi leppima üksikute vasturünnakutega. Samas olid need kohati väga ohtlikud, ühe sellise lõpetuseks pääses Paur Vallneriga silmitsi ja vaid Levadia väravavahi jalatõrje päästis nad uuesti kaotusseisu jäämisest.

68. minutil oli Järvelaid lähedal kurioossele omaväravale, sest tema ebaõnnestunud peapuutest lendas pall põiklatti. Järgnenud nurgalöögi suunas Milan Mitrovic peaga raamidesse, aga Meerits oli taas jaol. Enam-vähem samas rütmis mindi kuni lõpuni ehk Levadia surus, tsenderdas ja sai ka kohati löögile, Kalju korraldas aga iga natukese aja tagant mõne ohtliku kontra, millest kõige ohtlikuma lõpetas Aleksandr Volkovi jalalt palli noppimisega taas Vallner.

Mõnevõrra ootamatult kuulusid päris viimased minutid hoopis Kaljule, kes suutis Levadia oma karistusala lähistele suruda ja veel paar poolvõimalust tekitada. Kolmandal üleminutil astus Mitrovic karistusalas Tamme jalale ja Kalju nõudis põhjendatult penaltit, kuid Tohveri vile vaikis.

Soccernet.ee tegi põnevast mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kalju on suures mängus sees

Jah, Premium liigas pole veel isegi esimene ring läbi ja tabelisse vaatamine sestap mõttetu. Ent kõigis mulluse esikolmikuga peetud kohtumistes on Kalju läinud juhtima. Paide vastu suudeti võita, Flora sunniti maksimaalselt pingutama ja jäädi neile alla üsna hilisest väravast, Levadiaga võideldi välja viik.

Kõigis kolmes kohtumises on olnud perioode, kus vastased on Kalju üle mänginud. Samas on kõigis mängudes olnud ka neid perioode, kus ohjad on olnud Kalju käes. Võrreldes Sergei Frantsevi ajaga tegutsetakse oluliselt mitmekülgsemalt ega raiuta algusest lõpuni samas stiilis, vaid suudetakse oma hoiakut väljakul vastavalt mängu käigule kohandada. Levadia on hea näide sellest, kuidas selgroo kasvatamine ja oma plaanile kindlaks jäämine nõuab aega, Kalju liigub aga selgelt õiges suunas.

Pealegi puudusid Kalju ridadest vigastusest taastuv keskkaitsja Giannis Tsivelekidis, rünnakute üks vedajaid Pavel Marin, kes Kalju jaoks väga halval hetkel haigestus, ning tribüünil karkudega liikunud keskväljamees Andre Fortune. Oluline lüli oli seega puudu kõigist kolmest liinist, sest kõik kolm meest on juba näidanud, et täidavad sel hooajal liidrirolli.

Sõltumata puudujatest on Kalju jaoks siiski olnud läbiv probleem kaitsetöö, kuna seni on liigakohtumistes suudetud teha vaid kaks nullimängu. Ka nüüd võinuks skoor olla Levadia parema realiseerimise puhul märksa suurem. Eriti suures hädas oldi avapoolajal vasaku äärega, kust Ernest Agyiri võttis mitmel korral ette soolosid, mis lõppesid suisa värava all. Ühelt poolt võib ju näpuga näidata vasakkaitses mänginud Henri Järvelaiule, kes tunnistas kohtumise järel ka ise, et pole hiljutise vigastuse järel veel parimas vormis, kuid samas jätsid ka kaaslased ohtlikku tsooni mitmel puhul vajaliku abi andmata.

Samasugune ootamatu peataolek valitses Kalju leeris Levadia viigivärava puhul. Suluseis või mitte, ent nii palli edasi suunanud Lepistu kui ka värava löönud Ugge olid täiesti üksi unustatud. Kalju esituse üldpilti arvestades oli tegu uskumatult lihtsate vigadega, ent küllap läheb koostöö ajaga paremaks.

