Luup peale | Võimas rekordpublik ja 17-aastane väravavaht kandsid Vapruse väärt punktini (galerii!) (5)

Premium liiga viimase kaheksa hooaja publikurekord kannustas Pärnu Vapruse 1:1 viigini Tartu Tammeka vastu. Kodumeeskonna väravasuul hiilgas otsustavate tõrjetega 17-aastane Ott Nõmm.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli alt!

1978 pealtvaataja silme all algas mäng väga tempokalt ja lahtiselt. Tammeka surus intensiivselt, Vaprus nõelas teravalt vastu. Juba 3. minutil pani Ronaldo Tiismaa Enrico Veensalu läbisöödu järel Tammeka võrgu sahisema, aga kohtunikud olid eelnevalt suluseisu fikseerinud.

Tammeka oli siiski ohtlikumaks pooleks. 9. minutil lajatas Reio Laabus kauglöögi vastu posti ning pall kukkus Kevin Mätasele, kes saatis selle terava nurga alt veelkord vastu sama posti. Kaks minutit hiljem väravaraamid enam ei päästnud, kui Henri Välja terav karistuslöök ligikaudu 30 meetri pealt lendas mängijate eest niimoodi läbi, et ajas Nõmme segadusse ja lipsas otse tagumise posti kõrvale - 0:1!

Pärast poole tunni möödumist teenis Tammeka penalti, kui avapoolaja üleväljamees Henri Välja mängis paremal äärel Taijo Tenistega seina, murdis kasti ja võeti Sander Sinilaidi poolt seljatagant maha. Välja ise asus lööma, aga Nõmm tõrjus selle ning kui pall põrkas ette Tenistele, siis tema löök lendas üle lati. 36. minutil avanes Väljal veel üks hea šanss, kui Sander Kapperi eeltöö järel sai ta 15 meetrilt proovida, aga ühepuutelöök lendas üle.

Vaprus tuli teisele poolajale vastu uue hingamisega, Tammeka oli natuke liimist lahti ning väikesed õnnestumised ühes publiku kannustamisega kandsid kodumeeskonna peagi viigiväravani. Veensalu madal tsenderdus 48. minutil jõudis nii täpselt kaitsjate vahele, et Tiismaa sai selle viielt meetrilt vabalt väravasse suunata - 1:1!

Seejärel Tammeka jälle kosus ning pani peale tugeva territoriaalse surve. See tõi kaasa palju standardolukordi ja muid tsenderdusi, aga Vapruse kaitsjad valitsesid õhuvõitlust ning tartlastel nappis viimast teravust.

Otsustavad hetked jõudsid kätte minutitel 79-81, mil tartlastel õnnestus korralik tulevärk peale panna. Kõigepealt ei saanud Veelma värava ees palli kaitsjatest mööda, misjärel ta söötis välja Purile, kelle ühepuutelöök 15 meetrilt langes suurepärase reaktsiooniga Nõmme saagiks. Vaevalt minut hiljem hiilgas noor puurilukk taas, kui Veelma eeltöö järel sai Kapper kastist löögile, aga Nõmme pantrihüpe oli tasemel. Ning järgmises olukorras jäi Väljal nüüd napilt puudu, et David Addy tsenderdus viielt meetrilt värava suunas lükata.

Tammeka jätkas surumist ja Vaprusel olid mõned lubavad kontrad, kuid midagi väga väravaohtlikku enam ei toimunudki. Kui mitte arvestada Veelma efektset kukkumist Vapruse trahvikastis, mille eest oleks ehk heal päeval võinuks penalti saada, aga täna nii hea päev ei olnud, sest kohtunik näitas talle sukeldumise eest teist kollast kaarti. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Võimas publikurekord

Nagu Pärnus juba tavaks, seotakse üks liigamäng suvel suure noorteturniiriga Pärnu Summer Cup, juhatades hulga jalgpallilapsi Rannastaadioni tribüünidele. See on igatepidi kiiduväärt ettevõtmine, sest loob üdini positiivse kogemuse kõigile asjaosalistele. Lastele jääb meelde, et ka tribüünil on äge. Tavapublikul on ka mõnusam, kui tribüünid sumisevad ja melu tekitab tõelise jalgpallitunde. Ning mängijad saavad sellest kõigest samuti lisamotivatsiooni, pigistades endast veel mingid nähtamatud varud välja. Kogu see soe atmosfäär kandub teleülekande kaudu ka tugitoolisportlasteni, kes näevad samuti, et Premium liiga tribüün võib olla üks tore koht, kuhu tasub teinekord isegi sammud seada ...

