Luup peale | Uskumatu, aga Kalju murdis juba kolmandat korda Kalevi südamed (galerii!) (0)

Premium liiga konkurentsitult noorim meeskond Tallinna Kalev jõudis sel hooajal kolm korda tiitlikaitsja Nõmme Kalju vastu suurüllatuse veerele, kuid ikka ja jälle libises suur kala pihust.

20. aprill Hiiu staadionil. Tiksuvad üleminutid ja Kalev juhib 2:1, kuid Aleksandr Kulinitš lööb 90+5. minutil 2:2 viigivärava.

12. mai Kalevi kunstmurul. Tiksuvad üleminutid ja Kalev on kinni 0:0 viigipunktis kuni Mikk Reintam lööb 90+4. minutil Kalju võiduvärava.

24. september Kalevi staadionil. Kalev juhib tunni aja möödudes 2:0, aga Kalju lööb seejärel veerandtunniga kolm väravat ja võidab 3:2. Soccernet.ee tähelepanekud tänasest mängust:

1. Dmitrijev sai pusle klappima

Lisaks eeldatavale hiiglaslikule tasemevahele pidi Kalev täna läbi ajama suure hulga oluliste mängijateta, sest kolm meest jäid eemale mängukeeluga ning veel kolm viibisid U17 koondise juures. See tähendas, et peatreener Aleksandr Dmitrijev pidi kokku panema pusle, mis koosnes mitmetest vähekogenud mängijatest ning samuti ebatavalistest positsioonidest.

Dmitrijev on oma esimesel hooajal treenerina varemgi näidanud, et ta ei karda teha julgeid otsuseid sõltuvalt hetkeolukorrast. Nii rivistas ta täna üles 5-3-2 asetuse, mis kaitses sisuliselt üheksa mehega, aga jättis kaks üksteist täiendavat ründajat ette Kalju kolmest keskkaitsetriot terroriseerima, ning see taktika toitis avapoolajal ideaalilähedaselt.

Iseaäranis silmapaistvalt soleeris Kalju keskkaitsjate vahel Wale Musa Alli, kelle survestamise tulemusel saatis Vladimir Avilov ka palli oma väravasse. Kalju valdas küll palju rohkem palli ja Vladislav Homutov tabas kord posti, kuid tervikuna oli Kalevil isegi rohkem lubavaid väravavõimalusi ning poolajale suundutigi kodumeeskonna 1:0 eduseisul.

Suur küsimus tol hetkel kõlas: millega vastab Kalju peatreener Roman Kožuhhovski?

2. Kožuhhovski jäi oma plaanile kindlaks

Kalju loots jäi endale valitud mänguplaanile kindlaks, kuid vahetas Avilovi poolajal Aleksandr Kulinitši vastu, kelle jaoks keskkaitses mängimine pole küll päris loomupärane, kuid kelle kiiruslike omaduste abil loodeti Alli oht neutraliseerida. Esmapilgul näis, et eesmärk jääb saavutamata, sest Alli ähvardas ikka ja jälle ning 58. minutil andis ta ka väravasöödu, mille realiseeris Reinhard Reimaa. Seejuures mängis Reimaa katmisel ebaõnnestunult just Kulinitš.

Ent võitjate üle kohut ei mõisteta ning kohe pärast kaheväravalisse kaotusseisu jäämist sai Kalju mänguohjad tugevalt enda pihku. Viis minutit hiljem tegi Max Mata Kaspar Pauri tsenderduse järel seisuks 2:1 ja veel kaks minutit hiljem realiseeris Igor Subbotin enda teenitud penalti, 2:2. Maruline surve jätkus, kuni vahetusest sekkunud Robert Kirss suunas 75. minutil ka kolmanda palli Karl Andre Vallneri seljataha.

Kalev oli endast kõik väljakule jätnud ega suutnudki enam kosuda. Kalju ründas vahetpidamata ja omas palju võimalusi mäng lõplikult ära otsustada ja kuigi need võimalused jäid kasutamata, ei lubatud Kalevil enam midagi korda saata.

3. Hõbeda pärast läheb veel rebimiseks

Kalju hooaeg tervikuna võib olla küll ebaõnnestunud, kuid momendil püsitakse juba veerandsada järjestikust mängu kaotuseta ning võidetud on kolm järjest, mis on tõstnud nad tagasi medaliheitlusse. Eeldades, et Kalju suudab võita edasilükatud mängu Maardu Linnameeskonnaga, lahutaks neid Paidest vaid üks ja Levadiast kolm punkti, kusjuures mõlema lähikonkurendiga seisab neil sel hooajal veel üks omavaheline mäng ees.

4. Mängu parim - Wale Musa Alli

Mitte just tihti saab valida mängu parima mängija kaotajameeskonnast, kuid täna oli 18-aastane nigeerlane selgelt kõige säravam tegelane. Kalevi ründeplaan oli suuresti tema kiiruse ja osavuse peale üles ehitatud ning see toimis 60 minutit ideaalilähedaselt, kui ta jooksis aeglasevõitu Kalju kaitsjate vahel slaalomit. Ka pärast eduseisu käestandmist jäi ta teravaimaks Kalevi meheks, kuid Kalju oli tervikuna selleks hetkeks mängu kindlalt enda kätte saanud ning võis siis juba riskide võtmist vältida, nii et nigeerlase trumbid ei pääsenud enam nii hästi maksvusele.

24. septembril kell 19.00 Kalevi keskstaadioni kunstmuruväljakul

JK Tallinna Kalev - Nõmme Kalju FC 2:3 (1:0)
3. ov. Vladimir Avilov, 58. Reinhard Reimaa - 63. Max Mata, 65. pen. Igor Subbotin, 75. Robert Kirss

Väravasöödud: 3. x, 58. Wale Musa Alli - 63. Kaspar Paur, 65. x, 75. Andri Markovitš