2. Levadia mängis ühe liidrita, ehkki ta oli platsil

Zakaria Beglarišvilil tuleb tõeliselt halbu mänge ette üliharva, kuid seekord sattus olema üks neist. Tribüünilt kõrva jäänud üllatunud tõdemus umbes 43. minutil ("Oot, Zaka mängib ka?!") võttis tema seekordse esituse ammendavalt kokku. Kas ei leidnud kaaslased Zakat või ei saanud tema mängurütmile pihta, igal juhul jooksis mäng temast ümber ja mööda. Sedasorti füüsilistes mängudes oli tal seejuures ka eelmisel hooajal raskusi, kuid niivõrd pildilt kadunud pole ta varem siiski olnud.

Teisalt võib Levadia selle tõdemuse positiivseks pöörata – ka ilma Beglarišvili panuseta suudeti tekitada hulgaliselt ohtlikke olukordi. Parim päev polnud ka Bogdan Vaštšukil ja ühest küljest võib viigiline tulemus olla seni ainult võite tunnistanud meeskonnale pettumus, teisalt aga suudeti kohtumise käigus mänguliselt paremaks minna.

3. Palju küsimusi kohtunikele

Kas Maximiliano Ugge oli viigiväravat lüües suluseisus? Esmapilgul küll. Vähemalt telekordused ei jäta selles suurt kahtlust. Või kattis keegi Kalju kaitsjatest ikkagi suluseisu ära? Igatahes õigeid suluseisukaameraid, mis näitaksid pilti kaitseliiniga enam-vähem samalt joonelt, meie kõrgliigas paraku pole. Ilmselt segas abikohtunikku Sten Klaasenit veidi ka Liliu, kes jäi täpselt tema ja Ugge vahele. Ning kohtunikutöö põhireegel on alati olnud: kui kindel pole, ära fikseeri!

Kas Maximiliano Ugge oli viigiväravat lüües suluseisus? Foto: ekraanitõmmis ETV2 ülekandest

Pärast mängu oli kohtunikele etteheiteid ka Liliul, kes postitas sotsiaalmeediasse pildi oma jalast, mida vastased olid korralikult äestanud. Teisalt oligi tegu jõulise mänguga, kus Kristo Tohver jagas lõpuks kaheksa hoiatuskaarti ning enamiku neist vigade eest. Derbi ikkagi!

Kaljul oli pahandamiseks põhjust veelgi, sest kolmandal üleminutil karistusalas Mitrovici ja Tamme vahel toimunud kontakt nägi vähemalt telepildist kangesti penalti moodi välja. Sisuliselt samasuguse vea eest oli juba 14. minutil saanud hoiatada Ugge, nüüd aga pääses Mitrovic puhtalt.

Milan Mitrovic astub karistusalas korkidega Alex Matthias Tamme jalale, aga vile vaikib. Foto: ekraanitõmmis ETV2 ülekandest

Siinkohal vääriks ehk täiesti tõsisel toonil väljatoomist üks aspekt – kas saame nõuda kohtunikelt õigete otsuste kõrget protsenti, kui mängud toimuvad hilisel ajal väljakutel, kus valgustus jätab pehmelt öeldes soovida? Sportland Arena kuulub selles osas küll Eesti parimate sekka, ent mitmel pool mujal muudab kehv valgustus keeruliseks isegi mängu jälgimise tribüünilt või telepildi vahendusel, seda enam siis inimsilmale olukordades, kus otsus tuleb langetada mõne sekundi jooksul.

4. Mängu parim – Ernest Agyiri

Eriti avapoolajal tekkis enamik Levadia ohtlikke olukordi paremalt äärelt, kus Agyiri kaitsjaid kohati lausa mitmekaupa ette võttis. Lisaks andis ta teisel poolajal järgemööda häid nurgalööke ning ka Levadia värav sündis tänu tema tsenderdusele.