Kõik eelkirjeldatu kumas täna teleülekandest läbi ning mäng oli suvekuumusest hoolimata väga intensiivne ja kompromissitu. Kodupublik oli kahtlemata üks võtmeid, mis Vaprusel selle punkti välja võidelda aitas, kuid motivatsioonisüsti sai sealt ka Tammeka, kelle noortegrupid tribüünil neile organiseeritult kaasa elasid.

Publikunumbriks kinnitati 1978, mis on veel pisut kõrgem kui aastatagune 1877, mil Pärnu Summer Cup seoti mänguga Legioni vastu. Käimasoleva hooaja publikurekord (Levadia-Flora 1401) langes kolinal ning viimati oli Eesti kõrgliiga mängul rohkem publikut ligi kaheksa aastat tagasi - 2014. aasta 18. oktoobril, kui Flora ja Levadia kohtumist jälgis 1981 pealtvaatajat.

2. Penalti? Ei, punane!

Kui teise poolaja esimesed minutid välja arvata, oli Tammeka tänane esitus kõrgest klassist ning neil on igati põhjust olla pettunud, et kõigest ühe punktiga koju tagasi sõidetakse. Kohtumise lisaminutitel ei jäänud seejuures kaugele, et Patrick Genro Veelma oleks teise penalti välja võtnud. Selle asemel tõusis aga kohtunik Joonas Jaanovitsi taskust kollane kaart, mis oli Veelma jaoks teine. See murdis Tammeka võidulootuse lõplikult ja jätab Veelma kõrvale ka kodumängult Levadia vastu.

Videokorduste põhjal on näha, et Enrico Veensalu sirutas tõesti jala välja ja Veelma kukkumisele eelnes ilmselt kontakt. Samas on ilmne ka see, et Veelma ei üritanud kuidagi seda kontakti vältida, pigem vastupidi, ja ta kukkus ebavajaliku teatraalsusega. Videokorduste ajastul oleme näinud, et sellistest olukordadest määratakse penalteid, aga sugugi mitte alati. Kuna meil on siin kasutada ainult üks kaameranurk ja VAR-i meil ei ole, siis tuleb usalsada Jaanovitsi, kes oli olukorrale väga lähedal.

3. Vaprus vajab hädasti lisajõude

Kui Premium liigas on üks meeskond, mis hädasti vajab juulikuises üleminekuaknas täiendusi, siis on selleks just Pärnu Vaprus. Meeskonna tänasele esitusele ei ole midagi ette heita, aga kui niimoodi saab öelda pärast kodust viigimängu Tartu Tammekaga, kelle vastu vajati väravavahi hiilgeõhtut, siis ilmselt ei ole see pinnas, millest liigasse püsimajäämiseks piisaks.

Pärast hooaja alguse katsetusi on Vapruse peatreener Dmitrijs Kalašnikovs jäänud viimased kaks ja pool kuud kindlaks 4-4-2 või 4-4-1-1 asetusele. Kitsas koosseis ja suur hulk puudujaid ei ole aga sellegipoolest lubanud stabiilsel tuumikul välja kujuneda. Enamus Vapruse mängijatest on pidanud katma erinevaid positsioone, tegutsedes kord siin ja kord seal, ka täiesti harjumuspäratutes rollides.

Eriti kitsas on mängijatega äärekaitses, pisut vähem ka keskväljal. Nii on näiteks senine keskkaitsja Uku Kõrre pidanud sel hooajal katma nii keskvälja kui ka paremkaitset. Reno Mark on aga mänginud kaitses mõlemal äärel ning samuti keskväljal. Lisaks tavapärastele äärekaitsjatele on sealt läbi käinud veel nii Virgo Vallik, Ronaldo Tiismaa, Anton Krutogolov kui ka Enrico Veensalu. Täna alustas sel hooajal esmakordselt põhikoosseisus Ranet Ristikivi.

4. Mängu parim - Ott Nõmm

17-aastane väravavaht ei teinud kaugeltki ideaalset mängu, sest avavärava juures jääb ühtteist tema hingele ning ohtlikke pudistamisi lipsas veel sisse. Ent ta ei lasknud end tagasilöökidest häirida, heastades oma eksimused avapoolaja penaltitõrjega ning tehes teisel poolajal veel mitu hiilgavat tõrjet, mis päästsis lõpuks meeskonnale punkti.